Ухвала від 06.02.2025 по справі 549/453/24

Справа № 549/453/24

Провадження № 1-кп/549/7/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2025 року Чорнухинський районний суд Полтавської області

в складі головуючої - судді ОСОБА_1

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , ОСОБА_3

прокурора ОСОБА_4 , ОСОБА_5

представника потерпілого ОСОБА_6

обвинуваченої ОСОБА_7

захисника обвинуваченої адвоката

ОСОБА_8

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду селищі Чорнухи у режимі відеоконференції за допомогою он-лайн сервісу зв'язку «EASYCON» кримінальне провадження №42023172040000052 від 22.06.2023 за обвинуваченням:

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженки с.Харсіки Чорнухинського району Полтавської області, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, з вищою освітою, працює на посаді начальника відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради Лубенського району, депутат Лубенської районної ради Полтавської області восьмого скликання, не є особою з інвалідністю, на утриманні неповнолітніх дітей чи інших осіб не має, раніше не судима.

у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України,

УСТАНОВИВ:

До Чорнухинського районного суду Полтавської області з Пирятинського відділу Лубенської окружної прокуратури Полтавської області надійшов обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023172040000052 від 22.06.2023, за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.

Відповідно до обвинувального акта, рішенням дев'ятої сесії VII скликання Чорнухинської селищної ради Чорнухинського району Полтавської області від 16.07.2019 № 358 створено відділ освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради.

Розпорядженням селищного голови Чорнухинської селищної ради від 31.07.2019 № 01.2-04/73а, ОСОБА_7 з 01.08.2019 призначено на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради.

Згідно Розділу 7 Положення «Про відділ освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради», затвердженого рішенням дев'ятої сесій VII скликання Чорнухинської селищної ради від 16.07.2019 № 358 (далі за текстом Положення), відділ очолює начальник, який призначається на посаду на конкурсній основі розпорядженням селищного голови відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Начальник відділу, представляючи інтереси громади в галузі освіти, молоді та спорту, у відносинах з юридичними та фізичними особами, в тому числі, здійснює керівництво відділом, забезпечує виконання покладених на відділ завдань, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці; організовує планування роботи відділу і аналізує стан її виконання, вносить пропозиції до формування планів роботи виконавчого комітету селищної ради, контролює стан виконання плану роботи відділу; представляє інтереси відділу у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами селищної ради, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями - за дорученням керівництва селищної ради; діє без доручення від імені відділу, представляє його інтереси в органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами; видає в межах своєї компетенції накази, контролює їх виконання; приймає на роботу та звільняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників структурних підрозділів, керівників навчальних закладів, установ освіти комунальної форми власності, які належать до Чорнухинської селищної ради, керівників навчальних закладів, установ освіти комунальної форми власності, які належать до Чорнухинської селищної ради, приймає на роботу за погодженням заступника голови громади відповідно до розподілу повноважень; відкриває рахунки у банках України, має право першого підпису; здійснює інші повноваження, визначені законодавчо-нормативними документами про освіту, про органи місцевого самоврядування (п. 7.3.1, п. 7.3.3, п. 7.3.7., п. 7.3.14, п. 7.3.18, п. 7.3.19 Положення).

Начальник відділу, представляючи інтереси громади в галузі освіти, молоді та спорту, у відносинах з юридичними та фізичними особами звітує перед виконавчим комітетом та Чорнухинською селищною радою про виконання покладених на відділ завдань (п. 7.3.5. Положення).

Пунктом 7.3.1. Розділу 5 Положення встановлено, що начальник відділу освіти молоді та спорту несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності.

Відповідно до Розділу 2 Посадової інструкції начальника відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради, затвердженої розпорядженням селищного голови від 28.10.2019 № 01-10/82, начальник відділу, у тому числі: здійснює керівництво відділом, забезпечує виконання покладених на відділ завдань, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці; організовує планування роботи відділу і аналізує стан її виконання, вносить пропозиції до формування планів роботи виконавчого комітету селищної ради, контролює стан виконання плану роботи відділу; вживає заходів до удосконалення організації та підвищення ефективності роботи відділу і структурних підрозділів; звітує перед виконавчим комітетом та Чорнухинською селищною радою про виконання покладених на відділ завдань; бере участь у засіданнях сесії Чорнухинської селищної ради та засіданнях виконавчого комітету; розробляє посадові інструкції працівників відділу; розподіляє обов'язки між працівниками відділу, забезпечує виконання покладених на даний відділ завдань, дбає про підвищення фахового рівня та ділової кваліфікації працівників даного відділу; діє без доручення від імені відділу, представляє його інтереси в органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами; здійснює інші повноваження, визначені законодавчо-нормативними документами про освіту, про органи місцевого самоврядування; видає в межах своєї компетенції накази, контролює їх виконання; здійснює добір кадрів працівників відділу; приймає на роботу та звільняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників структурних підрозділів, керівників навчальних закладів, установ освіти комунальної форми власності, які належать до Чорнухинської селищної ради. Керівників навчальних закладів, установ освіти комунальної форми власності, які належать до Чорнухинської селищної ради приймає на роботу за погодженням заступника голови громади відповідно до розподілу повноважень; відкриває рахунки у банках України, має право першого підпису.

Пунктом 5.1 розділу 5 Посадової інструкції начальника відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради, передбачено, що начальник відділу освіти молоді та спорту несе персональну відповідальність за неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, передбачених даною посадовою інструкцією, норм етики поведінки посадової особи місцевого самоврядування та обмежень, пов'язаних з прийняттям на службу до органу місцевого самоврядування та її проходженням.

Згідно ч. 1 примітки до ст. 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Відповідно до вимог статей 8, 19, 68 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України, що закріплює принцип ефективності та результативності, - при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Установлено, що ОСОБА_7 , у період з 30.12.2020 по 31.12.2021, обіймаючи посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради, постійно обіймала посаду в органі місцевого самоврядування, яка відповідно до ст.14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» відноситься до VI категорії посад місцевого самоврядування, та протягом указаного періоду була наділена повноваженнями, пов'язаними із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто являлась службовою особою у розумінні як ч.3 ст.18 КК України, так і примітки до ст.364 КК України, та діючи, як службова особа, вчинила кримінальне правопорушення за наступних обставин.

30.12.2020, за результатами проведення публічної закупівлі, між Відділом освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради (код ЄДРПОУ 43139284), в особі начальника ОСОБА_7 та ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 34933742), в особі генерального директора ОСОБА_9 , укладено договір на постачання природного газу № ВО-62-Т (далі за текстом Договір).

Пунктом 1.1 Договору визначено, що постачальник (ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ») зобов'язався постачати товар згідно коду ДК 021:201509120000-6- Газове паливо (далі - газ) споживачеві (Відділ освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради) в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення потреб споживача, а споживач зобов'язався оплачувати постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором.

Відповідно до п. 3.1.2. вказаного договору, сторонами визначено ціну природного газу до сплати за 1000 куб.м.- 3 519,12 (три тисячі п'ятсот дев'ятнадцять) гривень 12 коп. з урахуванням ПДВ та вартості замовлення потужності. Загальна сума договору становить 527 868,00 грн. з ПДВ. (п. 3.1.3 договору).

Договір набирає чинності з моменту його підписання та діє в частині постачання природного газу з 01.01.2021 до 31.12.2021, а в частині проведення розрахунків до їх повного виконання (п. 11.1 договору).

Пунктом3.4.1 договору встановлено, що ціна природного газу підлягає зміні з наступних підстав, зокрема - зміна кон'юнктури ринку (зміна закупівельної ціни природного газу у власників ресурсу (газодобувних підприємств, оптових продавців, власників імпортованого ресурсу)).

Відповідно до п.5.1.1 договору постачальник має право збільшувати ціну за одиницю природного газу, до якої не включено вартість замовлення потужності, при цьому зменшуючи обсяг продукції, яка постачається в межах суми договору з урахуванням вартості замовлення потужностей, в залежності від ціни за одиницю природного газу, встановленої на день підписання договору або за результатом внесених останніх змін до вартості за одиницю товару на умовах, що визначені цим договором. Така зміна ціни за одиницю товару, до якої не включено вартість замовлення потужності, повинна бути фінансово та економічно обґрунтованою в письмовому вигляді у якості підтвердження наданих постачальником розрахунків, із додатковим наданням у вигляді окремого(их) документі(ів) від уповноваженого на те органу (Інспекції по цінам, Торгово-промисловою Палатою України (або її структурними підрозділами) та ін.), що повинні документального підтверджувати достовірність інформації про проведені розрахунки постачальником щодо зміни ціни за одиницю товару.

Документи, які видані уповноваженими на те органами (Інспекції по цінам, Торгово-промисловою Палатою України (або її структурними підрозділами) та ін.), що видаються постачальнику на підтвердження проведених розрахунків щодо зміни ціни за одиницю товару, не повинні визначати порядок розрахунку вартості ціни товару, що пропонується постачальником, при цьому така інформація надається у якості доказу від належної організації, яка має на те компетенцію, про рівень цін в регіоні у відповідному періоді, за наявності ознак постачання аналогічного товару, у інших постачальників даного ринку збуту (п. 5.1.1.1 договору).

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» в редакції, що діяла на момент проведення закупівлі, істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема - збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Установлено, що ОСОБА_7 , у період з 30.12.2020 по 31.12.2021, під час виконання вищевказаного Договору, обіймаючи посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради, діючи, як службова особа, вчинила кримінальне правопорушення за наступних обставин.

Так, ОСОБА_7 , будучи службовою особою, наділеною адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими повноваженнями, не передбачаючи, що внаслідок неналежного виконання нею своїх службових обов'язків можуть настати суспільно-небезпечні наслідки у вигляді спричинення шкоди державним інтересам, але, враховуючи займану посаду та покладені на неї посадові обов'язки, повинна була і могла їх передбачити, в результаті неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що виразилось у неотриманні з достовірних джерел інформації щодо фактичного коливання ціни на природній газ на ринку, неотриманні документу, що підтверджує таке коливання ціни на ринку у період між датами укладання додаткових угод до Договору, не ознайомившись належним чином із підставами внесення істотних змін до Договору в частині зміни ціни за одиницю товару, визначених Законом та умовами Договору, всупереч вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі»,якими встановлено заборону на зміну умов договору після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару, не більше ніж на 10 % у разі коливання ціни такого товару на ринку, розглянула пропозиції Постачальника щодо збільшення ціни за одиницю товару та прийняла рішення про укладання додаткових угод до Договору, якими було безпідставно збільшено ціну за одиницю товару за відсутності належного підтвердження коливання ціни на ринку.

Так, у період із 15 січня 2021 року по 28 січня 2021 року включно, начальник відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради ОСОБА_7 , перебуваючи у своєму службовому кабінеті відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради, за адресою: Полтавська обл., Лубенський р-н, Чорнухинська ОТГ, с. Чорнухи, вул. Центральна, 30, в порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» в редакції, що діяла на момент проведення закупівлі, в результаті неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них,діючи від очолюваної нею установи, розглянула, підписала та скріпила гербовою печаткою установи - відділу освіти молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради, таким чином уклала п'ять, складених та запропонованих Постачальником ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ», додаткових угод, підписаних генеральним директором ОСОБА_9 , до договору постачання природного газу №ВО-62-Т від 30.12.2020, якими збільшено ціну за одиницю товару за відсутності підтвердження коливання ціни на ринку, а саме:

- додаткову угоду № 4 від 18.01.2021, якою внесено зміни до п. 3.1.2 договору № ВО-62-Т, а саме - ціну природного газу до сплати за 1000 куб.м. збільшено та встановлено у розмірі 5 152,26 грн. з урахуванням ПДВ, тим самим збільшено на 46,40 % від ціни визначеної договором № ВО-62-Т від 30.12.2020 та на 9,99 % від ціни, визначеної додатковою угодою № 3 від 15.01.2021,за відсутності підтвердження коливання ціни на ринку в період між датами укладання додаткової угоди № 3 від 15.01.2021 та № 4 від 18.01.2021, в той час, як фактично коливання ціни на природній газ на ринку України в даний період не відбувалося;

- додаткову угоду № 5 від 22.01.2021, якою внесено зміни до п. 3.1.2 договору № ВО-62-Т, а саме - ціну природного газу до сплати за 1000 куб.м. збільшено та встановлено у розмірі 5 667,48 грн. з урахуванням ПДВ, тим самим збільшено на 61,05 % від ціни визначеної договором № ВО-62-Т від 30.12.2020та на 9,99 % від ціни, визначеної додатковою угодою № 4 від 18.01.2021,за відсутності підтвердження коливання ціни на ринку в період між датами укладання додаткової угоди № 4 від 18.01.2021 та № 5 від 22.01.2021, в той час, як фактично коливання ціни на природній газ на ринку України в даний період відбувалося у бік зростання лише на +0,0073 %;

- додаткову угоду № 6 від 22.01.2021, якою внесено зміни до п. 3.1.2 договору № ВО-62-Т, а саме - ціну природного газу до сплати за 1000 куб.м. збільшено встановлено у розмірі 6234,22 грн. з урахуванням ПДВ, тим самим збільшено на 77,15 % від ціни визначеної договором № ВО-62-Т від 30.12.2020 та на 9,99 % від ціни, визначеної додатковою угодою № 5 від 22.01.2021,за відсутності підтвердження коливання ціни на ринку в період між датами укладання додаткової угоди № 5 від 22.01.2021 та № 6 від 22.01.2021, в той час, як фактично коливання ціни на природній газ на ринку України в даний період не відбувалося;

- додаткову угоду № 7 від 25.01.2021, якою внесено зміни до п. 3.1.2 договору № ВО-62-Т, а саме - ціну природного газу до сплати за 1000 куб.м. збільшено та встановлено у розмірі 6 857,64 грн. з урахуванням ПДВ, тим самим збільшено на 94,87 % від ціни визначеної договором № ВО-62-Т від 30.12.2020 та на 9,99 % від ціни, визначеної додатковою угодою № 6 від 22.01.2021,за відсутності підтвердження коливання ціни на ринку в період між датами укладання додаткової угоди № 6 від 22.01.2021 та № 7 від 25.01.2021, в той час, як фактично коливання ціни на природній газ на ринку України в даний період не відбувалося;

- додаткову угоду № 8 від 28.01.2021, якою внесено зміни до п. 3.1.2 договору № ВО-62-Т, а саме - ціну природного газу до сплати за 1000 куб.м. збільшено та встановлено у розмірі 7 543,40 грн. з урахуванням ПДВ, тим самим збільшено на 114,35 % від ціни визначеної договором № ВО-62-Т від 30.12.2020 та на 9,99 % від ціни, визначеної додатковою угодою № 7 від 25.01.2021,за відсутності підтвердження коливання ціни на ринку в період між датами укладання додаткової угоди № 7 від 25.01.2021 та № 8 від 28.01.2021, в той час, як фактично коливання ціни на природній газ на ринку України в даний період не відбувалося.

У подальшому, на підставі вищевказаного договору № ВО-62-Т від 30.12.2020 та додаткових угод до договору,підписаних та скріплених гербовою печаткою установи начальником відділу освіти молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради ОСОБА_7 , між ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» та відділом освіти молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради, складено акти про приймання-передачу природного газу № 752 від 12.02.2021, № 756 від 12.02.2021, № 760 від 12.02.2021, № 761 від 12.02.2021, № 762 від 12.02.2021, № 764 від 12.02.2021, № 765 від 12.02.2021, № 241-П від 22.02.2021, № 235-П від 22.02.2021, які у подальшому були подані відділом освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради до Державної казначейської служби України для здійснення відповідної оплати за рахунок коштів місцевого бюджету на рахунок постачальника ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ».

Згідно вищевказаних актів приймання - передачі поставленого газу та платіжних доручень (№ 109 від 23.02.2021, № 110 від 23.02.2021, № 111 від 23.02.2021, № 112 від 23.02.2021, № 113 від 23.02.2021, № 114 від 23.02.2021, № 115 від 23.02.2021, № 19 від 23.02.2021, № 116 від 23.02.2021, № 17 від 23.02.2021, № 82 від 23.02.2021, № 117 від 23.02.2021, № 81 від 23.02.2021) відділом освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» кошти на загальну суму 479 668,09 грн. у якості оплати за поставлений природній газ загальним обсягом 69,977 тис.куб.м.

Згідно висновку судової економічної експертизи сума зайво (надлишково) сплачених коштів відділом освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради (завданих збитків) внаслідок укладання додаткових угод № 4 від 18.01.2021, № 5 від 22.01.2021, № 6 від 22.01.2021, № 7 від 25.01.2021, № 8 від 28.01.2021 до договору № ВО-62-Т від 30.12.2020 становить 155 273,78 грн.

Таким чином, неналежне виконання службових обов'язків начальника відділу освіти молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради ОСОБА_7 призвело в кінцевому результаті до неправомірного та безпідставного збільшення ціни за одиницю товару та відповідно надлишкової (зайвої) сплати коштів місцевого бюджету на користь ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» без законних на те підстав на загальну суму 155 273,78 грн., що згідно примітки 4 до ст. 364 КК України є істотною шкодою, оскільки в 136 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, який станом на 2021 рік становив 1135,00 грн.

Таким чином, відповідно до обвинувального акта ОСОБА_7 вчинила службову недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотну шкоду державним інтересам, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 367 КК України.

Захисник обвинуваченої ОСОБА_7 адвокат ОСОБА_8 03 лютого 2025 року через систему «Електронний суд» подав до суду клопотання про закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, відповідно до якого просив звільнити обвинувачену ОСОБА_7 на підставі ст. 49 КК України та на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України закрити кримінальне провадження в зв'язку із закінченням строків давності притягнення останньої до кримінальної відповідальності, процесуальні витрати на залучення експертів у загальній сумі 61973,44 грн віднести на рахунок держави.

В судовому засіданні захисник ОСОБА_8 підтримав клопотання про звільнення обвинуваченої ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.

Обвинувачена ОСОБА_7 підтримала заявлене клопотання, зазначивши, що правові наслідки звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності їй відомі та зрозумілі.

Прокурор ОСОБА_4 не заперечував проти заявленого захисником клопотання про закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності, вважає його таким, що підлягає задоволенню, оскільки є всі підстави для звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченої ОСОБА_7 на підставі п.2 ч. 1 ст. 49 КК України.

Представник потерпілого Чорнухинської селищної ради ОСОБА_6 не заперечував проти задоволення клопотання про закриття кримінального провадження по обвинуваченню ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення останньої до кримінальної відповідальності.

Заслухавши думку учасників судового провадження та дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого.

Статтею 1 КПК України передбачено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України. Кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.

Процесуальна дія проводиться, а процесуальне рішення приймається згідно з положеннями цього Кодексу, чинними на момент початку виконання такої дії або прийняття такого рішення (ч.1 ст.5 КПК).

Під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства (ч.1 ст.9 КПК).

Відповідно до ч.1 ст.285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених Законом України про кримінальну відповідальність.

Згідно з ч.1 ст.286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.

Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Відповідно до ч. 2 ст.284, ч. 3 ст.288 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності; суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Крім того, ст. 44 КК України, передбачає, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.

Положеннями ст. 49 КК України визначено строки давності з огляду на тяжкість вчиненого злочину, після закінчення яких особа звільняється від кримінальної відповідальності; підстави такого звільнення від кримінальної відповідальності; обчислення перебігу строків давності, його відновлення, зупинення та переривання.

Строк давності - це передбачений ст. 49 КК України, певний проміжок часу з дня вчинення злочину і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою звільнення особи, яка вчинила злочин, від кримінальної відповідальності.

Таким чином, згідно приписів вказаної статті, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання чинності вироком суду законної сили минули встановлені законом строки, обчислення яких призупиняється в разі ухилення особи, яка вчинила злочин від слідства та суду та переривається у випадку скоєння зазначеною особою нового злочину.

Також, згідно п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» №12 від 23.12.2005, особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України, якщо з дня вчинення нею злочину до набрання вироком законної сили минули певні строки давності і вона не ухилялася від слідства або суду та не вчинила нового злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого.

Вказаною нормою встановлено строки давності з огляду на тяжкість вчиненого кримінального правопорушення відповідно до класифікації, визначеної приписами ст. 12 КК, після закінчення яких особа звільняється від кримінальної відповідальності; підстави такого звільнення; правила обчислення перебігу строків давності, його відновлення, зупинення і переривання.

Відповідно до приписів пункту 1 частини другої статті 284, частини третьої статті 285, частини четвертої статті 286, частини третьої статті 288 КПК, якщо під час здійснення судового провадження за обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, суд має невідкладно розглянути таке клопотання, та у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, і за наявності згоди особи на її звільнення на підставі спливу строків давності, закрити кримінальне провадження, звільнивши таку особу від кримінальної відповідальності.

Згідно обвинувального акта ОСОБА_7 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, яке, відповідно до ч.4 ст.12 КК України, відноситься до нетяжких злочинів, за вчинення якого передбачено покарання у виді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Згідно з п.2 ч.1 ст.49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло три роки у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.

Виходячи з фактичних обставин справи, події кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, мали місце у період з 30.12.2020 року по 28.01.2021 року, відтак на даний час сплинув передбачений п. 2 ч. 1 ст.49 КК України трирічний строк притягнення ОСОБА_7 до кримінальної відповідальності. У зв'язку з цим суд, за наявності згоди обвинуваченої на закриття кримінального провадження з підстав, визначених ст. 49 КК України, дійшов висновку про можливість звільнення ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Як зазначено у постанові Верховного Суду від 19.06.2018 (справа № 462/2762/14, провадження № 51-1241км18), за змістом статей 284-288 КПК підставами для звільнення особи від кримінальної відповідальності при розгляді справи в суді є наявність відповідної норми кримінального закону, яка передбачає таке звільнення, клопотання сторони кримінального провадження про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності та згода обвинуваченого на закриття кримінального провадження на цих підставах. Отже, наявність цих умов є правовою підставою для прийняття судом рішення про звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності. Визнання підозрюваним, обвинуваченим своєї вини у вчиненні кримінального правопорушення, як обов'язкової умови такого звільнення кримінальним процесуальним законом не передбачено.

Окрім цього, постановою Верховного Суду ККС від 19.11.2019 року у справі № 345/2618/16-к встановлено, що звільнення особи від кримінальної відповідальності є обов'язком суду у разі настання обставин, передбачених ч.1 ст.49 КК, за наявності згоди підозрюваного, обвинуваченого, засудженого на звільнення на підставі спливу строків давності. Відтак суд повинен невідкладно розглянути клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, якщо під час судового розгляду провадження, що надійшло до суду з обвинувальним актом, одна із сторін цього провадження звернеться до суду з таким клопотанням. При цьому, суд має з'ясувати думку сторін щодо закриття кримінального провадження за такою підставою, у разі згоди обвинуваченого (засудженого) розглянути питання про звільнення останнього від кримінальної відповідальності.

Відповідно до роз'яснень, викладених в Постанові Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності" № 12 від 23.12.2005, звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі закінчення строків давності є обов'язковим, тобто суд, встановивши наявність всіх передбачених законом обставин, зобов'язаний звільнити особу від кримінальної відповідальності на цій підставі незалежно від того, на якій стадії перебуває кримінальне провадження (справа), - досудове розслідування, попередній розгляд справи суддею (за КПК України 1960 року, підготовче судове засідання, судовий розгляд справи судом першої інстанції, на стадії провадження в суді апеляційної інстанції, але важливо, - до набрання вироком суду законної сили (ст.532 КПК).

В судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_7 вину, у вчиненому кримінальному правопорушенні не визнала, підтримала подане клопотання про її звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності та надала на це свою згоду. Судом роз'яснено обвинуваченій наслідки такого закриття, а також те, що підстава з якої обвинувачена звільняється від кримінальної відповідальності не є реабілітуючою. В судовому засіданні ОСОБА_7 зазначила, що всі наслідки закриття кримінального провадження з підстав сплину строків давності передбачених ст. 49 КК України їй відомі та зрозумілі.

Суд не встановив обставин, з якими закон пов'язує переривання чи зупинення перебігу строку давності притягнення обвинуваченого до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 49 КК України, оскільки в матеріалах провадження відсутні будь-які дані, які б вказували на те, що обвинувачена ОСОБА_7 ухилялася від слідства або суду чи вчинила новий злочин.

У зв'язку з цим суд, за наявності згоди обвинуваченої на закриття кримінального провадження з підстав, визначених ст.49 КК України, дійшов висновку про необхідність звільнення ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Указаний правовий висновок висловлений у постанові Верховного Суду у складі Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 362/2406/17 у постанові від 30 червня 2021 року, який відповідно до ч. 6 ст. 368 КПК України повинен бути врахований судом.

Отже, наявність цих умов є правовою підставою для прийняття судом рішення про звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності. Визнання обвинуваченою своєї вини у вчиненні кримінального правопорушення як обов'язкової умови такого звільнення кримінальним процесуальним законом не передбачено.

Відповідно до положень статті 63 Конституції України та статті 18 КПК України жодну особу не може бути примушено визнати свою вину у вчиненні кримінального правопорушення або примушено давати пояснення чи показання, які можуть стати підставою для її обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення.

Виходячи з цих положень закону, визнання винуватості є правом, а не обов'язком обвинуваченого, та за наявності його згоди на звільнення від кримінальної відповідальності не може бути перешкодою в реалізації ним свого права на таке звільнення та правовою підставою для відмови судом у задоволенні заявленого клопотання. Передбачений законом (статтею 49 КК України) інститут звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності не пов'язує таке звільнення із визнанням ним своєї винуватості у вчиненні кримінального правопорушення.

Наявність цих умов є правовою підставою для прийняття судом рішення про звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності.

З огляду на викладене обвинуваченій обов'язково мають бути роз'яснені правові наслідки такої згоди.

Обвинуваченій ОСОБА_7 судом було роз'яснено, що звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності за своїм правовим змістом означає, що відносно неї зібрано достатньо доказів, які підтверджують вчинення нею діяння, що містить ознаки кримінального правопорушення, однак у силу певних обставин (сплинули строки давності) подальше провадження виключається (нереабілітуюча підстава).

Обвинувачена вправі заперечувати проти закриття провадження зі звільненням від кримінальної відповідальності, якщо впевнена у своїй невинуватості і переконана, що проведення повного розслідування призведе до закриття провадження за реабілітуючими підставами або до ухвалення виправдувального вироку.

Зазначена підстава дозволяє суду в більш спрощеній формі завершити кримінальне провадження у разі згоди особи на завершення кримінального провадження у зазначеній формі, без використання своїх прав на доведення своєї невинуватості у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення.

Обвинувачена ОСОБА_7 свою винуватість у вчиненні указаних кримінальних правопорушень не визнала, проте повністю розуміє правові наслідки закриття кримінального провадження з нереабілітуючої підстави, тверджень щодо її реабілітації не висловлювала, надала згоду на звільнення її від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності.

При цьому необхідно зазначити, що визнання підозрюваним, обвинуваченим своєї вини у вчиненні кримінального правопорушення, як обов'язкової умови такого звільнення, кримінальним процесуальним законом не передбачено.

Окрім того, Об'єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду у постанові від 12.09.2022 у справі № 203/241/17 вказала, що згода особи на звільнення її від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності й відповідно закриття кримінального провадження відносно неї на цій підставі не є тотожною визнанню особою своєї вини у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, і жодним чином не може підтверджувати винуватість особи, оскільки суперечитиме засадам презумпції невинуватості та доведеності вини (ст. 62 Конституції України, ст. 17 КПК).

За таких обставин, враховуючи, що з дня вчинення кримінального правопорушення, яке ставиться ОСОБА_7 у провину, минули, передбачені ст. 49 КК України, строки, суд уважає, що клопотання захисника обвинуваченої ОСОБА_7 адвоката ОСОБА_8 про закриття кримінального провадження у зв'язку зі звільненням обвинуваченої ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 126 КПК України суд вирішує питання щодо процесуальних витрат у вироку суду або ухвалою.

Пунктом 3 ч.1 ст.118 КПК України встановлено, що процесуальні витрати складаються, зокрема, із витрат, пов'язаних із залученням потерпілих, свідків, спеціалістів, перекладачів та експертів.

Процесуальні витрати виникають та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, є матеріальними витратами органів досудового розслідування, прокуратури, суду та інших учасників кримінального провадження.

Відповідно до приписів ст. 124, 126 КПК України процесуальні витрати за залучення експертів для проведення судової почеркознавчої експертизи № CE-19/117-23/13265-ПЧ від 07.09.2023 року, судово- економічної № 3693 від 10.01.2024, судової почеркознавчої експертизи № 216 від 02.05.2024 та судово- економічної № 745 від 29.08.2024 у загальній сумі 61973,44 грн. у кримінальному провадженні підлягають віднесенню на рахунок держави. Такі висновки міститься у постанові Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 12 вересня 2022 року (справа № 203/241/17, провадження № 51-4251кмо21).

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлений.

Питання речових доказів суд вирішує на підставі ст. 100 КПК України.

Запобіжний захід обвинуваченому ОСОБА_7 не обирався.

Керуючись ст.49 КК України, ст.ст. 284, 372, 395 КПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Клопотання захисника ОСОБА_8 про звільнення обвинуваченої ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі п.2 ч.1 ст.49 КК України - задовольнити.

ОСОБА_7 , звільнити від кримінальної відповідальності за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі п.2 ч.1 ст.49 КК України.

Кримінальне провадження № 42023172040000052, відомості про яке 22.06.2023 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України закрити.

Процесуальні витратина проведення судової почеркознавчої експертизи №СЕ-19/117-23/13265-ПЧ від 07.09.2023 в розмірі 6692 грн. 00 коп.; на проведення судово-економічної експертизи №3693 від 10.01.2024 в розмірі 30291 грн. 20 коп.; на проведення судової почеркознавчої експертизи №216 від 02.05.2024 в розмірі 757 грн. 28 коп.; на проведення судово-економічної експертизи №745 від 29.08.2024 в розмірі 24232 грн. 96 коп віднести на рахунок держави.

Речові докази: документи, що стосуються укладання договорів про закупівлю №2 від 31.01.2020, №ВО-62-Т від 30.12.2020, №ВО-105-Т від 19.02.2021, №ВО-128-Т від 16.03.2021, укладених відділом освіти, молоді та спорту виконкому Чорнухинської селищної ради, у тому числімеморіальні ордери №6 та оборотні відомості руху ТМЦ; установчі документи відділу освіти, молоді та спорту виконкому Чорнухинської селищної ради; документи, що підтверджують повноваження начальника відділу освіти, молоді та спорту виконкому Чорнухинської селищної ради ОСОБА_7 після набрання ухвалою суду законної сили - повернути до відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Чорнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області.

Документи, що містять рукописні записи та підписи ОСОБА_7 ; зразки підпису ОСОБА_7 залишити при матеріалах справи.

Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Чорнухинський районний суд Полтавської області шляхом подання апеляційної скарги протягом семи днів з дня її оголошення.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Повний текст ухвали складено та оголошено 07.02.2025 об 11.00.

Суддя ОСОБА_1