про залишення позовної заяви без руху
06 лютого 2025 рокусправа № 380/2160/25
Суддя Львівського окружного адміністративного суду О.Желік, перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії -
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 із вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо невирішення рапорта позивача від 31 жовтня 2024 року про надання позивачу направлення на медичне обстеження та лікування в будь-який військовий чи цивільний медичний заклад, бажано такий, що знаходиться у м.Львові, згідно форми, визначеної Додатком № 14 «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого Наказом МО № 402 від 14.08.2008, надіславши таке направлення поштою на адресу позивача - АДРЕСА_1 , та ненадання такого направлення.
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 розглянути і вирішити рапорт позивача від 31 жовтня 2024 року та надати позивачу направлення на медичне обстеження та лікування в будь-який військовий чи цивільний медичний заклад, бажано такий, що знаходиться у м.Львові, згідно форми, визначеної Додатком № 14 «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого Наказом МО № 402 від 14.08.2008, надіславши таке направлення поштою на адресу - АДРЕСА_1 ;
- визнати протиправними дії та бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо неналежного нарахування та виплати позивачу грошового забезпечення за весь період перебування на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 ;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення за весь період перебування на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 , відповідно до вимог Постанови КМУ № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- визнати протиправним і скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 № 153 від 30.05.2024 року щодо визнання позивача таким, що самовільно залишив розташування військової частини.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України, з огляду на таке.
1. Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Як слідує зі змісту позовної заяви, позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
Таким чином, за характером спірних правовідносин і їх суб'єктним складом цей спір є публічно-правовим спором з приводу проходження і звільнення з публічної служби, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у частині другій статті 122 цього Кодексу.
Таким спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною п'ятою статті 122 КАС України.
Суддею встановлено, що позивачем оскаржується, зокрема, наказ командира військової частини НОМЕР_2 №153 від 30.05.2024 про визнання ОСОБА_1 таким, що самовільно залишив військову частину.
Про існування такого наказу, як зазначено у позовній заяві, позивач дізнався з листа тво командира в/ч НОМЕР_1 №34616 від 22.10.2024.
При цьому, як зазначено позивачем, у відповідь на лист відповідача №34616 від 22.10.2024 ним 01.11.2024 було направлено рапорт до військової частини НОМЕР_1 про надання направлення на медичне обстеження та лікування в будь-який військовий чи цивільний медичний заклад.
Таким чином, враховуючи те, що про порушення своїх прав вищезгаданим наказом №153 від 30.05.2024 позивач повинен був дізнатися щонайменше 01.11.2024, строк звернення до адміністративного суду з відповідною позовною вимогою сплив 01.12.2024.
Окрім цього, суддею встановлено й те, що позивачем оскаржується бездіяльність відповідача - військової частини НОМЕР_2 щодо не розгляду його рапорту від 31.10.2024.
Так, як вже було згадано суддею вище, 01.11.2024 позивачем було направлено рапорт до військової частини НОМЕР_1 про надання направлення на медичне обстеження та лікування в будь-який військовий чи цивільний медичний заклад.
Як видно зі змісту позовної заяви, рапорт позивача отримано відповідачем 06.11.2024.
При цьому Наказом Міністерства оборони України від 06.08.2024 №531 «Про затвердження Порядку організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України» затверджено Порядок організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України (далі - Порядок).
Згідно підпункту 2 пункту 9 Порядку розгляд паперового рапорту військовослужбовця всіма його прямими командирами (начальниками) здійснюється: у строк не більше 14 днів із дня подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які не відносяться до питань, визначених підпунктом 1 цього пункту.
Таким чином, про порушення своїх прав в цій частині позивач знову ж таки повинен був дізнатись щонайменше в кінці листопада 2024 року (з урахуванням часу на відправлення поштової кореспонденції). Відтак строк звернення до адміністративного суду з відповідною позовною вимогою сплив 30.12.2024.
До Львівського окружного адміністративного суду позивач звернувся 04.02.2025, що свідчить про пропуск ним місячного строку звернення до суду, встановленого частиною п'ятою статті 122 КАС України.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частини 1 та 2 якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, наголошує, що позовна давність - це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Застосування строків позовної давності має кілька важливих цілей, а саме: забезпечувати юридичну визначеність і остаточність, захищати потенційних відповідачів від прострочених позовів, та запобігати несправедливості, яка може статися в разі, якщо суди будуть змушені вирішувати справи про події, що мали місце у далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо, втратили достовірність і повноту із плином часу (пункт 51 рішення від 22.10.1996 за заявами №22083/93, №22095/93 у справі «Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства», пункт 570 рішення від 20.09.2011 за заявою у справі «ВАТ «Нафтова компанія «Юкос» проти Росії»).
Таким чином, зважаючи на висновок судді щодо пропуску позивачем місячного строку звернення до адміністративного суду, позовна заява підлягає залишенню без руху із одночасним встановленням позивачу строку для усунення її недоліку шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням причин пропуску такого строку.
2. Згідно частини 1 статті 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова.
У відповідності до частини 1 статті 15 КАС України судочинство і діловодство в адміністративних судах провадиться державною мовою.
Суди використовують державну мову в процесі судочинства та гарантують право учасників судового процесу на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють (частина третя статті 15 КАС України).
За приписами частини 4 статті 15 КАС України учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача, в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з частиною шостою статті 13 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом.
Відповідно до статті 79 Закону України «Про нотаріат» нотаріус засвідчує вірність перекладу документа з однієї мови на іншу, якщо він знає відповідні мови. Якщо нотаріус не знає відповідних мов, переклад документа може бути зроблено перекладачем, справжність підпису якого засвідчує нотаріус.
Абзацом четвертим пункту 8 Розділу І Інструкції з діловодства в місцевих та адміністративних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації від 20.08.2019 №814, передбачено, що у діловодстві суду можуть використовуватися вхідні документи, викладені іноземною мовою, забезпечені офіційним перекладом відповідно до вимог чинного законодавства.
Враховуючи вищенаведене суддя зазначає, що при зверненні до суду із позовною заявою позивачем разом із документами, які виготовлені на іноземній мові, повинні бути подані належним чином (нотаріально) засвідчені переклади на державну мову.
Як встановлено суддею, позивачем додано до позовної заяви копії документів, складені іноземною мовою (російською). Разом з тим, матеріали позову не містять перекладу копій даних документів.
Таким чином, з метою усунення даного недоліку позивачу необхідно також надати суду належним чином завірений переклад документів, складених іноземною мовою.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, враховуючи наведене, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачам надати строк для усунення її недоліків відповідно до ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
позовну заяву ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачу, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде залишена без розгляду.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Желік О.М.