Постанова від 06.02.2025 по справі 200/6597/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2025 року справа №200/6597/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Гаврищук Т.Г. суддів Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2024 р. у справі № 200/6597/24 (головуючий І інстанції Загацька Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з непроведення нарахування ОСОБА_1 , компенсації втрати частини доходу за затримку виплати пенсії за весь період її невиплати, нарахованої на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 у справі №200/10580/21, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 у справі №200/3511/22, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2023 у справі № 200/4028/23, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 у справі №200/1376/24;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , компенсацію втрати частини доходу за час затримки виплати пенсії, нарахованої на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 у справі №200/10580/21, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 у справі №200/3511/22, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2023 у справі №200/4028/23, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 у справі №200/1376/24 за весь період її невиплати.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2024 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою задовольнити позову у повному обсязі.

В обґрунтування доводів зазначає, що в даній справі чітко визначені періоди прострочення заборгованості по кожній із справ до дати першої пенсійної виплати за рішеннями суду і розрахунок компенсації не обов'язково здійснювати після фактичної виплати усієї заборгованості донарахованої пенсії. В листах-відповідях відповідача вони зазначені: по справі №200/10580/21 - за період з 01.04.2019 по 31.01.2022, по справі № 200/3511/22 - за період з 01.03.2022 по 31.08.2023, по справі №200/4028/23 - за період з 01.03.2023 по 31.12.2023, по справі № 200/1376/24 - за період з 01.03.2024 по 31.07.2024. Саме з цих періодів (по день з якої розпочалась виплата перерахованої пенсії) має здійснюватися відповідачем розрахунок компенсації втрати частини доходів відповідно до Порядку № 159.

Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1-3 Закону №2050-ІІІ, окремих положень Порядку №159 дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 у справі № 200/10580/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії по інвалідності з 01.04.2019 ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФС-98101/09/01/929 від 06.07.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.07.2021 №ФС-98101/09/01/929 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 та здійснити виплату з врахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до листа відповідача від 25.04.2022 №5804-3323/М-15/8-0500/22 позивачу за рішенням від 11.10.2021 у справі № 200/10580/21 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати складає 18600,55 грн. Доплата до пенсії за період з 01.04.2019 по 31.01.2022 у загальній сумі 215410,50 грн. У листі вказано, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Виплата коштів на виконання Рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 у справі №200/3511/22 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії по інвалідності з 01 березня 2022 року без обмеження максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії по інвалідності на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 06.07.2021 №ФС-98101/09/01/929, згідно з рішенням Донецького окружного адміністративного суд від 11 жовтня 2021 року у справі №200/10580/21 з 01 березня 2022 року без обмеження максимальним розміром із урахуванням виплачених сум.

Відповідно до листа відповідача від 08.12.2023 №24410-22957/М-02/8-0500/23 позивачу на виконання рішенням суду від 09.03.2023 по справі 200/18/23, яке набрало законної сили 14.06.2023, в серпні 2023 року проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023, а саме встановлено щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713 у розмірі 2000,00 грн з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 по справі 200/3511/22, яке набрало законної сили 19.06.2023, щодо перерахунку пенсії з 01.03.2022 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 06.07.2021 № ФС-98101/09/01/929 з виплатою пенсії без обмеження максимальним розміром. З вересня 2023 року загальний розмір пенсії складає 23008,10 грн. Доплата до пенсії за період з 01.03.2022 по 31.08.2023 у загальній сумі 46909,60 грн. Зазначено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей згідно з ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Виплата коштів на виконання Рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2023 у справі №200/4028/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 , з 01.03.2023 року пенсії по інвалідності з урахуванням підвищення (індексації), встановленого Постановою КМУ від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 року №713 в максимальному розмірі, починаючи з 01.02.2022 року згідно рішення Першого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2023 року у справі №200/18/23, додаткових пенсій, доплат, підвищень у повному розмірі та без обмеження максимальним зафіксованим розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , з 01.03.2023 року пенсію по інвалідності на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 06.07.2021 №ФС-98101/09/01/929, з урахуванням підвищення (індексації) до пенсії по інвалідності, відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», нарахованого із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197, у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмеження 1500 грн., з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн., згідно Постанови КМУ №713, починаючи з 01.02.2022 року, відповідно до рішення Першого апеляційного адміністративного суда від 14.06.2023 року у справі №200/18/23, додаткових пенсій, доплат, підвищень - без обмеження фіксованим максимальним розміром і з урахуванням проведених виплат. У задоволенні інших позовних вимог - відмовлено.

Відповідно до листа відповідача від 05.01.2024 №373-24842/М-02/8-0500/24 позивачу на виконання рішенням суду від 29.09.2023 у справі №200/4028/23 у грудні 2023 року проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 06.07.2021 № ФС-98101/09/01/929, з урахуванням підвищення (індексації) до пенсії по інвалідності, відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», нарахованого із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197, у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмеження 1500,00 грн, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.02.2022 року, відповідно до рішення Першого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2023 року у справі № 200/18/23, додаткових пенсій, доплат, підвищень - без обмеження фіксованим максимальним розміром і з урахуванням проведених виплат. З січні 2024 року розмір пенсійної виплати складає 26981,45 грн. Доплата до пенсії за період з 01.03.2023 по 31.12.2023 у загальній сумі 39733,50 грн. Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", та членам їх сімей згідно з ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Виплата коштів на виконання Рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Крім того, судом встановлено, що рішення у справі № 200/4028/23 не набуло законної сили у зв'язку із оскарження даного рішення до суду апеляційної інстанції.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 у справі №200/1376/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково та визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності з 01.03.2024 з урахуванням підвищення до пенсії як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 № 1381 у розмірі 25% від основного розміру з урахуванням сум щорічних індексацій пенсії за 2022-2024 роки; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності з 01.03.2024 визначити 25% підвищення до пенсії згідно з постановою КМУ №1381 від 28.12.2011, виходячи з основного розміру пенсії позивача (13757,40 грн) з урахуванням індексації пенсії на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за 2022-2024 роки та із врахуванням висновків суду у рішенні Донецького окружного адміністративного суду у справі 200/4028/23 від 29.09.2023.; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження з 01.03.2024 виплачуваної ОСОБА_1 пенсії фіксованим розміром 26 981,45 грн; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 без обмеження фіксованим розміром, з урахуванням проведених платежів. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Відповідно до листа відповідача від 16.08.2024 №21869-19217/М-02/8-0500/24 позивачу на виконання рішенням суду від 18.04.2024 у справі №200/1376/24 у липні 2024 року проведено перерахунок пенсії з 01.03.2024, а саме визначено 25% підвищення до пенсії згідно з постановою КМУ № 1381 від 28.12.2011, виходячи з основного розміру пенсії позивача (13757,40 грн) з урахуванням індексації пенсії на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за 2022-2024 роки та із врахуванням висновків суду у рішенні Донецького окружного адміністративного суду у справі 200/4028/23 від 29.09.2023 без обмеження фіксованим розміром, з урахуванням проведених платежів. З серпня 2024 року розмір пенсії складає 29844,31 грн. Доплата до пенсії за період з 01.03.2024 по 31.07.2024 у загальній сумі 14314,30 грн. Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", та членам їх сімей згідно з ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Виплата коштів на виконання рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

02.08.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою у якій просив нарахувати та виплатити компенсацію за вчасно не виплачену частину пенсії в сумі 215410,50 грн. за період з 01.04.2019 по 31.01.2022 по справі №200/10580/21 від 11.10.2021, в сумі 46909,60 грн. за період з 01.03.2022 по 31.08.2023 по справі № 200/3511/22. 04.08.2024 позивач доповнив заяву від 02.08.2024 у якій просив нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходу за вчасно не виплачені частини пенсії, нараховані на виконання: Постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2024 по справі 200/18/2023 за період з 01.02.2022-31.08.2023; Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2024 по справі 200/4028/23 за період з 01.03.2023 по 31.12.2023; Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 по справі 200/1376/24.

Відповідно до листа відповідача від 28.08.2024 №22971-20330/М-02/8-0500/24 позивачу повідомлено, що розглянуло звернення від 02.08.2024 №ВЕБ-05001-Ф-С-24-127690 та від 04.08.2024 №ВЕБ-05001-Ф-С-24-128248 відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та вказано, що на виконання Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 № 200/1376/24 (далі - Рішення суду), яке набрало законної сили 22.07.2024, проведено перерахунок пенсії по інвалідності: з 01.03.2024 з визначенням 25% підвищення до пенсії згідно з постановою КМУ № 1381 від 28.12.2011, виходячи з основного розміру пенсії позивача (13757,40 грн) з урахуванням індексації пенсії на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за 2022-2024 роки та із врахуванням висновків суду у рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2023 по справі 200/4028/23, в липні 2024 року; з 01.03.2024 без обмеження фіксованим розміром, з урахуванням проведених платежів, в липні 2024 року. З вересня 2024 року після перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 18.04.2024 року розмір пенсії позивача складатиме 29844,31 грн. Доплата до пенсії за період з 01.03.2024 по 31.07.2024 у загальній сумі 14314,30 грн.

Вказано, що відповідно до статті 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Виплата доплати пенсії за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 по справі № 200/10580/21 у загальній сумі 215410,50 грн; за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 по справі № 200/3511/22 у загальній сумі 46909,60 грн; за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.03.2023 по справі № 200/18/23 у загальній сумі 739,45 грн; за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2023 по справі № 200/4028/23 у загальній сумі 39733,50 грн; за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2024 по справі № 200/1376/24 у загальній сумі 14314,30 грн буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідач зазначає, що будь-яких зобов'язань щодо нарахування та виплати компенсації за втрату частини доходів рішеннями судів: від 11.10.2021 по справі № 200/10580/21; від 07.11.2022 по справі № 200/3511/22; від 09.03.2023 по справі № 200/18/23; від 29.09.2023 по справі № 200/4028/23; від 18.04.2024 по справі №200/1376/24 на Головне управління не покладено, підстави для нарахування компенсації за втрату частини доходів відсутні. На дату підготовки відповіді Пенсійним фондом України виділено коштів на виконання рішень суду, по яким не проведено виплату заборгованості суми пенсії за окремою бюджетною програмою, та які набрали законної сили по 20.09.2020. Щодо суми коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2024 рік, вона буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік. На сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік не затверджено. Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даних судових рішень не залежить від волі Головного управління і вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень, не має правових підстав. Дана ситуація зумовлена дефіцитом бюджетних призначень на фінансування таких виплат у загальнодержавному масштабі. Невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів при фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості виконати судове рішення.

При вирішенні справи суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При нарахуванні компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати слід керуватися Законом України від 19 жовтня 2000 року № 2050-III «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплат» (далі - Закон № 2050-III), Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів в зв'язку з порушенням строків їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001 (далі - Порядок № 159).

Стаття 1 Закону № 2050-III визначає, що підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Відповідно до статті 2 Закону № 2050-III, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством); соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення); сума індексації грошових доходів громадян; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

У відповідності до статті 3 Закону №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Згідно зі статтею 4 даного Закону виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2001 №159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок №159).

Пунктом 2 Порядку № 159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 159, компенсації підлягають такі грошові доходи, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством); соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхові виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо); стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення); сума індексації грошових доходів громадян; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Згідно з пунктом 4 цього Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Тобто, з аналізу норм Закону № 2050-III та Порядку №159 вбачається, що підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: 1) нарахування громадянину належних йому доходів, а саме заробітної плати (грошове забезпечення), пенсії, соціальних виплат, стипендії; 2) доходи не повинні носити разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата); 3) наявні порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання); 4) відбулася затримка виплати доходів один і більше календарних місяців; 5) зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги.

Отже, основною умовою для виплати громадянину компенсації передбаченої Законом № 2050-ІІІ та Порядком № 159, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата). Компенсація за порушення строків виплати такого доходу, який не має разовий характер, проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Таким чином, за змістом наведених норм обов'язок здійснити компенсацію втрати частини доходів настає лише у випадку порушення встановлених строків їх виплати. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.

При цьому, використане у статті 3 Закону №2050-ІІІ та пункті 4 Порядку №159 формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.

Аналогічний підхід до розуміння зазначених норм права Верховний Суд України висловив раніше у постановах від 19 грудня 2011 року (справа №6-58цс11), від 11 липня 2017 року (справа №21-2003а16). Такий підхід підтримано і Верховним Судом, зокрема, у постанові від 3 липня 2017 року (справа №521/940/17).

Також колегія суддів враховує, що Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 02 квітня 2024 року справа №560/8194/20 вважала за необхідне відступити від висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 09.06.2021,17.11.2021, 27.07.2022, 11.05.2023 (справи №№240/186/20, 460/4188/20, 460/783/20,460/786/20, відповідно) про застосування строків звернення до суду з адміністративним позовом у правовідносинах щодо компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їхньої виплати відповідно до Закону № 2050-ІІІ та сформулювати такі висновки:

а) у спорах цієї категорії справ суди повинні застосовувати шестимісячний строк звернення до суду з позовом, визначений частиною першою статті 122 КАС України, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів;

б) нарахування і виплата компенсації втрати частини доходів у випадку порушення строку їх виплати зокрема і пенсії, проводиться у чітко визначений Законом № 2050-ІІІ строк - у тому ж місяці, в якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. Тому особі, права якої порушені невиконанням обов'язку нарахувати і виплатити компенсацію втрати частини доходів у випадку порушення строків їх виплати, достовірно відомо про час та розмір виплаченої заборгованості. При цьому така особа має реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про розмір належної до виплати компенсації, порядок її нарахування і підстави виплати/невиплати;

в) з першого дня наступного місяця після отримання заборгованості з виплати пенсії за попередні періоди особа вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів і з цього дня починається перебіг шестимісячного строку звернення з позовом до суду. Звернення до суду з позовом про нарахування і виплату компенсації втрати частини доходів після закінчення цього строку є підставою, передбаченою пунктом 8 частини першої статті 240, для залишення позовної заяви без розгляду;

г) отримання листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на заяву не змінює час, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить про час, коли особа почала вчиняти активні дії щодо реалізації свого права на отримання компенсації у позасудовому чи судовому порядку. Відповідно з вказаної дати не може розпочинатись відлік строку звернення з позовом до суду.

Як встановлено судами, в матеріалах справи відсутні докази виплати позивачу заборгованості після перерахунків пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 у справі №200/10580/21, від 07.11.2022 у справі №200/3511/22, від 29.09.2023 у справі №200/4028/23, від 18.04.2024 у справі №200/1376/24.

Позивач та відповідач підтверджують не виплату усієї заборгованості донарахованої пенсії. Отже, відповідні суми, які підлягають виплаті позивачу, не виплачені.

Колегія суддів наголошує, що виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу (заборгованості з пенсії), отже, до виплати належних особі сум пенсії за рішенням суду, відсутня протиправність в діях відповідача щодо не нарахування та невиплати компенсаційних виплат.

З огляду на викладене, ці вимоги є передчасними.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.12.2020 у справі №200/10820/19-а, від 18.09.2018 у справі № 522/535/17, №818/1429/17 від 25.04.2019 та у справі №818/1393/17 від 12.11.2019, від 16.05.2019 у справі № 134/89/16-а, від 10.02.2020 у справі №134/87/16-а, від 05.03.2020 у справі № 140/1547/19, від 16.04.2020 року у справі № 220/11292/19-а, від 21 січня 2021 року у справі №160/35/20; від 21 грудня 2020 року у справі №520/2226/19; від 11 грудня 2020 року у справі № 200/10820/19-а, від 18 травня 2023 року у справі № 200/14129/19-а, від 20 квітня 2023 року у справі № 200/11746/19-а, від 24 січня 2023 року у справі № 200/10176/19-а, від 02 квітня 2024 року справа №560/8194/20, від 27 червня 2024 року у справі №520/17342/18, від 31 липня 2024 року у справі №480/1704/19

Частиною 2 статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.

За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційної скарги є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2024 р. у справі № 200/6597/24 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2024 р. у справі №200/6597/24 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 06 лютого 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук

Судді А.А. Блохін

І.В. Сіваченко