Ухвала від 05.02.2025 по справі 420/40692/24

Справа № 420/40692/24

Провадження № 2-а/522/156/25

УХВАЛА

05 лютого 2025 року м. Одеса

Суддя Приморського районного суду м. Одеси Федчишена Т. Ю., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до відділення поліції № 1 Одеського РУП № 1 ГУ Національної поліції в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до відділення поліції № 1 Одеського РУП № 1 ГУ Національної поліції в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:

- зобов'язати відповідача внести кривдницю ОСОБА_2 до Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства відповідно до статті 16 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»;

- зобов'язати відповідача зібрати всі докази (свідчення, листування, відеозаписи та інше), що були надані позивачем органам поліції у період з 2021 року по 2024 рік включно, щодо домашнього (психологічного) насильства з боку ОСОБА_2 до позивача як підставу для складання протоколів адміністративного правопорушення. Також докази, що додаються у додатках № 4-17 в письмовій та електронній формі до цієї позовної заяви долучити до інших доказів;

- визнати противоправною бездіяльність відповідача щодо нeпритягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , яка протягом 2021 - 2024 років створює домашнє (психологічне) насильство над позивачем, що підпадають під відповідальність за статтями 173-2 та частин 1, 2, 7 статті 184 КУпАП, що визначається у постійному обмеженні батька у вихованні дитини, невиконанні частини своїх батьківських зобов'язань, змінила місце постійного проживання дитини за межі України без дозволу батька та не повернулась на протязі одного місяця, на постійній основі заблокувала всі можливості у стосунках між батьком та дитиною, ставить під загрозу повноцінний розвиток дитини, налаштовує проти спілкування з татом, чим психологічно травмує дитину, ставить у нерівне становище мати та батька дитини;

- зобов'язати відповідача скласти протокол адміністративного правопорушення на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (підстава - заява до поліції від 03.09.2023 року №9700) без її присутності, за домашнє (психологічне) насильство, яке виражається у систематичному обмеженні у вихованні дитини, невиконанні частини своїх батьківських зобов'язань, що ставить під загрозу повноцінного розвитку дитини, налаштовує проти спілкування з татом, чим психологічно травмує дитину, ставить у нерівне становище мати та батька дитини, з накладанням штрафу, що відповідає ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, згідно статті 173-2 та частини 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сформувати протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення відповідно до статті 257 КУпАП надіслати (надати) органу (посадовій особі), уповноваженому (ій) розглядати справи про адміністративні правопорушення;

- зобов'язати відповідача скласти протокол адміністративного правопорушення на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (підстава - заява до поліції від 07.09.2023 року №9847) без її присутності, за домашнє (психологічне) насильство, яке виражається у систематичному обмеженні у вихованні дитини, невиконанні частини своїх батьківських зобов'язань, що ставить під загрозу повноцінного розвитку дитини, налаштовує проти спілкування з татом, чим психологічно травмує дитину, ставить у нерівне становище мати та батька дитини, з накладанням штрафу, що відповідає 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, згідно статті 173-2 та частини 2 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сформувати протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення відповідно до статті 257 КУпАП надіслати (надати) органу (посадовій особі), уповноваженому(ій) розглядати справи про адміністративні правопорушення;

- зобов'язати відповідача скласти протокол адміністративного правопорушення на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (підстава - заява до поліції від 08.10.2023 року № 11003) без її присутності, за домашнє (психологічне) насильство, яке виражається у систематичному обмеженні у вихованні дитини, невиконанні частини своїх батьківських зобов'язань, що ставить під загрозу повноцінного розвитку дитини, налаштовує проти спілкування з татом, чим психологічно травмує дитину, ставить у нерівне становище мати та батька дитини, з накладанням штрафу, що відповідає 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, згідно статті 173-2 та частини 2 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сформувати протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення відповідно до статті 257 КУпАП надіслати (падати) органу (посадовій особі), уповноваженому(ій) розглядати справи про адміністративні правопорушення;

- зобов'язати відповідача скласти протокол адміністративного правопорушення на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (підстава - заява до поліції від 23.02.2024 року № 1812) без її присутності, за домашнє (психологічне) насильство, яке виражається у систематичному обмеженні у вихованні дитини, невиконанні частини своїх батьківських зобов'язань, що ставить під загрозу повноцінного розвитку дитини, налаштовує проти спілкування з татом, чим психологічно травмує дитину, ставить у нерівне становище мати та батька дитини, з накладанням штрафу, що відповідає 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, згідно частини 2 статті 173-2 та частини 2,7 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сформувати протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення відповідно до статті 257 КУпАП надіслати (надати) органу (посадовій особі), уповноваженому(ій) розглядати справи про адміністративні правопорушення.

- зобов'язати відповідача скласти протокол адміністративного правопорушення на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (підстава - заява до поліції від 25.05.2024 року № 5812) без її присутності, за домашнє (психологічне) насильство, яке виражається у систематичному обмеженні у вихованні дитини, невиконанні частини своїх батьківських зобов'язань, що ставить під загрозу повноцінного розвитку дитини, налаштовує проти спілкування з татом, чим психологічно травмує дитину, ставить у нерівне становище мати та батька дитини, з накладанням штрафу, що відповідає 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, згідно частини 2 статті 173-2 та частини 2,7 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сформувати протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення відповідно до статті 257 КУпАП надіслати (надати) органу (посадовій особі), уповноваженому(ій) розглядати справи про адміністративні правопорушення;

- зобов'язати відповідача скласти протокол адміністративного правопорушення на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (підстава - заява до поліції від 05.04.2024 року № Б-244) без її присутності, за домашнє (психологічне) насильство, яке виражається у систематичному обмеженні у вихованні дитини, невиконанні частини своїх батьківських зобов'язань, що ставить під загрозу повноцінного розвитку дитини, налаштовує проти спілкування з татом, чим психологічно травмує дитину, ставить у нерівне становище мати та батька дитини, з накладанням штрафу, що відповідає 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, згідно частини 2 статті 173-2 та частини 2,7 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сформувати протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення відповідно до статті 257 КУпАП надіслати (надати) органу (посадовій особі), уповноваженому(ій) розглядати справи про адміністративні правопорушення;

- зобов'язати відповідача скласти протокол адміністративного правопорушення на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (підстава - заява до поліції від 01.07.2024 року № 7280) без її присутності, за домашнє (психологічне) насильство, яке виражається у систематичному обмеженні у вихованні дитини, невиконанні частини своїх батьківських зобов'язань, що ставить під загрозу повноцінного розвитку дитини, налаштовує проти спілкування з татом, чим психологічно травмує дитину, ставить у нерівне становище мати та батька дитини, з накладанням штрафу, що відповідає 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, згідно частини 2 статті 173-2 та частини 2,7 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сформувати протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення відповідно до статті 257 КУпАП надіслати (надати) органу (посадовій особі), уповноваженому(ій) розглядати справи про адміністративні правопорушення;

- зобов'язати відповідача скласти протокол адміністративного правопорушення на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (підстава - заява до поліції від 02.11.2024 року № 12628) без її присутності, за домашнє (психологічне) насильство, яке виражається у систематичному обмеженні у вихованні дитини, невиконанні частини своїх батьківських зобов'язань, що ставить під загрозу повноцінного розвитку дитини, налаштовує проти спілкування з татом, чим психологічно травмує дитину, ставить у нерівне становище мати та батька дитини, з накладанням штрафу, що відповідає 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, згідно частини 2 статті 173-2 та частини 2, 7 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сформувати протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення відповідно до статті 257 КУпАП надіслати (надати) органу (посадовій особі), уповноваженому(ій) розглядати справи про адміністративні правопорушення;

- зобов'язати відповідача скласти протокол адміністративного правопорушення на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (підстава - заява до поліції від 17.11.2024 року № 15401) без її присутності, за домашнє (психологічне) насильство, яке виражається у систематичному обмеженні у вихованні дитини, невиконанні частини своїх батьківських зобов'язань, що ставить під загрозу повноцінного розвитку дитини, налаштовує проти спілкування з татом, чим психологічно травмує дитину, ставить у нерівне становище мати та батька дитини, з накладанням штрафу, що відповідає 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, згідно частини 2 статті 173-2 та частини 2, 7 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сформувати протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення відповідно до статті 257 КУпАП надіслати (надати) органу (посадовій особі), уповноваженому(ій) розглядати справи про адміністративні правопорушення;

- зобов'язати відповідача складати протокол адміністративного правопорушення на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (підстава - заява до органу поліції від позивача у подальшому) без її присутності, за подовження домашнього (психологічного) насильства, яке виражається у систематичному обмеженні у вихованні дитини, невиконанні частини своїх батьківських зобов'язань, що ставить під загрозу повноцінного розвитку дитини, налаштовує проти спілкування з татом, чим психологічно травмує дитину, ставить у нерівне становище мати та батька дитини, з накладанням штрафу, що відповідає 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, згідно частини 2 статті 173-2 та частини 2, 7 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сформувати протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення відповідно до статті 257 КУпАП надіслати (надати) органу (посадовій особі), уповноваженому(ій) розглядати справи про адміністративні правопорушення.

Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду Бойко О. Я. від 09.01.2025 указану адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 передано на розгляд за підсудністю Приморському районному суду м. Одеси як адміністративному за п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України (адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності).

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.01.2025, головуючою для розгляду даної справи визначено суддю Федчишену Т. Ю.

Матеріали справи передано судді 31.01.2025.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Перевіривши адміністративний позов ОСОБА_1 суд зазначає таке.

Згідно із частиною першою статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно- правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Разом з тим, статтею 20 КАС України визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів та вичерпний перелік категорій справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Так, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні (ч. 1 ст. 20 КАС України:

1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;

3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;

5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»;

6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Статтею 286 КАС України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно з ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною 3 ст. 286 КАС України визначено повноваження місцевого загального суду як адміністративного за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Так, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:

1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;

2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);

3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;

4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Разом з тим, рішення суб'єкта владних повноважень - це адміністративний акт, виданий або прийнятий саме суб'єктом владних повноважень, що викликає права та обов'язки у фізичної або юридичної особи.

Отже, із системного аналізу положень п. 1 ч. 1 ст. 20, ст. 286 КАС України, з урахуванням вичерпного переліку рішень, які може ухвалити загальний суд за результатами розгляду справи, слідує, що умовою для віднесення такої справи до підсудності місцевого загального суду як адміністративного суду є наявність справи про адміністративне правопорушення, розглянутої суб'єктом владних повноважень, та ухваленого ним у цій справі рішення.

При цьому обґрунтовуючи позовну заяву, ОСОБА_1 зазначає, що він з 2021 року 13 разів звертався до поліції із заявами щодо порушення його прав як батька з боку ОСОБА_2 , домашнього (психологічного) насильства відносно нього з боку ОСОБА_2 . З 03.09.2023 він звертався до відповідача щодо викрадення дитини (реєстраційний номер 9700), щодо домашнього насильства та притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, щодо пошуку дитини (його заяви та листи 21.08.2021 № 14356, від 07.09.2023 № 9847, від 08.10.2023 № 11003, від 23.02.2023 № 1812, від 25.05.2024 № 5812, від 08.04.2024 № Б-244, скарга на гарячу лінію на бездіяльність поліції від 07.05.2024 № 97975, від 01.07.2024 № 7280, від 29.07.2024 № 8555, від 02.11.2024 № 12628, від 17.11.2024 № 15401).

Однак, поліцією на сьогодні жодних дієвих заходів не вжито, жодна з відповідей відповідача не відповідала його заявам. Поліція надавала відповіді не вивчаючи факти або взагалі не розглядала його повторні заяви, фактично допускала низький пріоритет його заявам, бездіяльність, зокрема щодо збирання доказів та складання відповідних протоколів про адміністративні правопорушення.

Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 не є справою з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності у розумінні п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, за змістом позову будь-яких рішень відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, у справі про адміністративне правопорушення не приймалось.

Таким чином, вимоги ОСОБА_1 не стосуються рішення суб'єкта владних повноважень у справі про адміністративне правопорушення, а спір виник між фізичною особою та суб'єктом владних повноважень з приводу оскарження бездіяльності останнього щодо нескладення протоколів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 , зобов'язання внесення кривдниці до Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства, зобов'язання зібрати всі докази, що були надані позивачем органам поліції у період з 2021 року по 2024 рік включно, щодо домашнього (психологічного) насильства з боку ОСОБА_2 до позивача як підставу для складання протоколів про адміністративне правопорушення та зобов'язання скласти протоколи про адміністративне правопорушення.

Відтак, розгляд спору, за вирішенням якого звернувся позивач, віднесено до предметної юрисдикції окружних адміністративних судів.

Також слід зазначити, що з огляду на позовні вимоги ОСОБА_1 , рішення місцевого загального суду як адміністративного суду за наслідками розгляду справи вийде за межі повноважень місцевого загального суду, які визначені ч. 3 ст. 286 КАС України, що є недопустимим.

За правовою позицією, висловленою у постанові Верховного Суду від 21.07.2019 у справі № 855/306/19, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил територіальної, інстанційної та предметної підсудності.

Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, Закону України "Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини", інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається "належний суд", тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.

Крім того, недотримання правил юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч.1 ст. 318 КАС України).

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Таким чином, суд вважає, що справа не може бути прийнята до провадження місцевого загального суду як адміністративного суду та підлягає направленню за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.

Керуючись ст. ст. 20, 29, 286 КАС України, суддя, -

УХВАЛИЛА:

Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділення поліції № 1 Одеського РУП № 1 ГУ Національної поліції в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - передати на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду (65062, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14).

Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Суддя Тетяна ФЕДЧИШЕНА