Рішення від 06.02.2025 по справі 460/11895/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2025 року м. Рівне №460/11895/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доНаціональної поліції України Управління контролю за обігом зброї Національної поліції України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Національної поліції України, Управління контролю за обігом зброї Національної поліції України, в якому просив:

визнати протиправним та скасувати рішення начальника Управління контролю за обігом зброї Національної поліції України №95323-2024 від 11.07.2024 (406791) "Про відмову в прийнятті рішення щодо надання дозволу на зберігання та носіння нагородної зброї", яким незаконно відмовлено ОСОБА_1 в наданні дозволу на зберігання та носіння нагородної зброї;

зобов'язати Управління контролю за обігом зброї Національної поліції України надати ОСОБА_1 дозвіл на носіння та зберігання нагородної зброї, а саме пістолетом "Sig Sauer W320F-9-BSS" № НОМЕР_1 у комплекті з 3 патронами.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що Управління контролю за обігом зброї Національної поліції України протиправно відмовило у прийнятті рішенні про надання дозволу на зберігання та носіння нагородної зброї з підстав повідомлення позивачу про підозру в межах кримінальних проваджень, що не є підставою для відмови, чим порушено права позивача.

Ухвалою суду від 11.10.2024 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник Національної поліції України подав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначив, що жодних протиправних дій під час ухвалення рішення про відмову позивачу у наданні дозволу на носіння та зберігання нагородної зброї, а саме пістолетом "Sig Sauer W320F-9-BSS" № НОМЕР_1 допущено не було, а отже таке рішення ухвалене в межах наданих повноважень, на підставі та в порядку встановленому нормами чинного законодавства та нормативно-правових актів, які регламентують надання дозволів на зберігання та носіння нагрудної зброї.

Позивачем було подано відповідь на відзив, у якій більш детально конкретизовано доводи та обґрунтування, зазначені у позовній заяві, а також наведено аргументи на спростування тверджень відзиву відповідача.

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Наказом Міністра оборони України від 08.06.2023 №691 ОСОБА_1 нагороджений відзнакою Міністерства оборони України "Вогнепальна зброя", а саме пістолетом "Sig Sauer W320F-9-BSS" №58H350281 у комплекті з 3 патронами.

Позивач звернувся до Управління контролю за обігом зброї Національної поліції України із письмовою заявою про видачу дозволу на право зберігання нагородної зброї.

Управлінням контролю за обігом зброї Національної поліції України від 11.07.2024 №95323-2024 прийнято рішення про відмову у наданні дозволу на зберігання та носіння нагородної зброї, оскільки 03.04.2024 отримано інформацію, про те що 26.06.2017 Військовою прокуратурою сил АТО в межах кримінального провадження №12014130550000488 від 01.07.2014 позивача повідомлено про підозру в учиненні кримінальних правопорушень. Також 18.07.2017 ГУНП в Луганській області в межах кримінального провадження №12017130500000071 від 30.01.2017 позивача повідомлено про підозру в учиненні кримінальних правопорушень.

Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернуся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, зважає на таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положенням про відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства внутрішніх справ України «Вогнепальна зброя» і «Холодна зброя», затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України 19.05.2022 №306, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.05.2022 за №5478/37884, визначено що нагородження відзнаками здійснюється відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та Дисциплінарного статуту Національної поліції України за наказом Міністерства внутрішніх справ України.

Відзнаками нагороджуються військовослужбовці за визначні заслуги в забезпеченні обороноздатності України, недоторканності її державного кордону, підтриманні високої бойової готовності військ (сил), зміцненні національної безпеки, боротьбі зі злочинністю, захисті конституційних прав та свобод людини і громадянина, за бездоганну багаторічну службу, зразкове виконання військового та службового обов'язку, виявлені при цьому честь і доблесть.

Для нагородження відомчою заохочувальною відзнакою Міністерства внутрішніх справ України «Вогнепальна зброя» використовується вогнепальна зброя вітчизняного або іноземного виробництва, що має номер і штамп (марку) виробника, придбана (отримана) в установленому законодавством порядку.

Реєстрація, зберігання, носіння, використання і застосування нагородної зброї здійснюються згідно із законодавством.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Відповідно до статті 2 Закону №580-VIII завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Статтею 3 Закону №580-VIII визначено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ.

Умови та порядок видачі, продовження строку дії, анулювання дозволів на відкриття (функціонування) об'єктів дозвільної системи, придбання, перевезення, зберігання, носіння зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дія дозвільної системи, їх облік та використання визначені Інструкцію про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 №622, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07.10.1998 за №637/3077 (далі - Інструкція №622 в редакції від 23.06.2023, чинній на момент ухвалення оскаржуваного рішення).

Відповідно до пункту 1.2 Інструкції №622 Національна поліція України роботу щодо здійснення дозвільної системи організовує через уповноважені підрозділи контролю за обігом зброї.

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції №622 основними завданнями органів (підрозділів) поліції є запобігання порушенням порядку виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення та використання вогнепальної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 мм та швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду (далі - пневматична зброя) і холодної зброї (арбалети, луки з зусиллям натягу тятиви більше ніж 20 кг, мисливські ножі тощо (далі - холодна зброя)), пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії (далі - пристрої), та патрони до них, основних частин зброї бойових припасів до зброї і охолощеної зброї, вибухових матеріалів і речовин, попередження випадків їх втрати, крадіжок, використання не за призначенням та з протиправною метою.

Пунктом 2.1 Інструкції №622 визначено, що здійснюючи дозвільну систему, органи (підрозділи) поліції відповідно до законодавства України приймають рішення про надання міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність з виробництва та ремонту вогнепальної зброї невійськового призначення і боєприпасів до неї, холодної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду; торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду; виробництва спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони та їх продажу (далі - суб'єкти господарювання), дозволів на придбання, зберігання, перевезення (через митний кордон України, територією України, транзит через територію України) й використання вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, холодної зброї, охолощеної зброї, пневматичної зброї; пристроїв та патронів до них; вибухових матеріалів і речовин; на відкриття та функціонування сховищ, складів і баз, де вони зберігаються, стрілецьких тирів і стрільбищ, мисливсько-спортивних стендів, а також підприємств і майстерень з виготовлення і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічних майстерень, пунктів вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, магазинів, у яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї, пристроїв та патронів до них (далі - об'єкти дозвільної системи); громадянам - дозволів на придбання, зберігання та носіння вогнепальної.

За результатами розгляду поданих заявником документів орган (підрозділ) поліції приймає рішення. Рішення приймається у формі електронного документа, на який накладається кваліфікований електронний підпис (пункт 2.2. Інструкції №622).

Відповідно до п. 2.3.1 Інструкції №622 рішення на зберігання, носіння нагородної зброї приймається Уповноваженим підрозділом із контролю за обігом зброї Національної поліції України (УП ЦОУП).

Пунктом 7.7 Інструкції №622 передбачено, що контроль за зберіганням вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв, що належать фізичним особам, здійснюється уповноваженими підрозділами контролю за обігом зброї відповідно до законодавства. Перевірка порядку зберігання такої зброї, пристроїв, що належать фізичним особам, проводиться поліцейськими патрульної поліції, дільничними офіцерами поліції, поліцейськими офіцерами громади згідно з пунктом 21 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію».

Згідно із пунктом 8.1 Інструкції №622 дозвільна система, що здійснюється органами поліції, поширюється на бойову нарізну військових зразків зброю або виготовлену за спеціальним замовленням, охолощену, нейтралізовану, несучасну, спортивну, мисливську вогнепальну зброю, бойові припаси до зброї, основні частини зброї, пневматичну, холодну зброю, пристрої та патрони до них, що належать підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання та громадянам.

Пунктом 5.1 глави 5 розділу І Інструкції №622 визначено, що органи (підрозділи) поліції не мають права давати згоду керівникам підприємств, установ, організацій та суб'єктам господарювання на укладення трудових договорів на виконання таких робіт, а також надавати дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, пневматичної чи холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянам, а також проводити їх перереєстрацію в разі:

-наявності в особи медичних протипоказань до виконання вказаних функціональних обов'язків та володіння зброєю;

-наявність даних про систематичне (два чи більше разів) порушення такою особою громадського порядку (притягнення два чи більше разів протягом року до адміністративної відповідальності за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП );

-систематичного порушення вимог цієї Інструкції щодо зберігання, перевезення, використання раніше придбаної зброї, пристроїв (притягнення два чи більше разів протягом року до адміністративної відповідальності за статтями 174, 190, 191, 193, 194, 195 КУпАП);

-керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (притягнення протягом року до адміністративної відповідальності за частинами другою, третьою статті 130 КУпАП);

-розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п'яному вигляді (притягнення протягом року до адміністративної відповідальності за частинами другою, третьою статті 178 КУпАП);

-незаконного виробництва, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах (притягнення протягом року до адміністративної відповідальності два чи більше разів за статтею 44 КУпАП);

-вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування (притягнення протягом року до адміністративної відповідальності за статтею 173-2 КУпАП);

-наявності вмотивованої постанови державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника в праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;

-надходження від уповноваженого органу до УП ЦОУП, УП ГУНП інформації про повідомлення такій особі про підозру або інформації про складення щодо такої особи повідомлення про підозру, що не вручене через невстановлення її місцезнаходження;

-наявності в особи судимості за злочин, яка не погашена або не знята в установленому порядку;

-відсутності довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування;

-відсутності права, визначеного актами законодавства, на придбання, зберігання і носіння пристроїв;

-наявності рішення суду про конфіскацію чи оплатне вилучення зброї, основної частини зброї, пристрою (протягом року з дня набрання законної сили).

Таким чином, положення Інструкції №622 містять перелік підстав для відмови особі у наданні дозволу на зберігання та носіння вогнепальної зброї, однією з яких є наявність інформації про повідомлення такій особі про підозру.

Згідно з витягом з Інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» громадянин України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м.Новояворівськ Яворівського району Львівської області є особою, якій 26.06.2017 Військовою прокуратурою сил АТО в рамках кримінального провадження №12014130550000488 від 01.07.2014 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.262, ч.2 ст.185, ч.1 ст.396, ст.198 КК України. 18.07.2017 ГУНП в Луганській області в межах кримінального провадження №12017130500000071 від 30.01.2017 повідомлено про підозру в учиненні кримінального правопорушення, передбаченого п.12 ч.2 ст.115 КК України. Направлено до суду з обвинувальним актом 29.09.2017. Відомості про результати судового розгляду до МВС не надходили.

Саме наявність інформації про повідомлення позивачу про підозру стало підставою про прийняття відповідачем рішення про відмову у наданні дозволу на зберігання та носіння нагородної зброї.

Проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідно абзацу 11 пункту 5.1 Інструкції №622 відповідач мав підстави для відмови позивачу у наданні дозволу на зберігання і носіння нагородної зброї пістолета "Sig Sauer W320F-9-BSS" №58H350281 у комплекті з 3 патронами, тому рішення про відмову у наданні такого дозволу відповідає вимогам чинного законодавства.

У взаємозв'язку з наведеним слід зазначити, що відповідно до п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані.

Згідно з п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Відповідно до приписів статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно із статтею 90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, що, в свою чергу, в даному випадку, і було належним чином зроблено Національною поліцією України в особі Відділу контролю за обігом зброї при розгляді даної справи.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Згідно із статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 06 лютого 2025 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - Національна поліція України (вул. Богомольця Академіка, 10,м. Київ,01024, ЄДРПОУ/РНОКПП 40108578) Відповідач - Управління контролю за обігом зброї Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, 10,м. Київ,01024, ЄДРПОУ/РНОКПП 40108578)

Суддя С.А. Борискін