м. Вінниця
06 лютого 2025 р. Справа № 120/3096/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов"язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на виконання рішення суду від 13.12.2023 у справі № 120/13183/23 йому відновлено виплату пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових згідно з п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, під час відновлення виплати пенсії позивачу не встановлено підвищення та доплати, передбачені законодавством для учасників бойових дій.
16.02.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням усіх надбавок та доплат, передбачених для учасників бойових дій.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 23.02.2024 № 025650007812 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії за віком у зв'язку зі зміною надбавки. Рішення мотивоване тим, що за результатом розгляду доданих до заяви документів встановлено, що посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_1 від 18.12.1996 на прізвище " ОСОБА_2 ", що не відповідає паспортним даним заявника " ОСОБА_3 ". Таким чином, у зв'язку з розбіжностями прізвища в поданих документах позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Позивач вважає вказане рішення відповідача про відмову у проведенні перерахунку пенсії протиправним, зазначаючи, що він отримує пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку саме як учасник бойових дій, а тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що 16.02.2024року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся за перерахунком пенсії, надавши посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_1 від 18.12.1996 на прізвище “ ОСОБА_4 ».
Відповідно до пп. 2 п.2.6 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. №1566/11846 (далі-Порядку), при призначенні до пенсій підвищення надаються документи, про визнання заявника ветераном війни, особою, на яку поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", або особою, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною (для підвищення пенсій згідно зі статтями 12-16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Відповідач звертає увагу суду, що основним документом для дострокового призначення пенсії є посвідчення учасника бойових дій. Відповідно до наданого позивачем посвідчення НОМЕР_1 від 18.12.1996 має місце невідповідність прізвища “ ОСОБА_4 » з паспортними даними “ ОСОБА_5 ».
Крім того, представник зазначає, що підвищення до пенсії передбачені Законом України від 22.10.1993 №3551 »Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлюються виключно за наявності відповідного посвідчення. Оскільки посвідчення учасника бойових дій містить невідповідності у прізвищі, то для встановлення даного підвищення відсутні законні підстави. Відповідно до пункту 26 зазначеного Порядку, якщо ім'я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, що підтверджує трудовий стаж, не збігаються з ім'ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження, факт приналежності цього документа даній особі може бути встановлено у судовому порядку.
Отже, на думку відповідача, факт приналежності документа, що підтверджує трудовий стаж, якщо по батькові, які зазначені в документі, не збігаються по батькові особи за паспортом встановлюється в судовому порядку. При цьому, саме за правилами цивільного судочинства встановлюється факт належності позивачу документів, а саме трудової книжки, довідок і т. п. позивача. Відповідно до сталої судової практики питання встановлення факту наявності трудового стажу не підлягає судовому розгляду.
Враховуючи наведене представник відповідача вважає, що позивачу правомірно відмовлено в перерахунку пенсії.
З'ясувавши доводи сторін, викладені в поданих заявах по суті справи, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив таке.
ОСОБА_1 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою від 16.05.2023 про призначення дострокової пенсії за віком згідно з п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058.
За наслідками розгляду заяви Головним управління Пенсійного фонду України в Сумській області 16.05.2023 прийнято рішення про призначення пенсії за віком згідно з п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058.
В подальшому, територіальний орган Пенсійного фонду України опрацювавши матеріали електронної пенсійної справи (ЕПС) позивача виніс рішення №025650007812 від 10.07.2023 про відмову в призначенні пенсії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №120/13183/23 позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №025650007812 від 10.07.2023 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу:
- період проходження військової служби з 10.05.1987 по 22.01.1989 в Республіці Афганістан з розрахунку один місяць служби за три місяці;
- період роботи з 01.01.1992 по 26.11.1992 на Норільському гірничо-металургійному комбінаті Мінцвітмета СРСР;
- період роботи з 31.08.1994 по 26.04.1999 в ТОВ "Олівія".
Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області поновити ОСОБА_1 з 01.07.2023 виплату пенсії та з цієї дати нарахувати та виплатити суми призначеної пенсії згідно з п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На виконання вказаного рішення суду відповідачем відновлено виплату позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій згідно з п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак, під час відновлення виплати пенсії позивачу не встановлено підвищення та доплати, передбачені законодавством для учасників бойових дій.
16.02.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням усіх надбавок та доплат, передбачених для учасників бойових дій.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 23.02.2024 № 025650007812 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії за віком у зв'язку зі зміною надбавки. Рішення мотивоване тим, що за результатом розгляду доданих до заяви документів встановлено, що посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_1 від 18.12.1996 на прізвище " ОСОБА_2 ", що не відповідає паспортним даним заявника " ОСОБА_3 ". Таким чином, у зв'язку з розбіжностями прізвища в поданих документах позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ (далі - Закон від 09.07.2003 № 1058-ІУ).
Відповідно до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
У вказаній редакції пункт 2 розділу XV Закону № 1058-IV був викладений на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII (далі - Закон № 2148-VIII), який набрав чинності 11.10.2017 та є чинним на сьогодні.
Окрім внесених змін до Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, Законом № 2148-VIII також внесено низку інших істотних змін до Закону № 1058-IV, зокрема доповнено його окремим розділом XIV-1 під назвою "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян" (статті 114-115).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
За обставин цієї справи, на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №120/13183/23, позивачу з 01.07.2023 року відновлено виплату пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій відповідно до абз. 6 п.3 розд. XV "Прикінц. полож." Закону № 1058-IV.
Однак, під час відновлення виплати пенсії позивачу не встановлено доплати та надбавки, передбачені законодавством для учасників бойових дій.
16.02.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням усіх доплат та надбавок, передбачених для учасників бойових дій.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 23.02.2024 № 025650007812 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії за віком у зв'язку зі зміною надбавки. Рішення мотивоване тим, що за результатом розгляду доданих до заяви документів встановлено, що посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_1 від 18.12.1996 на прізвище " ОСОБА_2 ", що не відповідає паспортним даним заявника " ОСОБА_3 ". Таким чином, у зв'язку з розбіжностями прізвища в поданих документах позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Надаючи оцінку посиланням відповідача на розбіжності в написані прізвища в поданих документах, як на підставу для не встановлення позивачу пільг, передбачених для учасників бойових дій, суд зауважує таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Згідно з ст. 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 № 63 затверджено перелік держав і періодів бойових дій на їх території з метою визначення організаційних заходів щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Зокрема, вказаним Переліком визначено державу Афганістан та період бойових дій з квітня 1978 року про грудень 1989 року.
Підвищення до пенсії передбачені Законом України від 22.10.1993 №3551 »Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту » встановлюються виключно за наявності відповідного посвідчення, зокрема посвідчення учасника бойових дій.
Згідно з пп. 6 п. 2.6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України), при призначенні до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації, пенсії за особливі заслуги перед Україною та підвищень відповідно надаються такі документи: документи про визнання заявника ветераном війни, особою, на яку поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", або особою, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною (для підвищення пенсій згідно зі статтями 12-16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Таким чином, посвідчення учасника бойових дій є основним документом, що підтверджує у особи наявність відповідного статусу, що пов'язує її право на отриманням відповідних пільг, встановлених чинним законодавством.
Як встановлено судом, 16.02.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до територіального органу ПФ України із заявою №588 про перерахунок пенсії у звязку з зміною надбавок, долучивши до заяви, зокрема посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_1 від 18.12.1996 на прізвище “ ОСОБА_2 » та довідку №578, яка засвідчує особливий статус особи.
Відповідно до вказаної довідки №578 від 15.05.2023 року, вона видана ІНФОРМАЦІЯ_2 єфрейтору запасу ОСОБА_1 , 1968 р.н., та засвідчує, що він проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, перебування в партизанських загонах і з'єднаннях) в період з 10.05.1987 по 22.01.1989 у в/ч пп НОМЕР_2 (Демократична Республіка Афганістан). Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. Підстава: військовий квиток НОМЕР_3 . Довідка видана для подання органам Пенсійного фонду.
З приводу того, що відповідно до посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 18.12.1996, має місце невідповідність прізвища з паспортними даними, то суд установив, що згідно з паспортними даними прізвище заявника є " ОСОБА_3 ", натомість прізвище в посвідченні - " ОСОБА_2 ", яке зазначено відповідно до відомостей військового квитка НОМЕР_3 . Даний військовий квиток виданий на російській мові, оскільки позивач призваний на строкову службу до лав радянської армії ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідно, прізвище позивача за оригіналом цього документу зазначене як " ОСОБА_6 ", що в перекладі українською відповідає паспортним даним " ОСОБА_3 ".
Суд зауважує, що помилка допущена посадовими особами державного органу при оформленні посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 , а саме при здійсненні перекладу українською мовою особистих даних позивача, зазначених в документі, що виданий російською мовою (при передачі російської літери ё в прізвищі позивача), не свідчить про неналежність виданого документу позивачу (посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 ) та не може слугувати підставою для відмови позивачу в отримані відповідних пільг, встановлених чинним законодавство.
При цьому суд зауважує, що, на підтвердження того, що позивач брав участь у бойових діях в складі діючої армії, останній надав довідку від 15.05.2023 року №378, видану другим відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до пункту 6 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ.
Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони.
Відтак, факт та період участі позивача у бойових діях на території Республіки Афганістан підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_3 , у якому зазначено, що позивач приймав участь у бойових діях у складі ВЧ пп НОМЕР_2 та довідкою від 15.05.2023 року №378, виданою ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з пунктом 13 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій визнаються військовозобов'язані, які призивалися на навчальні збори і направлялися до Афганістану в період ведення там бойових дій.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач разом із заявою від 16.02.2024 року про перерахунок пенсії надав до пенсійного органу всі наявні у нього документи, які підтверджують його статус учасника бойових дій.
Більш того, суд звертає увагу, що правова оцінка вказаним документам та факту участі позивача у бойових діях на території Республіки Афганістан у період з 10.05.1987 по 22.01.1989 та, відповідно, наявності у позивача статусу учасника бойових дій вже була надана Вінницьким окружним адміністративним судом в рішенні від 13.12.2023 року за наслідком розгляду справи № 120/13183/23.
Про те, що позивач має статус учасника бойових дій також свідчить електронний розрахунок пенсії від 28.02.2024 (а.с. 21), де в графі умови призначення зазначено абз. 6 п. 3 розд. XV "Прикінц. полож." ЗУ №1058 (учасник бойових дій).
Таким чином, суд доходить висновку, що статус учасника бойових дій у позивача підтверджено належними доказами та позивач має право на отримання пільг для учасників бойових дій, передбачених чинним законодавством України, однак внаслідок прийняття відповідачем рішення від 23.02.2024 № 025650007812 протиправно позбавлений права на їх отримання та, відповідно, пенсії у збільшеному розмірі, що порушує право позивача на належний соціальний захист, гарантований Конституцією України.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 23.02.2024 № 025650007812, яким позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку зі зміною надбавки.
Щодо перерахунку та виплати пенсії з урахуванням пільг, передбачених учасникам бойових дій, суд зазначає таке.
Як свідчать матеріали справи, позивачу з 01.07.2023 відновлено виплату пенсії як учаснику бойових дій в розмірі 2255,32 грн. без додаткових пільг ( підвищень, доплат, тощо), передбачених для учасників бойових дій.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
У 2023-му прожитковий мінімум дорівнював 2093 грн, тому розмір цієї надбавки становив 523,25 грн.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. № 656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" станом на 16.05.2023 установлено, що: у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю внаслідок війни I групи - 650 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 525 відсотків, III групи - 360 відсотків, в учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності - 210 відсотків, таким особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам бойових дій та постраждалим учасникам Революції Гідності виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Так, розмір пенсії позивача з 01.07.2023 становить 2255,32 грн., розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у 2023 році становив 2093 грн , відтак 210% прожиткового мінімуму складає (2093*210% ) 4395,30 грн.
Отже, щомісячний розмір пенсійних виплат позивача не досягає 210 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відтак позивач має право на виплату щомісячної державної адресної допомоги до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Крім того, статтею 1 Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни" передбачено щомісячну виплату цільової грошової допомоги на прожиття учасникам бойових дій у розмірі 40 гривень, незалежно від розміру пенсій та надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги та пенсії за особливі заслуги перед Україною.
При цьому, суд зауважує, що позивачем не надано доказів, що виплата пенсії до припинення 01.07.2023 року ( тобто в період з 16.05.2023 по 30.06.2023) здійснювалась без урахування пільг як учаснику бойових дій.
Також суд звертає увагу, що в справі №120/13183/23, за наслідком розгляду якої рішенням суду від 13.12.2023 зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області поновити ОСОБА_1 з 01.07.2023 виплату пенсії та з цієї дати нарахувати та виплатити суми призначеної пенсії згідно з п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивачем не ставилось питання щодо не виплати йому за період з 16.05.2023 по 30.06.2023 пенсії з урахуванням пільг як учаснику бойових дій.
Відтак, суд вважає, що вказаний період (з 16.05.2023 по 30.06.2023) не є спірним щодо виплати пенсії в належному розмірі.
Таким чином, враховуючи висновок суду щодо визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 23.02.2024 № 025650007812, яким позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку зі зміною надбавки, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 починаючи з 01.07.2023 з урахуванням підвищення як учаснику бойових дій відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій, передбаченої Законом України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни" та щомісячної державної адресної допомоги до пенсії як учаснику бойових дій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 656 від 28.07.2010 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій".
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат, суд не встановив факту понесення позивачем витрат зі сплати судового збору, адже від його сплати позивача звільнено в силу Закону України “Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 23.02.2024 № 025650007812, яким позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку зі зміною надбавки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок починаючи з 01.07.2023 року та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 як учаснику бойових дій, з урахуванням підвищення як учаснику бойових дій відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій, передбаченої Законом України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни" та щомісячної державної адресної допомоги до пенсії як учаснику бойових дій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 656 від 28.07.2010 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій".
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403)
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна