справа № 361/3936/23
провадження № 2/361/2885/23
26.10.2023
Іменем України
26 жовтня 2023 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого-судді Дутчака І.М.,
за участю секретаря Лебідя В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,
У травні 2023 року Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області (далі - Управління СЗН) звернулося до суду з позовом, у якому просить стягнути з ОСОБА_1 на його користь надміру виплачену грошову допомогу для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг у загальному розмірі 23737 грн. 30 коп.
В обґрунтування позову зазначало, що із 26 березня 2015 року ОСОБА_1 перебував на обліку в Управління СЗН з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. 05 травня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління СЗН із заявою про призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога). На підставі цієї заяви відповідачу надавалася щомісячна адресна грошова допомога. Рішенням Управління СЗН від 06 травня 2015 року ОСОБА_1 було призначено допомогу з 05 травня по 04 липня 2015 року в розмірі 442 грн. та з 05 липня по 04 вересня 2015 року в розмірі 221 грн.
19 серпня 2015 року відповідач звернувся до Управління СЗН із заявою, у якій просив внести зміни в особову справу у зв'язку з працевлаштуванням та надав довідку від 14 серпня 2015 року № АГ-55 про те, що він працює у Товаристві з обмеженою відповідальністю “Алекса Груп» із 20 липня 2014 року на посаді бетоняр.
Також, заявами від 04 листопада 2015 року та від 18 квітня 2016 року відповідач просив продовжити виплату адресної допомоги на наступний шестимісячний строк, та повідомляв про відсутність змін. Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 19 липня 2016 року було продовжено виплату допомоги для працездатних осіб з 27 березня по 04 травня 2016 року в розмірі 442 грн. щомісяця.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 07 листопада 2016 року прийнято рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 30 листопада 2016 року та призначено допомогу для працездатних осіб з 07 листопада 2016 року по 06 травня 2017 року в розмірі 442 грн.
Заявою від 10 травня 2017 року відповідач просив продовжити виплату адресноїдопомоги на наступний шестимісячний строк, та повідомляв про відсутність змін.
Згідно із заявою ОСОБА_1 від 18 травня 2017 року та наданою довідки від 17 травня 2017 року № 81, виданою Товариством з обмеженою відповідальністю “Євроінтербуд», прийнято рішення про призначення грошової допомоги від 29 травня 2017 року та призначено йому допомогу для працездатних осіб з 10 травня по 09 листопада 2017 року в розмірі 442 грн.
Заявами від 28 листопада 2017 року та від 29 травня 2018 року ОСОБА_1 просив продовжити виплату адресної допомоги на наступний шестимісячний строк, та повідомляв про відсутність змін.
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 11 червня 2018 року продовжено виплату допомоги для працездатних осіб з 29 травня по 28 листопада 2018 року в розмірі 442 грн. щомісяця.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 28 листопада 2018 року прийнято рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 27 грудня 2018 року та призначено допомогу для працездатних осіб з 29 листопада 2018 року по 28 травня 2019 року в розмірі 442 грн.
У подальшому, відповідно до заяви ОСОБА_1 від 28 травня 2019 року прийнято рішення про призначення грошової допомоги від 10 червня 2019 року та призначено допомогу для працездатних осіб з 29 травня по 28 листопада 2019 року в розмірі 442 грн., а відповідно до заяви ОСОБА_1 від 28 листопада 2019 року прийнято рішення про призначення йому допомоги переміщеним особам на проживання від 21 грудня 2019 року та призначено допомогу для працездатних осіб з 29 листопада 2019 року по 28 травня 2020 року в розмірі 442,00 грн.
Отже, на підставі наданих ОСОБА_1 заяв та довідок з місця роботи, рішеннями Управління СЗН про призначення допомоги переміщеним особам на проживання відповідач отримував щомісячну грошову допомогу для покриття виплат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Під час чергового звернення ОСОБА_1 із заявою від 23 вересня 2020 року надано довідку з Пенсійного фонду України за формою ОК-7 відповідно до якої було встановлено що у 2016 році ОСОБА_1 втратив роботу та не був працевлаштований до лютого 2017 року, чим втратив право на подальше отримання допомоги.
Посилалося на те, що Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, передбачено ряд обмежень щодо отримання допомоги - не всі внутрішньо переміщені особи можуть претендувати на допомогу, а саме особи, які не працевлаштувалися протягом двох місяців з моменту призначення грошової допомоги, адресна допомога зменшується для працездатних членів сім'ї на 50 % (тобто до 221 грн.) на наступні два місяці, а якщо особа не знайшла роботу через чотири місяці з дня, що настає за днем звільнення - допомога припиняється.
Враховуючи те, що відповідач ОСОБА_1 надавав недостовірну інформацію, щодо працевлаштування і місця роботи та у триденний строк не проінформував Управління СЗН про зміни працевлаштування, як того вимагає законодавство, виявлені обставини вплинули на встановлення права на отримання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупаційної території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
У зв'язку із наведеним, ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні грошової допомоги та прийнято розпорядження від 27 жовтня 2020 року про утримання з нього переплати в розмірі 23737 грн. 30 коп., яка утворилася за період з 01 червня 2016 року по 31 жовтня 2020 року, у зв'язку зі зміною категорії працездатності у заявника та надання завідомо неправдивої інформації.
Представник позивача Фрунзе Т.В. у судове засідання не з'явилася, подала до суду клопотання, у якому просила суд розглянути справу за її відсутності, позов підтримує повністю, просила суд його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву у якій просив суд розглянути справу за його відсутності, позов визнає повністю та не заперечує проти його задоволення.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 49 ЦПК України відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно із ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
З'ясувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи, враховуючи, що визнання відповідачем позову закону не суперечить, прав, свобод чи інтересів інших осіб не порушує, суд вважає можливим ухвалити рішення про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII), у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно із ч. ч. 1, 2, 3 ст. 4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, який був чинним на час виникнення правовідносин (далі - Порядок).
Цей Порядок визначав механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
У п. 2 Порядку у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За змістом п. 3 Порядку грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) для працездатних осіб у розмірі 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Згідно із п. 5 Порядку для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються.
Суд встановив, що 26 березня 2015 року відповідача ОСОБА_1 на підставі його заяви про взяття на облік особи, яка переміщуються з тимчасово окупованої території України та району проведення антитерористичної операції, позивачем Управлінням СЗН було взято на облік, як особу переміщену з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, що підтверджується копією довідки № 3250002702 від 26 березня 2015 року.
05 травня 2015 року ОСОБА_1 подав до Управління СЗН заяву про призначення йому грошової допомоги для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг, на підставі якої йому призначено виплату цієї грошової допомоги.
Рішенням Управління СЗН від 06 травня 2015 року відповідачу ОСОБА_1 була призначена грошова допомога на період з 05 травня по 04 липня 2015 року в розмірі 442 грн. та з 05 липня по 04 вересня 2015 року в розмірі 221 грн.
19 серпня 2015 року відповідач звернувся з заявою до Управління СЗН, у якій просив внести зміни в особову справу у зв'язку з працевлаштуванням та надав довідку від 14 серпня 2015 року № АГ-55 відповідно до якої він працює у Товаристві з обмеженою відповідальністю “Алекса Груп» із 20 липня 2015 року на посаді бетоняр.
04 листопада 2015 року та 18 квітня 2016 року ОСОБА_1 звертався до Управління СЗН із заявами про продовження виплату грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, та повідомляв про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги. Рішенням від 19 липня 2016 року ОСОБА_1 продовжено виплату грошової допомоги для працездатних осіб з 27 березня по 04 травня 2016 року в розмірі 442 грн. щомісяця.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 07 листопада 2016 року про виплату грошової допомоги, у якій він теж зазначав про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, рішенням Управління СЗН від 30 листопада 2016 року відповідачу призначена грошова допомога для працездатних осіб з 07 листопада 2016 року по 04 травня 2017 року в розмірі 442 грн. щомісяця.
Згідно із заявою від 10 травня 2016 року ОСОБА_1 просив продовжити йому виплату адресної допомоги на наступний шестимісячний строк та повідомляв про відсутність змін.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 18 травня 2017 року і наданої довідки від 17 травня 2017 року № 81, виданої йому Товариством з обмеженою відповідальністю “Євроінтербуд», відповідач змінив своє місце роботи та з 13 лютого 2017 року працює у даному товаристві. Перерв у трудовому стажі у нього не було.
На підставі заяв відповідача від 10 та 18 травня 2017 року, довідки виданої Товариством з обмеженою відповідальністю “Євроінтербуд» 17 травня 2017 року № 81, Управлінням СЗН прийнято рішення про призначення грошової допомоги від 29 травня 2017 року та призначено допомогу для працездатних осіб з 10 травня по 09 листопада 2017 року в розмірі 442 грн.
У подальшому в період із листопада 2017 року по вересень 2020 року, ОСОБА_1 звертався до Управління СЗН із заявами про продовження йому виплати цієї грошової допомоги, повідомляючи про відсутність змін, що впливають на виплату допомоги.
28 листопада 2018 року ОСОБА_1 була видана довідка № 2702 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно із довідкою з Пенсійного фонду України за формою ОК-7 від 16 жовтня 2020 року ОСОБА_1 втратив роботу у 2016 році та не був працевлаштований до лютого 2017 року.
У п. 3 Порядку передбачено, що якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією, поданою компетентним органом
Відповідно до п. 7 вказаного вище Порядку якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України чи в районах проведення антитерористичної операції, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
За змістом п. 10 зазначеного Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Позивачем Управлінням СЗН у ході перевірки призначення та виплати відповідачу ОСОБА_1 державної грошової допомоги у вказаний період зроблено запити до Товариства з обмеженою відповідальністю “Алекса Груп». Останнім було надано відповідь від 17 серпня 2022 року № 55, відповідно до якої відповідач ОСОБА_1 працював у цьому товаристві на посаді бетоняра з 20 липня по 16 грудня 2015 року за сумісництвом.
Із заяв ОСОБА_1 для отримання грошової допомоги, заповнених ним власноручно, видно, що при поданні заяв на продовження виплати грошової допомоги, відповідач повідомляв про відсутність у нього змін, що впливають на виплату цієї допомоги.
Відповідно до п. 4 ст. 7 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа, яка звільнилася з роботи (припинила інший вид зайнятості), за відсутності документів, що підтверджують факт звільнення (припинення іншого виду зайнятості), періоди трудової діяльності та страхового стажу, реєструється як безробітна та отримує допомогу по безробіттю, соціальні та інші послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття відповідно до законодавства.
У п. 11 Порядку встановлено, що уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин. Суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються: уповноваженим представником сім'ї самостійно; за згодою уповноваженого представника сім'ї у повному обсязі за рахунок наступних виплат грошової допомоги; за рішенням уповноваженого органу за рахунок суми наступних виплат грошової допомоги в обсязі не менш як 20 відсотків щомісячної суми призначеної грошової допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.
Згідно із п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі, зокрема, виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
22 жовтня 2020 року Управлінням СЗН прийнято розпорядження, щодо відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з зони антитерористичної операції, ОСОБА_1 , відповідно до п. 7 Порядку № 505 та рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 219 від 22 жовтня 2020 року.
Із розрахунку переплати по о/р НОМЕР_1 , яка виникла за період з 01 березня 2016 року по 31 жовтня 2020 року, вбачається, що переплата щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 становить 23737 грн. 30 коп.
Управління СЗН прийняло розпорядження від 27 жовтня 2020 року про утримання цієї суми переплати в розмірі 23737 грн. 30 коп. із ОСОБА_1 , у зв'язку зі зміною категорії працездатності у заявника та надання завідомо неправдивої інформації.
Відповідачу ОСОБА_1 направлялося повідомлення вих. № 0112/7576 від 30 листопада 2020 року про припинення надання грошової допомоги та про необхідність повернення коштів щомісячної адресної допомоги.
За змістом ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи наведене, слід дійти висновку, що грошова допомога в загальному розмірі 23737 грн. 30 коп. отримана відповідачем ОСОБА_1 на підставі наданої ним недостовірної інформації до Управління СЗН, тобто відповідач набув їх без достатньої правової підстави, а тому у нього виникло зобов'язання повернути їх у повному обсязі позивачу Управлінню СЗН.
Відповідно до ч. 1 ст. 1214 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала.
Оцінивши досліджені докази в їх сукупності, враховуючи той факт, що державна допомога за період з березня 2016 року по жовтень 2020 року в загальному розмірі 23737 грн. 30 коп. відповідачем ОСОБА_1 отримана незаконно, так як він був звільнений з роботи та фактично не працював понад два місяці, про що відповідача Управління СЗН він не повідомив, та надавав недостовірну інформацію, що стало підставою для припинення виплати грошової допомоги, позов відповідач визнав, суд дійшов висновку, що позов ґрунтується на вимогах закону та підлягає задоволенню.
Враховуючи визнання позову відповідачем ОСОБА_1 до початку розгляду справи по суті, суд вважає, що позивачу Управлінню СЗН відповідно до ст. ст. 141, 142 ЦПК України із державного бюджету підлягає поверненню 50 % сплаченого згідно із платіжною інструкцією від 17 травня 2023 року № 111 судового збору в розмірі 1342 грн., така ж сума судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76, 81, 89, 141, 142, 206, 259, 263 - 265 ЦПК України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області на рахунок НОМЕР_3 , МФО 820172 у Броварському УДКСУ Київської області, код ЄДРПОУ 03193637, надміру виплачену грошову допомогу для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 23737 (двадцять три тисячі сімсот тридцять сім) грн. 30 коп.
Повернути Управлінню соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області, код ЄДРПОУ 03193637, із державного бюджету 50 % судового збору в розмірі 1342 (одна тисяча триста сорок дві) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області, код ЄДРПОУ 03193637, судовий збір у розмірі 1342 (одна тисяча триста сорок дві) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Дутчак І. М.