Справа № 715/275/25
Провадження № 3/715/157/25
07.02.2025 с. Глибока
Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Цуркан В.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , згідно якого останній 28.01.2025 року о 10 год. 20 хв., діючи в складі групи осіб разом з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на напрямку 842 прикордонного знаку, на території Чернівецького району Чернівецької області, на ділянці відповідальності впс « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в межах прикордонного контрольованого району, на околиці населеного пункту Тарашани, вчинив спробу незаконного перетину державного кордону з України в Румунію, поза пунктами пропуску через державний кордон України. Був затриманий прикордонним нарядом «Контрольний пост», під час руху в бік кордону. Відповідно до протоколу ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбачене ч.2 статті 204-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечував, щодо обставин зазначених у протоколі, пояснив суду, що він займається встановленням сонячних панелей та не вчиняв жодних дій для незаконного перетину державного кордону, а їхав по роботі. Окрім того, зазначив, що відслужив три роки строкової військової служби, наразі звільнений з військової служби, має відповідну відстрочку від призову, оскільки являється батьком чотирьох неповнолітніх дітей. У зв'язку з чим просив суд закрити провадження у справі.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши зміст протоколу про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд дійшов висновку про необхідність закриття справи відносно ОСОБА_1 внаслідок відсутності події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.204-1 КУпАП.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У відповідності до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Об'єктивна сторона правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення полягає у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон країни або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади, вчинене групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті
Відповідно до вимог ст. 9 Закону України «Про державний кордон України» перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку.
Згідно ст. 12 Закону України «Про державний кордон України» пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України.
Диспозиція даної статті передбачає настання відповідальності за вчинення умисних дій, спрямованих на незаконне перетинання державного кордону України.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 000448Е від 28.01.2025 року, ОСОБА_1 ставиться у вину, що він 28.01.2025 року о 10 год. 20 хв., діючи в складі групи осіб разом з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на напрямку 842 прикордонного знаку, на території Чернівецького району Чернівецької області, на ділянці відповідальності впс « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в межах прикордонного контрольованого району, на околиці населеного пункту Тарашани, вчинив спробу незаконного перетину державного кордону з України в Румунію, поза пунктами пропуску через державний кордон України. Був затриманий прикордонним нарядом «Контрольний пост», під час руху в бік кордону. Відповідно до протоколу ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбачене ч.2 статті 204-1 КУпАП.
На підтвердження зазначених вище обставин до протоколу про адміністративне правопорушення надано рапорт інспектора прикордонної служби 3 категорії - майстра групи утримання прикордонних знаків ВІОДК впс « ІНФОРМАЦІЯ_3 » сержанта ОСОБА_4 та рапорт начальника віпс впс « ІНФОРМАЦІЯ_3 » капітана ОСОБА_5 .
Будь-яких інших доказів на підтвердження чи спростування наявності чи відсутності у діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, суду не надано.
Проте, як вбачається з посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 являється багатодітним батьком, зокрема має четверо дітей: ОСОБА_6 , 2015 р.н., ОСОБА_7 , 2019 р.н., ОСОБА_8 , 2022 р.н. та ОСОБА_9 , 2022 р.н. Таким чином, ОСОБА_1 має підставу для законного перетину державного кордону.
Крім цього, як вбачається з витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 7 від 10.01.2023 року ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 28.12.2022 року № 11 - РС, відповідно до пункту «2» підпункту «г» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини - перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років), визнано таким, що 10 січня 2023 року справи та посаду здав, направлено для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Разом з тим, слід зазначити, що лише перебування особи на певній відстані біля держаного кордону саме по собі, без інших доказів, не може свідчити про намір особи незаконно перетнути Державний кордон. В даному випадку ОСОБА_1 був зупинений на значній відстані від державного кордону (близько 18 000 метрів) без будь-яких особистих речей, грошових коштів, документів, які б свідчили про намір перетинати кордон, що у зв'язку з відсутністю інших доказів, викликає обґрунтовані сумніви у його намірі незаконно перетнути Державний кордон.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено відсутність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, при цьому суду не надано жодного доказу (схему вчинення правопорушення, фото-, відеофіксації) того, що останній вчинив спробу незаконного перетину державного кордону з України в Румунію, поза пунктами пропуску через державний кордон України, групою осіб.
Частиною 2 ст.251 КУпАП передбачено, що обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь (ст.62 Конституції України).
Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, аналізуючи докази по справі, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, не доведена, за таких обставин справу необхідно закрити.
На підставі ч.2 ст.204-1 КУпАП, керуючись ст.ст. 247, 283-285, 287 КУпАП,-
Адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП закрити на підстав п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом 10-ти днів з СУДДЯ:
Суддя