Постанова від 05.02.2025 по справі 947/2114/25

Справа № 947/2114/25

Провадження № 3/947/442/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.02.2025 року Суддя Київського районного суду м. Одеси Войтов Г.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління патрульної поліції в Одеській області, про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу серії ЕПР1 № 188897 від05.12.2024 року, 05.12.2024 року о 02:18 годин на вул. Костанді, 49/2 в м. Одесі, ОСОБА_1 , керуючи автомобілем FIAT Puntoдержавний номер НОМЕР_1 , порушила вимоги п. 2.5 «Правил дорожнього руху України» з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці очей, що не реагують на світло, підвищена жвавість, поведінка не відповідає ситуації. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я у лікаря нарколога водій відмовилася.

Працівниками патрульної поліції було кваліфіковано дії ОСОБА_1 як порушення п. 2.5 «Правил дорожнього руху України», за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КпАП України.

У судове засідання ОСОБА_1 з'явилася, пам'ятка з ст. 268 КпАП України, роз'яснена, що підтверджується власноручним написом, свою вину визнала частково, та пояснила, що в зазначений день вона дійсно керувала автомобілем FIAT Punto державний номер НОМЕР_1 . Порушила комендантську годину, через те, що в неї виникло бажання поїхати до моря, в неї був поганий настрій, безсоння через смерть батька. Вона нічого не вживала, не захотіла поїхати до медичного закладу на медичний огляд з працівниками поліції, оскільки її обурило, що працівники поліції її зупинили. Тому вона відмовилась від проходження медичного огляду в медичному закладі. Потім вона намагалася пройти огляд сама, але їй сказали, що огляд коштує 28 тисяч и вже пройшло 2 години. Просила суд її суворо не карати.

В судовому засіданні був переглянутий відео запис з місця виявлення адміністративного правопорушення, який був залучений працівниками поліції до матеріалів справи, з якого вбачається, що під час комендантської години,працівники поліції наздоганяють автомобіль FIAT Punto державний номер НОМЕР_1 , зупиняють його. За кермом перебуває ОСОБА_2 .. На запитання працівників поліції вона відповідає, що їде з вул. Костанді, від подруги, алкогольні напої та наркотичні засоби не вжживала, посвідчення водія забула вдома. Телефонує чоловіку, повідомляє, що її зупинили працівники поліції. Працівник поліції повідомляє, що у ОСОБА_1 є ознаки наркотичного сп'яніння, на що ОСОБА_1 відповідає, що вона нічого не вживала, в неї просто добрий настрій. Працівник поліції неодноразово пропонує ОСОБА_1 проїхати в медичний заклад, вона відповідає, що не поїде, хо до дому. Знову телефонує чоловіку, передає слухавку працівнику поліції, працівник поліції роз'яснює йому, що його дружина порушила комендантську годину, що вона без посвідчення водія і що в неї є ознаки, що їй потрібно проїхати на медичний огляд, що спочатку вони проїдуть на медичний огляд, а потім вони її супроводять до дому. ОСОБА_1 відповідає працівнику поліції, що вона нікуди не поїде, що вона хоче до дому. Працівник поліції роз'яснює, що в такому випадку буде складено протокол за відмову, ОСОБА_1 відповідає, що вона відмовляється їхати на медичний огляд, щоб складали протокол і вона поїде. Працівник поліції повідомляє ОСОБА_1 , що вона відсторонена від керування, що машина залишиться на місці, а її видвезут до дому. Працівник поліції знову пропонує ОСОБА_1 проїхати до медичного закладу, вона відповідає, що вона не поїде до медичного закладу, вона хоче на вул. Літературну, щоб її туди швидше відвезли. Починається процедура складання протоколу. Під час складання протоколу ОСОБА_1 весь час сміється, просить увімкнути музику. Відносно ОСОБА_1 було складено адміністративний протокол за ст.. 130 КУпАП за відмову від проходження медичного огляду, від керування автомобілем ОСОБА_1 була відсторонена.

Від ОСОБА_1 будь яких клопотань до суду не надходило.

При викладених обставинах, суд розглядає адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за наявними доказами по справі.

Відповідно до вимог ст. 280 КпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Статтею 251 КпАП передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначає Інструкція № 1452/735.

Так, відповідно до п. 2 Інструкції № 1452/735 огляду на стан сп?яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп?яніння згідно з ознаками такого стану.

Згідно п.3 розділу І Інструкції ознаками алкогольного сп?яніння є: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покрову обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.

Тобто працівники поліції на місці зупинки транспортного засобу самостійно приходять до висновку про наявність у водія відповідних ознак сп?яніння.

В свою чергу, на виконання вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Диспозиція ч.1 ст. 130 КУпАП передбачає керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Суд, вважає, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується належними доказами, а саме: протоколом серії ЕПР1 № 188897 від05.12.2024 року, відеозаписом дослідженим в судовому засіданні, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, поясненнями ОСОБА_1 наданими в судовому засіданні.

Долучений до матеріалів адміністративної справи відео запис є єдиним записом з моменту зупинки автомобілю FIAT Punto державний номер НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 і до завершення складання протоколу.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що в діях водія ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 130 КпАП України, оскільки вона керувала транспортним засобом з явними ознаками наркотичного сп'яніння від проходження огляду у встановленому законом порядку відмовилася..

Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, дослідженим в судовому засіданні відеозаписом та іншими матеріалами справи.

В рішенні у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

Суд при накладенні стягнення враховує: ступінь суспільної небезпеки правопорушення, особистість правопорушника, ступінь його провини, майновий стан а також те, що умисні дії правопорушника були направлені на порушення безпеки руху з використанням джерела підвищеної небезпеки - автомобіля. Беручи до уваги небезпеку, якою є участь у дорожньому русі осіб, що перебувають у стані сп'яніння, законодавець у нормах багатьох правових актів встановив заборону на допуск зазначених осіб до керування транспортними засобами.

Відповідно до довідки інформаційного порталу національної поліції громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 отримувала посвідчення водія НОМЕР_2 - 27.07.2011 року, до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП не притягувалася.

Враховуючи викладене, а також той факт, що водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом автомобілем FIAT Punto державний номер НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'янінні та від проходження огляду у встановленому законом порядку відмовилася, суд вважає, що необхідним і достатнім стягненням для правопорушника є накладення стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, з метою подальшого запобігання правопорушень та виховування особи в дусі дотримання «Правил дорожнього руху України».

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.

Керуючись ст.ст. 268, 279, 280, 283, 284,317-1, 307, 308, ч. 1 ст. 130 КпАП України,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вигляді штрафу на користь держави (р/р-UA848999980313080149000015001 ЄДРПОУ (код отримувача) 37607526, МФО 899998, Код класифікації доходів бюджету 21081300, Отримувач: ГУК Одеської області) у розмірі однієї тисячи неоподатковуваних мінімумів у сумі 17000 гривень з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів строком на 1 рік.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. (отримувач коштів - ГУК в Одеській області /Київський район/ 22030101, код отримувача (код за ЄРПОУ) - 37607526, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA758999980313171206000015756, код класифікації доходів бюджету - 22030101).

Згідно ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 цього Кодексу, у відповідності до вимог ч.2 ст.308 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Г. В. Войтов