Справа № 357/17612/24
3/357/612/25
04.02.2025 року м.Біла Церква
Суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Клепа Тетяна Володимирівна, розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Полку патрульної поліції у місті Біла Церква та Білоцерківському районі Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції, стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: в матеріалах справи немає,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
05.12.2024 до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшли матеріали про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Суддя, оглянувши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, дійшов наступного висновку.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно із ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 255 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Згідно із ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до вимог п. 1 розділу II. «Оформлення протоколів про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 № 1395 за наявності технічної можливості протокол про адміністративне правопорушення складається в електронній формі з автоматичним присвоєнням йому відповідної серії та номера, який роздруковується за допомогою спеціальних технічних пристроїв.
Однак, посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП стосовно ОСОБА_1 , до суду надіслано протокол про адміністративне правопорушення, який є нечитабельним, з якого не можливо встановити місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 , тому постановою суду від 05.12.2024 справу було направлено до Полку патрульної поліції в місті Біла Церква та Білоцерківському районі Управління патрульної поліції у Київській області ДПП НП України для належного оформлення.
Проте постанова суду від 05.12.2024 посадовими особами ППП в місті Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області ДПП НП України не виконана, а матеріали справи стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП повернуті до суду для розгляду із довідкою щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення начальника ВАП батальйону № 1 ППП в місті Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області ДПП Ярослави Яновської, у якій вона викладає зміст протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №184263 від 28.11.2024, та зазначає, що враховуючи, що копію вказаного протоколу вручена порушнику, що підтверджується підписом останнього, надіслати на адресу суду другу копію протоколу не видається за можливе, однак жодним чином не зазначає щодо можливості надання до суду дублікату протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до cт.cт. 254-256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП є джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому крім іншого, зазначаються зокрема, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, має провадитися судовий розгляд.
З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Отже, основним документом, на підставі якого суддя розглядає справу, є протокол про адміністративне правопорушення, тоді як довідка співробітника поліції не є документом, яким можливо вносити уточнення, доповнення, зміни до протоколу.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року № 14, визнана правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Отже, оскільки суддею виявлені недоліки у протоколі про адміністративне правопорушення, матеріали справи про адміністративні правопорушення, стосовно ОСОБА_1 необхідно повторно повернути до Полку патрульної поліції у місті Біла Церква та Білоцерківському районі Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції, для належного оформлення.
Керуючись ст. 251, 278 КУпАП, суддя
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП повторно повернути до Полку патрульної поліції у місті Біла Церква та Білоцерківському районі Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Тетяна КЛЕПА