СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/3008/25
пр. № 3/759/1613/25
07 лютого 2025 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Поплавська О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч.1 ст.156 КУпАП,-,
Згідно протоколу серії ВАД № 623863 від 30 січня 2025 року, ОСОБА_1 30.01.2025 приблизно о 15:20 год. в м. Києві, по АДРЕСА_1, здійснювала продаж алкогольних виробів без відповідних документів, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
До суду ОСОБА_1 не з'явилась, повідомлялась належним чином.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Мельник О.А. в судовому засіданні просив закрити протокол за відсутності складу адміністративного правопорушення посилаючись на відсутність будь яких доказів на підтвердження винуватості ОСОБА_1 зазначив, що ФОП ОСОБА_2 має діючу ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями з терміном дії з 22.08.2024 по 22.08.2025, вилучений алкоголь закупався у офіційних поставщиків відповідно до накладних зі сплатою акцизу. Крім того, ОСОБА_1 не може бути суб'єктом правопорушення, оскільки матеріалами справи не підтверджено, що вона є фізичною особою підприємцем чи керівником суб'єкта господарювання за вказаною адресою.
Заслухавши думку адвоката Мельника О.А., дослідивши матеріали справи, доходжу подальшого висновку
Відповідно до ч. 1 ст. 156 КУпАП, роздрібна або оптова, включаючи імпорт або експорт, торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібна торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії (якщо необхідність одержання такої ліцензії встановлена законом) або без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку - тягне за собою накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Разом з тим, згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-4 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Суд наголошує, що він не вправі самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).
Як вбачається з матеріалів справи, до протоколу про адміністративне правопорушення не надано доказів того, що ОСОБА_1 , будучи відповідальною особою, вчинила правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 156 КУпАП, а саме, здійснювала реалізацію продаж алкогольних виробів без відповідних дозвільних документів, оскільки до матеріалів справи не надано доказів відсутності відповідної ліцензії, як і взагалі в протоколі не зазначено без яких саме дозвільних документів здійснювався такий продаж, відсутні розрахункові квитанції, а також не надано доказів того, що саме ОСОБА_1 є відповідальною особою за вчинення правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Адвокатом Мельником О.А. під час розгляду справи надано копію ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями виданоїФОП ОСОБА_2 на адресу торгівлі - АДРЕСА_2 , яка дії з 22.08.2024 по 22.08.2025 за якою сплачено за весь вказаний період, також надано договір оренди між МКП «ІНФОРМАЦІЯ_2» та ФОП ОСОБА_2 про оренду приміщення за адресою: АДРЕСА_2 та видаткові накладні на купівлю алкогою.
На підставі наведеного, суд, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення від та надані до нього матеріали, дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 156 КУпАП, оскільки до матеріалів справи не надано доказів, які б в своїй сукупності підтверджували б вину останньої у вчиненні зазначеного правопорушення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 22, ч. 1 ст. 156, 283-285 КУпАП, суд,-
Провадження у справі про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 156 КУпАП - закрити, у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Товар, вилучений на підставі протоколу огляду та вилучення від 30.01.2025 року - повернути ОСОБА_1 .
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд м. Києва.
Суддя: О.В. Поплавська