Постанова від 05.02.2025 по справі 129/2291/24

Справа № 129/2291/24

Провадження по справі № 3/129/22/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.02.2025 року Гайсинський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого - судді Дєдова С.М.,

з участю секретаря Мединської О.С.,

прокурора Бурдейного В.В.,

захисника Колотухи К.А.,

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли із Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та жительки АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, працюючої головним спеціалістом Служби у справах дітей Гайсинської РВА, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 21.09.2013 р. Гайсинським РС УДМС України у Вінницькій області, ІПН НОМЕР_2 , протягом року до адміністративної відповідальності не притягувалася, -

у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП,

Встановив:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 403 від 04.07.2024 р. ОСОБА_1 притягується за те, що, будучи звільненою 20.09.2023 р. з посади спеціаліста відділу усиновлення та розвитку сімейних форм виховання служби у справах дітей Гайсинської районної військової адміністрації Вінницької області, будучи відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом на якого поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», після припинення в 2023 р. діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, будучи зобов'язаною відповідно до ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» до 23:59 год. 31.03.2024 р. подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно без поважних причин подала 20.04.2024 р. на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію (після звільнення) особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р., чим скоїла адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не визнала та заперечила повністю, та пояснила, що вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення не визнає, оскільки вона не мала умислу на вчинення вказаного адміністративного правопорушення, про що свідчить її попередня поведінка, зокрема, вона працюючи до звільнення завжди вчасно подавала декларації, а вказану декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно без поважних причин подала 20.04.2024 р. на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію (після звільнення) особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р. нею подано невчасно з ряду поважних причин: під час її звільнення з вказаної посади 1809.2023 року під час дії воєнного стану діяв передбачений законодавством дозвіл дозвіл не подавати декларації будь-якого виду і в цей час звільнення її, ОСОБА_1 , ніхто їй не доводив про необхідність подачі такого виду декларації, їй це особисто не було відомо; також у неї особисто після звільнення у період 2024 року не було у володінні необхідної комп'ютерної техніки, яка б дозволила їй подати електронну декларацію, а раніше декларації вона подавала із свого робочого місця, тобто в той період часу у неї була відсутня технічна можливість подати декларацію; крім того, поважними причинами несвоєчасного поданні декларації є тривала важка хвороба, на яку вона хворіє, і необхідність лікування та хвороба її дитини, необхідність проведення лікування дити, яку вона виховує одна, про що вона раніше давала свої пояснення під час складання протоколу.

Під час дії воєнного стану вам не обов'язково подавати декларації будь-якого виду. Натомість після закінчення війни в посадовців є ще 3 місяці на подання декларації без порушення вимог строку. Отож, вам не обов'язково подавати декларації, поки триває війна.

Також особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та її захисник подали до суду письмові пояснення, в яких просили закрити провадження у справі №129/2291/24 щодо притягнення її до відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу правопорушення в її діянні відповідно до ст.247 КУпАП. Заперечення обґрунтувані тим, що відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» вих. № 223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 року під поважними причинами розуміється неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з 1) хворобою, 2) перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), 3) технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, 4) витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, 5) перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Звертали увагу суду на те, що в наданих роз'ясненнях немає вичерпного переліку таких обставин, а тому вони можуть бути розширені, залежно від фактичних обставин справи на розсуд суду.

Акцентую увагу на тому, що вона, ОСОБА_1 не змогла своєчасно подати декларацію саме з поважних причин, що нею і зазначалось в поясненнях від 01.05.2024 р., які наявні в матеріалах справи, що доводить відсутність в її діяннях такого обов'язкового елементу складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП, як об'єктивна сторона.

Так, у неї, ОСОБА_1 було виявлено онкологічне захворювання - дисплазію шийки матки і поліп анального каналу, у зв'язку з чим їй рекомендовано оперативне лікування, що підтверджується консультаційним висновком від 16.02.2024 р. та результатами цитоморфологічного дослідження від 09.02.2024 р. (копії наявні в матеріалах справи).

Також, в її, ОСОБА_1 в спірний період неодноразово хворів син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на гострий середній отит, а саме з 02.01.2024 р. по 12.01.2024 р., з 22.01.2024 р. по 29.01.2024 р., з 12.04.2024 р. по 18.04.2024 р., та у зв'язку з цим перебував на амбулаторному лікуванні разом із нею, що підтверджується випискою із медичної карти від 02.05.2024 р. (копія наявна в матеріалах справи).

При цьому, відповідно до довідки №511 від 08.11.2024 р.вона, ОСОБА_1 самостійно утримує та займається вихованням сина.

Зауважує, що сумарний період перебування в лікарні на амбулаторному лікуванні сина її довірительки, у зв'язку з хворобою становить: 10 діб +7 діб+6 діб=23 доби, в той же час, її довірителька подала декларацію лише на 20 діб пізніше встановленого строку.

Таким чином, з огляду на поважні причини, хворобу її довірительки та її сина, перебування на амбулаторному лікуванні, тривалість яких підтверджена її належними доказами з об'єктивних незалежних від неї поважних причин подала декларацію із запізненням на 20 календарних днів.

Крім того, зауважує, що викладені медичні виписки підтверджують її, ОСОБА_1 та її сина фактичне перебування в лікарні та огляди в лікаря, в той же час, син її довірительки постійно часто хворіє і в ті періоди, що не охоплюються медичною випискою, зокрема, в період між 12 по 22 січня її довірителька, як матір, в першу чергу була стурбована здоров'ям сина, який тільки но повернувся з амбулаторного лікування і максимум часу приділяла його одужанню.

Також зазначила, що відповідно до п.7 Наказу №539/21 від 20.08.2021 р. "Про затвердження Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій", якщо за результатами контролю встановлено, що суб'єкт декларування не подав декларацію, Національне агентство відповідно до вимог Закону письмово повідомляє такого суб'єкта про факт неподання декларації, і суб'єкт декларування повинен протягом 10 днів з дня отримання такого повідомлення подати декларацію.

Повідомлення суб'єкту декларування надсилається засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом із повідомленням про вручення) за адресами, що зазначені в поданих таким суб'єктом деклараціях, повідомленнях відповідних органів, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції (у разі їх надходження) згідно із законодавством, або вручається суб'єкту декларування особисто під підпис.

Захисник звертала увагу суду на те, що вищевказана процедура в справі ОСОБА_1 не була дотримана, жодне повідомлення їй не направлялось.

Таким чином, порушення порядку виявлення факту неподання декларації є ще одним додатковим доказом відсутності події адміністративного порушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП і підставою для закриття провадження у справі.

Отже, наведені обставини та докази свідчать про те, що хоча нею, ОСОБА_1 і було несвоєчасно подано декларацію, це було саме з поважних причин.

Вищенаведене доводить факт відсутності такого обов'язкового елементу складу адміністративного правопорушення як об'єктивна сторона, і, як наслідок, відсутність події адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи зазначене та те, що згідно з ч.2 ст.62 Конституції України, всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, слід у відповідності до ст.247 КУпАП, закрити провадження у справі за відсутністю події та складу правопорушення в діянні ОСОБА_1 .

Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , - адвокат Колотуха К.А., в судовому засіданні просила закрити провадження по справі за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Прокурор Бурдейний В.В. в судовому засіданні просив притягнути до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки остання не вчинила всіх необхідних дій для відправлення декларації до Єдиного державного реєстру декларацій осіб.

З урахуванням пояснень особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , - адвоката Колотухи К.А. та прокурора Бурдейного В.В., досліджених доказів та вимог закону визнаю за необхідне справу закрити з таких міркувань.

Відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом декларування.

Згідно з абзацом 2 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Як вбачається з інформації наявної в Єдиному державному реєстрі декларацій, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2023 рік до реєстру лише 20.04.2024 р.

Згідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП настає виключно за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, згідно ст. 245 КУпАП є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.

З листа Вищого спеціалізованого суду України №223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язанні з корупцією» вбачається, що за наявності поважних причин на неподання декларації відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП виключається (під поважними причинами є неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо). Крім того субєктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу, вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 мала намір подати декларацію та вчинила всі дії, щоб її подати до Єдиного державного реєстру декларацій, що підтверджується вищезазначеними доказами, як підтверджуються її поясненнями ОСОБА_1 та матеріалами справи, а тому в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП через відсутність умислу на неподання е-декларації. При цьому судом враховано, що ОСОБА_1 фактично не подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування з поважних причин, тобто через її тривалу хворобу та хворобу її дитини.

Відповідно до п.1) ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутності події і складу адміністративного правопорушення провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.

Оцінивши всі докази по справі, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Дійшовши висновку про закриття провадження у справі №129/2291/24 про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, на підставі п.1) ч. 1 ст.247 КУпАПвідмову, суддя також наголошує, що у судовому засіданні прокурором та органом, яким складено про адміністративне правопорушення № 403 від 04.07.2024 р., не спростовано належними та допустими доказами заперечення ОСОБА_1 та її твердження про її невинуватість та наявність у неї поважних причин несвоєчасного подання декларації, а саме того, що вона не мала умислу на вчинення вказаного адміністративного правопорушення, про що свідчить її попередня поведінка, зокрема, вона працюючи до звільнення завжди вчасно подавала декларації, а вказану декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно без поважних причин подала 20.04.2024 р. на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію (після звільнення) особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р. нею подано невчасно з ряду поважних причин: під час її звільнення з вказаної посади 1809.2023 року під час дії воєнного стану діяв передбачений законодавством дозвіл дозвіл не подавати декларації будь-якого виду і в цей час звільнення її, ОСОБА_1 , ніхто їй не доводив про необхідність подачі такого виду декларації, їй це особисто не було відомо; також у неї особисто після звільнення у період 2024 року не було у володінні необхідної комп'ютерної техніки, яка б дозволила їй подати електронну декларацію, а раніше декларації вона подавала із свого робочого місця, тобто в той період часу у неї була відсутня технічна можливість подати декларацію; крім того, поважними причинами несвоєчасного поданні декларації є тривала важка хвороба, на яку вона хворіє, і необхідність лікування та хвороба її дитини, необхідність проведення лікування дити, яку вона виховує одна, про що вона раніше давала свої пояснення під час складання протоколу.

Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6 ч.1, 38, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -

Постановив:

Закрити провадження у справі №129/2291/24 про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, на підставі п.1) ч. 1 ст.247 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: