Справа № 161/956/25
Провадження № 3/161/795/25
м.Луцьк 06 лютого 2025 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Гринь Олександр Миколайович, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
З УПП Волинській області до Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно протоколів про адміністративні правопорушення серії ВАВ № 604058, 604059, 604060 від 04 січня 2025 року близько 03:50 за адресою свого місця проживання ОСОБА_1 перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння вчинив домашнє насильство психологічного характеру шляхом нецензурної лайки та висловлення погроз відносно, своєї доньки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , свого сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 шляхом висловлення нецензурної лайки, погроз, принижень, шарпання, нанесення ударів руками та ногами по тілу, внаслідок чого ОСОБА_2 , ОСОБА_3 було заподіяно шкоду психічному здоров'ю, а ОСОБА_4 заподіяно шкоду психічному і фізичному здоров'ю.
Такі дії ОСОБА_1 у даному випадку працівниками поліції кваліфіковано за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, оскільки останній притягався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2, 12 вересня 2024 року згідно відомостей з протоколів.
В судове засідання ОСОБА_1 не прибув будучи повідомленим про дату час та місце його проведення під розписку.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 173-2 КУпАП підтверджується:
протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАВ № 604058, 604059, 604060, від 04 січня 2025 року;
копіями термінових заборонних приписів стосовно кривдника серії АА № 394328, № 394330, 394329 від 04 січня 2025 року;
рапортом;
письмовими поясненнями та заявою потерпілої ОСОБА_4 ;
постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 10 жовтня 2024 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173 - 2 КУпАП;
формами оцінки ризиків вчинення домашнього насильства.
Призначаючи адміністративне стягнення, суд враховує характер та ступінь суспільної небезпеки, наслідки вчиненого правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи, що ОСОБА_1 вчинив три правопорушення відповідальність за які передбачена ч. 3 ст. 173-2 КУпАП суд застосовує адміністративне стягнення в межах санкції даної статті.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні даних правопорушень доведена поза розумним сумнівом.
Згідно з положеннями ст.23 КУпАП адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Обставин, які б пом'якшували чи обтяжували відповідальність правопорушника суддя не вбачає.
Враховуючи особу правопорушника, який раніше притягався до адміністративної відповідальності за вчинення аналогічних адміністративних правопорушень, беручи до уваги суспільну небезпеку вчиненого, інші обставини справи, вважаю, що на нього слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 3 ст. 173-2 КУпАП у виді штрафу.
Відповідно до ч. 5 ст. 283 КУпАП постанова суду про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 173 - 2 і 173 - 6 цього Кодексу, повинна містити обґрунтування необхідності або відсутності необхідності направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, відповідно до статті 39 - 1 цього Кодексу.
Суд вважає, що у даній справі наявна необхідність направлення ОСОБА_1 , на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство, що передбачено ст. 39-1 КУпАП, оскільки накладення штрафу при притягненні особи да адміністративної відповідальності попереднього разу не виконало свого виховного ефекту, отже особа не усвідомила недопустимість вчинення дій, які кваліфікуються, як домашнє насильство.
Відповідно з метою зміни насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків ОСОБА_1 слід направити на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. Суб'єкт, відповідальний за виконання програм для кривдників, організовує та забезпечує проходження кривдниками таких програм. Виконання програм для кривдників стосовно дітей-кривдників здійснюється з урахуванням вікових та психологічних особливостей дітей. З метою запобігання повторному вчиненню домашнього насильства та забезпечення виконання програми для кривдника дитину-кривдника може бути тимчасово влаштовано до родичів, у сім'ю патронатного вихователя або до установи для дітей незалежно від форми власності та підпорядкування, в яких створені належні умови для проживання, виховання, навчання та реабілітації дитини відповідно до її потреб. Виконання програм для кривдників забезпечують фахівці, які пройшли відповідне навчання. Кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством. Кривдник повинен мати можливість відвідувати програму для кривдників за власною ініціативою на добровільній основі. У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за непроходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму. У разі притягнення кривдника, зокрема дитини-кривдника, до кримінальної відповідальності судом на нього може бути покладено обов'язок пройти пробаційну програму відповідно до пункту 4 частини другої статті 76 Кримінального кодексу України.
Вказана міра адміністративного стягнення, а також направлення ОСОБА_1 на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство, буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в скоєнні нових адміністративних правопорушень.
На підставі ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 , слід також стягнути судовий збір у сумі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.173-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.
Направити ОСОБА_1 на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство (програми для кривдників), до Управління соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Луцької міської ради, строком на три місяці.
Відповідно до ч.1 ст.307, ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу понад п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, в разі оскарження такої постанови понад п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, при здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення із ОСОБА_1 , стягнути подвійний розмір штрафу в розмірі 2040 (дві тисячі сорок) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 в користь держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області О.М. Гринь