Справа № 174/160/25
п/с № 2-а/174/5/2025
про залишення заяви без руху
05 лютого 2025 року м. Вільногірськ
Суддя Вільногірського міського суду Дніпропетровської області Ілюшик І.А., ознайомившись з матеріалами адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
Позивач ОСОБА_1 , звернувся до Вільногірського міського суду Дніпропетровської області із зазначеним адміністративним позовом в якому просить суд скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серія ББА № 606257 від 11.01.2025 року.
Відповідно до п.п. 3 та 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 КАС України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга стаття 171 КАС України).
Перевіривши матеріали адміністративного позову, приходжу до висновку, що позовну заяву ОСОБА_1 подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України - до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 2 статті 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року за № 3674-VI «Про судовий збір».
Згідно з ч. 1 ст. 3 цього Закону № 3674-VI- судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Статтею 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд повинен враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду в постанові від 18.03.2020 року у справі за № 543/775/17, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року за № 3674-VI, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Також, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку, який передбачав, що судовий збір при оскарженні постанов про адміністративне правопорушення сплаті не підлягає, та зазначила, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення.
Отже, судовий збір за подання до суду фізичною особою позовної заяви про оскарження постанови про адміністративне правопорушення у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 605,60 грн.
В позовній заяві також мають бути зазначені відомості передбачені п. 2, 11 ч. 5 ст. 160 КАСУ.
Також з врахуванням місця проживання позивача ОСОБА_1 , а саме, АДРЕСА_1 , суд звертає увагу на підсудність даного спору і для вирішення цього питання позивачем має бути подано витяг з реєстру територіальної громади.
Враховуючи вищевикладене, суддя вважає, що позовна заява підлягає залишенню без руху та позивачу необхідно виправити недоліки поданого позову, а саме сплатити судовий в розмірі передбаченому чинним законодавством та надати до суду докази його сплати, вказати в тексті позовної заяви відомості передбачені п. 2, 11 ч. 5 ст. 160 КАСУ.
Повідомити позивача, що способом усунення недоліків позовної заяви є подання до канцелярії суду доказів сплати судового збору (надання відповідного платіжного документу) та виправленої позовної заяви з додатками із зазначенням номеру справи.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 160, 169 КАС України, суддя,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви визначених в ухвалі з дня отимання копії ухвали.
У разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.А.Ілюшик