Рішення від 07.02.2025 по справі 200/8366/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2025 року Справа№200/8366/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатський області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку як отримувач пенсії в Головному управлінні Пенсійного фонду в Донецькій області, пенсія призначена відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач зазначив, що при досягненні більше 15 років стажу на підземних роботах він звернувся із заявою на перерахунок пенсії через портал ПФУ (Номер звернення 3216 Дата звернення 03.06.2024 року). Дану заяву було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі відповідач), що підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.07.2024 року. Позивач зауважив, що відповідач обробив заяву, але не додав до пільгового стажу позивача деякі періоди та при наявності на підземних роботах більше 15 років не застосував надбавку 80% за престижність шахтарської праці згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». В результаті бездіяльності відповідача пенсія позивача після перерахунку не змінилася. Позивач зауважив, що звертається за захистом свого порушеного права, а саме порушення відповідачем норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст. 19 Конституції України, а протиправна бездіяльність відповідача виражена в незастосуванні при обрахунку розміру його пенсії ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», яка в свою чергу порушує принципи рівності та прав і законних інтересів громадянина, об'єктивності та неупередженості суб'єкта владних повноважень.

Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач) надав відзив на позовну заяву в якому зазначив наступне, що позивач перебуває на обліку як отримувач пенсії в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, пенсія призначена відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 03.06.2024 позивач звернувся із заявою на перерахунок пенсії через портал ПФУ з видом «зміна надбавки», яку опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області, що передбачено пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1. При цьому за результатами розгляду заяви та відповідних правовстановлюючих документів було прийнято рішення про перерахунок пенсії, яке в подальшому долучено до електронної пенсійної справи позивача (розпорядження та форма РС-Право розрахунок стажу міститься в матеріалах справи). В подальшому, як слідує з матеріалів електронної пенсійної справи 28.11.2024 року Позивач знову звернувся із заявою на перерахунок пенсії додавши правовстановлюючі документи і Рішенням №057350001437 від 09.12.2024 здійснено перерахунок пенсії у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01.12.2024. Так, страховий стаж заявника становить 55 років 18 днів, пільговий стаж за списком №1 роботи становить 16 років 11 місяців 21 день. 01.12.2024 - довічно Розмір пенсії за віком (ст.27) (13946.99 * 0.55000) 7670.84. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 20 років) 290.40. Загальний розмір пенсії 7961.24. Доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» 3196.35. Відповідач зазначив, що сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 13946.99 грн.) 11157.59 грн. Місяць підвищення розміру пенсії 01.12.2024. Розмір пенсії з надбавками 11157.59 грн. За наведеного правового регулювання та обставин справи випливає, що визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відсутні підстави. Отже, право позивача на перерахунок пенсії не порушене, відтак позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, тому задоволенню не підлягають. Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі.

Позивач надав відповідь на відзив, в якому заперечував проти відзиву відповідача та просив визнати його необґрунтованим вважаючи наступне. Позивач зауважив, що відповідач відновив його порушене право тільки 01.12.2024 року у зв'язку з уточненням даних в ЕПС 01.12.2024 року, але з 03.06.2024 року по 30.11.2024 року відповідач вчинив бездіяльність та за цей період не нарахував престижність шахтарської праці. Позивач зазначив, що відповідач вводить суд в оману заявляючи, що його права не порушені та просив задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.12.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлений відповідачу строк для надання на адресу суду: відзиву на позовну заяву та усіх наявних доказів на підтвердження зазначеного у відзиві, довідку розрахунок пенсійного (страхового) стажу форми РС-право ППВП ПФУ та довідку форми ОК-5 сформованої по позивачу на час розгляду його заяви від 03.06.2024 року про перерахунок пенсії.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.02.2025 року у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо залучення до справи співвідповідачем Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відмовлено.

Про відкриття провадження у справі, сторони були належним чином повідомлені, відповідно до наявності у позивача та відповідача - реєстрації кабінету електронного суду, про що свідчить відповідна відмітка, де в графі «доставлено» зазначена дата 06.12.2024, тобто сторони належним чином отримали копію ухвали про відкриття провадження по справі №200/8366/24.

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 . Відповідно до наявного в матеріалах справи копії паспорту серії НОМЕР_2 виданим Добропільським МРВ УМВС України в Донецькій області від 05.12.1997 року є громадянином України.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, не заперечується сторонами по справі позивач перебуває на обліку як отримувач пенсії в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, пенсія йому призначена відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, ЄДРПОУ: 20453063, в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як встановлено судом позивач засобами веб-порталу ПФУ звернувся до територіальних органів 03.06.2024 року з заявою про призначення/перерахунок пенсії зазначивши в графі «Вид пенсії» - зміна надбавки.

Засобами програмного забезпечення та у відповідності до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким й було розглянуто заяву позивача від 03.06.2024 року, що також не заперечується сторонами по справі.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії «Перерахунок пенсії. Версія:1.6.78.1. дата-час розрахунку: 16.08.2024 09:06», з якої судом встановлено наступне, в графі «Вид перерахунку» - зазначено у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01.06.2024, в графі «підстава» зазначено приведення до відповідності. В графі «Умови призначення» - ЗУ №1058 - ІV, Прикінцеві положення, п.2 ч.1; ЗУ №1788, ст.13, а) (Робота за списком №1). Страховий стаж - 55 років 0 місяців 18 днів; додаткові роки за список №1 - 16 років; робота за списком №1 - 11 років 3 місяці 23 дні. Розрахунок розміру пенсії: коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((660/100*12)*1) - 0,55000; розмір пенсії за віком (ст.27) (13946,99 * 0,55000) -7670,84; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 20 років) - 290,40; загальний розмір пенсії - 7961,24; місяць підвищення розміру пенсії - 01.06.2024, розмір пенсії з надбавками за період з 01.06.2024 по 31.12.2024 року - 7961,24 грн.; з 01.01.2025 року по довічно - 7961,24 грн.

Позивач звертаючись до суду з даним адміністративним позовом зазначив у ньому: - «[…]. При моєму зверненні за перерахунком до відповідача, який не дослідивши матеріали ЕПС, документи та не обрахувавши вірно стаж. В розпорядженні зазначено Робота за списком №1 - 11 років 3 місяці, що не відповідає дійсності та наявним матеріалам пенсійної справи. Перерахунок проведено без застосування надбавки 80% згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» для якої достатньо 15 років (на підземних роботах не менш як 15 років). […]. В протоколі стажу (додається) відповідачем при проведенні перерахунку неправомірно не зараховано до підземного пільгового стажу періоди роботи в підземних умовах, в т.ч. з позначкою «підземні» наступні періоди: Відповідачем не зараховано до підземного по сп.1 «шахтарі» наступні періоди з 15.09.1995 р. по 09.01.1997 р., з 04.10.2010 р. по 07.11.2010 р., з 14.11.2019 р. по 30.12.2019 р., з 19.01.2024 р. по 03.06.2024 р. […].».

Звертаючись до суду, позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, що виразилася у не зарахуванні до підземного пільгового шахтарського стажу періодів роботи в підземних умовах: з 15.09.1995 по 09.01.1997 року, з 04.10.2010 по 07.11.2010 року, з 14.11.2019 по 30.12.2019 року, з 19.01.2024 по 03.06.2024 року та в незастосуванні ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при обрахунку розміру пенсії позивачу;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати до підземного пільгового шахтарського стажу періоди роботи в підземних умовах: з 15.09.1995 по 09.01.1997 року, з 04.10.2010 по 07.11.2010 року, з 14.11.2019 по 30.12.2019 року, з 19.01.2024 по 03.06.2024 року здійснивши обчислення та донарахування розміру пенсії позивачу з дати звернення за перерахунком - з 03.06.2024 року у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

З наявної в матеріалах справи копії з електронної пенсійної справи позивача (скорочено ЕПС) судом було встановлено, що періоди, які позивач зазначає по тексту позовної заяви та відповідно до його позовних вимог просить суд зобов'язати відповідача зарахувати до його пільгового підземного шахтарського стажу, а саме періоди роботи в підземних умовах: з 15.09.1995 по 09.01.1997 року, з 04.10.2010 по 07.11.2010 року, з 14.11.2019 по 30.12.2019 року, з 19.01.2024 по 03.06.2024 року.

З яких: з 15.09.1995 по 09.01.1997 року та з 04.10.2010 по 07.11.2010 року були зараховані за Списком №1 робіт та професій, але не були зараховані до його підземного шахтарського стажу передбаченого ст.14 Закону України №1788 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202; з 14.11.2019 по 30.12.2019 року та з 19.01.2024 по 03.06.2024 року були взагалі зараховані до його страхового стажу без зарахування за Списком №1 робіт та професій та відповідно до його підземного шахтарського стажу передбаченого ст.14 Закону України №1788 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202.

Позивач звернувся до Пенсійного фонду України із зверненнями від 17.06.2024 та від 03.07.2024 року, на що отримав відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.07.2024 року наступного змісту: - « […]. З 06.03.2018 Ви отримуєте пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, розраховану відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058). 03.06.2024 Ви засобами вебпорталу надали заяву №3216 про перерахунок пенсії з видом «зміна надбавки», яку опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області, що передбачено пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1. За результатами розгляду наданих документів Вам проведено перерахунок пенсії по стажу з 01.06.2024. Страховий стаж склав 55 років 18 днів, в тому числі додаткові роки за Списком № 1-16 років. Пільговий стаж по Списку № 1 становить 16 років 09 місяців 08 днів, в тому числі: пільгова робота по Списку № 1 - 03 роки 03 місяці 07 днів; на підземних роботах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» - 13 років 06 місяців 01 день, що не дає права на встановлення розміру пенсії відповідно до ст. 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058. Відповідно до абзацу третього частини першої статті 28 Закону 1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах, зокрема, чоловіки не менш як 15 років за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Розмір Вашої пенсії визначено відповідно до ст. 27 та п. 1 ст. 28 Закону № 1058. Додатково повідомляємо, що період роботи на гідрошахті «Красноармійська» з 15.09.1995 по 09.01.1997 зараховано до пільгового стажу як роботу по Списку №1 на підставі протоколу Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, при Головному управлінні від 18.06.2018 № 3/202. […].».

Слід зазначити, що судом своєю ухвалою від 06.12.2024 року у відповідача було витребувано окрім відзиву на позовну заяву, також - довідку розрахунок пенсійного (страхового) стажу форми РС-право ППВП ПФУ та довідку форми ОК-5 сформованої по позивачу на час розгляду його заяви від 03.06.2024 року про перерахунок пенсії.

В свою чергу вищезазначених документів від відповідача на адресу суду окрім як тільки відзиву на позовну заяву надано не було.

Після відкриття провадження по справі 06.12.2024 року, 09.12.2024 року від позивача надійшло клопотання про долучення доказів, в якому він зокрема зазначив, що за період порушення його прав інший орган ПФУ за принципом екстериторіальності частково усунув його порушені права та застосував надбавку 80% за престижність з 01.12.2024 року. Позивач зауважив, що предметом спору із відповідачем є період з 03.06.2024 року та надав наступні докази: скріншот з порталу ПФУ; копію перерахунку пенсії станом на 05.12.2024 року та копію стажу позивача з його електронної пенсійної справи. Позивач зауважив, що електронні докази з електронної пенсійної справи станом на 05.12.2024 року підтверджують, що станом на день звернення до відповідача - на 03.06.2024 року стажу було достатньо для застосування надбавки 80%.

Суд розглянувши вищезазначене, встановив наступне, що у листопаді 2024 року позивач отримав останній пенсійний платіж у розмірі - 7961,24 грн. (який призначено з 03.06.2024 року) та з 07.12.2024 року загальна сума призначеної пенсії вже склала - 11 157,59 грн., що підтверджується скріншотом з порталу ПФУ.

Відповідно до копії перерахунку пенсії станом на 05.12.2024 року, у графі «Вид перерахунку» зазначено - у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01.12.2024, в графі «підстава» - згідно заяви від 28.11.2024 року. Страховий стаж - 55 років 0 місяців 18 днів; додаткові роки за список №1 - 16 років; робота за списком №1 - 16 років 11 місяців 21 день. Розрахунок розміру пенсії: коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((660/100*12)*1) - 0,55000; розмір пенсії за віком (ст.27) (13946,99 * 0,55000) -7670,84; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 20 років) - 290,40; загальний розмір пенсії - 7961,24; доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 3196,35 грн.; сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 13 946,99грн.) - 11157,59 грн.; місяць підвищення розміру пенсії - 01.12.2024, розмір пенсії з надбавками за період з 01.12.2024 року по довічно - 11157,59 грн.

З копії електронної пенсії справи позивача, а саме розрахунку, судом було встановлено, що період з 15.09.1995 по 09.01.1997 року, з 04.10.2010 по 07.11.2010 року та з 19.01.2024 по 31.03.2024 року було зараховано позивачу до його підземного шахтарського стажу передбаченого ст.14 Закону України №1788 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202.

Відповідач надаючи відзив на позовну заяву зазначив у ньому: - «[…]. В подальшому, як слідує з матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 28.11.2024р. Позивач знову звернувся із заявою на перерахунок пенсії додавши правовстановлюючі документи і Рішенням №057350001437 від 09.12.2024 здійснено перерахунок пенсії у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01.12.2024. Так, страховий стаж заявника становить 55 років 18 днів, пільговий стаж за сп.№1 роботи становить 16 років 11 місяців 21 день. 01.12.2024 - довічно Розмір пенсії за віком (ст.27) (13946.99 * 0.55000) 7670.84 Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 20 років) 290.40 Загальний розмір пенсії 7961.24 Доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 3196.35 Сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 13946.99 грн.) 11157.59 Місяць підвищення розміру пенсії 01.12.2024 Розмір пенсії з надбавками 11157.59 За наведеного правового регулювання та обставин справи випливає, що визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відсутні підстави. Отже, право позивача на перерахунок пенсії не порушене, відтак позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, тому задоволенню не підлягають.».

При цьому, позивач заперечував проти вищезазначеного відповідачем та наполягав на тому, що його право було порушено саме відповідачем у період з 03.06.2024 (дата звернення із заявою) по 30.11.2024 року (дата останньої виплати пенсії у розмірі 7961,24 грн.).

Отже, спірним питанням в даній справі остаються дії відповідача при розгляді заяви позивача про перерахунок його пенсії поданої ним 03.06.2024 року та наявність відповідного пільгового стажу у кількості 15 років на цей час звернення для розрахунку розміру пенсії позивача з урахуванням приписів Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд виходив з наступного.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

За приписами частини першої статті 9 Закону № 1058-ІV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія за віком з 06.03.2018 року відповідно до приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (прикінцеві положення п.2 ч.1); Закону України №1788 ст.13 п. а) (Робота за списком №1).

Відповідно до приписів п.2 ч.1 Прикінцеві положення Закону України №1058-ІV (чинними станом на час призначення позивачу пенсії), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до приписів п. а) ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Водночас абзацом третім частини першої статті 28 цього Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Згідно зі статтею 8 Закону України від 02 вересня 2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон №345-VI), мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Отже, ст. 8 Закону №345, абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону №1058 передбачені пільги для шахтарів щодо підвищеного мінімального розміру пенсії за віком. Ці пільги поширюються на працівників, зазначених у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Викладене узгоджується з позицією Верховного Суду висловленою у постанові від 26.05.2020 р. у справі №205/8712/16-а.

При цьому слід врахувати, що ст. 8 Закону №345, абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону №1058 передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 13.11.2019 р у справі №345/763/17 та від 26.05.2020 у справі №205/8712/16-а.

Таким чином, умовою виплати пенсії у розмірах встановлених ст.8 Закону №345 та абз.3 ч.1 ст.28 Закону №1058 є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах.

Відповідач розглядаючи заяву позивача від 03.06.2024 року про перерахунок його пенсії зазначив, відповідно до розрахунку стажу позивача з електронної пенсійної справи, мав 55 років 0 місяців 18 днів повного страхового стажу, робота за списком №1 - 11 років 3 місяці 23 дні, додаткові роки за список №1 - 16 років 0 місяців 0 днів. Дана обставина підтверджується перерахунком пенсії від 16.08.2024 року, де в графі вид перерахунку зазначено - у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01.06.2024 року.

Судом встановлено, що спірні періоди роботи позивача: з 15.09.1995 по 09.01.1997 року та з 04.10.2010 по 07.11.2010 року були зараховані позивачу тільки за Списком №1; в свою чергу періоди роботи з 14.11.2019 по 30.12.2019 року та з 19.01.2024 по 31.03.2024 року були зараховані позивачу до його страхового стажу.

Позивач вважаючи бездіяльність відповідача щодо не зарахування вищезазначених періодів роботи до його підземного пільгового шахтарського стажу та як наслідок відсутністю перерахунку розміру його пенсії з урахуванням приписів ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» звернувся за захистом своїх прав до суду.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно із частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За змістом абзацу першого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За змістом частини п'ятої статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Згідно із статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII (далі Закон №1788-XII), працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).

Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

18.11.2005 року Міністерством праці та соціальної політики України було прийнято наказ № 383, яким затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Відповідно до п. 2 Порядку № 383, під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Згідно з п. 3 Порядку № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

Порядок підтвердження стажу роботи регулюється положеннями ст. 62 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ).

Згідно з приписами ст. 62 Закону № 1788-ХІІ (які кореспондуються зі змістом ст. 48 Кодексу законів про працю України), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Саме такий Порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року (далі - Порядок № 637).

Відповідно до п. 1 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з вимогами п. 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За приписами п. 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до положень пп. 2 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.

Аналіз наведених правових норм дозволяє дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка і лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу.

Водночас, надання уточнюючої довідки підприємства, установи, організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або за відсутності необхідних записів у трудовій книжці, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах під час встановлення трудового стажу також констатовано Верховним Судом у постанові від 16.09.2022 року у справі № 560/1399/19.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 дата заповнення 01 серпня 1989 року, судом встановлена наступна трудова діяльність позивача у межах заявлених ним спірних позовних вимог:

- Гідрошахта «Красноармійська»: з 12.09.1995 по 09.01.1997 року (спірний період з 15.09.1995 по 09.01.1997 року) - прийнятий гірником підземним 3 розряду на ділянку шахтного транспорту з повним робочим днем у шахті, номера записів 14 та 16 у трудовій книжці;

- ДП «Добропіллявугілля» ВП «Шахта «Добропільська»: з 04.10.2010 по 07.11.2010 року (спірний період з 04.10.2010 по 07.11.2010 року), прийнятий стажером гірника підземного, номер запису 22 у трудовій книжці;

- з 08.11.2010 по 25.01.2021 року (спірний період з 14.11.2019 по 30.12.2019) - переведений гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем у шахті, номера записів 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 та 30 у трудовій книжці;

- ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявугілля-видобуток»: з 26.01.2021 року (спірний період з 19.01.2024 по 03.06.2024 року) - прийнятий за переведенням гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті, номер запису 31 у трудовій книжці.

Слід зауважити, що трудова книжка записів про його звільнення не містить.

Судом установлено, що посада, на якій працював позивач у спірні періоди - гірник підземний віднесена до Списків № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що були чинними у вказані періоди роботи позивача (постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162, від 16.01.2003 №36 та від 24.06.2016 року №461).

Слід зазначити, що в трудовій книжці позивача запис №26 міститься штамп підприємства на якому працював позивач, в якому зазначено відповідно до наказу про атестацію робочих місць №2711 від 14.11.2014 року «підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах по списку №1 р.1 п.1 код -а, постанова КМУ від 16.01.2003 р. №36); №28 підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1 (розділ 1 підрозділ 1) постанова КМУ №461 від 24.06.2016 року, наказ про атестацію робочих місць №2711 від 14.11.2014 року; №29 підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1 (розділ 1 підрозділ 1) постанова КМУ №461 від 24.06.2016 року, наказ про атестацію робочих місць №3087-Д від 31.12.2019 року.

31.03.1994 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» (далі - Постанова КМУ № 202).

До розділу І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Постанови КМУ № 202 так само включені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії довідки форми ОК-5 сформованої по позивачу, судом встановлено, що періоди роботи з 04.10.2010 по 07.11.2010 року, з 14.11.2019 по 30.12.2019 року та з 19.01.2024 по 03.06.2024 року, обліковувалися за кодом підстави для обліку спецстажу: з 04.10.2010 по 07.11.2010 року - ЗП3013А1; з 14.11.2019 по 30.12.2019 року та з 19.01.2024 по 03.06.2024 року - ЗП3014А1.

В свою чергу, код підстав для обліку спецстажу № ЗП3013А1 застосовується для працівників, що зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; код підстав для обліку спецстажу ЗПЗ014А1 це працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року №202.

В матеріалах справи в наявності: копія довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній виданої ВСП «Шахтоуправління «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» від 11.04.2018 року №111, в якій зазначено що у спірний період з 04.10.2010 по 07.11.2010 року позивач виконував гірничі роботи за професією стажер гірника підземний дільниця ШТ-3 зарахований в штат дільниці і заробітну плату одержував як підземний робітник, що передбачено Списком №1 розділ 1 підрозділ 1; копія довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній виданої ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» від 12.01.2024 року №1/70, в якій зазначено що у період з 01.03.2015 по 25.01.2021 року (спірний період з 14.11.2019 по 30.12.2019 року) позивач виконував гірничі роботи за професією гірник підземний дільниця КТ-1, що передбачено Списком №1 розділ 1 підрозділ 1 постанови КМУ №36 від 16.01.2003 року, №461 від 24.06.2016 року та ч.3 ст.114 ЗУ №1058-ІV.

До речі, слід зауважити, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.03.2024 року був затверджений Акт №0500-1103-1/1150 перевірки достовірності документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого проведена перевірка довідки ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» від 12.01.2024 року №1/70, висновок наступний - «відповідно наданих на перевірку документів встановлено, що дані, зазначені в довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в них від 12.01.2024 №1/70 виданої на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідають даним у первинних документах, які зберігаються в архіві ТОВ ДТЕК «Добропіллявугілля».

Щодо періоду роботи позивача з 19.01.2024 по 03.06.2024 року, слід зазначити, що трудовою книжкою підтверджується факт роботи позивача на ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявугілля-видобуток»: з 26.01.2021 року (спірний період з 19.01.2024 по 03.06.2024 року) де він був прийнятий за переведенням гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті, номер запису 31 у трудовій книжці та варто зазначити, що записів про звільнення трудова книжка позивача не містить, як і матеріали справи не містять доказів зі сторони відповідача стосовно звільнення позивача у спірний період.

З урахуванням вищенаведеного можна дійти до висновку, що позивач на час звернення його з заявою про перерахунок пенсії від 03.06.2024 року продовжував працювати на посаді гірника підземного ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявугілля-видобуток».

Доречним буде зауважити, що в матеріалах справи в наявності копії довідки форми ОК-5 та Витягу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, з яких судом встановлено, що позивач у спірний період працював з 19.01.2024 по 03.06.2024 року та виконував роботи, які обліковуються за Кодом підстави для обліку спецстажу - ЗПЗ014А1 та страхувальником підприємством на якому працював позивач - ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявугілля-видобуток» сплачувались як заробітна плата так і страхові внески.

Вищенаведене у сукупності дає підстави для висновку, що позивачем у цей спірний період також виконувались роботи передбачені як за Списком №1 так і передбачені постановою КМУ №202.

Додатково варто зазначити, що з наданих доказів позивачем судом було встановлено, що позивачу з 05.12.2024 року було враховано спірні періоди з 15.09.1995 по 09.01.1997 року, з 04.10.2010 по 07.11.2010 року та з 19.01.2024 по 31.03.2024 року до його пільгового стажу за Списком №1 та ст.14, та постановою КМУ №202. Внаслідок чого розраховано розмір його пенсії з 05.12.2024 року у розмірі 11157,59 грн. з урахуванням доплати до пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зазначене підтверджується наявними в матеріалах справи копіями перерахунку пенсії станом на 05.12.2024 року та копією стажу з Електронної пенсійної справи позивача.

Враховуючи наведене, суд висновує, що наданими позивачем разом із заявою про перерахунок його пенсії за віком на пільгових умовах підтверджено наявність підстав для зарахування на час його звернення 03.06.2024 року до пільгового стажу позивача за списком №1, а й відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року наступних періодів роботи: з 14.11.2019 по 30.12.2019 року та з 19.01.2024 по 03.06.2024 року; до пільгового стажу позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року наступних періодів роботи: з 15.09.1995 по 09.01.1997 року та з 04.10.2010 по 07.11.2010 року та враховуючи наявність у позивача стажу 15 років, що передбачено приписами Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» обрахувати розмір пенсії позивача з урахуванням абзацу 3 ч.1 ст.28 Закону України №1058-ІV та ст.8 Закону України №345-VI.

В даному випадку це свідчить про протиправність дій відповідача, в частині неналежного розгляду заяви позивача про перерахунок йому пенсії за віком на пільгових умовах, враховуючи, що трудова діяльність позивача пов'язана у спірні періоди виключно з підземними гірничими роботами та відповідач не дослідивши й не зарахувавши позивачу відповідні періоди його праці позбавив його у розрахунку належного розміру пенсії з урахуванням приписів діючого та чинного законодавства.

Відповідач надаючи відзив зазначив, що «[…]. В подальшому, як слідує з матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 28.11.2024р. Позивач знову звернувся із заявою на перерахунок пенсії додавши правовстановлюючі документи і Рішенням №057350001437 від 09.12.2024 здійснено перерахунок пенсії у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01.12.2024. Так, страховий стаж заявника становить 55 років 18 днів, пільговий стаж за сп.№1 роботи становить 16 років 11 місяців 21 день. 01.12.2024 - довічно Розмір пенсії за віком (ст.27) (13946.99 * 0.55000) 7670.84 Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 20 років) 290.40 Загальний розмір пенсії 7961.24 Доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 3196.35 Сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 13946.99 грн.) 11157.59 Місяць підвищення розміру пенсії 01.12.2024 Розмір пенсії з надбавками 11157.59. За наведеного правового регулювання та обставин справи випливає, що визнати протиправними протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відсутні підстави.».

Судом встановлено, що станом на 03.06.2024 року позивач вже мав необхідний пільговий стаж для обрахунку його розміру пенсії у відповідному розмірі та його право на отримання відповідної пенсійної виплати було поновлено лише у грудні 2024 року та період з 03.06.2024 по 30.11.2024 року залишається порушеним.

Слід зазначити, що згідно із преамбулою Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345-VI (далі - Закон № 345-VI), цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Статтею 1 Закону № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно із абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345-VI, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.

Відповідний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а (провадження № К/9901/19494/19), який підлягає врахуванню судом відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

У постанові Верховного Суду від 26 травня 2020 року по справі №205/8712/16-а, зазначено: - «43. Колегія суддів зауважує, що статтею 8 Закону України «Про підвищення шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.

44. Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17.».

Слід зазначити, що відповідач при обрахунку пенсії позивача має встановити чи відноситься він до осіб на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як зокрема 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Суд зауважує, що норма, закріплена в першому реченні ст. 8 Закону № 345-VI, а також у абз. 3 ст. 28 Закону № 1058-IV, яка стосується визначення мінімального розміру пенсії шахтарів, не прив'язана до конкретного виду пенсії - на відміну від норми, закріпленої в другому реченні ст. 8 Закону № 345-VI, що стосується обчислення розміру такого виду пенсії, як пенсія за віком.

Суд наголошує, що ст. 8 Закону № 345 не встановлює окремий вид пенсії - нормами цієї статті держава встановила додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345-VI.

Зазначений висновок наведений Верховним Судом в постанові від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а.

В постановах від 20 листопада 2018 року у справі № 345/4616/16, від 6 лютого 2019 року у справі № 345/4570/16-а, від 5 грудня 2019 року у справі № 345/4462/16-а, від 11 липня 2019 року у справі № 345/3954/16-а від 29 грудня 2021 року у справі № 345/2562/17 та інших Верховний Суд дійшов висновку про те, що ст. 1 Закону № 345-VI слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Встановивши, що позивач має необхідний стаж за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України на якого поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідач має обрахувати його пенсію з урахуванням приписів абзацу 3 ч.1 ст.28 Закону України №1058-ІV та ст.8 Закону України №345-VI.

Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Відповідно до приписів ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, з урахуванням викладеного та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, що виразилися у не зарахуванні на час звернення позивача 03.06.2024 року до його пільгового стажу за списком №1, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року періодів роботи: з 14.11.2019 по 30.12.2019 року та з 19.01.2024 по 03.06.2024 року; до пільгового стажу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року періодів роботи: з 15.09.1995 по 09.01.1997 року та з 04.10.2010 по 07.11.2010 року та у незастосуванні ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати при розрахунку розміру пенсійної виплати, та як похідна вимога, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати позивачу до його пільгового стажу за списком №1 станом на час розгляду заяви від 03.06.2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року періодів роботи: з 14.11.2019 по 30.12.2019 року та з 19.01.2024 по 03.06.2024 року; до пільгового стажу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року періодів роботи: з 15.09.1995 по 09.01.1997 року та з 04.10.2010 по 07.11.2010 року та здійснити обчислення та донарахування пенсії із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати за період з 03.06.2024 по 30.11.2024 року (включно), з урахуванням висновків суду та врахуванням вже виплачених сум.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно ч. 8 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією від 30.11.2024, позивач за подання адміністративного позову сплатив 986,96 грн. судового збору.

Суд повертає позивачу судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у розмірі 968,96 грн.

Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, 32, 139, 243 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (адреса: 88008, м. Ужгород, площа Народна, буд. 4, ЄДРПОУ: 20453063) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (ЄДРПОУ: 20453063), що виразилися у не зарахуванні на час звернення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) 03.06.2024 року до його пільгового стажу за списком №1, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року періодів роботи: з 14.11.2019 по 30.12.2019 року та з 19.01.2024 по 03.06.2024 року; до пільгового стажу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року періодів роботи: з 15.09.1995 по 09.01.1997 року та з 04.10.2010 по 07.11.2010 року та у незастосуванні ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати при розрахунку розміру пенсійної виплати.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (ЄДРПОУ: 20453063) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) до його пільгового стажу за списком №1 станом на час розгляду заяви від 03.06.2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року періодів роботи: з 14.11.2019 по 30.12.2019 року та з 19.01.2024 по 03.06.2024 року; до пільгового стажу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року періодів роботи: з 15.09.1995 по 09.01.1997 року та з 04.10.2010 по 07.11.2010 року та здійснити обчислення та донарахування пенсії із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати за період з 03.06.2024 по 30.11.2024 року (включно), з урахуванням висновків суду та врахуванням вже виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (адреса: 88008, м. Ужгород, площа Народна, буд. 4, ЄДРПОУ: 20453063) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.

В решті позовних вимог відмовити.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 07 лютого 2025 року.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.О. Голошивець