Постанова від 31.01.2025 по справі 712/9118/24

ЧЕРКАСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 33/821/88/25 Справа № 712/9118/24 Категорія: ч.1 ст.483 МК УкраїниГоловуючий у І інстанції Пронька В. В. Доповідач в апеляційній інстанції Поєдинок І. А.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2025 року Суддя Черкаського апеляційного суду Черкаської області Поєдинок І.А. за участю представника Черкаської митної служби Горбенко О.М., захисника Масюк Г.С., розглянувши апеляційну скаргу представника Черкаської митниці О. Горбенко на постанову судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 06 грудня 2024 року, якою провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.483, ч.1 ст. 485 МК України закрито, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0031/90200/24 від 05.06.2024, №0032/90200/24 від 05.06.2024, відповідно до яких 11.07.2023 через пункт пропуску «Устилуг-Зосин» митного поста «Устилуг» Волинської митниці громадянином ОСОБА_1 на митну територію України в якості гуманітарної допомоги було переміщено (ввезено) транспортний засіб «Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ). Як підставу для переміщення (ввезення) та випуску вказаного транспортного засобу (товару) у вільний обіг ОСОБА_1 до митного поста «Устилуг» Волинської митниці було подано: декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 11.07.2023; звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.03.2023 № 77/вібдр/1521; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу «Fiat Scudo» (VIN- номер НОМЕР_1 ).

Відповідно до графи 6 декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 11.07.2023, отримувачем вказаної гуманітарної допомоги ОСОБА_1 зазначено ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Відповідно до поданого ОСОБА_1 звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.03.2023 № 77/вібдр/1521, вказаним зверненням йому було доручено отримати у пункті пропуску «Устилуг» Волинської митниці транспортний засіб «Fiat Scudo» (VIN-номер НОМЕР_1 ) та в якості гуманітарної допомоги доставити до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В ході проведення Черкаською митницею перевірки законності ввезення вказаного транспортного засобу на митну територію України було встановлено, що відповідно до листів ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02.05.2024 №77/вібдр/1810 та від 20.05.2024 № 77/вібдр/1989, транспортний засіб «Fiat Scudo» (VIN-номер НОМЕР_1 ) ОСОБА_1 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 не передавався, а звернення від 09.03.2023 № 77/вібдр/1521 з приводу ввезення на митну територію України вказаного транспортного засобу ІНФОРМАЦІЯ_2 не видавалося та не направлялося.

Митні платежі (ввізне мито, акцизний податок та податок на додану вартість ввезення вказаного транспортного засобу ОСОБА_1 сплачено не було, у - наданням пільги щодо сплати митних платежів.

Вказане також свідчить про використання товару, стосовно якого було пільги щодо сплати митних платежів в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими були такі пільги.

Таким чином подана ОСОБА_1 декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 11.07.2023 містить неправдиві відомості щодо одержувача транспортного засобу «Fiat Scudo» (VIN-номер НОМЕР_1 ), а надане як підставу для ввезення вказаного транспортного засобу звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.03.2023 № 77/віблр/1524 є підробленим.

Відповідно до службової записки управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Черкаської митниці від 17.05.2024 №15/15-02/1367, вартість транспортного засобу «Fiat Scudo» (VIN-номер НОМЕР_4 ), може становить 1550,00 євро (62097,19 грн.) за курсом НБУ 40,0627 грн/ 1 євро на 11.07.2023. Розмір митних платежів, які підлягали до сплати при імпорті становить 120901,21 грн., в т.ч. ввізне мито - 6209,72 грн., акцизний податок - 84191,76 грн., податок на додану вартість - 30499,73 грн.

Постановою судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 06 грудня 2024 року, провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.483, ч.1 ст. 485 МК України закрито, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції від 06.12.2024 року, представник Черкаської митниці подав апеляційну скаргу в якій просив:

Скасувати постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 06.12.2024 в справі про порушення митних правил та прийняти нову, якою гр. України ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 та ч.1 ст. 485 Митного кодексу України, та накласти адміністративне стягнення в межах санкцій вказаних статей.

Вважає, що внаслідок необ'єктивності розгляду вказаної справи суд помилково оцінив докази наявності у діях гр. України ОСОБА_1 складу порушення митних правил, що спричинило прийняття необгрунтованого рішення, яке підлягає скасуванню.

Вказує, що подана громадянином ОСОБА_1 декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 11.07.2023 містить неправдиві відомості щодо одержувача транспортного засобу «Fiat Scudo» (VIN-номер НОМЕР_4 ), а надане як підставу для ввезення вказаного транспортного засобу звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.03.2023 №77/вібдр/1521 є підробленим.

Судом не враховано те, що місцезнаходження транспортного засобу «Fiat Scudo» (VIN-номер НОМЕР_4 ) на даний час не встановлено, що вказує на його нецільове використання.

Натомість суд безпідставно прийняв до уваги твердження захисту про передачу останнього Збройним силам України, а також те, що гр. України ОСОБА_1 сам був введений в оману, що спричинило переміщення транспортного засобу «Fiat Scudo» (VIN-номер НОМЕР_4 ), через митний кордон України на підставі підробленого звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.03.2023 №77/вібдр/1521.

За таких обставин, дії гр. України ОСОБА_1 , містять склад порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 та ч.1 ст. 485 Митного кодексу України.

Вивчивши матеріали адміністративної справи, дослідивши мотиви і доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника митниці, який підтримав подану апеляційну скаргу, заслухавши думку захисника, яка заперечила проти задоволення апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, приходжу до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Згідно ст. 280, 283 КУпАП постанова судді в адміністративній справі повинна бути законною та обґрунтованою.

Згідно ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до положень ч. 7 ст. 294 КУпАП, апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги. При цьому, він не обмежений її доводами, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, також апеляційний суд може дослідити нові докази, які не досліджувалися раніше, якщо визнає обгрунтованим ненадання їх до місцевого суду або необгрунтованим відхилення їх місцевим судом.

Приймаючи до уваги викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції неправильно зробив висновок щодо закриття провадження по справі відносно ОСОБА_1 та дійшов до необґрунтовного висновку про відсутність в діях останнього складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 та ч. 1 ст. 485 МК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 495 Митного кодексу України (далі - МК України) доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідальність за ч. 1 ст. 483 МК України передбачена, за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що ускладнюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, зокрема, з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом.

Відповідно до постанови Пленуму ВСУ від 3 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», документами, що містять неправдиві дані, є зокрема такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Таким чином, правопорушення, передбачене ч.1 ст. 483 МК України може бути вчинено лише умисно, коли особа знає, що документи, які вона надає митному органу, як підставу для переміщення товару - є підробленими, чи, одержані незаконним шляхом або містять неправдиві дані, але бажає таким чином незаконно перемістити товар.

Відповідно до ч. 1 ст. 485 МК України, передбачено відповідальність за дії, спрямовані на заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Так, судом апеляційної інстанції встановлено, що 11.07.2023 через пункт пропуску «Устилуг-Зосин» митного поста «Устилуг» Волинської митниці громадянином ОСОБА_1 на митну територію України в якості гуманітарної допомоги було переміщено (ввезено) транспортний засіб «Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ).

Як підставу для переміщення (ввезення) та випуску вказаного транспортного засобу (товару) у вільний обіг громадянином України ОСОБА_1 до митного поста «Устилуг» Волинської митниці було подано:

1) декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 11.07.2023;

2) звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.03.2023 №77/вібдр/1521;

3) свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (VIN - номер НОМЕР_1 )

Відповідно до графи 6 декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 11.07.2023, отримувачем вказаної гуманітарної допомоги громадянином України ОСОБА_1 зазначено ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Відповідно до поданого ОСОБА_1 звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.03.2023 № 77/вібдр/1521, вказаним зверненням йому було доручено отримати у пункті пропуску «Устилуг» Волинської митниці транспортний засіб «Fiat Scudo» (VIN-номер НОМЕР_1 ) та в якості гуманітарної допомоги доставити до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В ході проведення Черкаською митницею перевірки законності ввезення вказаного транспортного засобу на митну територію України було встановлено, що відповідно до листів ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02.05.2024 №77/вібдр/1810 та від 20.05.2024 № 77/вібдр/1989, транспортний засіб «Fiat Scudo» (VIN-номер НОМЕР_1 ) ОСОБА_1 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 не передавався, а звернення від 09.03.2023 № 77/вібдр/1521 з приводу ввезення на митну територію України вказаного транспортного засобу ІНФОРМАЦІЯ_2 не видавалося та не направлялося.

Митні платежі (ввізне мито, акцизний податок та податок на додану вартість) про ввезення вказаного транспортного засобу ОСОБА_1 сплачено не було, у зв'язку з наданням пільги щодо сплати митних платежів.

Вказане також свідчить про використання товару, стосовно якого було надано пільги щодо сплати митних платежів в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Таким чином подана ОСОБА_1 декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 11.07.2023 містить неправдиві відомості щодо одержувача транспортного засобу «Fiat Scudo» (VIN-номер НОМЕР_1 ), а надане як підставу для ввезення вказаного транспортного засобу звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.03.2023 № 77/віблр/1524 є підробленим.

Відповідно до службової записки управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Черкаської митниці від 17.05.2024 №15/15-02/1367, вартість транспортного засобу «Fiat Scudo» (VIN-номер НОМЕР_4 ), може становить 1550,00 євро (62097,19 грн.) за курсом НБУ 40,0627 грн/ 1 євро на 11.07.2023. Розмір митних платежів, які підлягали до сплати при імпорті становить 120901,21 грн., в т.ч. ввізне мито - 6209,72 грн., акцизний податок - 84191,76 грн., податок на додану вартість - 30499,73 грн.

Враховуючи вищевикладене, апеляційним судом встановлено, що громадянином України ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 1 ст. 198, ч. 2 ст. 334 Митного кодексу України, абзацу 1, 3 пункту 1 постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», 11.07.2023 через пункт пропуску «Устилуг - Зосин» митного поста «Устилуг» Волинської митниці через митний кордон України на митну територію України в якості гуманітарної допомоги було переміщено транспортний Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 ) вартістю 62097,19 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 11.07.2023, яка містила неправдиві відомості щодо одержувача, а також підробленого звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.03.2023 №77/вібдр/1521, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 483 МК України.

Також, громадянином України ОСОБА_1 , в порушення вимог ст. 1, 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу», п.1 ст. 287, п. 2 ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України, п 197.1.15 ст. 197 Податкового кодексу України, абзацу 1, 3 пункту 1 постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», здійснено використання транспортного засобу «Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 ), стосовно якого було надано пільги щодо сплати митних платежів на суму 120901,21 грн., в т.ч. ввізне мито - 6209,72 грн., акцизний податок - 84191,76 грн., податок на додану вартість - 30499,73 грн., в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, чим вчинено порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України.

Вина ОСОБА_1 підтверджується наступними доказами :

- протоколом про порушення митних правил від 05.06.2024 №0031/90200/24, де зазначено, що громадянином України ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 1 ст. 198, ч. 2 ст. 334 Митного кодексу України, абзацу 1, 3 пункту 1 постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», 11.07.2023 через пункт пропуску «Устилуг - Зосин» митного поста «Устилуг» Волинської митниці через митний кордон України на митну територію України в якості гуманітарної допомоги було переміщено транспортний Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 ) вартістю 62097,19 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 11.07.2023, яка містила неправдиві відомості щодо одержувача, а також підробленого звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.03.2023 №77/вібдр/1521, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 483 МК України.(а.с.1-6);

- доповідною запискою від 05.06.2024 року, від головного державного інспектора відділу боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Черкаської митниці.(а.с.7-10);

- даними запиту начальника Черкаської митниці ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.04.2024 року, про надання відповіді про акт прийому-передачі та інші товаросупровідні документи, які стали підставою для отримання транспортного засобу «Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ) від гр. ОСОБА_3 (а.с.11);

- даними листа-відповіді (на запит від 24.04.2024 року) - начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_4 від 02.05.2024 року, де зазначено, що гр. ОСОБА_3 транспортний засіб «Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ) не передавав. У базі даних системи Збройних Сил України «АСКОРД» транспортний засіб «Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ) - не виявлено.(а.с.12);

- даними звернення від 06.05.2024 року, щодо надання інформації від начальника Черкаської митниці Д.Дорофій до в.о. начальника Волинської митниці А.Чабораю про надання інформації модуля перетину кордону автомобіля «Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ) гр. ОСОБА_3 в зоні діяльності Волинської митниці.(а.с.13);

- даними листа відповіді в.о. першого заступника начальника Волинської митниці ОСОБА_5 від 13.05.2024 року, про ввезення гр. ОСОБА_3 транспортного засобу (VIN - номер НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ) 11.07.2023 року, що слідував в якості вантажу гуманітарної допомоги.(а.с.14);

- копією декларації про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою на гр. ОСОБА_3 - транспортний засіб «Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ).(а.с.15);

- копією звернення начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_6 від 09.03.2023 року, де зазначено, що гр. ОСОБА_3 доручити транспортний засіб «Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 ), з номерним знаком НОМЕР_2 доставити до ІНФОРМАЦІЯ_2 .(а.с.16);

- копією службової записки від 17.05.2024 року, де зазначено. що відповідно до цінової інформації ЄАІС Держмитслужби, щодо транспортного засобу «Fiat» модель «Scudo» за кодом згідно УКТЗЕД 8703329030 наявні митні оформлення найбільш подібних за характеристиками товарів, визначена митницею вартість становить 1550 євро/шт., визначена та заявлена митниці за митною декларацією від 06.02.2023 року (№23UA209200002894U7).(а.с.41-44);

- протоколом про порушення митних правил від 05.06.2024 №0032/90200/24, де зазначено, що громадянином України ОСОБА_1 , в порушення вимог ст. 1, 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу», п.1 ст. 287, п. 2 ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України, п 197.1.15 ст. 197 Податкового кодексу України, абзацу 1, 3 пункту 1 постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», здійснено використання транспортного засобу «Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 ), стосовно якого було надано пільги щодо сплати митних платежів на суму 120901,21 грн., в т.ч. ввізне мито - 6209,72 грн., акцизний податок - 84191,76 грн., податок на додану вартість - 30499,73 грн., в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, чим вчинено порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України.(а.с.58);

- доповідною запискою від 05.06.2024 року, від головного державного інспектора відділу боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Черкаської митниці, щодо виявлення ПМП.(а.с.64);

В суді першої інстанції ОСОБА_1 свою вину у вчиненому не визнав. До таких показів, суд апеляційної інстанції відноситься критично та розцінює їх, як бажання уникнути відповідальності за скоєне. Крім того, такі покази ОСОБА_1 спростовуються доказами у фабулі правопорушення визнаного апеляційним судом доведеним

Згідно ч. 1 ст. 198, ч. 2 ст. 334 Митного кодексу України, митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України. Особи, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою цим Кодексом покладено на митні органи зобов'язані надавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.

Відповідно до п. 2 ст.1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-ХІУ гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22А0Л999 №1192-ХІУ безоплатна допомога «пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам гуманітарної допомоги.

Згідно з абзацом 1, 3 пункту 1 Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (в редакції станом на 10.06.2023), на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснювався за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (Декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та без оформлення гарантійних листів, зазначених у абзаці п'ятому цього пункту.

Товари, пропуск яких здійснювався відповідно до абзацу першого цього пункту, визнавалися гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Відповідно до ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22А0А999 №1192-ХІУ звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Згідно п.1 ст. 287 Митного кодексу України при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначенні відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу» як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України, митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Відповідно до п 197.1.15 ст. 197 Податкового кодексу України операції, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, а саме надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації. Піл безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійних організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріально або інших видів компенсації. У разі недотримання умов, визначених цим підпунктом такі операції оподатковуються на загальних підставах.

Положеннями ч.1 ст.483 МК України передбачено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ тайників) та інших засобів або способів, що ускладнюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Відповідно до п. 6 Постанови пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», підставою для переміщення товарів через митний кордон України є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон України. Це зокрема можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.

Документами, що містять неправдиві дані, є зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезенні чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.

Відповідно до ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України, заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Отже, судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до матеріалів справи вбачається, що громадянином України ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 1 ст. 198, ч. 2 ст. 334 Митного кодексу України, вимог ст.1, 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу», п.1 ст. 287, п. 2 ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України, п 197.1.15 ст. 197 Податкового кодексу України, абзацу 1, 3 пункту 1 Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», 11.07.2023 через пункт пропуску «Уетилуг - Зосин» митного поста «Уетилуг» Волинської митниці через митний кордон України на митну територію України в якості гуманітарної допомоги було переміщено транспортний засіб «Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ) вартістю 62097,19 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 11.07.2023, яка містила неправдиві відомості щодо одержувача, а також підробленого звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.03.2023 №77/вібдр/1521, а також здійснено використання транспортного засобу «Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ), стосовно якого було надано пільги щодо сплати митних платежів на суму 120901,21 грн. (ввізне мито - 6209,72 грн., акцизний податок - 84191,76 грн., податок на додану вартість - 30499,73 грн.) в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Таким чином, з огляду на вищенаведене, митним органом в повній мірі доведено обставин вчинення ОСОБА_3 дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України транспортного засобу «Fiat Scudo» (VIN - номер НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ) з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу, як підстави документів, що містять неправдиві відомості.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що суддя суду першої інстанції дійшов до невірного висновку, щодо відсутності в діях ОСОБА_3 вини у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. ч. 1 ст. 483 та ч. 1 ст. 485 МК України.

Тому, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, а апеляційну скаргу представника Черкаської митниці - слід задовольнити.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст. 280 КУпАП, та ст. ст. 483, 485 МК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника Черкаської митниці - задовольнити.

Постанову судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 06 грудня 2024 року, якою закрито провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.483, ч.1 ст. 485 МК України, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.483, ч.1 ст. 485 МК України та на підставі ст. 36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - транспортного засобу в сумі 31048 (тридцять одна тисяча сорок вісім) гривень, з конфіскацією транспортного засобу «Fiat Scudo» (VIN-номер НОМЕР_4 ), реєстраційний номер НОМЕР_2 .

Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.

Суддя І.А. Поєдинок