06 лютого 2025 року Справа № 480/6869/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6869/24 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Сумській області видати їй паспорт у формі книжечки для користування. Позовні вимоги мотивує тим, що у зв'язку з непридатністю ID-картки для користування вона звернулася до відповідача із заявою щодо обміну паспорта та видачу паспорта громадянина України у формі книжечки, передбаченої чинним Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. N 2503-ХІІ. У відповідь на вказану заяву листом від 24.06.2024 відповідач повідомив, що для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року необхідне рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому порядку. Крім того, відповідач звернув увагу на необхідність подати фотокартки, які відповідають вимогам, встановленим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.10.2019 № 875 "Про затвердження Вимог до відцифрованого образу обличчя особи, фотокарток, що подаються для оформлення або обміну документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, та фотографічного зображення на них", що стосуються фотографічного зображення особи на фотокартках, що подаються для оформлення або обміну документів. За відсутності відповідного рішення суду та належних фотокарток у ДМС та її територіальних органів/підрозділів відсутні законні підстави для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки. При цьому, що стосується зауваження відповідача про належне оформлення фотокарток особи, позивач зазначає, вона не є особою, а є особистістю, і таким звертанням названий наказ принижує її честь і гідність, що суперечить її внутрішній волі. Просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" до документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, належить, зокрема, паспорт громадянина України. Відповідно до ч. 2 ст. 21 цього Закону кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Отже, паспорт громадянина України є документом, який посвідчує особу та підтверджує громадянство України, та на підставі ч. 4 ст. 21 Закону виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Разом з тим, на даний час є чинним Положення про паспорт громадянина України, затверджене постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-XII, відповідно до п. 2 якого паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.
З метою реалізації норм, закріплених у цьому Положенні, розроблено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року № 456 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 р. за № 620/33591. Відповідно до п. 2 розділу IV Тимчасового порядку для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого заявник подає, зокрема, рішення суду; паспорт, що підлягає обміну; дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см. Проте позивач не дотрималася порядку звернення за обміном паспорта громадянина України, а саме не надала рішення суду, фото 3,5x4,5 за формою, встановленою пунктом 7 розділу III наказу МВС від 18.10.2019 № 875, та оригінал паспорта громадянина України, що підлягає обміну, натомість позивач надала фотокопію зламаної картки. У зв'язку з цим позивачці було відмовлено в обміні паспорта громадянина України та повернуто подані документи та фото, зроблені в профіль, для усунення недоліків. Додатково повідомляє, що у 2020 році позивач подала заяву-анкету для оформлення паспорта громадянина України у вигляді картки за власним бажанням. У цій заяві-анкеті, яка слугувала підставою для внесення інформації до Реєстру (зокрема отримання відцифрованих відбитків пальців рук), позивач власноруч проставила відповідну відмітку про надання згоди та особистий підпис.
З огляду на зазначене відповідач вважає відмову у видачі позивачці паспорта у формі книжечки правомірною та такою, що відповідає вимогам чинного законодавства. Просив у задоволенні позову відмовити.
Позивач подала відповідь на відзив, в якій зазначила, що надала відповідачу оригінал зламаної ID-картки.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити огляду на таке.
Судом встановлено, що 06.06.2024 позивач звернулася до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області з заявою (волевиявленням), в якій просила оформити та видати паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. N 2503-XII (а.с.4).
Листом від 24.06.2024 Управління Державної міграційної служби України в Сумській області надало відповідь позивачці на її звернення, де зазначило, що документи, необхідні для оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, подані не в повному обсязі, що суперечить розділу III наказу Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року № 456 "Про затвердження Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України", а саме відсутнє рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому порядку, а також надані фотокартки не відповідають вимогам, встановленим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.10.2019 № 875 "Про затвердження Вимог до відцифрованого образу обличчя особи, фотокарток, що подаються для оформлення або обміну документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, та фотографічного зображення на них". Тому за відсутності у позивача відповідного рішення суду та належним чином оформлених фотокарток в УДМС України в Сумській області відсутні правові підстави для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки (а.с.8-9).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" від 18 січня 2001 року N 2235-III визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про громадянство України" постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. N 2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Відповідно до пунктів 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88х125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.
Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80х60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків.
Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.
Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.
Отже, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.
Відповідно, на підставі Положення про паспорт громадянина України позивач має право на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки.
У спірних правовідносинах позивач звернулася до відповідача з заявою (волевиявленням), в якій просила замінити паспорт у зв'язку з непридатністю його до використання (картка зламана).
Пунктами 16-17 Положення про паспорт громадянина України встановлено, що обмін паспорта провадиться у разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування.
Для обміну паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 35х45 мм.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 жовтня 2019 року № 875 затверджено Вимоги до відцифрованого образу обличчя особи, фотокарток, що подаються для оформлення або обміну документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, та фотографічного зображення на них, які зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 листопада 2019 р. за № 1146/34117.
Відповідно до п. 7 розділу III цих Вимог обличчя особи відображається крупним планом в анфас із фронтальним положенням надпліччя. Особа повинна дивитися прямо, очі - відкриті (очі вважаються відкритими, якщо райдужна оболонка та зіниця ока розрізняються чітко), вираз обличчя - нейтральний, рот - закритий, голова та шия - без повороту та нахилу.
Обидві сторони обличчя мають бути чітко видимі. Зображення обличчя особи має бути у фокусі від маківки (верхня частина голови без урахування волосся) до підборіддя і від носа до вух.
Крім того, постановою від 25 березня 2015 р. № 302 Кабінет Міністрів України затвердив зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України.
Відповідно до пунктів 1, 3 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (далі - Порядок № 302), паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт.
Обмін паспорта здійснюється у разі непридатності паспорта для подальшого використання (підпункт 5 пункту 6 Порядку № 302).
Відповідно до підпункту 1 пункту 7 Порядку № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
На підставі пунктів 19, 32 Порядку № 302 документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.
Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС не пізніше наступного дня після надходження до розгляду документів перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
Відповідно до п. 100 Порядку № 302 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо: 1) особа не є громадянином України; 2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання); 3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави, органів місцевого самоврядування або підприємств, установ та організацій, не підтверджують надану заявником інформацію; 4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта; 5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта; 6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
Отже, однією з підстав для відмови в оформленні або видачі паспорта є подання не в повному обсязі документів та інформації, необхідних для оформлення і видачі паспорта.
Порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку, визначає Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 червня 2019 року № 456 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 р. за № 620/33591 (далі - Тимчасовий порядок).
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу IV "Обмін паспорта" Тимчасового порядку обмін паспорта здійснюється в разі: 1) зміни прізвища, імені, по батькові, дати та/або місця народження; 2) установлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах); 3) непридатності паспорта для користування (паспорт/фотокартка має потертості (та/або відсутня її частина), що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, ім'я, по батькові, дату та місце народження, ким виданий паспорт, підпис посадової особи та дату видачі, пошкодження перфорованої серії та номера, що не дає змогу встановити реквізити паспорта, виправлення, підчистки окремих літер у персональних даних/найменуванні органу/штампах/печатках або інші чинники, які впливають на цілісність документа.
Для обміну паспорта заявник подає: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) паспорт, що підлягає обміну; 4) дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв'язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати; 6) документи, що підтверджують обставини (крім обміну паспорта з причин непридатності його використання), на підставі яких паспорт підлягає обміну. Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення паспорта, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та подаються з перекладом українською мовою, вірність якого засвідчується нотаріально; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
У разі обміну паспорта, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи.
Верховний Суд, аналізуючи наведені норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини, неодноразово вказував, що реалізація волевиявлення громадянина на отримання паспорта, незалежно від форми такого, здійснювалась і здійснюється шляхом подання заяви-анкети до компетентного органу особисто особою, яка звертається за отриманням паспорта, із зазначенням інформації та долученням документів, які передбачені вимогами чинного законодавства. При цьому, дотримання особою певних правил, пов'язаних з процедурою оформлення та видачі паспорта, зокрема щодо дотримання форми заяви, є обов'язковим (постанови від 07.11.2018 у справі № 820/3327/16, від 29.11.2019 у справі № 260/1414/18, від 21.08.2020 у справі № 260/99/19, від 10.12.2020 у справі № 240/575/20, від 08.06.2023 у справі № 380/5977/21).
Так, реалізація волевиявлення особи на обмін паспорта здійснювалася і здійснюється шляхом подання заяви до компетентного органу разом із об'єктивно необхідними для цього документами, зокрема, паспорта, що підлягає обміну; двох фотокарток розміром 35х45 мм; документів, що підтверджують обставини (крім обміну паспорта з причин непридатності його використання), на підставі яких паспорт підлягає обміну.
У свою чергу, прийняттю компетентним органом рішення про оформлення особі паспорта громадянина України передує звернення заявника з заявою відповідного змісту та необхідним пакетом документів, перевірка на повноту та відповідність оформлення яких вимогам законодавства України здійснюється працівником цього органу.
Вказане узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 29 лютого 2024 року у справі № 280/5678/22.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач звернулася до відповідача з заявою (волевиявленням) від 06.06.2024 щодо обміну паспорта громадянина України у вигляді ID-картки на новий паспорт громадянина України у вигляді книжечки у зв'язку з непридатністю паспорта до використання. При цьому в матеріалах справи відсутні докази долучення до вказаної заяви відповідного переліку необхідних для цього документів, що є передумовою для розгляду питання про оформлення та обміну паспорта громадянина України встановленого зразка, зокрема, оригіналу паспорта, що підлягає обміну, та фотокарток, які відповідають Вимогам до відцифрованого образу обличчя особи та фотографічного зображення особи на фотокартках, що подаються для оформлення або обміну документів.
Отже, позивач не дотрималася порядку звернення для оформлення паспорта та не надала необхідних для цього документів, у зв'язку з чим у відповідача були відсутні підстави для прийняттям рішення про обмін паспорта громадянина України.
У свою чергу, додана позивачем до матеріалів справи вже під час розгляду справи копія заяви (протест на відзив на позовну заяву) на усунення недоліків, відповідно до якої позивач віддала відповідачу оригінал зламаної ID-картки, не спростовує правомірності дій відповідача, оскільки оригінал зламаної ID-картки не було долучено до заяви позивача від 06.06.2024, більше того, на примірнику заяви про надання відповідачу оригіналу зламаної ID-картки міститься відмітка про її отримання головним спеціалістом СДЗ ОСОБА_2 , відповідно до якої паспортний документ, наданий ОСОБА_1 , не вилучався (а.с.37). Відповідно, заява про надання відповідачу оригіналу зламаної ID-картки не свідчить про надання повного пакету документів, необхідних для прийняття рішення про обмін паспорта громадянина України, на час розгляду відповідачем заяви (волевиявлення) позивача від 06.06.2024.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що у спірних правовідносинах відсутні ознаки порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача, його дії відповідають критеріям правомірності, визначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
У зв'язку з тим, що в задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 ) до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 27, код ЄДРПОУ 37846270) про зобов'язання вчинити дії - відмовити за необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах