Постанова від 04.02.2025 по справі 120/10041/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/10041/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Воробйова Інна Анатоліївна

Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.

04 лютого 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в липні 2024 року позивач, ОСОБА_1 , звернулася в суд із позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області (відповідача), в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність щодо відмови в наданні відомостей про доходи , а також безпідставного вимагання копій персональних даних;

- зобов'язати видати відомості про доходи представнику ОСОБА_2 .

Вінницький окружний адміністративний суд рішенням від 03.10.2024 в задоволенні позову відмовив. Судове рішення мотивоване тим, що особа може звернутись самостійно та отримати відомості з Державного реєстру щодо себе. У разі ж звернення представника особи, він має надати заяву за формою № 10ДР, довіреність, засвідчену в нотаріальному порядку, на отримання відомостей з Державного реєстру, документ, що посвідчує особу такого представника, та ксерокопію (з чітким зображенням) документа, що посвідчує особу довірителя. В ході розгляду справи не знайшов свого підтвердження факт звернення представника позивачки 03.06.2024 р. до податкового органу із заявою щодо отримання відомостей про нараховані та виплачені доходи позивачки.

Не погоджуючись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що представник позивачки звернувся до відповідача з проханням надати відомості про доходи позивачки, однак йому відмовлено з підстав не надання копії паспорту довірителя. З такою бездіяльністю позивачка не погоджується вказуючи, що в Податковому кодексі відсутній обов'язок представника надавати паспорт довірителя для отримання відомостей про особу , яку він представляє.

У відзиві на апеляційну скаргу представник відповідача заперечує доводи заявника щодо відсутності обов'язку щодо подання документу, що посвідчує особу представника та ксерокопію (з чітким зображенням) документа, що посвідчує особу довірителя при зверненні для отримання відомостей з Державного реєстру щодо іншої особи.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Виходячи з приписів ст.ст. 311, 263 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до п. 70.1 ст. 70 ПК України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).

До Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які є: громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов'язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України.

Порядок і процедура такої реєстрації регламентується нормами Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.2017 р. за № 1306/31174 (далі - Положення № 822).

Відповідно до п.3, 4 розділу 5 Положення №822, інформація, що збирається, використовується, формується контролюючими органами у зв'язку з реєстрацією і обліком фізичних осіб, вноситься до Державного реєстру та використовується з урахуванням обмежень, передбачених для податкової інформації з обмеженим доступом.

Інформація про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору накопичується у Державному реєстрі відповідно до поданих податковими агентами податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску згідно зі статтею 51 глави 2, підпунктом 70.16.1 пункту 70.16 статті 70 глави 6 розділу II Податкового кодексу України.

Отже, інформація, яка вноситься до Державного реєстру, зокрема про суми нарахованого/виплаченого доходу, використовується з урахуванням обмежень, передбачених для податкової інформації з обмеженим доступом.

Згідно п. 1 - 7 розділу 10 Положення №822 фізична особа, яка зареєстрована у Державному реєстрі чи в окремому реєстрі Державного реєстру, може отримати відомості про себе, наявні у Державному реєстрі.

Відомості з Державного реєстру є документом, який безоплатно надається контролюючим органом за зверненням фізичної особи (представника) щодо отримання відомостей про себе з Державного реєстру та свідчить про наявність або відсутність відомостей про таку особу в Державному реєстрі.

Пошук у Державному реєстрі здійснюється за такою сукупністю відомостей: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), число, місяць та рік народження, місце народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта).

Для отримання відомостей про себе з Державного реєстру фізична особа звертається особисто або через представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання) або до будь-якого контролюючого органу подає документ, що посвідчує особу, та заяву за формою № 10ДР (додаток 14). Представник додає до заяви за формою № 10ДР довіреність, засвідчену в нотаріальному порядку, на отримання відомостей з Державного реєстру, документ, що посвідчує особу такого представника, та ксерокопію (з чітким зображенням) документа, що посвідчує особу довірителя.

Оригінали документів після прийняття Заяви за формою № 10ДР повертаються, копії залишаються у контролюючому органі та зберігаються разом із зазначеною заявою.

Контролюючий орган відмовляє у прийнятті заяви та/або наданні відомостей з Державного реєстру у разі відсутності у запитувача законних підстав на отримання запитуваної інформації або у разі, якщо в заяві не вказані обов'язкові реквізити, вона не підписана, не містить дати, подані документи не відповідають пункту 4 цього розділу чи не підтверджують права заявника щодо представництва фізичної особи для отримання відомостей про неї з Державного реєстру.

Контролюючий орган протягом трьох робочих днів з дня звернення фізичної особи (представника) надає відомості з Державного реєстру за формою, наведеною в додатку 15 до цього Положення.

Відомості з Державного реєстру надаються контролюючим органом особисто фізичній особі або її представнику за умови пред'явлення документа, що посвідчує особу, та довіреності (для представника), про що робиться відповідний запис в журналі надання відомостей за формою, наведеною в додатку 16 до цього Положення.

Отже, із аналізу вищевказаних норм видно, що особа може звернутись самостійно та отримати відомості з Державного реєстру щодо себе. У разі ж звернення представника особи, він має надати заяву за формою № 10ДР, довіреність, засвідчену в нотаріальному порядку, на отримання відомостей з Державного реєстру, документ, що посвідчує особу такого представника, та ксерокопію (з чітким зображенням) документа, що посвідчує особу довірителя.

Відтак, суд першої інстанції обґрунтовано не приймав до уваги посилання позивачки на відсутність обов'язку щодо подання документу, що посвідчує особу представника та ксерокопію (з чітким зображенням) документа, що посвідчує особу довірителя.

Крім того, ухвалою суду від 02.08.2024 витребувано у позивачки та зобов'язано подати до суду протягом 10 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження докази звернення 03.06.2024 її представника до ГУ ДПС у Вінницькій області та докази відмови в наданні відомостей.

Дана ухвала отримана позивачкою 17.08.2024, про що свідчить рекомендоване поштове відправлення, однак докази звернення до податкового органу 03.06.2024 із заявою щодо отримання відомостей про нараховані та виплачені доходи, - суду не надано.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що в ході розгляду справи не знайшов свого підтвердження факт звернення представника позивачки 03.06.2024 до податкового органу із заявою щодо отримання відомостей про нараховані та виплачені доходи позивачки, відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Полотнянко Ю.П. Драчук Т. О.