06 лютого 2025 рокуСправа №160/18598/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бухтіярової М.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням уточнень, позивач просить:
-визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області стосовно нездійснення списання безнадійного податкового боргу платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з наступних платежів: донарахована загальна сума ПДВ у розмірі 4873177,30 грн. (чотири мільйони вісімсот сімдесят три тисячі сто сімдесят сім гривень 30 копійок) від 31.08.2016 року, у тому числі основного платежу - 3498019,80 грн., штрафні санкції - 1375157,50 грн.
-зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) списати безнадійний податковий борг платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з наступних платежів: донарахована загальна сума ПДВ у розмірі 4873177,30 грн. (чотири мільйони вісімсот сімдесят три тисячі сто сімдесят сім гривень 30 копійок) від 31.08.2016 року, у тому числі основного платежу - 3498019,80 грн., штрафні санкції - 1375157,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 26.05.2009 він зареєструвався ФОП із основним видом діяльності: 51.90.0 Інші види оптової торгівлі. Реєстрацію ФОП припинено 15.01.2015. Листом-відповіддю №39214/6/04-36-24-16-11 від 30.05.2024 на адвокатський запит відповідачем повідомлено, що у 2010 році складені акти камеральних перевірок, внаслідок чого позивачу донарахована загальна сума ПДВ у розмірі 4873177,30 грн., у тому числі основного платежу - 3498019,80 грн., штрафні санкції - 1375157,50 грн. З довідки про стан розрахунків із бюджетом, даних інтегрованих карток платника ITC «Податковий блок», зазначені акти було складено у 2010 році, а податкові повідомлення-рішення про донарахування ПДВ та штрафних санкцій були прийняті 31.08.2016. Позивач вважає, що наведена донарахована загальна сума ПДВ у розмірі 4873177,30 грн., у тому числі основного платежу - 3498019,80 грн., штрафні санкції - 1375157,50 грн., є безнадійним податковим боргом. 10.06.2024 звернувся відповідача із заявою про прийняття рішення про списання донарахованої позивачу 31.08.2016 суми ПДВ у розмірі 4873177,30 грн., як безнадійного податкового боргу. Однак, листом №47192/6/04-36-13-09-10 від 01.07.2024 відповідач відмовив у здійсненні списання вказаної суми як безнадійного податкового боргу. Позивач не погоджується з такою позицією відповідача та зазначає, що за кожним податком та збором у платника податку виникає безумовний податковий обов'язок сплатити суму такого податку чи збору в порядку і строки, визначені Законом. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. У разі виникнення у платника податку податкового боргу платник зобов'язаний його сплатити, а у разі несплати - податковий обов'язок не є виконаним. У такому разі контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (п.95.1 ст. 95 ПК України). При цьому стягнення коштів контролюючий орган має право ініціювати тільки в межах 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Податковий борг платника податків, стосовно якого минув цей строк давності, не може бути ініційований контролюючим органом до стягнення, оскільки безумовно вважається безнадійним. У спірному випадку, граничний строк, протягом якого контролюючим органом може бути здійснено заходи щодо стягнення податкового боргу з ПДВ у розмірі 4873177,30 грн., сплив - 31.08.2019. При цьому, списання безнадійного податкового боргу, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої системи. Але відповідачем не прийнято рішення про списання такого боргу, що зумовило звернення до суду.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст.ст.161, 160 КАС України.
Ухвалою суду позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову.
Представником позивача усунуто недоліки позову, подано уточнений позов.
Ухвалою суду прийнято до розгляду позов (уточнений) та відкрито провадження в адміністративній справі №160/18598/24; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Сторони належним чином повідомлені про судовий розгляд справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні з огляду на наступне. Згідно даних інформаційно-комунікаційних систем ДПС України станом на 31.07.2024 за платником податків ОСОБА_1 обліковується податкова заборгованість у сумі 4949165,98грн. з ПДВ, в тому числі: основний платіж - 3558501,00 грн, штрафна санкція - 1389655,58грн, пеня - 1009,40грн, яка виникла з 11.05.2010 та не сплачена до теперішнього часу. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.08.2011 №2а/0470/9379/11 адміністративний позов щодо стягнення з ОСОБА_1 податкового боргу у сумі 69 148,38 грн., задоволено. Отримано виконавчий лист, виданий 31.05.2012, який для виконання неодноразово направлявся до відповідного відділу ДВС та не повернувся до ДПІ. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.02.2014 №804/16249/13-а адміністративний позов, щодо стягнення з ОСОБА_2 податкового боргу у сумі 6849,5грн, задоволено. Отримано виконавчий лист, виданий 03.09.2014,, який для виконання неодноразово направлявся до відповідного відділу ДВС та на теперішній час перебуває на виконанні в ДВС (ВП№ 69861640). Відповідач вказує, що у разі коли контролюючий орган ініціював до стягнення податковий борг до закінчення строку давності, цей податковий борг не підпадає під визначення «безнадійного», що зазначене у підпункті 101.2.3 пункту 101.2 статті 101 Податкового кодексу України (податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом), тому у разі його стягнення за рішенням суду, яке набрало законної сили та є обов'язковим до виконання, строк його стягнення може встановлюватись тільки до повного погашення заборгованості або до визнання його безнадійним тільки у випадках, передбачених підпунктами 101.2.1, 101.2.2, 101.2.4, 101.2.5 пункту 101.2 статті 101 Податкового кодексу України. Тому у податкового органу відсутні підстави щодо визнання податкового боргу ОСОБА_1 безнадійним.
Ухвалою суду у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області витребувано наступні докази: відомості щодо підстав виникнення податкового боргу в сумі 4873177,30 грн., який позивач просить списати «як безнадійний», а також докази вчинення контролюючим органом дій щодо стягнення з позивача такого податкового боргу на підтвердження вказаних у відзиві обставин.
На виконання вимог суду відповідачем подано клопотання про долучення доказів, в якому також надав наступні пояснення. Відповідно до наявних баз даних контролюючого органу, станом на 27.09.2024, за позивачем обліковується податкова заборгованість з податку на додану вартість у сумі 4949165,98 грн., з яких: донарахування 3787,50 грн. за актом документальної позапланової виїзної перевірки від 07.05.2013 №3031/421/17.2-27/3093600533; надання уточнюючих розрахунків по ПДВ в зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок в частині відмови від податкового кредиту по контрагентах, які мали ознаки фіктивності, від 30.08.2010 № 99973, в якому донарахована сума ПДВ 8383,00 грн; від 02.09.2010 № 100158, в якому донарахована сума ПДВ 3991,00 грн; від 06.09.2010 № 100320, в якому донарахована сума ПДВ 2723,00 грн; від 07.09.2010 № 100435, в якому донарахована сума ПДВ 2927,00 грн; від 01.10.2010 №104565, в якому донарахована сума ПДВ 20460,00грн.; від 29.10.2010 №118466, в якому донарахована сума ПДВ 18978,00грн. Також, за вказаний період нарахована сума пені у розмірі 1009,40 грн. та штрафної санкції 1360,00грн. Податковий борг у сумі 4873168,10 грн, в тому числі основний платіж - 3498010,00 грн., штрафна санкція - 1375158,10 грн., виник 31.08.2016 в результаті несплати у встановлені терміни донарахованих сум ПДВ за податковими повідомленнями-рішеннями №0015651702/00 від 12.05.2010 на суму 1734817,60грн., № 0015671702/0 від 12.05.2010 на суму 1552521,00 грн.; №0015661702/0 від 12.05.2010 про на суму 590443,00 грн.; № 0015681702/0 від 12.05.2010 на суму 176369,70грн; № 0018071702/0 від 18.05.2010 на суму 151914,00 грн.; № 0018081702/0 від 18.05.2010 на суму 667102,80грн. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2016 № 804/8033/16 про стягнення заборгованості у сумі 4873168,10грн. з ОСОБА_1 відмовлено в зв'язку з відсутністю сплати судового збору.
Позивач своїм правом на подання відповіді на відзив не скористався.
Відповідно до частини п'ятої та восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Згідно з частиною п'ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 8 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 20.07.2001 Баглійським РВ Дніпродзержинського МУ УМВС України в Дніпропетровській області; з 26.05.2009 був зареєстрований фізичною особою-підприємцем за ідентифікаційним номером 3093600533, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинено запис про проведення державної реєстрації №22230000000014541; основний вид економічної діяльності ФОП за КВЕД: 51.90 інші види оптової торгівлі; адреса місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; з 22.07.2014 позивачем припинено підприємницьку діяльність (власне рішення).
27.10.2010 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинськ, в якому просив скасувати: податкове повідомлення-рішення № 15346/4/17-118 від 12.05.2010 року яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 1734817,60 грн., в т.ч. основний платіж -1291150,00 грн. та 443667,60 - штрафні санкції; податкове повідомлення-рішення № 15343/ч/17-118 від 12.05.2010 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 590443 грн., в т.ч. основний платіж - 421/45,00 грн. та 168698,00 - штрафні санкції; податкове повідомлення-рішення № 15339/ч/17-118 від 12.05.2010 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 1552521,00 грн., в т.ч. основний платіж -1035014,00 грн. та 517507,00 - штрафні санкції; податкове повідомлення-рішення № 15341/4/17-118 від 12.05.2010 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 176369,70 грн., в т.ч. основний платіж -135669,00 грн. та 40700,70 - штрафні санкції; податкове повідомлення-рішення № 16874/Ч/17-118 від 18.05.2010 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах) у розмірі 667102,80 грн., в т.ч. основний платіж - 513156,00 грн. та 153 946,80 - штрафні санкції; податкове повідомлення-рішення № 16875/Ч/17-118 від 18.05.2010 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах) у розмірі 151914,00 грн., в т.ч. основний платіж - 101276,00 грн. та 50638,00 - штрафні санкції.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.01.2011 у справі №2а-6464/10/0470 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
18.11.2016 Дніпродзержинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом про стягнення з ОСОБА_1 податкового боргу в сумі 4873168,10 грн. (справа №804/8033/16).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2016 у справі №804/8033/16 у задоволенні заяви Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про звільнення від сплати судового збору відмовлено, позовну заяву Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - залишено без руху для надання доказів сплати судового збору.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.12.2016 у справі №804/8033/16 позовну заяву Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості повернуто позивачу.
Згідно з довідкою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про стан розрахунків з бюджетом станом на 27.09.2024 за ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) рахується податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 14010100, у загальній сумі 4949165,98грн., з яких: основний платіж 3558501,00грн., штрафні санкції - 1389655,58грн., пеня - 1009,40грн., що виник за період з 11.05.2010 по 31.08.2016.
Відповідно до вказаної довідки відповідача за період з 31.08.2016 за позивачем виник податковий борг у сумі 4873168,10грн. у зв'язку з несплатою у встановлені терміни донарахованих податкових зобов'язань з ПДВ за наступними податковими повідомленнями-рішеннями:
форми «Р» №0015651702/00 від 12.05.2010 на суму 1734817,60грн., з яких: 1291150,00грн. - за основним платежем, 443667,60грн. - за штрафними санкціями;
форми «Р» №0015671702/0 від 12.05.2010 на суму 1552521,00 грн., з яких: 1035014,00грн. - за основним платежем, 517507,00грн. - за штрафними санкціями;
форми «Р» № 0018071702/0 від 18.05.2010 на суму 151914,00 грн., з яких: 101276,00грн. - за основним платежем, 50638,00грн. - за штрафними санкціями;
форми «Р» №0015661702/0 від 12.05.2010 про на суму 590443,00 грн., з яких: 421745,00грн. - за основним платежем, 168698,00грн. - за штрафними санкціями;
форми «Р» №0018081702/0 від 18.05.2010 на суму 667102,80грн., з яких: 513156,00грн. - за основним платежем, 153946,80грн. - за штрафними санкціями;
форми «Р» № 0015681702/0 від 12.05.2010 на суму 176369,70грн., з яких: 135669,00грн. - за основним платежем, 40700,70грн. - за штрафними санкціями.
20.05.2024 представник адвокат Ворон А.І. звернувся до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області із адвокатським запитом, в якому просив надати актуальну інформацію щодо податкової заборгованість позивача із зазначенням підстави, суми нарахування податкового боргу, його структуру та складові (включаючи штрафні санкції), а також період, за який нарахована податкове зобов'язання.
Листом №39214/6/04-36-24-16-11 від 30.05.2024 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області повідомлено адвокату, що відповідно наявних баз даних контролюючого органу станом на 30.05.2024 за платником ОСОБА_1 обліковується податкова заборгованість з податку на додану вартість у сумі 4 949 165,98 грн., яка виникла внаслідок: донарахування 3787,50 грн. за актом документальної позапланової виїзної перевірки від 07.05.2013 №3031/421/17.2-27/3093600533; надання уточнюючих розрахунків по ПДВ в зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок в частині відмови від податкового кредиту по контрагентах, які мали ознаки фіктивності, а саме: від 30.08.2010 № 99973 в якому донарахована сума ПДВ 8383,00 грн.; від 02.09.2010 № 100158 в якому донарахована сума ПДВ 3991,00 грн.; від 06.09.2010 № 100320 в якому донарахована сума ПДВ 2723,00 грн.; від 07.09.2010 № 100435 в якому донарахована сума ПДВ 2927,00 грн.; від 01.10.2010 № 104565 в якому донарахована сума ПДВ 20460,00 грн.; від 29.10.2010 №118466 в якому донарахована сума ПДВ 18978,00грн. Також за вказаний період станом на 30.05.2024 нарахована сума пені у розмірі 1009,40 грн. та штрафної санкції 1360,0 грн. У відповідності з наказом ДПА України від 18.04.2008 № 266 «Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів» складені акти камеральних перевірок, внаслідок чого донарахована загальна сума ПДВ у розмірі 4 873177,3 грн., у тому числі (основного платежу - 3 498 019,8 грн., штрафної санкції - 1375157,50грн). Додатково зазначено, ФОП ОСОБА_1 особисто отримував акти камеральних перевірок та податкові повідомлення-рішення, які виносились контролюючим органом до цих актів.
10.06.2024 представник адвокат Ворон А.І. звернувся до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області із заявою в інтересах позивача, в якій просив прийняти рішення про списання донарахованої ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , 31.08.2016 загальної суми ПДВ у розмірі 4873177,30 грн., у тому числі основного платежу - 3498019,80 грн., штрафні санкції - 1375157,50 грн., як безнадійного податкового боргу.
Листом №47192/6/04-36-13-09-10 від 01.07.2024 Головним управлінням ДПС України в Дніпропетровській області повідомлено представнику позивача про те, що Законом України від 15.03.2022 №2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» дія 52-2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу зупинена на період дії воєнного, надзвичайного стану. При цьому, згідно із Законом України від 15.03.2022 №2120-ІХ із змінами, внесеними згідно з Законами №2142-ІХ від 24.03.2022, №2260-ІХ від 12.05.2022, статтю 102 доповнено пунктом 102.9 такого змісту: « 102.9. На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючи органи». З огляду на викладене, у податкового органу відсутнє право на здійснення заходів за платника податків щодо погашення податкового боргу та відсутні підстави щодо визнання податкового боргу ОСОБА_1 безнадійним.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо нездійснення списання безнадійного податкового боргу в сумі 4873177,30 грн., позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
За правилами підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
За змістом підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Отже, невиконання платником податку обов'язку зі сплати узгодженого податкового зобов'язання призводить до набуття таким зобов'язанням статусу податкового боргу, процедура стягнення якого визначається законом.
За наявності певних обставин, визначених законодавством, податковий борг може бути визнаний безнадійним та списаний контролюючим органом.
Так, відповідно до підпункту 20.1.29 пункту 20.1. статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право приймати рішення про списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченому законодавством.
Правила списання безнадійного податкового боргу врегульовані статтею 101 Податкового кодексу України, відповідно до пункту 101.1 якої списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
У пункті 101.2 вказаної статті наведено перелік ознак, що дозволяють відрізнити податковий борг від безнадійного податкового боргу.
Так, під терміном «безнадійний» розуміється, окрім іншого, податковий борг платника податків, у тому числі податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу (підпункт 101.2.3).
Контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (пункт 101.5 статті 101 ПК України).
Механізм списання безнадійного податкового боргу визначений Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 28.07.2022 №220 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.08.2022 за №908/38244 (далі - Порядок №220).
Підпунктом 5 пункту 2 розділу II Порядку №220 визначено, що безнадійним податковим боргом є податковий борг платника податків, у тому числі податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений пунктом 102.4 статті 102 глави 9 розділу II Кодексу, - станом на дату прийняття рішення керівником (його заступником або уповноваженою особою) територіального органу ДПС.
Строки давності та їх застосування визначені статтею 102 ПК України.
Відповідно до абзацу першого пункту 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 102.4 статті 102 ПК України передбачено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Згідно з пунктом 1 розділу III Порядку №220 у випадках, передбачених підпунктами 1-5, 7, 8 пункту 2 розділу II цього Порядку, за результатами розгляду документів, необхідних для підтвердження безнадійності податкового боргу, керівник (його заступник або уповноважена особа) територіального органу ДПС за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком до цього Порядку.
За змістом пункту 6 розділу III Порядку №220 структурний підрозділ територіального органу ДПС, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем кварталу.
Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до ІКС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що податковий борг, який протягом 1095 календарних днів з дня його виникнення не був стягнутий податковим органом, визнається безнадійним та підлягає списанню на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) територіального органу ДПС за результатами розгляду документів, необхідних для підтвердження безнадійності податкового боргу. Звернення платника податків із письмовою заявою про списання безнадійного податкового боргу є обов'язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (пункт 2 розділу III Порядку №220). В усіх інших випадках розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.
Зазначена правова позиція неодноразово виснувалась Верховним Судом, зокрема, в постанові від 22.01.2025 у справі № 0940/1970/18.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що за позивачем станом на 27.09.2024 рахується податковий борг з ПДВ у загальній сумі 4949165,98грн., з яких з 31.08.2016 виник податковий борг у сумі 4873168,10грн.
Матеріалами справи підтверджено і такі обставини не заперечуються відповідачем, що податковий борг з ПДВ у сумі 4873168,10грн. виник у зв'язку з несплатою у встановлені терміни донарахованих контролюючим органом податкових зобов'язань за податковими повідомленнями-рішеннями: форми «Р» №0015651702/00 від 12.05.2010 на суму 1734817,60грн., з яких: 1291150,00грн. - за основним платежем, 443667,60грн. - за штрафними санкціями; форми «Р» №0015671702/0 від 12.05.2010 на суму 1552521,00 грн., з яких: 1035014,00грн. - за основним платежем, 517507,00грн. - за штрафними санкціями; форми «Р» № 0018071702/0 від 18.05.2010 на суму 151914,00 грн., з яких: 101276,00грн. - за основним платежем, 50638,00грн. - за штрафними санкціями; форми «Р» №0015661702/0 від 12.05.2010 про на суму 590443,00 грн., з яких: 421745,00грн. - за основним платежем, 168698,00грн. - за штрафними санкціями; форми «Р» №0018081702/0 від 18.05.2010 на суму 667102,80грн., з яких: 513156,00грн. - за основним платежем, 153946,80грн. - за штрафними санкціями; форми «Р» № 0015681702/0 від 12.05.2010 на суму 176369,70грн., з яких: 135669,00грн. - за основним платежем, 40700,70грн. - за штрафними санкціями.
Вказані податкові зобов'язання є узгодженими та набули статусу податкового боргу 31.08.2016. Тож, 1095-нний строк давності, визначений статтею 102 ПК України, сплинув з 01.09.2019.
Разом з цим, з наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що така сума податкового боргу включена в загальну суму податкової заборгованості позивача.
Доказів того, що вказана сума податкового боргу стягується за рішенням суду, відповідачем не надано, а матеріали справи не містять.
Посилання відповідача на те, що контролюючим органом вчинялись дії щодо стягнення з позивача податкового боргу в сумі 4873168,10 грн. (справа №804/8033/16) не враховується, оскільки ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.12.2016 у справі №804/8033/16 позовну заяву Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості повернуто позивачу.
Щодо посилань відповідача у листі №47192/6/04-36-13-09-10 від 01.07.2024 в якості підстави для відмови у списанні безнадійного податкового боргу на зупинення застосування строків давності, передбачених статтею 102 Податкового кодексу, у зв'язку із введення в Україні карантину та воєнного стану, суд зазначає наступне.
Дійсно, абзацом десятим пункту 52-2 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» ПК України встановлено, що на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Вказана норма була викладена в такій редакції згідно Закону України «Про внесення змін до ПК України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 13.05.2020 №591-IX (далі - Закон № 591).
Водночас, суд дійшов висновку про неможливість застосування до спірних правовідносин абзацу десятого пункту 52-2 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» ПК України з огляду на наступне.
Суд звертає увагу на те, що положеннями статті 102 ПК України встановлено різні строки давності в податкових відносинах та порядок їх застосування, зокрема: строки визначення контролюючим органом грошового зобов'язання платника податків в різних випадках; строк подання заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування; строк застосування штрафних санкцій тощо.
Як вбачається з назви Закону №591-IX метою його законодавчого регулювання є підтримка платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Як вказано в розділі 2 до проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)», якому після прийняття Верховною Радою України було присвоєно номер №591-IX: «Метою вказаного законопроекту є необхідність продовжити дію податкових пільг та спрощень адміністративних процедур на період здійснення обмежувальних карантинних заходів встановлених Кабінетом Міністрів України. Законопроект направлений на захист як малого так і великого бізнесу від негативних наслідків, у зв'язку з невикористанням економічного потенціалу».
Розділ 1 Пояснювальної записки до вказаного законопроекту містить такі обґрунтування необхідності його прийняття: «…у зв'язку із продовженням дії обмежувальних карантинних заходів виникла необхідність у продовженні строків дії окремих пільг та послаблень адміністрування для платників податків… вбачається за необхідне, продовжити строки дії пільг та адміністративних спрощень на період, який буде прямо прив'язаний до закінчення карантину».
Зважаючи на наведене, є очевидними висновки, що зупинення перебігу строку стягнення податкових органом визначеного платнику податків грошового зобов'язання суперечить меті законодавчого регулювання Закону №591-IX, оскільки встановлення вказаного строку саме по собі спрямоване на захист прав та інтересів платників податків, і, відповідно, його скасування погіршує становище платників щодо захисту їх прав від неналежного урядування контролюючого органу, тоді як Закон №591-IX спрямований на встановлення додаткових пільг для платників податків.
Відтак, застосування до приписів абзацу десятого пункту 52-2 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України до спеціального строку, що обмежує право контролюючого органу на стягнення узгодженого податкового зобов'язання та штрафних санкцій, що нараховуються у випадку невчасної сплати цього зобов'язання, суперечать основним засадами законодавчого регулювання відповідних правовідносин.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до пункту 56.21 статті 56 Податкового кодексу України, у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
При цьому, посилаючись на карантинні обмеження як на причину відмови у списанні безнадійного податкового боргу позивача, відповідач однак не вказує, яким саме чином неможливість вчинення такої дії була пов'язана з обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
В контексті наведеного слід зазначити, що діяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області під час дії карантинних заходів припинена не була, а тому відповідач не був позбавлений процесуальної можливості звертатися до суду із відповідними заявами, клопотаннями у визначеному законом порядку.
За вказаних обставин, посилання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на зупинення строків, визначених статтею 102 ПК України, суд вважає необґрунтованим.
Щодо зупинення строків давності, передбачених статтею 102 ПК України під час дії в Україні воєнного стану, суд зазначає наступне.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» №2120-IX від 15.03.2022 статтю 102 ПК України доповнено пунктом 102.9 наступного змісту: « 102.9. На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи».
Суд звертає увагу, що вказана норма Закону №2120-IX від 15.03.2022 не містить визначення, що зупинено перебіг строку, передбаченого саме п. 102.4 ст. 102 ПК України.
Окрім того, Законом України №2719-IX від 03.11.2022 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо приватизації державного і комунального майна, яке перебуває у податковій заставі, та забезпечення адміністрування погашення податкового боргу», який набрав чинності 25.11.2022, підпункт 69.9 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України викладено в новій редакції:
Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:
дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 та 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків;
строків проведення камеральних перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення за результатами камеральної перевірки, прийняття рішення за результатом її розгляду, нарахування пені;
строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування фінансових санкцій за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки та прийняття рішення за результатами їх розгляду, адміністративного арешту майна за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки;
строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб'єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із статтею 116 цього Кодексу.
Таким чином, вказаним законом контролюючому органу було відновлено строки щодо заходів з погашення податкового боргу платників податків.
Верховний Суд у рішенні від 06.02.2018 по справі К/9901/99/17 зазначив, що в разі спливу 1095 денного строку з дня виникнення податкового боргу, такий борг визнається безнадійним та підлягає списанню, у тому числі пеня та штрафні санкції, а відтак з того часу в контролюючого органу відсутнє право вживати будь-які заходи щодо стягнення такої суми боргу.
Ураховуючи викладені положення Податкового кодексу України, податковий борг позивача із датою виникнення 31.08.2016 у сумі 4873168,10грн. (а не у сумі 4873177,30 грн., як просить позивач), що виник за податковими повідомленнями-рішеннями №0015651702/00 від 12.05.2010, №0015671702/0 від 12.05.2010, № 0018071702/0 від 18.05.2010, №0015661702/0 від 12.05.2010, №0018081702/0 від 18.05.2010, №0015681702/0 від 12.05.2010, та протягом 1095 календарних днів з дня його виникнення не був стягнутий податковим органом, підлягав визнанню безнадійним, що не було здійснено відповідачем, тож контролюючим органом була проявлена протиправна бездіяльність.
При цьому, можливість прийняття відповідачем альтернативного рішення законодавством не визначена, тому суд вважає, що зобов'язання відповідача прийняти рішення про списання такого безнадійного боргу є ефективним способом захисту в межах спірних правовідносин, який виключає подальше звернення позивача до суду за захистом порушених прав.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом положень частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на викладене, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача.
Керуючись ст.ст.9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, місцезнаходження: 49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, місцезнаходження: 49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А) щодо списання безнадійного податкового боргу ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ) по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 14010100, в сумі 4873168,10грн. (чотири мільйони вісімсот сімдесят три тисячі сто шістдесят вісім гривень 10 копійок), що виник 31.08.2016.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, місцезнаходження: 49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А) прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ) по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 14010100, в сумі 4873168,10грн. (чотири мільйони вісімсот сімдесят три тисячі сто шістдесят вісім гривень 10 копійок), що виник 31.08.2016.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, місцезнаходження: 49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ) судові витрати з оплати судового збору в розмірі 2422,40грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.М. Бухтіярова