ЧЕРВОНОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ХАРКОВА
Справа № 646/645/25
Провадження № 3/646/475/2025
07.02.2025 місто Харків
Суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова Іщенко О. В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли від 2 Управління 1 ГУ ДВКР Служби безпеки України з протоколом про адміністративне правопорушення громадянина України
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Київ, з вищою освітою, одруженого, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , офіцера групи РЕБ, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
передбаченого частиною четвертою статті 2126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
На виконання бойового розпорядження командира ТГр « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № 204дск від 11.01.2024, з метою виявлення ймовірних каналів та усунення передумов витоку інформації з обмеженим доступом (чутливої інформації) по технічним каналам зв'язку, перевірки персональних електронних обчислювальних машин, оперативною групою СіЗ ДВКР СБУ ТГр «Куп'янськ» був встановлений факт порушення режиму секретності у військовій частині НОМЕР_1 .
13.01.2025 виявлено факт порушення вимог чинного законодавства України у сфері обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зібрану у процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни.
Під час опитування офіцера групи радіоелектронної боротьби військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_1 (має допуск до роботи зі службовою інформацією «для службового користування»), останній повідомив та власноруч склав пояснення, в якому підтвердив факт, що на ПЕОМ 4QNP293, яким він користується, було знайдено файл штатного розподілу батальйону, інформація зазначена на файлі підпадає під гриф обмеження доступу. Факт знаходження інформації з обмеженим доступом (штатного розподілу батальйону) пояснив тим, що використовував його для проведення службових розслідувань по факту СЗЧ.
Також при перевірці ПЕОМ 4QNP293 було виявлено файл документу «Донесення про виконання бойових завдань». Служба інформаційного захисту військової частини НОМЕР_2 , після проведення аналізу знімків з екрану ПЕОМ встановила присутність закритої частини назви військової частини НОМЕР_3 , зазначена інформація є інформацією «Для службового користування».
Під час організованої перевірки, встановлено наступне: наказом від 05.01.2025 № 5 командира військової частини НОМЕР_1 , підполковника ОСОБА_2 , старшого лейтенанта ОСОБА_1 , начальника служби захисту інформації в автоматизованих системах військової частини НОМЕР_1 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_4 від 04.01.2025 № 2 на посаду офіцера групи радіоелектронної боротьби штабу, ВОС-1401003, військової частини НОМЕР_1 , що з 05.01.2025 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків.
06.01.2025 командири 1СР, 2 СР, 3 СР, РВП, МІНБАТР, ІСВ, ВЗ, РВ, ВБАК, відділення РЕБ, ВМТЗ, КТП, МП, начальників груп та служб військової частини НОМЕР_1 було ознайомлено (наказ № 5/дск «Щодо забезпечення ОДТ та захисту інформації з обмеженим доступом у військовій частині НОМЕР_1 ) під розпис про заборону: обробки інформації з обмеженим доступом в автоматизованих системах (комп'ютерах), що не введені в експлуатацію встановленим порядком, заборону обробки службової інформації на особистих автоматизованих системах (комп'ютерах), зберігання інформації на електронних машинних носіях (флеш накопичувачах), що не зареєстровані у відповідному діловодстві кримінальну та адміністративну відповідальність за порушення законодавства в сфері захисту службової інформації, що циркулює у військовій частині.
До функціональних обов'язків ОСОБА_1 входило: організовувати підготовку довідкових документів за напрямком радіоелектронної боротьби для доповіді командиру та начальнику штабу - заступнику командира батальйону, в частині, що стосується виконання завдань групою РЕБ, здійснювати безперервний збір даних про радіоелектронну обстановку та інші необхідні дані в оперативних зонах (районах), організація виконання завдань радіоелектронної боротьби в бойових діях, доводити основні завдання підпорядкованим підрозділам радіоелектронної боротьби та час для їх виконання, здійснювати управління підпорядкованими силами і засобами та їх взаємодію з взаємодіючими військовими частинами, здійснювати збір, узагальнення та аналіз даних обстановки за напрямком РЕБ, що впливають на виконання підрозділами батальйону бойових завдань, надавати практичну допомогу підпорядкованим підрозділам батальйону з питань, які належать до повноважень групи РЕБ, забезпечувати виконання завдань радіоелектронного захисту.
За родом службової діяльності старший лейтенант ОСОБА_1 повинен бути обізнаний з інформацією, яка має гриф обмеження доступу «для службового користування» та потребує охорони з боку держави.
Викладене підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення: протоколом про адміністративне правопорушення № 17/1/2/4-230нт від 23.01.2025; поясненнями ОСОБА_3 від 13.01.2025; поясненнями ОСОБА_1 від 13.01.2025; листом командира військової частини НОМЕР_2 від 15.01.2025; службовою характеристикою ОСОБА_1 ; актом виявлення факту обробки інформації з обмеженим доступом (державних інформаційних ресурсів) в автоматизованій системі, яка не введена в експлуатацію встановленим чином від 13.01.2025; копією витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 06.01.2025 щодо забезпечення ОДТ та захисту інформації з обмеженим доступом у військовій частині НОМЕР_1 ; рапортом ОСОБА_1 командиру військової частини НОМЕР_1 від 13.07.2025; відомістю ознайомлення особового складу військової частини НОМЕР_1 № 5/дск від 06.01.2025; витягом з номенклатури посад працівників військової частини НОМЕР_1 , перебування яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці; довідкою на старшого лейтенанта ОСОБА_1 ; витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 05.01.2025 № 5; довідкою про доходи старшого лейтенанта ОСОБА_1 , що він дійсно проходить службу у військовій частині НОМЕР_1 з 20.08.2024 по теперішній час; службовими обов'язки начальника групи радіоелектронної боротьби; копією витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 20.08.2024 № 241; копією посвідчення УБД на ім'я ОСОБА_1 .
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином.
До матеріалів справи про адміністративне правопорушення додано заяву ОСОБА_1 про проведення судового засідання без його участі. Свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 2126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 визнав повністю, з обставинами, викладеними у протоколі № 17/1/2/4-230нт від 23.01.2025, згоден повністю.
Відповідно до частини другої статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за частиною четвертою статті 2126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не є обов'язковою.
Тому, ураховуючи приписи частини другої статті 277 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо строків розгляду зазначеної категорії справ, суд уважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 за наявними матеріалами справи про адміністративне правопорушення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов'язаний, зокрема, з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність особи, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом статті 279 Кодексу України про адміністративні правопорушення ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Положеннями частини четвертої статті 2126 Кодексу України про адміністративні правопорушенняпередбачена адміністративна відповідальність за незаконне копіювання інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі.
Згідно із статтею 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 2126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, підтверджується належними та допустимими доказами, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення № 17/1/2/4-230нт від 23.01.2025;
-поясненнями ОСОБА_3 від 13.01.2025;
-поясненнями ОСОБА_1 від 13.01.2025;
-листом командира військової частини НОМЕР_2 від 15.01.2025;
-службовою характеристикою ОСОБА_1 ;
-актом виявлення факту обробки інформації з обмеженим доступом (державних інформаційних ресурсів) в автоматизованій системі, яка не введена в експлуатацію встановленим чином від 13.01.2025;
-копією витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 06.01.2025 щодо забезпечення ОДТ та захисту інформації з обмеженим доступом у військовій частині НОМЕР_1 ;
-рапортом ОСОБА_1 командиру військової частини НОМЕР_1 від 13.07.2025;
-відомістю ознайомлення особового складу військової частини НОМЕР_1 № 5/дск від 06.01.2025;
-витягом з номенклатури посад працівників військової частини НОМЕР_1 , перебування яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці;
-довідкою на старшого лейтенанта ОСОБА_1 ;
-витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 05.01.2025 № 5;
-довідкою про доходи старшого лейтенанта ОСОБА_1 ;
-службовими обов'язки начальника групи радіоелектронної боротьби;
-копією витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 20.08.2024 № 241;
-копією посвідчення УБД на ім'я ОСОБА_1 .
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною четвертою статті 2126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме:
незаконне копіювання інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, в електронній формі.
Ураховуючи викладене, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, обтяжуючі і пом'якшуючі покарання обставини, характер і обставини скоєного адміністративного правопорушення, суд уважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно виготовлених копій баз даних.
Статтею 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись статями 283, 284 та 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Києва, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 2126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 170 (сто сімдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Києва, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на користь держави на розрахунковий рахунок: UA908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ 37993783, отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Штраф має бути сплачений правопорушником на розрахунковий рахунок: UA558999980313030106000020649, код ЄДРПОУ: 37874947, отримувач: ГУК Харків обл/МТГ Харкiв/21081100, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Червонозаводський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О. В. Іщенко