Ухвала від 06.02.2025 по справі 203/738/25

Справа № 203/738/25

Провадження № 1-кс/0203/683/2025

УХВАЛА

06 лютого 2025 року Кіровський районний суд міста Дніпропетровська у складі:

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Дніпро скаргу представника військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Дніпрі) ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві щодо невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань

ВСТАНОВИВ:

03.02.2025 представник військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_3 звернувся до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська через систему «Електронний суд» зі скаргою на бездіяльність слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Дніпрі) ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві щодо невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань.

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що 09.01.2025 за вих. №84 на адресу Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Дніпрі) ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві, військовою частиною було направлено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.407 КК України військовослужбовцем вказаної військової частини ОСОБА_4 , за фактом самовільного залишення ним місця служби, однак заява в ЄРДР до теперішнього часу не внесена, досудове розслідування не розпочато.

Посилаючись на вказані обставини, не виконання вимог ст.214 КПК України, представник скаржника просив зобов'язати орган досудового розслідування внести до ЄРДР відомості за повідомленням військової частини від 09.01.2025 за вих. №84, визнати пропуск процесуального строку для звернення до суду зі скаргою із поважних причин та поновити його.

У судове засідання представник скаржника не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, в прохальній частині поданої скарги просить розглядати справу без його участі.

Уповноважена особа Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Дніпрі) ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві в судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, причину неявки суду не повідомила.

Враховуючи подання скарги військовою частиною та необхідність виконання представниками останньої завдань в умовах оголошеного в країні військового стану, положення ст.26 КПК України, а також, що відповідно до положень ч.3 ст.306 КПК України неявка слідчого не перешкоджає розгляду скарги, з метою дотримання розумних строків розгляду скарги, слідчий суддя вважає за можливе провести розгляд скарги по суті за відсутності представника скаржника та слідчого.

Перевіривши викладені в скарзі доводи та дослідивши матеріали справи, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Згідно п.1 ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого або прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.

Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Частиною 5 ст.214 КПК України передбачено, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про: 1) дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; 2) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника; 3) інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; 4) короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; 5) попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 6) прізвище, ім'я, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування; 7) інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань.

Під час розгляду скарги встановлено, що 09.01.2025 за вих. №84 на адресу Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Дніпрі) ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві, військовою частиною було направлено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.407 КК України військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 , за фактом самовільного залишення ним місця служби.

Зазначене повідомлення надіслано до ТУ ДБР у м. Полтаві за допомогою засобів поштового зв'язку АТ «УКРПОШТА» та згідно відстеження за поштовим номером 5362102014992 вручено за довіреністю 15.01.2025.

Слідчий суддя враховує, що у повідомленні військової частини наводились обставини щодо самовільного залишення військової частини військовослужбовцем ОСОБА_4 , тобто відомості, що можуть свідчити про вчинення військовослужбовцем дій, що полягають у порушенні порядку несення військової служби та підпадають під ознаки складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.407 КК України.

Перевірка цих обставин та надання їм правової оцінки в даному випадку можливі лише в рамках кримінального провадження шляхом проведення відповідних слідчих та процесуальних дій. Будь-який збір доказів до внесення відомостей до ЄРДР, крім дій визначених ч.3 ст.214 КПК України не допускається.

Згідно ч.1 ст.117 КПК України, пропущений із поважних причин строк повинен бути поновлений за клопотанням заінтересованої особи ухвалою слідчого судді, суду.

Скаржником порушено десятиденний строк звернення до суду зі скаргою, але заявлено клопотання про поновлення такого строку у зв'язку із несвоєчасним отриманням відповіді та через прийняття заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, що в свою чергу, як наслідок збільшення документообігу загалом у військовій частині через ведення активних бойових дій особовим складом частини так і юридичній її службі.

За вказаних обставин строк оскарження підлягає поновленню, а оскільки у відповідності до вимог ст.214 КПК України з моменту подачі заяви та по теперішній час відповідні відомості до ЄРДР внесені не були, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість скарги та необхідність її задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.214,303,307,369-372 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Поновити скаржнику строк для звернення зі скаргою на бездіяльність слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Дніпрі) ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві щодо невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань.

Скаргу представника військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Дніпрі) ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві щодо невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань - задовольнити.

Зобов'язати уповноважену особу Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Дніпрі) ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві, у відповідності до ст.214 КПК України внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за повідомленням військової частини НОМЕР_1 від 09 січня 2025 року за вих. №84 відносно військовослужбовця ОСОБА_4 .

Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Попередній документ
124963555
Наступний документ
124963557
Інформація про рішення:
№ рішення: 124963556
№ справи: 203/738/25
Дата рішення: 06.02.2025
Дата публікації: 07.02.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Центральний районний суд міста Дніпра
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування; бездіяльність слідчого, прокурора; стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (06.02.2025)
Дата надходження: 03.02.2025
Предмет позову: -
Учасники справи:
головуючий суддя:
ІВАНИЦЬКА ІРИНА ВАЛЕРІЇВНА
суддя-доповідач:
ІВАНИЦЬКА ІРИНА ВАЛЕРІЇВНА