Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/821/25
Номер провадження 2-о/711/68/25
Іменем України
про передачу справи за підсудністю
07 лютого 2025 року м. Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Петренко О.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Черкаський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту, що має юридичне значення,
29 січня 2025 року ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Дуднік Ірина Олександрівна, через підсистему «Електронний суд», звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси із вказаною заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідним братом громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30 січня 2025 року означеній заяві присвоєно єдиний унікальний номер судової справи №711/821/25 (провадження №2-о/711/68/25) та визначено головуючим суддею (суддею-доповідачем) Петренка О.В.
Суддя, вирішуючи питання щодо можливості прийняття заяви до розгляду та відкриття провадження у цивільній справі за вказаною заявою, дійшов такого висновку.
Частиною 1 ст.316 ЦПК України передбачено, що заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Отже підсудність розгляду конкретної заяви законодавцем визначена безальтернативно - судом за місцем проживання заявника. У зв'язку із чим, до місця розгляду цієї заяви не застосовуються загальні, альтернативні та виключні правила підсудності, що передбачені положеннями ст.27,28,30 ЦПК України.
Частиною 9 ст.10 ЦПК України визначено, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Оскільки у главі 1 розділу ІV «Окреме провадження» ЦПК України законодавцем не регламентовано спосіб визначення підсудності розгляду заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, тому суддя, керуючись положеннями ч.9 ст.10 ЦПК України, вважає за доцільне застосувати положення ч.8 ст.187 ЦПК України, що регулюють подібні за змістом відносини (спосіб визначення підсудності у позовному провадженні).
Частиною 8 ст.187 ЦПК України встановлено, що суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
Згідно відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру №1083811 від 31.01.2025, відсутня інформація щодо зареєстрованого місця проживання (перебування) заявника ОСОБА_1 .
У зв'язку із цим, 31 січня 2025 року судом був направлений запит до Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради з метою отримання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) заявника у м. Черкаси.
Згідно довідки Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради №2183/3133-01-10 від 3 січня 2025 року, що 4 січня 2025, надійшла до суду, у департаменті відсутні відомості щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , зокрема, і за адресою, що вказана заявником у вступній частині заяви, а саме: АДРЕСА_1 .
Тому, 05 лютого 2025 року судом був зроблений запит до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, в якому ставилося питання про те чи значиться ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: квартира АДРЕСА_2 , як внутрішньо переміщена особа, вказавши відомості про актуальне, станом на 29 січня 2025 року, зареєстроване та фактичне місце проживання/перебування такої особи в м. Черкаси.
Направлення судом означеного запиту було обумовлено тим, що заявник міг набути статус внутрішньо переміщеної особи, оскільки із мотивувальної частини заяви вбачається той факт, що на момент повномасштабного вторгнення заявник проживав у м.Лиман Донецької області і вимушений був переміститися до м. Черкаси (абз.4 стр.4 заяви).
Згідно відповіді Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради №1154/990-10-25 від 06.02.2025, що цього ж дня надійшла до суду і була зареєстрована за вхідним №4889/25, вбачається, що згідно з Єдиною інформаційною базою даних про внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_1 на обліку як внутрішньо переміщена особа не перебував та не перебуває.
Пунктом 12 ч.1 ст.2 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» № 1871-IX від 05.11.2021 (далі - Закон №1871) визначено, що реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.
Частиною 6 ст.5 Закону №1871 передбачено, що реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється за заявою такої особи, поданою в паперовій формі до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг, за адресою житла будь-якої форми власності.
Аналіз вищезазначених норм права дає підстави для висновку про те, що реєстрації підлягає як місце проживання, так і місце перебування особи.
Водночас зі змісту заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, а також доданих до неї документів, зокрема, витягу із паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , яким документований ОСОБА_1 , судом встановлено, що зареєстрованим місцем проживання заявника ОСОБА_1 , станом на день звернення із заявою до суду, є квартира АДРЕСА_3 , в якій він зареєстрований, починаючи із 16.04.2002.
З огляду на те, що єдиним місцем реєстрації проживання заявника є об'єкт нерухомості, що розташований у АДРЕСА_4 місця реєстрації ані проживання, ані перебування заявник не має, беручи до уваги, що заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення, згідно положень ч.1 ст.316 ЦПК України, підлягають розгляду судом за місцем реєстрації проживання (перебування) заявника, тому ця справа підлягає передачі за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Святошинського районного суду м. Київ.
Водночас суддя відхиляє твердження заявника про те, що заява підлягає розгляду Придніпровським районним судом м. Черкаси, адже місцем його проживання є квартира АДРЕСА_2 , про що міститься інформація у вступній частині заяви, з підстав того, що чинний Цивільний процесуальний кодекс України пов'язує визначення територіальної юрисдикції (підсудності) саме із зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання чи перебування заявника, а не із його фактичним проживанням чи перебуванням, а також у зв'язку із тим, що будь-яких доказів реєстрації місця проживання чи перебування заявника як в означеному вище об'єкті нерухомості, так і в будь якому іншому, що розташовані у Придніпровському районі м. Черкаси, матеріали заяви не містять.
Отже, під час вирішення питання про прийняття до розгляду заяви та відкриття провадження у справі встановлено, що справа не може бути розглянута Придніпровським районним судом м. Черкаси.
Частиною 3 ст.31 ЦПК України передбачено, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Частиною 9 ст. 187 ЦПК України встановлено, що якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
З огляду на викладене, беручи до уваги те, що зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання заявника ОСОБА_1 належить до територіальної юрисдикції Святошинського районного суду м. Києва, тому цивільну справу належить передати саме до Святошинського районного суду м. Києва.
Керуючись ч.9 ст.10, 31, 32, 187, 258-261, 316, 353, 354, 355 ЦПК України, суддя
цивільну справу №711/821/25 (провадження №2-о/711/68/25) за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Черкаський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту, що має юридичне значення, передати за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Святошинського районного суду м. Києва (03148, м. Київ, вул. Я.Коласа, 27А).
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а якщо ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.
Копію ухвали направити позивачу.
Суддя: О. В. Петренко