Справа № 600/6845/21-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Григораш Віталій Олександрович
Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.
04 лютого 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Капустинського М.М. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 червня 2024 року у справі
за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості та
за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
Позивач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області звернувся із позовом до Чернівецького окружного адміністративного суду в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просив:
стягнути з ОСОБА_1 податковий борг на загальну суму 23191,92 грн.
27.01.2022 до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов зустрічний адміністративний позов ОСОБА_1 із зустрічними позовними вимогами:
визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 13.05.2021 №5907554-2406-2407 та 5907555-2406-2407, якими ОСОБА_1 визначено зобов'язання зі сплати податкового боргу в розмірі 35657,92 грн.
ІІ. ЗМІСТ СУДОВОГО РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 20.06.2024 у задоволенні первісного позову Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, - відмовлено.
Зустрічний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкові повідомлення-рішення, - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 13.05.2021 №5907554-2406-2407 в частині визначення податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 15254,79 грн.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 13.05.2021 №5907555-2406-2407 в частині визначення податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 17783,13 грн.
Приймаючи оскаржуване рішення в частині часткового задоволення зустрічного позову суд першої інстанції виходив з того, що Ванчиковецькою сільською радою в односторонньому порядку протиправно змінено розмір орендної плати за землю, збільшивши при цьому розмір нормативної грошової оцінки земель. Тому, розмір нарахування орендної плати за землю ОСОБА_1 має бути здійснено контролюючим органом згідно Договорів оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006, відповідно до встановлених у них річних сум орендної плати, з урахуванням фактичного періоду користування земельною ділянкою та коефіцієнту щорічної індексації.
Приймаючи оскаржуване рішення в частині відмови у задоволенні первісного позову суд першої інстанції виходив з того, що оскільки судом визнано протиправним та частково скасовано податкові повідомлення-рішення, то грошове зобов'язання ОСОБА_1 , яке він повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання згідно вказаних податкових повідомлень-рішень, складає 2620,00 грн. Проте враховуючи наявність переплати зі сплати грошового зобов'язання, яке він фактично повинен був сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання згідно спірних податкових повідомлень-рішень, на суму 9846 грн, то відсутні підстави для стягнення податкового боргу на суму 23191,92 грн (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог за первісним позовом).
ІІІ. ДОВОДИ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким його позов задовольнити, а в задоволенні зустрічного позову відмовити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано те, що оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося у зв'язку із зміною ставки податку відповідно до закону та Рішення Ванчиковецької сільської ради, прийнятого на його виконання, то обов'язок сплати орендної плати у новому розмірі виникає у ОСОБА_1 незалежно від внесення змін до договору оренди, а невнесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюється у законодавчому порядку, не звільняє сторони від обов'язку їх виконання та узгоджується з конституційним принципом рівності всіх перед законом, та принципом загальності оподаткування, закріпленим п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 ПК України, що означає єдині до всіх платників підходи при визначенні податкових зобов'язань, а також обов'язок кожної особи сплачувати встановлені ПК України, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є.
Крім того скаржником надано суду додаткові пояснення у справі в яких, посилаючись на висновки Великої Палати Верховного Суду зробленій у постанові від 05.06.2024 по справі №914/2848/22 вказано про те, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.
Отже, самостійна зміна Ванчиковецькою сільською радою розміру нормативної грошової оцінки є правомірною, а як наслідок, податкові повідомлення-рішення, прийнятті на підставі вказаного рішення сільської ради є також правомірні.
ІV. ВІДЗИВ НА АПЕЛЯЦІЙНУ СКАРГУ
Відповідач правом подання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористався, що в силу вимог ч. 4 ст. 304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
V. РУХ СПРАВИ У СУДІ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
Ухвалою суду від 23.08.2024 відкрито апеляційне провадження у справі та призначено справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.
Враховуючи відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, а також те, що в матеріалах справи достатньо доказів для прийняття законного і обґрунтованого рішення, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі ст.311 КАС України.
VІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
ОСОБА_1 з 28.07.2001 був зареєстрований як фізична особа-підприємець. Видами діяльності було: 56.10 діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (основним); 56.29 постачання інших готових страв; 56.30 обслуговування напоями. З 28.07.2017, за його власним рішенням, припинено підприємницьку діяльність.
25.01.2005 між сільською радою с. Тарасівці Новоселицького району Чернівецької області, в особі голови Гавриліца Анатолія Івановича (орендодавцем), з одного боку та приватним підприємцем ОСОБА_1 (орендарем) укладено Договір оренди землі, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування (довгострокову оренду) земельну ділянку для рекреаційного призначення, яка знаходиться в с. Тарасівці Новоселицького району Чернівецької області.
Відповідно до п. 2 даного Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 3897 кв.м.
Згідно п. 3 Договору на земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - базою відпочинку приватного підприємця ОСОБА_1 .
Пунктом 5 цього Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 10051,24 грн.
Згідно п. 8 Договору договір укладено на 25 років
Згідно п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 8 % від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що вказана в п. 5 цього договору і складає 804,00 грн.
Пунктом 10 цього Договору визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюються з урахуванням індексів інфляції.
12.09.2006 між Тарасівською сільською радою, в особі сільського голови ОСОБА_2 (орендодавцем), з одного боку та ОСОБА_1 (орендарем) з іншого боку уклали Договір оренди землі, згідно якого орендодавець відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 07.08.2006 №358-р надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для рекреаційного призначення (риболовство), яка знаходиться в адміністративних межах Тарасівської сільської ради за межами населеного пункту.
Згідно п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 7,4161 га.
Пунктом 5 Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 36316,91 грн.
Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1816,00 грн.
15.12.2020 Ванчиковецькою сільською радою Чернівецького району Чернівецької області І сесії VIII скликання прийнято рішення "Про початок реорганізації Тарасівської сільської ради, Жилівської сільської ради, Щербинецької сільської ради та Фороснянської сільської ради шляхом приєднання до Ванчиковецької сільської ради".
15.12.2020 Ванчиковецькою сільською радою Чернівецького району Чернівецької області І сесії VIII скликання прийнято рішення "Про внесення змін до рішення І сесії VII скликання Ванчиковецької сільської ради від 25.07.2019 року №14-01/19 "Про утворення старостинських округів та утворення Тарасовецького старостинського округу".
Також у справі наявний підготовлений та підписаний 10.02.2021 Ванчиковецькою сільською радою проект Додаткової угоди до Договору оренди на земельну ділянку від 25.01.2005 між Ванчиковецькою сільською радою СО №3 с. Тарасівці Чернівецького району Чернівецької області, в особі голови Ванчиковецької сільської ради Володимира Лупой з одного боку (Орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) з іншого боку про наступне:
1. Нормативна оцінка земельної ділянки становить 232339,14 грн відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, згідно листа Держгеокадастру від 06.01.2021 року №22-28-0.222-171/2/21 та прийнятого коефіцієнту - 1.0 на 2021 рік.
2. Розділ "Орендна плата" в договорі оренди від 25.01.2005 викласти в новій редакції:
"Орендна плата".
3. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розміри 8 % від нормативної грошової оцінки землі, що становить - 18587,13 грн в рік. В розмір орендної плати включено податок на землю.
Проте, як вбачається із вказаної Додаткової угоди вказану Додаткову угоду ОСОБА_1 не підписував.
Також у справі наявний підготовлений та підписаний 10.02.2021 Ванчиковецькою сільською радою проект Додаткової угоди до Договору оренди на земельну ділянку 12.09.2006 між Ванчиковецькою сільською радою СО №3 с. Тарасівці Чернівецького району Чернівецької області, в особі голови Ванчиковецької сільської ради ОСОБА_3 з одного боку (Орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) з іншого боку про наступне:
1. Нормативна оцінка земельної ділянки становить 442147,88 грн відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, згідно листа Держгеокадастру від 06.01.2021 року №22-28-0.222-171/2/21 та прийнятого коефіцієнту - 1.0 на 2021 рік.
2. Розділ "Орендна плата" в договорі оренди від 12.09.2006 викладено в новій редакції:
"Орендна плата".
3. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розміри 5 % від нормативної грошової оцінки землі, що становить - 22107,39 грн в рік. В розмір орендної плати включено податок на землю.
Вказана Додаткова угода також не була підписана ОСОБА_1 .
Згідно доданого до матеріалів справи переліку орендарів по с. Тарасівці, наданого Ванчиковецькою сільською радою в порядку інформування до податкового органу (вх. №2849/5/024-13-24-06 від 15.03.2021 та вх. №2850/5/024-13-24-06 від 15.03.2021) ОСОБА_1 в с. Тарасівці згідно Договору від 25.01.2005 орендує земельну ділянку площею 0,3897 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:0006, а також згідно Договору від 12.09.2006 ОСОБА_1 орендує земельну ділянку площею 7,4161 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:005, а також проінформовано про розмір орендної плати згідно вказаних договорів за 2021 рік, з урахуванням додаткових угод від 10.02.2021.
13.05.2021 Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення "Ф" №5907555-2406-2704 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 18587,13 грн, що складає 8% нормативно-грошової оцінки землі - 232339,14 грн.
13.05.2021 Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення "Ф" №5907554-2406-2407 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 17070,79 грн, що складає 5% нормативно-грошової оцінки землі - 442147,88 грн.
Відтак, як вбачається із матеріалів справи, за ОСОБА_1 обліковується заборгованість з орендної плати з фізичних осіб на загальну суму 35657,92 грн, яка нарахована на підставі:
- податкового повідомлення-рішення форми "Ф" №5907554-2406-2407 від 13.05.2021 на суму 17070,79 грн;
- податкового повідомлення-рішення форми "Ф" №5907555-2406-2704 від 13.05.2021 на суму 18587,13 грн.
Крім того, заборгованість ОСОБА_1 підтверджується розрахунком заборгованості та інтегрованою карткою платника податку, відповідно до яких, за відповідачем обліковується заборгованість з орендної плати з фізичних осіб на загальну суму 35657,92
Головним управлінням ДПС в Чернівецькій області на адресу ОСОБА_1 було направлено податкову вимогу форми "Ф"№11682-52 від 03.05.2018 на суму 6461,59 грн.
Оскільки ОСОБА_1 в добровільному порядку суму податкового боргу в розмірі 23191,92 грн. не сплатив, Головне управління Чернівецькій області звернулось до суду з первісним позовом.
Проте, не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями, на підставі яких Головне управління ДПС у Чернівецькій області просить стягнути з ОСОБА_1 податковий борг, ОСОБА_1 звернувся до суду із зустрічним позовом, щодо визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 13.05.2021 №5907554-2406-2407 та №5907555-2406-2407.
VІІ. ПОЗИЦІЯ СЬОМОГО АПЕЛЯЦІЙНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
На підставі вказаної норми апеляційний суд не надає правової оцінки рішенню суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову.
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 21 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Згідно п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п. 269.1 ст. 269 ПК України платники земельного податку: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Відповідно до п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Отже, Податковим кодексом України визначено обов'язки орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.
Питання сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності врегульовано статтею 288 ПК України.
Згідно з п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п.288.2 ст. 288 ПК України). Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3 ст. 288 ПК України).
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п.288.4 ст. 288 Податкового кодексу України).
Відповідно до п.288.7 ст. 288 ПК України, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст. 285 ПК України). Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців) (п.285.2 ст. 285 ПК України).
Абзацом 1 п. 286.5 ст. 286 ПК України передбачено, що нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Згідно з п. 287.5 ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
З аналізу вказаних норм вбачається, що відносно земельних ділянок державної та комунальної власності питання розміру орендної плати, її індексації, способу та умов розрахунків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату регулюються укладеним договором оренди землі, а питання строків внесення орендної плати - положеннями ПК України.
Орендна плата за користування землею комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцю. При визначенні розміру орендної плати, у випадку передачі в оренду земель комунальної власності, має враховуватися нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства, а річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території.
Статтею 1 Закону України "Про оренду на договорі землі" від 06.10.1998 №161-XIV (далі - Закон №161-XIV) визначено, що оренда землі - це засноване строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно ст. 15 Закону №161-XIV орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, є однією із істотних умов договору.
Статтею 30 Закону №161-XIV передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно матеріалів справи 25.01.2005 між орендодавцем сільською радою с. Тарасівці Новоселицького району Чернівецької області, в особі голови Гавриліци Анатолія Івановича з одного боку та орендарем приватним підприємцем ОСОБА_1 укладено Договір оренди землі. Пунктом 5 цього Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 10051,24 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 8 % від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що вказана в п. 5 цього договору і складає 804,00 грн (п. 9 договору).
12.09.2006 між Тарасівською сільською радою в особі сільського голови ОСОБА_2 (орендодавцем), з одного боку та ОСОБА_1 (орендарем) з іншого боку уклали Договір оренди землі, згідно якого Орендодавець відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 07.08.2006 №358-р надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для рекреаційного призначення (риболовство), яка знаходиться в адміністративних межах Тарасівської сільської ради за межами населеного пункту.
Пунктом 5 Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 36316,91 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1816,00 грн (п. 9 договору).
Договорами оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006 визначено, що зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін.
Разом з тим 15.12.2020 Ванчиковецькою сільською радою Чернівецького району Чернівецької області І сесії VIII скликання прийнято рішення "Про початок реорганізації Тарасівської сільської ради, Жилівської сільської ради, Щербинецької сільської ради та Фороснянської сільської ради шляхом приєднання до Ванчиковецької сільської ради".
У зв'язку із цим, 15.12.2020 Ванчиковецькою сільською радою Чернівецького району Чернівецької області І сесії VIII скликання прийнято рішення "Про внесення змін до рішення І сесії VII скликання Ванчиковецької сільської ради від 25.07.2019 №14-01/19 "Про утворення старостинських округів та утворення Тарасовецького старостинського округу".
10.02.2021 Ванчиковецькою сільською радою підготовлений та підписаний проект Додаткової угоди до Договору оренди на земельну ділянку від 25.01.2005 між Ванчиковецькою сільською радою СО №3 с. Тарасівці Чернівецького району Чернівецької області, в особі голови Ванчиковецької сільської ради Володимира Лупой з одного боку (Орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) з іншого боку про наступне:
1. Нормативна оцінка земельної ділянки становить 232339,14 грн відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, згідно листа Держгеокадастру від 06.01.2021 року №22-28-0.222-171/2/21 та прийнятого коефіцієнту - 1.0 на 2021 рік.
2. Розділ "Орендна плата" в Договорі оренди від 25.01.2005 викласти в новій редакції:
"Орендна плата".
3. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розміри 8 % від нормативної грошової оцінки землі, що становить - 18587,13 грн в рік. В розмір орендної плати включено податок на землю.
Однак, вказану Додаткову угоду від 10.02.2021 до Договору оренди на земельну ділянку від 25.01.2005 ОСОБА_1 не підписував.
Крім того, 10.02.2021 Ванчиковецькою сільською радою підготовлений та підписаний проект Додаткової угоди до Договору оренди на земельну ділянку 12.09.2006, укладеного між Ванчиковецькою сільською радою СО №3 с. Тарасівці Чернівецького району Чернівецької області, в особі голови Ванчиковецької сільської ради Володимира Лупой з одного боку (Орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) з іншого боку про наступне:
1. Нормативна оцінка земельної ділянки становить 442147,88 грн відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, згідно листа Держгеокадастру від 06.01.2021 року №22-28-0.222-171/2/21 та прийнятого коефіцієнту - 1.0 на 2021 рік.
2. Розділ "Орендна плата" в Договорі оренди від 12.09.2006 викладено в новій редакції:
"Орендна плата".
3. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розміри 5 % від нормативної грошової оцінки землі, що становить - 22107,39 грн в рік. В розмір орендної плати включено податок на землю.
Вказана Додаткова угода також не була підписана ОСОБА_1 .
Тобто, Ванчиковецька сільська рада в односторонньому порядку прийняла Додаткову угоду до Договорів оренди земель від 25.01.2005 та від 12.09.2006, також в односторонньому порядку винесла зміни до розрахунку розміру орендної плати за землю.
Отже, як встановлено судом, Додатковою угодою до Договору оренди на земельну ділянку від 25.01.2005 Ванчиковецькою сільською радою збільшено розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3897 га, з кадастровим номером 7323088300:02:011:0006 з 10051,24 грн до 232339,14 грн.
Крім того, Додатковою угодою до Договору оренди на земельну ділянку від 12.09.2006 Ванчиковецькою сільською радою збільшено розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 7,4161 га, з кадастровим номером 7323088300:02:011:0050,3897 га, з 36316,91 грн до 442147,88 грн.
Як зазначалось вище, Договорами оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006 визначено, що зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін.
Проте, дослідженням проектів Додаткових угод від 10.02.2021 до Договорів оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006 між Ванчиковецькою сільською радою та ОСОБА_1 встановлено, що такі не містять підпису орендаря - ОСОБА_1 , що ставить під сумнів чинність даних додаткових угод.
Разом з тим, згідно доданого до матеріалів справи переліку орендарів по с. Тарасівці, наданого Ванчиковецькою сільською радою в порядку інформування до податкового органу згідно ст. 288 ПК України (вх. №2849/5/024-13-24-06 від 15.03.2021 та вх. №2850/5/024-13-24-06 від 15.03.2021) ОСОБА_1 в с. Тарасівці згідно Договору від 25.01.2005 орендує земельну ділянку площею 0,3897 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:0006, а також згідно Договору від 12.09.2006 ОСОБА_1 орендує земельну ділянку площею 7,4161 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:005, а також проінформовано про розмір орендної плати згідно вказаних договорів за 2021 рік, з урахуванням нормативно грошової оцінки земельних ділянок вказаних у Додаткових угодах від 10.02.2021.
На підставі вказаної інформації, 13.05.2021 Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення "Ф" №5907555-2406-2704 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 18587,13 грн, що складає 8% нормативно-грошової оцінки землі - 232339,14 грн.
На цій підставі 13.05.2021 Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області прийнято також податкове повідомлення-рішення "Ф" №5907554-2406-2407 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 17070,79 грн, що складає 5% нормативно-грошової оцінки землі - 442147,88 грн.
У додаткових поясненнях податковий орган посилається на висновок Великої Палати Верховного Суду зробленій у постанові від 05.06.2024 по справі №914/2848/22, де вказано, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.
Відтак, податковий орган вважає, що Чернівецьким окружним адміністративним судом помилково зроблено висновок щодо необхідності згоди на внесення змін до Договорів оренди землі від 25.01.2005 та від 12.09.2006 між Ванчиковецькою сільською радою та ОСОБА_1 , оскільки , з урахуванням практики Великої Палати Верховного суду дана згода не є обов'язковою.
Проте, стосовно таких доводів податкового органу колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи відсутня нормативна грошова оцінка земельних ділянок з кадастровим номером 7323088300:02:011:0006 та кадастровим номером 7323088300:02:011:0005, розмір якої визначено Ванчиковецькою сільською радою в Додаткових угодах до Договорів оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006.
Водночас, на виконання ухвали Чернівецького окружного адміністративного суду від 09.06.2022 у справі №600/6845/21-а Ванчиковецька сільська рада листом від 17.06.2022 №544 повідомлено суду, що виконати дану ухвалу немає можливості, оскільки за запитом до Державного земельного кадастру про надання нормативно-грошової оцінки земельних ділянок за кадастровими номерами 7323088300:02:011:006 та 7323088300:02:011:005, які розташовані в с. Тарасівці було відмовлено у зв'язку із з воєнним станом в Україні.
При цьому, у листі Ванчиковецької сільської ради від 27.04.2022 №307 вказано, що сільська рада не приймала рішень про встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, площею 0,3897 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:006 та площею 7,4161 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:005, які знаходяться у користуванні ОСОБА_1 .
Окрім цього, в листі повідомлено, що орендар ОСОБА_1 сплачував орендну плату за користування земель рекреаційного призначення площею 0,3897 га та площею 7,4161 га за нормативною грошовою оцінкою, яка була розрахована у 2005 році, при цьому він мав сплачувати орендну плату у новому розмірі, визначеному у додаткових угодах від 10.02.2021, з урахуванням щорічної індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Зміна нормативної грошової оцінки внаслідок індексації є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, при цьому ОСОБА_1 всіма шляхами ухилявся від розгляду та підписання додаткових угод щодо орендної плати розрахованої відповідно до коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки.
Тобто в даному випадку у додаткових угодах вказано про збільшення розміру нормативно грошової оцінки земельних ділянок, проте на виконання ухвали суду про витребування доказів такі нормативно грошові оцінки не надано, натомість у листі Ванчиковецької сільської ради від 27.04.2022 №307 вказано, що сільська рада не приймала рішень про встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які знаходяться у користуванні ОСОБА_1 .
Оскільки за встановлених обставин справи відсутні підстави стверджувати, що збільшення розміру орендної плати за землю відбувся на підставі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, то відповідно в орендаря відсутній обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової.
Натомість у справі №914/2848/22, у якій Велика Палата Верховного Суду виклала правовий висновок наявний витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка є об'єктом оренди за Договором оренди.
Відтак, у даній справі та у справі, що розглядалася Великою Палатою Верховного Суду різняться фактичні обставини справи, у зв'язку з чим такі правові висновки не підлягають застосуванню до даних правовідносин.
Отже Ванчиковецькою сільською радою в односторонньому порядку протиправно змінено розмір орендної плати за землю, збільшивши при цьому розмір нормативної грошової оцінки земель, без розроблення та затвердження в установленому Законом України "Про оцінку землі" технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, площею 0,3897 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:006 та площею 7,4161 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:005, які перебувають у користуванні ОСОБА_1 .
Зазначені дії Ванчиковецької сільської ради призвели до неправомірних дій Головного управління ДПС у Чернівецькій області щодо винесення податкового повідомлення-рішення Ф" №5907555-2406-2704 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 18587,13 грн, що складає 8% нормативно-грошової оцінки землі - 232339,14 грн, а також податкового повідомлення-рішення Ф" №5907554-2406-2407 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 17070,79 грн, що складає 5% нормативно-грошової оцінки землі - 442147,88 грн.
Разом з тим судом першої інстанції вірно встановлено, що згідно чинного Договору оренди на земельну ділянку від 25.01.2005, розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3897 га, з кадастровим номером 7323088300:02:011:0006, становить з 10051,24 грн, а орендна плата в розмірі 8 % від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає 804,00 грн (п. 9 Договору).
Крім того встановлено, що згідно чинного Договору оренди на земельну ділянку від 12.09.2006, розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 7,4161 га, з кадастровим номером 7323088300:02:011:0005, становить 36316,91 грн, а орендна плата складає 1816,00 (п. 9 Договору).
Як зазначалось вище, визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок (п. 289.1 ст. 289 ПК України).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = 1:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок (п. 289.2 ст. 289 ПК України).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (п.289.3 ст. 289 ПК України).
На сайті Державної служби України з питань геодезії картографії та кадастру розміщено інформацію "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель" (https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-pro-indeksacziyu-normatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2023-rik/), в якій поінформовано про значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2018 - 2021 роки становить - 1,0, за 2022 рік - 1,1, за 2023 рік - 1,15.
Таким чином, розмір нарахування орендної плати за землю ОСОБА_1 має бути здійснено контролюючим органом згідно Договорів оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006, відповідно до встановлених у них річних сум орендної плати, з урахуванням фактичного періоду користування земельною ділянкою та коефіцієнту щорічної індексації.
При цьому судом першої інстанції вірно враховано, що беручи за основу положення чинного Договору оренди на земельну ділянку від 25.01.2005, згідно якого розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3897 га, з кадастровим номером 7323088300:02:011:0006, становить 10051,24 грн, а орендна плата в розмірі 8 % від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає 804,00 грн (п. 9 Договору), то сума орендної плати на 2021 рік має бути нарахована та сплачена виходячи з річної суми орендної плати у розмірі 804,00 грн, з урахуванням коефіцієнту індексації за 2021 рік 1,0, що складає 804,00 грн.
Враховуючи наведене вище в сукупності, податковим органом протиправно прийнято податкове повідомлення-рішення "Ф" №5907555-2406-2704 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 18587,13 грн, що складає 8% нормативно-грошової оцінки землі - 232339,14 грн та підлягає скасуванню в частині визначення податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 17783,13 грн (18587,13 грн - 804,00 грн.).
Крім того, беручи за основу положення чинного Договору оренди на земельну ділянку від 12.09.2006, згідно якого розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 7,4161 га, з кадастровим номером 7323088300:02:011:0005, становить 36316,91 грн, а орендна плата складає 1816,00 (п. 9 Договору), то сума орендної плати на 2021 рік має бути нарахована та сплачена виходячи з річної суми орендної плати у розмірі 1816,00 грн, з урахуванням коефіцієнту індексації за 2021 рік 1,0, що складає 1816,00 грн.
Враховуючи наведене вище в сукупності, податковим органом протиправно прийнято податкове повідомлення-рішення Ф" №5907554-2406-2407 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 17070,79 грн, що складає 5% нормативно-грошової оцінки землі - 442147,88 грн та підлягає скасуванню в частині визначення податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 15254,79 грн (17070,79 грн - 1816,00 грн.).
Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що прийняті Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 13.05.2021 №5907554-2406-2407 та 5907555-2406-2407 підлягають визнанню протиправними та частковому скасуванню.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 за зустрічним позовом підлягають частковому задоволенню.
Водночас судом першої інстанції вірно враховано, що ОСОБА_1 з 28.07.2017 за його власним рішенням припинено підприємницьку діяльність та те, що відповідно до ІС "Податковий блок" та ІКП громадянин ОСОБА_1 за період з 2018-2021 роки не подавав декларації по оренді земельних ділянок площею 7,4161 га та площею 0, 3897 га, що підтверджено Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області у листі від 02.12.2021 №К14795/6-24-13-24-06, однак вказане не звільняє його від обов'язку сплати орендної плати згідно чинних Договорів оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006 за фактичне користування землею. Доказів припинення, розірвання та передачі орендодавцю орендованих земельних ділянок згідно Договорів оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006 матеріали справи не містять.
Щодо позовних вимог про стягнення податкового боргу, суд зазначає наступне:
Відповідно до п.п.20.1.19 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг -це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
За змістом п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Виходячи з встановлених обставин справи та те, що судом визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення "Ф" №5907555-2406-2704 від 13.05.2021 в частині визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 17783,13 грн (18587,13 грн - 804,00 грн), то визначене грошове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 804,00 грн є правомірним, а тому вказане грошове зобов'язання платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання.
Крім того, зважаючи на те, що судом визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Ф" №5907554-2406-2407 від 13.05.2021 в частині визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 15254,79 грн (17070,79 грн - 1816,00 грн.), то визначене грошове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 1816,00 є правомірним, а тому вказане грошове зобов'язання платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання.
Таким чином, грошове зобов'язання ОСОБА_1 , яке він повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання згідно вказаних податкових повідомлень-рішень, складає 2620,00 грн (804,00 грн + 1816,00 грн).
Разом з тим, згідно інформації ІС "Податковий блок" на підставі спірних податкових повідомлень-рішень вказаний податковий борг платником податків було сплачено згідно платіжних доручень №65366329 від 12.04.2023 на суму 6233,00 грн та №653366346 від 12.04.2023 на суму 6233,00 грн, разом 12466,00 грн.
Враховуючи наведені обставини, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність у ОСОБА_1 переплати зі сплати грошового зобов'язання, яке він фактично повинен був сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання згідно спірних податкових повідомлень-рішень, на суму 9846 грн (12466,00 грн - 2620,00 грн).
Відтак відсутні підстави для стягнення з ОСОБА_1 податкового боргу на суму 23191,92 грн (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог за первісним позовом).
Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог Головного управління ДПС у Чернівецькій області, заявлених у первісному позові щодо стягнення податкового боргу.
VІІІ. ВИСНОВОК ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 червня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Капустинський М.М. Сапальова Т.В.