Справа № 559/81/25
Провадження № 2-а/559/14/2025
06 лютого 2025 року м. Дубно
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
в складі головуючого судді Макеєва С.В.
з участю секретаря судового засідання Франчук А.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови №1/4 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 КУпАП, -
І. Стислий виклад позицій сторін.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови №1/4 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 КУпАП. В обґрунтування позову вказує, що 03.01.2025 тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 було винесено постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП. Згідно постанови, ОСОБА_1 не зв'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 по повістці №673996 для уточнення даних, яка була надіслана засобами поштового зв'язку «Укрпошта» 14.10.2024 та яка була повернута 24.10.2024 у зв'язку з відсутністю адресата, а також що позивачем не було уточнено свої персональні дані у визначений законом термін з 18.05.2024 по 16.07.2024. На підставі постанови на ОСОБА_1 накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн. Вважає, що дана постанова винесена незаконно, оскільки повістку на домашню адресу: АДРЕСА_1 , він не отримував. При винесенні постанови ІНФОРМАЦІЯ_3 не встановлено у повному обсязі чи вчинені позивачем відповідні дії (бездіяльність), що становлять суб'єктивну сторону правопорушення. Відповідачем не надано доказів, що розгляд справи про притягнення позивача до адміністративної відповідальності відбувся відповідно до вимог КУпАП. Окрім того зазначає, що 26.02.2022 він прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 та написав заяву з проханням призвати в територіальну оборону. 28.01.2023 він за викликом прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення даних. 18.07.22023 отримав повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 19.07.2023, вчасно прибув та згідно направлення пройшов ВЛК. 11.08.2023 отримав повістку на відправку 14.08.2023, проте отримав відтермінування призову на підставі постійного догляду за мамою ОСОБА_3 , яка потребує постійного догляду. 03.01.2025 після телефонного дзвінка від дільничого, прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де дізнався про повістку на 24.10.2024. Згідно направлення 08.01.2025 пройшов чергову ВЛК. Він постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , більше часу проводить дома, так як доглядає за матір'ю, проте повістки на домашню адресу не отримував.
Відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_3 подано відзив на позовну заяву, згідно якого вважають, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та необґрунтованими. У відзиві вказують, що позивач ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_5 з 07.10.2011 року та по даний час. Військовозобов'язаному ОСОБА_1 14.10.2024 року засобами поштового зв'язку «Укрпошта» було надіслано повістку № 673996 про виклик на 24.10.2024 року о 11.00 годині для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_2 , рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення за адресою місця проживання: АДРЕСА_1 , але повістку було повернуто 24.10.2024 року у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою. У визначений строк на 11.00 годину 24.10.2024 року Позивач ОСОБА_1 не з'явився та у три денний строк від визначеної у повістці дати і часу прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 не повідомив про причини неявки шляхом безпосереднього звернення та у будь-який інший спосіб. Також ОСОБА_1 особисто не з'явився у строк, що не перевищує сім календарних днів, тобто до 31.10.2024 року. У відповідності до статті 259 Кодексу України про адміністративне правопорушення автоматизованими засобами АІКС «Оберіг» Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 05.12.2024 року було сформовано електронне звернення до Дубенського районного відділу поліції ТУ Національної поліції в Рівненській області №Е612073, щодо доставлення ОСОБА_1 , який вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП, до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення. 03.01.2025 року представниками Дубенського районного відділу поліції ТУ Національної поліції в Рівненській області Панасюка Івана Васильовича було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення. 03.01.2025 року о 11 годині 08 хвилин оператором групи військового обліку сержантів та солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 було виявлено факт адміністративного правопорушення. Згідно відомостей АІТС «Оберіг» від 03.01.2025 року ОСОБА_1 не було уточнено свої персональні та облікові дані, проте згідно реєстраційних даних що містяться в АІКС “Оберіг» Позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Так, як Позивачем протягом 60 днів персональні дані не було оновлено, та не було зазначено своєї фактичної адреси місця проживання то повістка була надіслана на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання. 05.12.2024 року посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 було виявлено факт скоєння адміністративного правопорушення, вчиненого Позивачем ОСОБА_1 у зв'язку з неприбуттям за викликом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 у визначений строк 24.10.2024 року на 11 годину для звірки даних по повістці №673996 та Позивачем не було повідомлено поважних причин неявки, своїми неправомірними діями порушив вимоги абзацу 3 частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» у зв'язку з неявкою за викликом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 по повістці.
У зв'язку із порушенням вимог абзацу 2 та абзацу 3 частини 10 частини статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» відносно Позивача ОСОБА_1 складено Протокол про адміністративне правопорушення від 03.01.2025 року №4 по факту неявки до ІНФОРМАЦІЯ_2 за викликом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 по повістці №673996 для звірки даних, яку було надіслано засобами поштового зв'язку «Укрпошта» 14.10.2024 року, та не уточнення персональних даних у визначений законом строк. Копію протоколу про адміністративне правопорушення від 03.01.2025 року №4 Позивачу було вручено під особистий підпис, одночасно роз'яснено права особи, що притягається до адміністративної відповідальності. Позивачу було запропоновано також надати пояснення у зв'язку з притягненням до адміністративної відповідальності та документи щоб підтвердили поважність причин допущення вчинення адміністративних, але жодних документів надано не було. Зі змістом протоколу ознайомлений 03.01.2025 року, про що свідчать особисті підписи ОСОБА_1 . Жодних заяв, скарг, заперечень чи відмови під час ознайомлення та підписання протоколу про адміністративне правопорушення від 03.01.2025 року №4 від Позивача ОСОБА_1 не надходило. Також, ОСОБА_1 було проінформовано, що розгляд Протоколу про адміністративне правопорушення від 03.01.2025 року №4 відбудеться 03.01.2025 року о 12 годині 15 хвилин у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 . У визначений термін та час начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 було розглянуто Протокол про адміністративне правопорушення від 03.01.2025 року №4 та винесено Постанову №1/4 від 03.01.2025 року по справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП та постановлено накласти штраф у сумі 17000 гривень в присутності Позивача ОСОБА_1 . Копію постанови №1/4 від 03.01.2025 року по справі про адміністративне правопорушення Позивачем ОСОБА_1 03.01.2025 року було отримано особисто під особистий підпис. Жодних заяв, скарг, заперечень чи відмови під час розгляду адміністративної справи, ознайомлення та підписання постанови №1/4 від 03.01.2025 року по справі про адміністративне правопорушення від Позивача ОСОБА_1 , не надходило. Також, Позивач не повідомив про поважні причини неявки за викликом по повістці №673996, тому жодним чином не підтвердив поважність причини неприбуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 у визначений строк згідно чинного законодавства та поважності причин пропущення строків визначених законом для уточнення персональних даних. Тому, просять у задоволенні позову відмовити у повному обсязі та вказати ОСОБА_1 суворо дотримуватися вимог чинного законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, військовий обов'язок та військову службу.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 13.01.2025 відкрито провадження у справі та ухвалено проводити розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 з 07.10.2011. Адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 35).
26.02.2022 ОСОБА_1 подав заяву начальнику ІНФОРМАЦІЯ_4 з проханням призвати в територіальну оборону (а.с. 6).
18.07.2023 ОСОБА_1 отримав повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 19.07.2023. 11.08.2023 пройшов ВЛК та отримав повістку на відправку 14.08.2023 (а.с. 8, 9, 10).
Згідно витягу з постанови №369 ЛКК ОСОБА_3 , 1954 року народження, за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду та нагляду, постійного медикаментозного лікування (а.с. 11, 12).
Згідно акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 20.11.2024, ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , здійснює постійний догляд за матір'ю ОСОБА_3 (а.с. 13-14).
Військовозобов'язаному ОСОБА_1 14.10.2024 року засобами поштового зв'язку «Укрпошта» було надіслано повістку № 673996 про виклик на 24.10.2024 року о 11.00 годині для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_2 , рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення за адресою місця проживання: АДРЕСА_1 . Повістку було повернуто 24.10.2024 року у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою (а.с. 31, 32).
03.01.2025 начальником відділення військового обліку та бронювання майором ОСОБА_4 складено відносно ОСОБА_1 . Протокол №4 з мотивацією, що ОСОБА_1 не зв'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 по повістці №673996 для уточнення даних, яка була надіслана засобами поштового зв'язку «Укрпошта» 14.10.2024, яка була повернута 24.10.2024 у зв'язку з відсутністю адресата, а також що позивачем не було уточнено свої персональні дані у визначений законом термін. Згідно відомостей АІТС «Оберіг» ОСОБА_1 персональні дані останній раз не оновив. Своїми діями порушив абз.3 ч. 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», підпункт 2 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Додатку №2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 року№1487 та вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП. Вказаний протокол було отримано ОСОБА_1 особисто, про що свідчить його підпис у відповідній графі. У протоколі ОСОБА_1 зазначив, що з протоколом не згідний, повістки від Укрпошти не отримував (а.с. 16-17).
03.01.2025 тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 було винесено постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП. Згідно постанови, ОСОБА_1 не зв'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 по повістці №673996 для уточнення даних, яка була надіслана засобами поштового зв'язку «Укрпошта» 14.10.2024 та яка була повернута 24.10.2024 у зв'язку з відсутністю адресата, а також що позивачем не було уточнено свої персональні дані у визначений законом термін з 18.05.2024 по 16.07.2024. На ОСОБА_1 накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн.(а.с. 15).
Згідно довідки ВЛК від 08.01.2025, ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах та закладах, мед.підрозділах (а.с. 18).
IV. Норми права, які застосував суд.
Відповідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Згідно до ч.1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За приписами ст. 77 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків та показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Таким чином, висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, а саме правопорушення (у випадку його вчинення), повинне бути належним чином зафіксоване.
Відповідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.287 КУпАП України постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено.
Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України, що також передбачено ч.1 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Пунктом 2 ч.1 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних підлягають зокрема, громадяни України, які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників. Ця норма чинна з 04.04.2024.
18 травня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024. Цим Законом положення ч.10 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Також, абзацом 7 та 8 частини 3 статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка). У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів. Відповідно до підпункту 10-1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджено Постановою КМУ від 30.12.2022 року №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісті повинні перебувати на військовому обліку: мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон; уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. У відповідності до вимог абзацу 5 пункту 2 частини II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633-ІХ від 11.04.2024 року громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу, проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Керуючись вимогами пункту 21 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 “Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військовообліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Пунктом 34 Постанови передбачено, що повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних. У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання. Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Згідно пункту 41, вищезазначеної Постанови, належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку є: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Згідно зі ст. 42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та пункту 19 Порядку №1487 громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Тобто у відповідності до частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Отже вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, яким громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити свої персональні дані з 17 травня 2024 року по 16 липня 2024 року (включно), а саме:
через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Згідно із ч.7 ст.1 вказаного Закону №2232-ХІІ, виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
У відповідності до положень ст. 235 КУпАП Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Статтею 210 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
19.05.2024 набув чинності Закон №3696-ІХ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким ст. 210 КУпАП було доповнено частиною 3, а саме: щодо порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.
Згідно ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено..
V. Мотивована оцінка і висновки суду.
В цій справі судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 не зв'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 по повістці №673996 для уточнення даних, яка була надіслана засобами поштового зв'язку «Укрпошта» 14.10.2024 та повернута 24.10.2024 у зв'язку з відсутністю адресата, та у три денний строк від визначеної у повістці дати і часу прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 не повідомив про причини неявки шляхом безпосереднього звернення та у будь-який інший спосіб. Також ОСОБА_1 особисто не з'явився у строк, що не перевищує сім календарних днів, тобто до 31.10.2024 року.
Згідно положень п.41 Постанови 560, проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання є належним оповіщенням військовозобов'язаного, тому посилання Позивача на те, що він повістку не отримував, не спростовує факту вчинення відповідного адміністративного правопорушення.
Факт вчинення ОСОБА_1 вказаного правопорушення доводиться наявними у матеріалах справи доказами. Відтак, відповідач діяв правомірно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а оскаржувана постанова в цій частині є обґрунтована, тобто прийнята з урахуванням усіх обставин, що мають значення для ухвалення рішення. Отже, позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.77, 205, 241-246, 286, 268-271 КАС України, Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», Конституцією України, суд, -
у задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови №1/4 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 КУпАП - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його підписання. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 )
Суддя С.В. Макеєв