СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/25340/24
пр. № 3/759/142/25
23 січня 2025 року суддя Святошинського районного суду м.Києва П'ятничук І.В., розглянувши матеріали, що надійшли від ГУ ДПС у м. Києві Державної податкової служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , громадянку України, працюючу ФОП ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП,
Відповідно до даних протоколу про адміністративне правопорушення № 5155 від 18.11.2024 року вбачається, що ОСОБА_1 будучи фізичною особою - підприємцем, порушила встановлений законом порядок проведення розрахунків, а саме: встановлено проведення розрахунків суб'єктом господарювання без застосування реєстратора розрахункових операцій, чим порушено п.1, п.2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зі змінами і доповненнями, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованому правопорушенні визнала.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши всі наявні докази в їх сукупності, вважаю, що в діях ОСОБА_2 наявний склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями ч. 1 ст. 155-1 КУпАП порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП підтверджується матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 5155 від 18.11.2024 року, згідно якого порушено п.1, п. 2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», актом фактичної перевірки від 04.11.2024 року № 118362/26/15/07/ НОМЕР_1 .
Таким чином, враховуючи, що по справі зібрано достатньо доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, та які підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, є всі підстави для притягнення її до адміністративної відповідальності та накладення на неї адміністративного стягнення в межах, установлених у санкції ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, ступеню її вини та ставлення до вчиненого правопорушення, обставин, що пом'якшують та обтяжують її відповідальність, суддя вважає, що стягнення у виді штрафу, відповідає вимогам ст. 23, 33 КУпАП.
Статтею 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст.ст. 23, 33, 40-1, ч. 1 ст. 155-1, 252, 283-285, 294 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5 (п'яти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 (вісімдесят п'ять ) гривні 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави, судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять ) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Суддя: І.В. П'ятничук