Справа № 420/21765/24
28 січня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Марина П.П.,
при секретарі Бушанській В.І.,
за участю сторін:
від позивача Дворніченко О.О.,
від відповідача Кобилянська Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Д.І.М. - ГРУП» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Д.І.М. - ГРУП» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №2705315320709 та №2705515320709, прийняті Головним управлінням Державної податкової служби в Одеській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що висновки, зроблені працівниками ГУ ДПС в Одеській області під час складення акту перевірки є хибними, а податкові повідомлення-рішення незаконними з наступних причин: ТОВ «Д.І.М. ГРУП» є власником земельних ділянок, які розташовані за адресою: Одеська область, Овідопольський район, с/р Прилиманська, масив 28, земельні ділянки №317/1, 317/2, 318/1, 318/2, 319/1 та 319/2. Підприємство з 01.10.2021 р. застосовує спрощену систему оподаткування (3 група; 5%).
Позивач зазначає, що особливості справляння податку суб'єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються главою 1 розд. XIV ПКУ (п. 269.2 ст. 269 ПКУ), зокрема, платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються, зокрема, платниками єдиного податку третьої групи для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування) (п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ).
Позивач також вказує, що земельні ділянки в грудні 2021 р. були внесені в якості внеску в Статутний фонд підприємства його засновником з метою використання їх в господарській діяльності, а саме некомерційного будівництва із залученням інвестицій, а в подальшому продажем та отриманням доходу. Одразу ж був укладений договір між ТОВ «Д.І.М.- ГРУП» та ТОВ «Центр земельних та правових рішень» за результатами якого мали проводитись наступні дії до досягнення мети комерційного будівництва та отримання доходу
До суду від відповідача надійшов відзив, в якому представником відповідача з посиланням на обставини, встановлені в акті перевірки №23679/15-32-07-09-09 від 05.06.2024 року вказано, що Головне управління ДПС в Одеській області адміністративний позов не визнає та не погоджується з доводами позивача, вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Ухвалою суду від 15.07.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від 24.10.2024 року відмовлено в задоволенні клопотання представника Авангардівської селищної ради Одеського району Одеської області про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Ухвалою суду від 06.11.2024 року вирішено розглядати справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Д.І.М. - ГРУП» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 15.01.2025 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 27 січня 2025 року о 12 год. 00 хв.
В судовому засіданні, призначеному на 28.01.2025 року, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення про задоволення адміністративного позову.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Д.І.М. - ГРУП» (код ЄДРПОУ 33812248) зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських об'єднань 30.09.2005 року, номер запису: 15561020000012234, основним видом економічної діяльності підприємства за КВЕД є: 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах. Також зареєстрованими видами діяльності позивача є: 68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна, 68.31 Агентства нерухомості, 69.10 Діяльність у сфері права, 69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування, 41.10 Організація будівництва будівель, 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику, 43.13 Розвідувальне буріння, 43.39 Інші роботи із завершення будівництва, 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.
Головним управлінням ДПС в Одеській області видано наказ від 22.05.2024 №5142-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Д.І.М. - ГРУП»», яким на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.2 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Д.І.М. - ГРУП», код за ЄДРПОУ 33812248, з 23.05.2024 року тривалістю 5 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 01.10.2021 по 30.06.2023 з метою контролю правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати до бюджету плати за землю (земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності).
На підставі направлень від 22.05.2024 виданих Головним управлінням ДПС в Одеській області № 10671/15-32-07-09, № 10673/15-32-07-09 та № 10675/15-32-07-09 головним державним інспектором Приморського відділу перевірок платників управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Жечевою Олено, головним державним інспектором Приморського відділу перевірок платників управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Янченко Світланою та головним державним інспектором Приморського відділу перевірок платників управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Запольновим Іваном відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.78.1.2 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 22.05.2024 № 5142-п, проведена документальна позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Д.І.М. ГРУП», код за ЄДРПОУ 33812248 (далі ТОВ «Д.І.М. ГРУП») з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати до бюджету плати за землю (земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності) за період з 01.10.2021 по 30.06.2023, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки, за результатом якої складено акт від 05.06.2024 року №23679/15-32-07-09-09.
У висновках акту перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення ТОВ «Д.І.М. - ГРУП»:
1. п.п.270.1.1 п.270.1 ст.270, п.285.1, п.285.2 ст.285, п.286.1 ст.286, п.297.1 ст.297 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), в результаті чого занижено плату за землю, що підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 1202962,33 грн., в тому числі:
- за період з 17.12.2021 по 31.12.2021 в сумі 28280,03 грн.;
- за 2022 рік в сумі 771433,15 грн., в тому числі: за січень 2022 в сумі 64286,10 грн., за лютий 2022 в сумі 64286,10 грн., за березень 2022 в сумі 64286,10 грн., за квітень 2022 в сумі 64286,10 грн., за травень 2022 в сумі 64286,10 грн., за червень 2022 в сумі 64286,10 грн., за липень 2022 в сумі 64286,10 грн., за серпень 2022 в сумі 64286,10 грн., за вересень 2022 в сумі 64286,10 грн., за жовтень 2022 в сумі 64286,10 грн., за листопад 2022 в сумі 64286,10 грн., за грудень 2022 в сумі 64286,05 грн.;
- за період з 01.01.2023 по 30.06.2023 в сумі 403249,15 грн., в тому числі: за січень 2023 в сумі 67208,19 грн., за лютий 2023 в сумі 67208,19 грн., за березень 2023 в сумі 67208,19 грн., за квітень 2023 в сумі 67208,19 грн., за травень 2023 в сумі 67208,19 грн., за червень 2023 в сумі 67208,20 грн.
2. п.33.1, п.33.2, п.33.3 ст.33, п.34.1 ст.34, п.286.2, п.286.4 ст.286 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), в результаті чого, підприємство не надало податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2021, 2022 та 2023 роки.
На підставі зазначеного акту перевірки від 05.06.2024 року №23679/15-32-07-09-09 ГУ ДПС в Одеській області 26.06.2024 року прийнято податкові повідомлення-рішення:
- №2705315320709, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «податок на землю» на загальну суму 1288287,51 грн, з яких 1202962,33 грн - за податковим зобов'язанням та 85325,18 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);
- №2705515320709, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 1020,00 грн
Позивач, вважаючи, що висновки, викладені в акті перевірки є необґрунтованими, а податкові повідомлення-рішення протиправними та такими що підлягають скасуванню, звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до вимог частини 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Так, відповідно до ст. 62 Податкового кодексу України (далі - ПК України) одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Так, пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
В силу підпункту 75.1.2 п.75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до п.п.78.1.2 п. 78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом.
Відповідно до п.44.1 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Підпунктом 14.1.36. пункту 14.1. статті 14 ПК України визначено, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Відповідно до пп. 16.1.2 та 16.1.3 п.16.1. ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Суд зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення ґрунтуються на таких висновках акту перевірки.
За період з 01.10.2021 по 30.06.2023 ТОВ «Д.І.М. ГРУП» не декларувало плати за землю (земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Перевіркою повноти нарахування плати за землю (земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності) за період з 01.10.2021 по 30.06.2023 встановлено заниження плати за землю в розмірі 1 202 962,33 грн., в тому числі: за період з 17.12.2021 по 31.12.2021 в сумі 28 280,03 грн.;
за 2022 рік в сумі 771 433,15 грн.;
за період з 01.01.2023 по 30.06.2023 в сумі 403 249,15 грн.
Перевіркою встановлено:
Згідно наданих до перевірки первинних документів (договір позики з додатковими угодами, касових ордерів, відомостей на виплату готівки, звітів про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт) та бухгалтерських документів (оборотно-сальдових відомостей по бухгалтерських рахунках, оборотів рахунків 64, 37, 68, 301) за період з 01.10.2021 по 30.06.2023 ТОВ «Д.І.М. - ГРУП», у розумінні п.п.14.1.36 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, ст.3 Господарського кодексу, господарську діяльність не здійснювало.
До перевірки надано Договір № 21/Ц-6 на виконання геодезичних робіт від 22.12.2021 року укладений ТОВ «Д.І.М. - ГРУП» (Замовник) із ТОВ «Центр земельних та правових рішень», код ЄДРПОУ 42998961 (Виконавець) щодо надання послуг з виконання топографогеодезичного та ортофото знімання земельних ділянок. Вказаний договір було укладено але умови договору не були виконані, у зв'язку із настанням форс-мажорних обставин, а саме: воєнних дій в Україні через агресію з боку російської федерації. До перевірки надано також переписку між ТОВ «Д.І.М. - ГРУП» та ТОВ «Центр земельних та правових рішень».
Засновником ТОВ «Д.І.М. - ГРУП» ОСОБА_1 згідно Рішення № 12-3/2021 одноосібного учасника ТОВ «Д.І.М. - ГРУП» Ідентифікаційний код: 33812248 від 17.12.2021 року (зареєстрований в реєстрі 17.12.2021 року за №364) збільшено статутний капітал Товариства за рахунок додаткового вкладу у негрошовій формі на загальну суму 1763669 грн у якості майнового вкладу:
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1271, площею 1,8742 га, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Прилиманська сільська рада, масив 28, під № 317/1, що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу 31.08.2016 року за реєстровим № 1813. Вклад оцінено у сумі 314416,0 грн;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1272, площею 1,8745 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу 08.11.2016 року за реєстровим № 2611. Вклад оцінено у сумі 314466,0 грн;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1273, площею 1,7731 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу 31.08.2016 року за реєстровим № 1822. Вклад оцінено у сумі 297455,0 грн;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1274, площею 1,7729 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу 02.11.2016 року за реєстровим № 2546. Вклад оцінено у сумі 297422,0 грн;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1275, площею 1,6972 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 , що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу 31.08.2016 року за реєстровим № 1819. Вклад оцінено у сумі 248722,0 грн;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1276, площею 1,6969 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 , що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу 24.11.2016 року за реєстровим № 2751. Вклад оцінено у сумі 291188,0 грн;
На підставі вказаного, було складено акти приймання-передачі майна від 17.12.2021 року за номерами 1, 2 , 3, 4, 5 та 6 (відповідно) до статутного капіталу ТОВ «Д.І.М. - ГРУП».
Згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ТОВ «Д.І.М. - ГРУП» має право власності на земельні ділянки, в тому числі:
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1271, площею 1,8742 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_6 - номер запису про право власності 45852882 від 17.12.2021;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1272, площею 1,8745 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 - номер запису про право власності 45854268 від 17.12.2021;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1273, площею 1,7731 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 - номер запису про право власності 45855079 від 17.12.2021;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1274, площею 1,7729 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 - номер запису про право власності 45855535 від 17.12.2021;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1275, площею 1,6972 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 - номер запису про право власності 45855966 від 17.12.2021;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1276, площею 1,6969 га, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Прилиманська сільська рада, масив 28, під № 319/2 - номер запису про право власності 45856458 від 17.12.2021;
Під час проведення перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області на адресу ТОВ «Д.І.М. - ГРУП» було надано письмовий запит від 21.05.2024 № 5961/КПР/15-32-07-09-06 про надання доступу до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування.
Головними державними інспекторами Головного управління ДПС в Одеській області, що проводили перевірку у присутності директора ТОВ «Д.І.М. - ГРУП» Танцюри Д.М., 24.05.2024 здійснено обстеження земельних ділянок, які розташовані за адресою: Одеська область (код області 15), Овідіопольський район (код району 409), с/р Прилиманська, масив 28, земельні ділянки 317/1, 317/2, 318/1, 318/2, 319/1, 319/2, які належать підприємству на праві власності з кадастровими номерами 5123783500:01:001:1271, 5123783500:01:001:1272, 5123783500:01:001:1273, 5123783500:01:001:1274, 5123783500:01:001:1275 та 5123783500:01:001:1276. За результатом чого складено Акт надання доступу до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування від 24.05.2024 № 3071/15-32-07-09.
В ході обстеження встановлено наступне: на земельних ділянках за вказаною адресою відсутні будь-які об'єкти нерухомості, об'єкти незавершеного будівництва, котловани та інші ознаки ведення будівництва.
Таким чином, за результатами обстеження земельних ділянок за адресою: Одеська область (код області 15), Овідіопольський район (код району 409), с/р Прилиманська, масив 28, земельні ділянки 317/1, 317/2, 318/1, 318/2, 319/1, 319/2 вбачається відсутність ведення господарської діяльності, у розумінні п.п.14.1.36 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, ст.3 Господарського кодексу, на цих ділянках з відповідною встановленою категорією цільового призначення, в тому числі:
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1271, площею 1,8742 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_6 ; цільове призначення якої: землі промисловості, для розміщення об'єктів комерційного, громадського та складського призначення у складі торговельно-складського комплексу для обслуговування жителів територіальної громади Овідіопольського району;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1273, площею 1,7731 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 ; цільове призначення якої: землі промисловості, для розміщення об'єктів комерційного, громадського та складського призначення у складі торговельноскладського комплексу для обслуговування жителів територіальної громади Овідіопольського району;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1272, площею 1,8745 га, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Прилиманська сільська рада, масив 28, під № 317/2; цільове призначення якої: для розміщення об'єктів комерційного, громадського та складського призначення, категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1274, площею 1,7729 га, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Прилиманська сільська рада, масив 28, під № 318/2; цільове призначення якої: для розміщення об'єктів комерційного, громадського та складського призначення, категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1275, площею 1,6972 га, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Прилиманська сільська рада, масив 28, під № 319/1; цільове призначення якої: землі промисловості, для розміщення об'єктів комерційного, громадського та складського призначення у складі торговельноскладського комплексу для обслуговування жителів територіальної громади Овідіопольського району;
- земельна ділянка, кадастровий номер якої: 5123783500:01:001:1276, площею 1,6969 га, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Прилиманська сільська рада, масив 28, під № 319/2; цільове призначення якої: для розміщення об'єктів комерційного, громадського та складського призначення.
ТОВ «Д.І.М. - ГРУП» (код ЄДРПОУ 38812248) з 01.10.2021 застосовує спрощену систему оподаткування (3 група 5%).
За результатами документальної перевірки, аналізу інформації, яка зберігається в інформаційно-комунікаційній системі ДПС України встановлено, що в порушення норм пункту 286.2 статті 286 Кодексу ТОВ «Д.І.М. - ГРУП» (код ЄДРПОУ 38812248) до Овідіопольської ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області не надано податкові декларації з плати за землю на 2021-2023 роки.
Податкові декларації платника єдиного податку третьої групи за період з 01.10.2021 по 30.06.2023 року подані до Головного управління ДПС в Одеській області з нульовими показниками, що свідчить про відсутність господарської діяльності.
Позивач на спростування доводів акту перевірки посилається на те, що ТОВ «Д.І.М.-ГРУП» з 01.10.2021 застосовує спрощену систему оподаткування (3 група, 5%) та що він використовує вказані в акті земельні ділянки у своїй господарській діяльності.
Так, відповідно до пп.4 п.297.1 ст.297 ПК України платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів, зокрема податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування) та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.
Отже, у спірних правовідносинах ключовим елементом доказування є здійснення позивачем господарської діяльності із використанням належних йому на праві приватної власності земельних ділянок, що є підставою для звільнення позивача від сплати податку на землю та подання податкової звітності по такому податку.
Так, відповідно до підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Стаття 55 Господарського кодексу України передбачає, що суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Згідно зі статтею 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Діяльність негосподарюючих суб'єктів, спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально-технічних умов їх функціонування, що здійснюється за участі або без участі суб'єктів господарювання, є господарчим забезпеченням діяльності негосподарюючих суб'єктів.
Сферу господарських відносин становлять господарсько-виробничі, організаційно-господарські та внутрішньогосподарські відносини.
Господарсько-виробничими є майнові та інші відносини, що виникають між суб'єктами господарювання при безпосередньому здійсненні господарської діяльності.
Під організаційно-господарськими відносинами у цьому Кодексі розуміються відносини, що складаються між суб'єктами господарювання та суб'єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю.
Внутрішньогосподарськими є відносини, що складаються між структурними підрозділами суб'єкта господарювання, та відносини суб'єкта господарювання з його структурними підрозділами.
Згідно з ст.1 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Вказані висновки узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 25.05.2023 року у справі №560/3915/18.
Отже, з викладеного можна зробити виноски, що господарська діяльність полягає у здійсненні суб'єктом підприємницької діяльності активних дій, які у свою чергу мають матеріальні наслідки у вигляді зміни матеріального стану такого суб'єкту (наприклад, отримання грошового доходу чи матеріальних благ).
Також, здійснення суб'єктом господарювання господарської діяльності (зокрема, як стверджує позивач, і щодо будівництва об'єктів нерухомості) супроводжується «матеріальним слідом» у вигляді руху коштів та документообігом із первинних документів.
Суд зазначає, позивачем укладено з контрагентом ТОВ «Центр земельних та правових рішень» договір №21/Ц-6 від 22.12.2021 р. на виконання геодезичних робіт, предметом якого є надання послуги з виконання топографо-геодезичного та ортофото знімання земельних ділянок, з кадастровими номерами 5123783500:01:001:1271, 5123783500:01:001:1272, 5123783500:01:001:1273, 5123783500:01:001:1274, 5123783500:01:001:1275, 5123783500:01:001:1276, за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Прилиманська сільська рада, масив № 28, (далі послуги). За результатами надання послуг Виконавець повинен передати геодезичний план земельних ділянок в М 1:2000, виконаний у системі координат СК-63, ортофотоплан земельних ділянок та технічний звіт з топографо-геодезичних вишукувань.
При цьому, необхідність проведення вказаних досліджень за твердженням представника позивача, є першочерговими діями, які мав вчинити позивач для забудови земельних ділянок.
Втім, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14.03.2022; з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022; з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022; з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 573/2022 від 12.08.2022; з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 757/2022 від 07.11.2022; з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 58/2023 від 06.02.2023; з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 254/2023 від 01.05.2023; з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 451/2023 від 26.07.2023; з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 734/2023 від 06.11.2023; з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 49/2024 від 05.02.2024; з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 271/2024 від 06.05.2024; з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 469/2024 від 23.07.2024; з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 740/2024 від 28.10.2024.
Листом від 01.03.2022 року №192/03-22 ТОВ «Центр земельних та правових рішень» повідомило ТОВ «Д.І.М.-ГРУП» про настання форс-мажорних обставин, а саме через оголошену війну Україні рф та активні воєнні дії по всій території України, що унеможливлює виконання умов Договору через пряму загрозу життю співробітників ТОВ «ЦЕНТР ЗЕМЕЛЬНИХ ТА ПРАВОВИХ РІШЕНЬ». У разі покращення ситуації, працівниками ТОВ «ЦЕНТР ЗЕМЕЛЬНИХ ТА ПРАВОВИХ РІШЕНЬ» буде продовжено виконання умов Договору.
Листом від 30.06.2022 №284/06-22 ТОВ «Центр земельних та правових рішень» повідомило ТОВ «Д.І.М.-ГРУП», що для виконання геодезичного знімання земельних ділянок ТОВ «Центр земельних та правових рішень» необхідно отримати координати поворотних точок земельних ділянок. Наразі, у зв'язку із введенням військового стану, з мотивів захисту державних інтересів, доступ до Державного земельного кадастру обмежений. У зв'язку із цим, у Товариства відсутня можливість отримати зазначену інформацію. Повідомлено, що Товариство приступить до виконання умов Договору після відновлення доступу до Державного земельного кадастру Публічної кадастрової карти.
Листом від 19.09.2022 №318/06-22 ТОВ «Центр земельних та правових рішень» повідомило ТОВ «Д.І.М.-ГРУП», що Державне підприємство обслуговування повітряного руху України «Украерорух» 24.02.2022 року оголосило про закриття повітряного простору України, що унеможливлює використання безпілотників для здійснення ортофотознімання з подальшим виготовленням ортофотопланів. Також, діє заборона Управління СБУ в Одеській області на використання цивільних безпілотників. Після зняття даних обмежень, Товариство може здійснити ортофотознімання земельних ділянок та виконати всі свої зобов'язання за Договором.
Як зазначає представник позивача, на замовлення ТОВ «Д.І.М.-ГРУП» був розроблений дизайнерський проект будівництва під загальною назвою «ЕХРО CITY ODESSA», оригінал якого надавався перевіряючим з ГУ ДПС в Одеській області та копія наявна в матеріалах справи.
Наведене свідчить про те, що позивачем зазначені земельні ділянки придбані з метою використання в господарській діяльності, а саме здійснення будівництва, відповідно до зареєстрованого виду економічної діяльності, проте з об'єктивних обставин його не розпочав.
При цьому, слід зазначити, що не здійснення позивачем початку будівельних робіт, за умови наявності незалежних від позивача перешкод за даних обставин для виготовлення технічної документації, що передує початку будівельних робіт, не може беззаперечно сприйматись як факт невикористання належних йому земельних ділянок у власній господарській діяльності.
Відтак, на підставі викладеного суд доходить висновку, що відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення №2705315320709 від 27.06.2024 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем плата за землю та застосовано штрафну (фінансову) санкцію передчасно без урахування усіх обставин, що мають значення, а тому вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими.
Разом з тим, податкове повідомлення рішення №2705515320709 від 26.06.2024 року, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1020,00 грн, прийнято податковим органом у зв'язку з тим, що ТОВ «Д.І.М-ГРУП» не подано податкові декларації з плати за землю за період 2021-2023 р.р.
Однак, враховуючи те, що судом визнано протиправним та скасовано повідомлення-рішення №2705315320709 від 27.06.2024 року, то податкове повідомлення рішення №2705515320709 від 26.06.2024 року, яке є похідним також підлягає скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі РуїсТоріха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
За подання даного адміністративного позову позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 19339,50 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, слід стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області на користь позивача суму сплаченого судового збору у розмірі 19339,50 грн.
Керуючись ст. ст. 9, 72-73, 77, 90, 242, 245, 255, 295 КАС України суд
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Д.І.М. - ГРУП» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №2705315320709 та №2705515320709, прийняті Головним управлінням Державної податкової служби в Одеській області.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП: 44069166) за рахунок його бюджетних асигнувань на корить товариства з обмеженою відповідальністю «Д.І.М. - ГРУП» (код ЄДРПОУ 33812248) сплачений судовий збір у розмірі 19 339,50 грн. (дев'ятнадцять тисяч триста тридцять дев'ять гривень 50 копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 06.02.2025 року.
Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «Д.І.М. - ГРУП» (код ЄДРПОУ 33812248, адреса: пров. Романа Кармена, 11, м. Одеса, 65044)
Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166, адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5).
Суддя П.П. Марин