Справа №521/20928/24
Номер провадження 3/521/909/25
06 лютого 2025 року Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Тихонової О.А.,
при секретарі Трояненко А.Ю.,
за участю:
представника Одеської митниці Євдокимова Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу, що надійшла з Одеської митниці ДМС України за протоколом складеним відносно громадянина держави ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Палестина, м. Наблус, місце роботи - ОСОБА_2 , посада або рід занять - ALNOSOR COMPANY, місце проживання - АДРЕСА_1 Закордонний паспорт НОМЕР_1 від 23.04.2024 виданий MOI, за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України, -
До Малиновського районного суду м. Одеси надійшли матеріали адміністративної справи за протоколом про порушення митних правил № 0932/50000/24 складеного відносно ОСОБА_3 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 17.09.2024 року о 13:39 год. в зону відповідальності ВМО-1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці міжнародного автомобільного пункту пропуску « Маяки - Удобне - Паланка » ВМО №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці в напрямку з Молдови до України прибув гр. Палестини ОСОБА_3 , пішоходом. Під час проведення огляду речей у гр. ОСОБА_4 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження: Палестина, м. Наблус; місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт гр. Палестини, виданий 23.04.2024 органом MOI, при огляді особистих речей в чемодані з особистими речами було виявлено товари, що перевищують норму встановлену ст. 376 МКУ (цигарки), загальна кількість товарів що перевищують норму ввозу - 800 шт. (4 блоки). Виявлені цигарки переміщувались без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь-якій спосіб. Вказані товари гр. ОСОБА_5 не заявив під час усного опитування. Статтею 376 Митного кодексу України передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог Митного кодексу України та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України 200 сигарет або 50 сигар чи 250 грамів тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 грамів. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом. Відповідно до ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення. Таким чином, гр. ОСОБА_5 не заявив митному органу точні відомості про переміщувані ним через митний кордон предмети, які підлягають обов'язковому декларуванню та обмежені до переміщення через митний кордон України. Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 3 статті 471 Митного кодексу України.
На підставі вищевказаних обставин, посадовими особами митниці були складені протоколи про порушення митних правил за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.
У судовому засіданні гр. ОСОБА_3 участі не приймав, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини його неявки суду невідомі. Беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі суд вважає гр. ОСОБА_3 , що своєчасно сповіщений про дату, час та місце судового засідання, а тому наявні усі підстави для розгляду справи без його участі.
Представник митниці у судовому засіданні зазначив, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винену вчиненні адміністративного правопорушення, його вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 471 МК України, та застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу з конфіскацією предметів правопорушення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши в сукупності зібрані докази, вислухавши думку учасників процесу, суд дійшов висновку, що в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, присутні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 471 МК України, з наступних підстав.
Згідно Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року за № 481/95-ВР, тютюнові вироби - це сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.
Статтею 215 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ визначено, що до підакцизних товарів належать тютюнові вироби. Тютюн та промислові замінники тютюну, тютюнова сировина, тютюнові відходи, рідини, що використовуються в електронних сигаретах.
Законом України від 30.11.2021 року № 1914-ІХ «Про внесення змін до податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» доповнено перелік підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни виробниками або імпортерами, а саме: тютюн та промислові замінники тютюну, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, шляхом їх декларування.
Статтею 376 Митного кодексу України передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог Митного кодексу України та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України 200 сигарет або 50 сигар чи 250 грамів тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 грамів. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом.
Відповідно до ст. 336 МК України, митний контроль здійснюється шляхом проведення митного огляду та перевірки документів і відомостей, які відповідно до статті 335 МК України надаються митним органам під час переміщення товарів через митний кордон України.
Згідно з п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року №8 (зі змінами): переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України, у т.ч. шляхом поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи таких, що містять неправдиві дані.
Згідно ч. 2 ст. 459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами посадові особи цих підприємств.
Відповідно до п. 43 ст. 4 МК України, 43) посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Відповідно до положень ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Таким чином, ОСОБА_3 не заявив митному органу точні відомості про переміщувані ним через митний кордон предметів, які підлягають обов'язковому декларуванню та обмежені до переміщення через митний кордон України.
На момент перетину митного кордону України жодних дозвільних документів на переміщення через митний кордон України вищевказаних тютюнових виробів ОСОБА_3 співробітникам митного органу не надав.
Отже, маючи серед особистих речей, зазначені тютюновівироби, ОСОБА_3 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю.
Обставини правопорушення та вина ОСОБА_3 підтверджується наступними доказами: протоколом про порушення митних правил № 0932/50000/24, який складений уповноваженою особою, описом вилучених предметів, поясненнями ОСОБА_3 від 17.09.2024 року; фото таблицями №1,2,3,4,5 до протоколу ПМП № 0932/50000/24 від 17.09.2024 року; терміновим звітом від 17.09.2024 року.
У відповідності до ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі викладеного, з урахуванням особи правопорушника, характеру вчиненого правопорушення, ступеню його вини, майнового стану, відсутності пом'якшуючих обставин та відсутності обтяжуючих обставин, вважаю необхідним визначити ОСОБА_3 адміністративне стягнення, в межах санкції ст. 471 МК України, у виді штрафу з конфіскацією предметів правопорушення.
Відповідно ст. 401 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Вимогами п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір", передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ст. ст. 3, 10, 366, 462, 471, 520 МК України, ст. ст. 8, 23, 33, 40-1, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд,-
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, і піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень.
Предмети, вилучені згідно протоколу про порушення митних правил № 0932/50000/24, а саме: цигарки «PARLAMENT» 400 (чотириста) шт., цигарки «GAULOISES» 400 (чотириста) шт. - конфіскувати.
На підставі п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір", стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Малиновський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Тихонова О.А.