07 лютого 2025 рокуСправа №160/31512/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
27.11.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) щодо обчислення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які внесені до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) за нормами чинними на 01.01.2023, з розміру посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, визначених із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) за нормами чинними на 01.01.2023 рік, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з включенням надбавки за вислугу років - 35% та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби - 65%) та премії 251%, які обчислити з розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 (2684,00 грн.), для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено щодо протиправності дій ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) щодо обчислення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які внесені до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) за нормами чинними на 01.01.2023, з розміру посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, визначених із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018
17.12.2024 року від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначила наступне. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Водночас, постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2008 року №45 (далі по тексту - Постанова КМУ №45) встановлений механізм проведення перерахунку пенсій. Зокрема, пунктом 1 Порядку Постанови КМУ №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України »Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. При цьому, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи) (абзац 1 пункту 2 Порядку Постанови КМУ №45). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (абзац 2 пункту 2 Порядку Постанови КМУ №45). В свою чергу на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в СПИСКУ, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт 3 Порядку Постанови КМУ №45). На підставі вище викладеного слід дійти висновку, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає надання ІНФОРМАЦІЯ_4 довідки у зв'язку зі скасуванням пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103, (далі по тексту - Постанова КМУ №103). ІНФОРМАЦІЯ_4 не має правових підстав для підготовки та подання до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023. До того ж в 2023 році жодних підвищень грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців не відбувалося. Крім того, у вказаний період уряд не приймав змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Текст приміток до додатків було змінено Постановою Кабінету Міністрів України від 28.11.2020 року №1038, де зазначено, що посадові клади за розрядами тарифної сітки визначаються в порядку, встановленому пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704, тобто має безпосереднє посилання на пункт 4 Постанови КМУ №704. А відповідно до абзацу 2 пункту 2.16 розділу ІІ Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 15.05.2013 року №883/5 примітки до додатків не повинні містити норм права. Наголошуємо, що скасування пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку розмірів посадового окладу позивача та не може слугувати підставою для надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, оскільки постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 не створює підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача. Також представник відповідача звернув увагу суду на відсутність належних, допустимих та достовірних доказів здійснення зміни - збільшення з 29 січня 2020 року по теперішній час посадових окладів або інших складових грошового забезпечення позивача у зв'язку з вказаною постановою суду апеляційної інстанції, отже слід дійти висновку, що відсутні передбачені законом підстави для видачі довідки для здійснення перерахунку пенсії позивачу станом на 01.01.2023 року. Отже, грошове забезпечення визначене станом на 01.01.2018 рік у зв'язку із скасуванням змін внесених до пункту 4 Постанови КМУ №704 не підлягає перегляду, у зв'язку із відсутністю чинної редакції зазначеної норми, до внесення змін до цієї норми. В зв'язку з викладеним та тим, що в 2023 році змін грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців не відбувалося, підстав для проведення перерахунку пенсії в 2023 році не має.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.11.2024 року зазначена вище справа розподілена та 28.11.2024 року передана судді Пруднику С.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 року прийнято до свого провадження означену позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 року у справі №№160/6123/24, позовну заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) в оформленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, з включенням процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру її пенсії з 01.02.2023.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
19.07.2024 року, позивачем отримано супровідний лист № 7/17066/9 про те, що 06.05.2024 р. ІНФОРМАЦІЯ_5 на виконання рішення суду, від 30.04.2024 р. у справі №160/6123/24 до ГУ ПФУ в Дніп ропетровській області надіслано довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ №704 на ім'я ОСОБА_1 , для перерахунку пенсії відповідно до Закону України №2262-ХІІ.
Також, відповідач, зазначеним листом від 06.05.2024 № 7/17066/9 повідомив, що під час визначення розміру грошового забезпечення за рішенням суду враховувалися роз'яснення Департаменту фінансів Міні стерства оборони України доведені листом від 13.10.2023 №423/6682.
В зв'язку з тим, що відповідач не надав позивачу копію довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , на виконання рішення суду від 13.04.2024 р. у справі №160/6123/24, остання вимушена була звернутися до ГУ ПФУ витребувати зазначену довідку.
13.09.2024 р., позивачем зареєстровано за №530/11 від 13.09.2024 р. запит на отримання публічної інфор мації до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області проханням надати:
- копію довідки про розмір грошового забезпечення виданої ІНФОРМАЦІЯ_4 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 р. на виконання рішення Дніп ропетровського окружного адміністративного суду, від 30.04.2024 р. по справі №160/6123/24.
- здійснити перерахунок та виплату моєї пенсії, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення виданої ІНФОРМАЦІЯ_4 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 р. із обов'язковим врахуванням розміру основних та щомісячних додаткових видів гро шового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-Х1І, статті 9 Закону України №2011- XII та Постанови КМУ №704 з 01.02.2023 року.
18.10.2024 р., позивачем отримано лист №0400-010202-8/190083 від 14.10.2024 р., яким ГУ ПФУ в Дніпро петровській області повідомило, що на виконання рішення суду від 30.04.2024 у справі №160/6123/24 під супровідним листом від 06.05.2024 за № 7/17066/9 ІНФОРМАЦІЯ_4 на адресу ГУ ПФУ, була надана довідка від 06.05.2024 за № ФД 110128 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.
Оскільки рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 у справі № 160/6123/24 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України вчинити будь-яку дію, тому для проведення перерахунку пенсії за даними зазначеної довідки підстави відсутні.
До зазначеної відповіді, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надані копії перерахунку пенсії:
1. Відповідно до копії розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі №0401003324 для ОСОБА_1 , дата розрахунку 01.01.2023 р.;
2. Відповідно до копії розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі №0401003324 для ОСОБА_1 , дата розрахунку 30.08.2024 р.
З зазначених доказів - копій розрахунків пенсії за вислугу років по пенсійній справі №0401003324 для ОСОБА_1 , дата розрахунку станом на 01.01.2023 р. 30.08.2024 р. позивач дізналася, що ГУ ПФУ не здійснювало перерахунок її пенсії з урахуванням довідки від 06.05.2024 за № ФД 110128 станом на 01.01.2023р.
До зазначеної відповіді, додана копія довідки від 06.05.2024 за № ФД 110128 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, з встановленням розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії - 18 135,38 грн., що включає в себе: посадовий оклад - 4290 грн., оклад за військове звання - 1450 грн., на дбавка за вислугу років (35%) - 2009,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) - 3 308,18 грн.; премія (251%) - 7078,20 грн.
Шляхом проведених арифметичних розрахунків, з урахуванням положень Розділу X п.1, Розділу XI, п.п. 1,2 та Розділу XVI, п.п. 1,2 Порядку №260, позивачем було визначено, що відповідач на виконання рішення суду від 13.04.2024 у справі №160/6123/24, при виготовленні довідки № ФД 110128 від 06.05.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023, при обчисленні розмірів що місячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби (65%) - 3308,18 грн. та премія (251%) - 7078,20 грн. застосував посадовий оклад та оклад за військове звання, врахо вуючи розрахункову величину прожитковий мінімум для працездатних осіб, що встановлений на 01.01.2018.
Відповідно до копій розрахунків по пенсійній справі №0401003324 для ОСОБА_1 , дата розрахунку 01.01.2023 р. та 30.08.2024 р.: посадовий оклад - 2820 грн.. оклад за військове звання - 950 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 1 319,50 грн. - для обчислення зазначених складових, врахована розрахункова величина прожитковий мінімум для працездатних осіб, що встановлений на 01.01.2018 який відповідач протиправно використав при виготовленні довідки від 06.05.2024 за № ФД 110128.
Позивачем надано розрахунок відповідача при виготовленні довідки від 06.05.2024 за № ФД 110128 та обчислення розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме:
1. Надбавка за особливості проходження служби (65%) - 3 308,18 грн., яка зазначена в довідці від 06.05.2024 за № ФД 110128 обчислена відповідачем із зазначених складових для яких врахована розрахункова величина прожитковий мінімум для працездатних осіб, що встановлений на 01.01.2018. а саме, надаю розра хунок: (посадовий оклад - 2820 грн. + оклад за військове звання - 950 грн. + надбавка за вислугу років (35%) - 1 319,50 грн. ) х 65% = 3 308,18 грн.
2. Відповідач, для розрахунку розміру премії (251%) - 7078,20 грн., відповідно до довідки від 06.05.2024 за № ФД 110128 також застосував посадовий оклад, враховуючи розрахункову величину прожитковий міні мум для працездатних осіб, що встановлений на 01.01.2018., а саме, надаю розрахунок: премія (251%) = посадовий оклад - 2820 грн. х 251% = 7078,20 грн.
Тобто, відповідач, для розрахунку надбавки за особливості проходження служби (65%) -3308,18 грн. та премії (251%) - 7078,20 грн. застосував посадовий оклад - 2820 грн., оклад за військове звання - 950 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 1319,50 грн., враховуючи розрахункову величину прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений на 01.01.2018.
Позивач вважає, що відповідач, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2024 р. у справі №160/6123/24, при виготовленні довідки від 06.05.2024 за № ФД 110128 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023, при обчисленні розмірів що місячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавка за особливості проходження служби (65%) та премія (251%), зобов'язаний був застосувати посадовий оклад - 4290 грн., оклад за військове звання - 1 450 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 2009,00 грн., тобто, врахувати розрахункову величину - прожитковий мінімум для працездатних осіб, що встановлений на 01.01.2023.
Позивачем надано розрахунок, обчислення розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпе чення, а саме: надбавка за особливості проходження служби (65%) та премія (251%) відповідно до довідки від 06.05.2024 за № ФД 110128 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023р. із застосуванням посадового окладу та окладу за військове звання, враховуючи розрахункову ве личину прожитковий мінімум для працездатних осіб, що встановлений на 01.01.2023: розрахунок надбавки за особливості проходження служби (65%) - (посадовий оклад - 4290 грн. + оклад за військове звання - 1450 грн. + надбавка за вислугу років (35%) - 2009,00 грн.) х 65% = 5037 грн.
Тобто, відповідно до довідки від 06.05.2024 за № ФД 110128 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 надбавка за особливості проходження служби (65%) із засто суванням посадового окладу та окладу за військове звання, враховуючи розрахункову величину прожитковий мінімум для працездатних осіб, що встановлений на 01.01.2023 має дорівнювати - 5037 грн.
Також, позивачем надано розрахунок премії (251%) = посадовий оклад - 4290 грн. х 251% = 10 768 грн.
Тобто, відповідно до довідки від 06.05.2024 за № ФД 110128 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023, премія (251%) з використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2023 року має дорівнювати - 10 767 грн.
Копія листа №0400-010202-8/190083 від 20.09.2024 р.( додається) - доказ, який свідчить: ГУ ПФУ отримало супровідний лист за № 7/17066/9, що 06.05.2024 р. ІНФОРМАЦІЯ_6 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду, від 30.04.2024 р. у справі №160/6123/24 та довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 р. №704 на ім'я ОСОБА_1 , для перерахунку пенсії відповідно до Закону України №2262-XII.
ГУ ПФУ не здійснювало перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідки від 06.05.2024 за № ФД 110128 про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ФД НОМЕР_3 ) станом на 01.01.2023 р.
Завдяки тому, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надало позивачу відповідь та копію довідки від 06.05.2024р. за № ФД 110128, остання дізналась про порушення її прав, а саме: відповідач на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2024 р. у справі №160/6123/24, при вигото вленні довідки від 06.05.2024 за № ФД 110128 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 рівни, станом на 01.01.2023 при обчисленні розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби та премії протиправно застосував посадовий оклад та оклад за військове звання, враховуючи розрахункову величину прожитковий мінімум для працездатних осіб, що встановлений на 01.01.2018.
Супровідний лист за № 7/17066/9 від 06.05.2024 р. ІНФОРМАЦІЯ_6 та копія довідки від 06.05.2024р. за № ФД 110128 про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 - до кази, які свідчать про те, що ІНФОРМАЦІЯ_4 не збирається добровільно належним чином виконувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду, від 30.04.2024 р. по справі №160/6123/24.
Копія довідки від 06.05.2024 за № ФД 110128 про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ФД НОМЕР_3 ) станом на 01.01.2023 р., виготовленої ІНФОРМАЦІЯ_4 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 р. у справі №160/6123/24 - доказ, який свідчить про протиправні дії відповідача та такими, що порушують її право на належне пенсійне забезпечення.
Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо обчислення щомісячних до даткових видів грошового забезпечення та премії, які внесені до оновленої довідки про розмір грошового за безпечення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за нормами чинними на 01.01.2023, з розміру по садового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, визначених із застосуванням розрахункової вели чини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018. та такими, що порушують право позивача на належне пенсійне забезпечення, остання звернулася до суду із даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з того, що відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ та правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону України № 2262-XII.
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законо давством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються КМУ, та повинно забез печувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, вра ховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Постановою КМУ №704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військо вослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім війсь ковослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови №704 в редакції, чинній на момент прийняття постанови, визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календа рного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Застосування цих нормативних актів у подібних правовідносинах вже було предметом розгляду у Вер ховному Суді. Зокрема, у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21.
В подальшому, постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 (яка набрала чинності 24.02.2018) до Постанови №704 внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 викладено у новій редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальниць кого складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встано вленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Проте, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704 не був приведений у відповідність з нор мою пункту 4 цієї ж постанови.
Згідно з Постановою №704, в редакції Постанови №103, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військо вослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працез датних осіб, визначений законом на 01.01.2018. а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів це застосовується.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18. визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про пе рерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яким, зокрема, в пункт 4 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704 були внесені зміни.
Отже, зміни до пункту 4 постанови № 704, внесені пунктом 6 постанови № 103, з 29.01.2020 не підля гають застосуванню.
Таким чином, відповідно до редакції пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до внесення змін, та вимог пункту 1 Приміток Додатку 1 та пункту Примітки Додатку 14 до Постанови №704 розміри посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званнями з 29.01.2020 мають визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.
Разом з цим, слід зазначити, що з 29.01.2020 знову почало діяти правило двох розрахункових величин обчислення окладу за посадою та окладу за військовим званням, а саме: 1) розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на І січня календарного року; 2) 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, в тому випадку, коли у календарному році, в якому застосовується відповідна норма зазначеного підзаконного нормативно-правового акту, 50% мінімальної заробітної плати перевищують прожитковий мінімум, тобто мінімальна заробітна плата стає роз рахунковою величиною для обрахунку посадових окладів.
Проте, згідно з пунктом 3 розділу II Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не за стосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як роз рахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встанов леного на 1 січня календарного року, починаючи з І січня 2017 року.
Аналогічні правові висновки містяться у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2019 у справі №240/4946/18, постанові Верховного Суду від 18.02.2021 у справі №200/3775/20-а, постанові Верховного Суду від 11.02.2021 у справі №200/3757/20-а.
Таким чином, під час розв'язання колізії між нормами пункту 3 розділу II Закону №1774-VIII та пун ктом 4 Постанови №704 у редакції до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018 №103 перевагу належить віддати положенням закону як акту права вищої юридичної сили.
Постанова КМУ №704 є підзаконним нормативно-правовим актом. Юридична сила закону як джерела права, його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України. Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади. Пунктом 3 частини першої статті 85 Конституції України закріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України. Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Так, вказаний пункт 4 Постанови №704 в частині обрахунку розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням суперечить нормам розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1774-VIII та не підлягає застосуванню.
Крім того, п.п. 9, 10 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1774-VIII визначено, що до приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. КМУ у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: привести свої норматив но-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Водночас, з 29.01.2020 була відновлена дія такої величини обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням як прожитковий мінімумом для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року на відміну від попереднього правила обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням як прожитковий мінімумом для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018.
Таким чином, з 29.01.2020 такі складові грошового забезпечення військовослужбовця як оклад за по садою та оклад за військовим званням зросли у зв'язку із необхідністю їх обрахування, виходячи з прожит кового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, тобто у цьому випадку станом на 01.01.2023, а не на 01.01.2018.
За таких обставин, з урахуванням положень пункту 3 розділу II Закону №1774-УІІ1 та пункту 4 Постанови №704 з 29.01.2020, а саме: з дня набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18, виникли правові підстави дія надання довідки для перерахунку пен сії, призначеної згідно з Законом №2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встано вленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт (однак без урахування показників мінімальної заробітної плати) та надання до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для праце здатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року відповідно до вимог ст. ст. 43,63 Закону №2262-ХІІ, ст.9 Закону №2011-XII, з урахуванням положень Постанови №704, для проведення перерахунку основного розміру пенсії.
Правова позиція, викладена Верховним Судом у подібних правовідносинах у справі №440/6017/21 (пос танова від 02.08.2022), де Верховний Суд дійшов таких висновків: з 01.01.2020 положення пункту 4 поста нови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не від повідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для ви значення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-ІХ, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за вій ськовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із викори станням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);
(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу П Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-УІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визна чення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні право відносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встанов лений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою вели чиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної вели чини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спе ціальним) званням.»
Враховуюче викладене, суд зазначає, що на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у роз мірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою, згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Спірні правовідносини виникли, у зв'язку із обчисленням відповідачем щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби та премії) із застосуванням розрахун кової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослу жбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ. до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові війн грошового забезпечення (підвищення поса дового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Аналогічна правова норма міститься в пункті 2 постанови КМУ № 704, згідно з яким постановлено установити, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів гро шового забезпечення.
Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі Порядок №260).
Відповідно до Розділу X, п. 1 Порядку №260, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.
Відповідно до Розділу XVI, п.п. 1,2 Порядку №260, командири (начальники) військових частин, війсь кових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Надбавка за особливості проходження служби вираховується в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років. Надбавка військовослужбовцям (крім війсь ковослужбовців режимно-секретних органів), які працюють в умовах режимних обмежень та премія встанов люється до посадових окладів.
Суд вважає, відповідно, при розрахунку розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення позивача, відповідач мав застосовувати посадовий оклад та оклад за військове звання, які обчислені із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановленого законом на 01.01.2023, а не 01.01.2018.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визна чають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями ст. 9 Конституції України та ст. 17, ч. 5 ст. 19 Закону України Про виконання рі шень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, за стосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як скла дової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
За таких обставин, суд вважає, що позивач має право на щомісячні додаткові види грошового забезпечення (над бавки за особливості проходження служби - 65% та премії 251%), які мають бути обчислені з розміру поса дового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 (2684,00 грн.), для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1211,20 грн.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 1211,20 грн. підлягає стягненню з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) щодо обчислення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які внесені до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) за нормами чинними на 01.01.2023, з розміру посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, визначених із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) за нормами чинними на 01.01.2023 рік, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з включенням надбавки за вислугу років - 35% та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби - 65%) та премії 251%, які обчислити з розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 (2684,00 грн.), для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С. В. Прудник