Постанова від 06.02.2025 по справі 200/5799/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2025 року справа №200/5799/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2024 року (повне судове рішення складено 04 листопада 2024 року) у справі № 200/5799/24 (суддя в І інстанції Михайлик А.С.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:

визнати протиправними дії щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 та непроведення перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС);

зобов'язати здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум;

зобов'язати здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях про розмір грошового забезпечення від 19.06.2024 №31/28-2033 з урахуванням раніше виплачених сум.В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

В обґрунтування вимог зазначав, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Як зазначив позивач, під час перерахунку пенсії, проведеного на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, відповідач протиправно зменшив показник відсоткового значення грошового забезпечення, що застосовується для визначення розміру пенсії, а тому визначений після перерахунку розмір пенсії є меншим ніж належить. Так, за матеріалами пенсійної справи позивача відсоткове значення пенсії на час призначення становило 90% грошового забезпечення, після перерахунку, проведеного на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, відсоткове значення пенсії стало 70% грошового забезпечення.

Крім цього, як зазначав позивач, відповідач протиправно відмовився здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки Регіонального сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 19.06.2024 про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року, в якій розмір грошового забезпечення визначений із врахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі 826/12704/18. Посилаючись на ст. 63 Закону № 2262-XII, Постанову КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджений наказом МВС України № 260 від 06.04.2016 (далі - Порядок № 260), яким запроваджені додаткові види грошового забезпечення поліцейських позивач зауважив на набутті ним права на перерахунок пенсії після набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019 (залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019). Позивач вважав, що оскільки 19.11.2019 (день набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18) втратив чинність п. 3 Постанови № 103, відтак саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII, з урахуванням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Слід зазначити, що ухвалою місцевого судуд від 16.09.2024 повернуто позовну заяву в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії з 90 % до 70 % грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 по 20.02.2024; зобов'язання здійснити з 01.01.2018 по 20.02.2024 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, у порядку і розмірах визначених Постановою № 103, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2024 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення починаючи з 21.02.2024.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 21.02.2024 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, у порядку і розмірах визначених Постановою № 103, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 19.06.2024 №31/28-2033.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях про розмір грошового забезпечення від 19.06.2024 №31/28-2033 з урахуванням раніше виплачених сум.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Апелянт спершу зазначає, що заява пенсіонера та додані до неї документи, не дають право на подальше підвищення пенсії. Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Тобто вирішення питання щодо наявності у позивача права на перерахунок його пенсії, у тому числі моменту, з якого, на думку позивача у нього виникло таке право, нерозривно пов'язане із підвищенням грошового забезпечення.

Щодо перерахунку пенсії зазначає, що скасування пункту 3 Постанови КМУ № 103 не є підставою для перерахунку пенсії в розумінні статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки вказана постанова визначала виключно процедуру перерахунку та виплати пенсії.

По-друге, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України).

Основний розмір пенсії позивача на момент призначення пенсії був визначений, виходячи з грошового забезпечення на рівні 90%.

У зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу (посадового окладу, окладу за військовим званням, тощо) змінився процент відповідних сум грошового забезпечення та на даний час складає 70% від грошового забезпечення. Слід зазначити, що вищезгадані зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії, що унеможливлює порушення прав позивача.

Таким чином, позивачу здійснено розрахунок пенсії з 01 січня 2016 року з урахуванням вимог чинного законодавства, виходячи з 70% грошового забезпечення.

Звертає увагу, що у разі проведення перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки від 19.06.2024 №31/28-2033 у розмірі 90%, а потім з 21 лютого 2024 року на підставі Постанови № 103 розмір пенсії позивача з 21 лютого 2024 буде зменшено.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію як пенсіонер органів МВС за вислугу років.

Згідно з протоколом від 01.07.2008 позивачу призначено пенсію, основний розмір пенсії визначений на рівні 90% грошового забезпечення розміром 2353,30 грн та становить 2117,97 грн. Із врахуванням підвищень та доплати розмір пенсійної виплати позивачу під час призначення становив 2599,97 грн.

Після проведеного у травні 2018 року перерахунку розмір пенсії визначено на рівні 70 % грошового забезпечення розміром 6888,38 грн, основний розмір пенсії з 01.05.2018 становив 4821,87 грн.

З 01.08.2021 розмір пенсії позивача перерахований через збільшення грошового забезпечення, після перерахунку розмір пенсії визначений на рівні 70 % грошового забезпечення розміром 6888,38 грн, основний розмір пенсії після перерахунку - 4821,70 грн, з 01.08.2021 позивачу вплачується доплата до пенсії розміром 2000,00 грн згідно постановою КМУ № 713.

З 01.03.2022 розмір пенсійної виплати збільшився на суму індексації - 675,06 грн, з 01.03.2023 - 1082,90 грн, з 01.03.2024 - 523,75 грн.

Станом на 30.09.2024 розмір пенсії позивача обчислений на рівні 70 % грошового забезпечення розміром 6888,38 грн, основний розор пенсії - 4821,87 грн, сума індексацій за 2022-2024 роки - 675,06 грн, 1082,90 грн, 523,75 грн, доплата згідно з постановою № 713 від 14.07.201 - 2000,00 грн. Основний розмір пенсійної виплат - 9103,58 грн.

Згідно з довідкою ДУ «ТМО МВС України по Львівській, Івано-Франківській, та Закарпатській областях» № 31/28-2033 від 19.06.2024 розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року згідно з постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського (інспектор (управління, відділи (відділення) поліції) становить 15 902,65 грн, у т.ч. посадовий оклад 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн, процентна надбавка за стаж служби - 2250,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби - 3031,43 грн, премія - 6121,22 грн. У примітці довідки вказано, що довідка складена на підставі рішень Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 та Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18.

Листом від 20.08.2024 № 22029-19373/Б-02/8-0500/24 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку призначеної пенсії на підставі наданої довідки ДУ «ТМО МВС України по Львівській, Івано-Франківській, та Закарпатській областях» № 31/28-2033 від 19.06.2024 розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року. Відповідно до зазначеного в листі ст. 63 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених на підставі проводиться у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію згідно із цим законом на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Згідно з положеннями Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється після прийняття Кабінету Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення. На теперішній час постанов КМУ щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії не приймалось. підстави перерахунку пенсії позивача в нього відсутні.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2,3 - 95 процентів.

Частина 2 статті 13 Закону № 2262-XII в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI передбачала обмеження максимального розміру пенсії, обчисленого відповідно до цієї статті 80 процентами відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону № 2262-XII та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII (який набрав чинності 01.04.2014) також внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону № 2262-XII згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Статтею 22 Конституції України визначено, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, відсоткове значення пенсії, що визначено статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є сталим та визначається на день призначення пенсії.

З наведеного вище вбачається, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках також стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін не зазнала. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, у той час як відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

З урахуванням викладеного, місцевий cуд дійшов правильного висновку, що під час перерахунку пенсії позивача відповідач не мав підстав для застосування механізму обчислення пенсії із застосуванням частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ, що застосовується при призначенні пенсії. Внесені Законом № 1166-VІІ зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не застосовуються до перерахунку вже призначеної пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.

Аналогічних висновку дійшли Верховний Суд, зокрема у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17, Велика Палата Верховного Суду в постановах від 06.10.2019 у справі № 240/5401/18, від 16.02.2022 у справі № 200/7786/19-а.

Верховний Суд у постанові від 28.01.2021 у справі № 420/40/20 дійшов висновку, що правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, містить дві обставини: під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення; відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. Правильним є застосування цього правового висновку лише до правовідносин, у яких відсоткове значення розміру пенсії осіб не змінювалось від моменту призначення до перерахунку у бік зниження. Натомість, до правовідносин у цій справі (та всіх аналогічних) необхідно застосовувати лише першу частину зазначеного правового висновку «при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення». Верховний Суд розширив зазначений правовий висновок наступним чином: «у всіх випадках при перерахунку пенсії, призначеної особі відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсійний орган повинен застосовувати відсоткове значення розміру пенсії по відношенню до грошового забезпечення у розмірі, який особа отримувала станом на момент здійснення такого перерахунку».

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд також в постанові від 27.06.2023 у справі № 260/3724/22.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи викладене вище, окружний суд дійшов правильного висновку протиправність дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років через зменшення його відсоткового значення з 90% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення під час перерахунку.

З урахуванням повернення позову в частині вимог позивача, що заявлені із порушенням строку звернення до суду та висновків суду про безпідставне зменшення відсоткового значення розміру пенсії, підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання протиправним зменшення основного розміру призначеної пенсії з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення починаючи з 21.02.2024 та зобов'язання здійснити з 21.02.2024 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, у порядку і розмірах визначених Постановою № 103, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

Щодо вимог позивача стосовно відмови відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року.

Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Згідно із частиною 3 статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин 1, 3 статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з приписами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Процедуру перерахунку пенсії визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016.

Пунктом 6 цієї постанови внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393».

Так, абзацами першим та другим пункту 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови КМУ № 103) передбачалося, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначав форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання “заслужений» чи “народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою № 988, премія.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103. У зазначеному рішенні Окружний адміністративний суд міста Києва зазначив, що у встановлений Постановою № 988 двотижневий строк уповноваженими міністерствами не було затверджено порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським, тому фактично доплати, додаткові види грошового забезпечення поліцейські у січні 2016 року не отримували. Водночас, пункт 3 оскаржуваної Постанови № 103 передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України №260 від 06.04.2016. Оскільки пункт 3 Постанови № 103 звужує зміст та обсяг існуючих прав і свобод, через скасування надбавок, доплат, підвищень і премій, які отримували пенсіонери органів внутрішніх справ (міліції) під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, тому, на думку суду, змінює умови і норми пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) або за прирівняними до них посадами, а відтак є протиправним та таким, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.

Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 - пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність.

Пункт 6 Постанови № 103, яким передбачалося внесення змін до інших постанов КМУ, зокрема, зміни до п. 5 постанови КМУ № 45, скасований Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18 (залишено без змін постановою Верховного Суду від 20.10.2022), оскільки такі зміни суперечать вимогам частини третьої статті 1-1, статті 43, частини четвертої статті 63 та Закону № 2262-XII та протиправно змінюють встановлені цими нормами умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців та осіб, яким призначено пенсію на підставі положень Закону № 2262-XII.

Отже, будь-які нормативні акти, які б визначали склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для перерахунку пенсії, відсутні.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку № 3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою перерахунку раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ. При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Аналогічний правовий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Відповідачем отримано довідку ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 19.06.2024 №31/28-2033 про розмір грошового забезпечення позивача, що свідчить про наявність підстав для здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи зазначення у довідці ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 19.06.2024 №31/28-2033 грошового забезпечення із складовими (після підвищення) за листопад 2019 року, відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії позивача з урахуванням усіх щомісячних видів грошового забезпечення, має бути здійснений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто - з 01.12.2019.

Із врахуванням наведених в цьому рішенні висновків про неможливість зміни під час перерахунку пенсії її відсоткового значення пенсії, застосованого під час призначення, при перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 з урахуванням довідки ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 19.06.2024 №31/28-2033, розмір пенсії має визначатися виходячи із 90 % грошового забезпечення позивача.

Таким чином, вимоги позивача про визнання протиправним непроведення перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 19.06.2024 №31/28-2033 та зобов'язання здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 19.06.2024 №31/28-2033, з урахуванням раніше виплачених сум також підлягають задоволенню.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частин 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. Руїз Торія проти Іспанії (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2024 року у справі № 200/5799/24 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 06 лютого 2025 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук