Справа № 320/15159/24 Суддя (судді) першої інстанції: Скрипка І.М.
05 лютого 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Ключковича В.Ю.
Суддів: Грибан І.О., Кузьмишиної О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків на рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр Газ Ресурс» до Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Укр Газ Ресурс» (далі - позивач) з адміністративним позовом до Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач, апелянт), у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 05 вересня 2023 року № 1935/Ж10/31-00-04-01-01-31.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що в акті перевірки наявні недостовірні дані щодо строків направлення на реєстрацію 31-ї податкової накладної, які, на думку товариства, відправлені у межах граничних строків. Також вважає, що застосовані ставки штрафу не відповідають розміру зміненому у подальшому законодавцем. Також звертає увагу, що податкові накладні у цьому випадку складалися і реєструвалися під час дії карантину, який закінчився 30.06.2023, тому до товариства не повинні були застосовуватися відповідні санкції.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 05.09.2023 № 1935/Ж10/31-00-04-01-01-31 у частині нарахування штрафу у сумі 190886,4 грн (сто дев'яносто тисяч вісімсот вісімдесят шість гривень сорок копійок).
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр Газ Ресурс» за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків судовий збір у розмірі 2684 грн.
Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр Газ Ресурс» за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 7000, 00 грн.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, Центральне міжрегіональне управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року у справі № 320/15159/24 скасувати в частині задоволення позову та прийняти нове рішення у відповідній частині, яким у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГАЗ РЕСУРС» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення- відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року є необґрунтованим, винесеним без дотримання норм матеріального права - пункту 201.1 статті 201, абзаців першого, четвертого, чотирнадцятого пункту 201.10 статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1, 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX, пунктів 89 та 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, та порушення процесуального права - статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України та без з'ясування всіх обставин справи.
Відповідач зазначає, що законодавець абзацом 9 п. 201.10 ст. 201 ПК України чітко зазначив «Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції». Також, платник податків зобов'язаний зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування у встановлені терміни податковим законодавством. Доказом прийняття податковим органом розрахунку коригування та/або податкової накладної, поданій в електронній формі є квитанція (електронне повідомлення) з відповідною інформацією, в якій також відображена фактична дата її прийняття, яка відповідає даті її отримання цим органом.
Апелянт наголошує на тому, що позивач підлягає притягненню до відповідальності за порушення строків реєстрації усіх податкових накладних, що зазначені в акті перевірки.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року та від 19 грудня 2024 року відкрито апеляційне провадження та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.
Позивачем відзиву на апеляційну скаргу не подано.
Керуючись частинами 1 та 2 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Оскільки відповідач у своїй апеляційній скарзі оскаржує судове рішення в частині задоволення позовних вимог, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що саме в цій частині перевіряється законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Укр Газ Ресурс» є юридичною особою, місцезнаходження якої: 04070, місто Київ, вул. Сагайдачного, буд. 25, літ. Б, офіс 5. Видами економічної діяльності товариства є: 35.23 Торгівля газом через місцеві (локальні) трубопроводи (основний); 06.20 Добування природного газу; 09.10 Надання допоміжних послуг у сфері добування нафти та природного газу; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 35.12 Передача електроенергії; 35.14 Торгівля електроенергією; 35.22 Розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи.
25.07.2023 року посадовою особою ЦМУ ДПС (Головним державним інспектором відділу податкового адміністрування підприємств паливно-енергетичного комплексу управління податкового адміністрування підприємств виробничої сфери), на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, у порядку пункту 76.2 статті 76 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр Газ Ресурс».
Перевіркою встановлено порушення термінів реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних 49-ти податкових накладних.
За результатом перевірки складено акт від 25.07.2023 № 1712/Ж5/31-00-04-01-01-26/414227817.
У висновку акту зазначено про відповідальність товариства через порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних:
- на підставі абзацу першого пункту 120-1 статті 120-1 Податкового кодексу України - у сумі штрафної санкції 251058,23 грн;
- на підставі пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу - на суму штрафних санкцій 3537,16 грн.
Товариством подавалося заперечення на акт перевірки із примірниками роздруківок з Електронної системи стосовно дати реєстрації податкових накладних.
Рішенням ЦМУ ДПС від 29.08.2023 констатовано, що висновки акта перевірки відповідають вимогам законодавства. Пунктом 69.18 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платника здійснюється у робочі дні з 8 години по 18 годину.
На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення від 05.09.2023 № 1935/Ж10/31-00-04-01-01-31, яким нараховано 254 595,39 грн штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.
Під час перевірки було встановлено, що 49 податкових накладних товариства зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних із порушенням граничних строків реєстрації.
Позивач наполягає, що 31 із таких 49-ти накладних подані на реєстрацію у належні і допустимі строки.
Стосовно 31-ї податкової накладної, щодо яких позивачем стверджено дотримання строків реєстрації, судом першої інстанції встановлено наступне:
- податкова накладна №2989 від 29.07.2022 направлена на реєстрацію 15.08.2022 о 12:12, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022;
- податкова накладна №3072 від 29.07.2022 направлена на реєстрацію 15.08.2022 о 12:55, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022;
- податкова накладна №2875 від 27.07.2022 направлена на реєстрацію 15.08.2022 о 12:03, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022;
- податкова накладна №2874 від 26.07.2022 направлена на реєстрацію 15.08.2022 о 12:03, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022;
- податкова накладна №2990 від 29.07.2022 направлена на реєстрацію 15.08.2022 о 12:12, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022;
- податкова накладна №3151 від 31.07.2022 направлена на реєстрацію 15.08.2022 о 13:23, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022;
- податкова накладна №3150 від 29.07.2022 направлена на реєстрацію 15.08.2022 о 12:13, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022;
- податкова накладна №3063 від 28.07.2022 направлена на реєстрацію 15.08.2022 об 11:43, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022;
- податкова накладна №3075 від 29.07.2022 направлена на реєстрацію 15.08.2022 об 11:50, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022;
- податкова накладна №3152 від 31.07.2022 направлена на реєстрацію 15.08.2022 о 13:28, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022;
- податкова накладна №3050 від 28.07.2022 направлена на реєстрацію 15.08.2022 о 12:52, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022;
- податкова накладна №3153 від 31.07.2022 направлена на реєстрацію 15.08.2022 о 13:46, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022;
- податкова накладна №4436 від 20.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4697 від 28.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4664 від 28.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4511 від 21.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4482 від 21.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4486 від 21.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4570 від 25.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4353 від 18.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:43, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4751 від 31.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4542 від 22.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4471 від 20.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4708 від 28.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4509 від 21.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4367 від 19.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:43, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4360 від 18.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:43, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4418 від 19.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4398 від 19.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:43, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4714 від 28.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022;
- податкова накладна №4632 від 26.10.2022 направлена на реєстрацію 15.11.2022 о 15:44, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 16.11.2022.
За наведеного вбачається, що податкові накладні були направлені до ДПС не у робочий час податкового органу, у зв'язку із чим зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних після початку наступного робочого дня.
Позивач, вважаючи протиправним податкове повідомлення-рішення відповідача від 05 вересня 2023 року № 1935/Ж10/31-00-04-01-01-31, звернувся до суду з даним позовом.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виснував, що контролюючий орган безпідставно поширює визначені законодавцем у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України обмеження щодо днів надання електронних сервісів та приймання електронних документів на визначення граничних строків реєстрації податкових накладних та безпідставно ототожнює ці строки (визначені календарними днями) та процедурні строки, в межах яких платником податку мають бути здійснені дії, спрямовані на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування. Враховуючи правову позицію Верховного Суду у справах №260/5659/22 та №160/20076/23 та встановлені у випадку, який розглядається, у цій частині, обставини, суд дійшов висновку про дотримання Товариством «Укр Газ Ресурс» строків реєстрації 31-ї податкової накладної та відсутність у відповідача підстав для нарахування штрафних санкцій за порушення строків їх реєстрації. Для визначення суми, на яку оскаржуване повідомлення-рішення підлягає визнанню протиправним і скасуванню суд сумував застосовані за порушення термінів реєстрації 31-ї накладної штрафних санкцій (8,21+406,27+8333,33+270,19+34622,82+104,16+17,9+5000+38,99+5,25+105859,59+17,05+115,15+2915,34+155,08+2488,37+3015,22+202,31+2594,33+1465,77+901,28+2944,99+10297,71+2033,08+1805,27 +157,24+994,31+783,8+2131,21+972,82+229,36), що разом становить 190886,4 грн.
Таким чином, оскаржуване повідомлення-рішення скасовано у частині нарахування штрафу у сумі 190886,4 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Ключовим питанням у цій справі є перевірка правильності висновку про дотримання позивачем положень ПК України при надсиланні податкових накладних у кількості 31 шт. в останній день граничного строку відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246
Так, відповідачем не заперечується, що податкові накладні були направлені до ДПС не у робочий час податкового органу, у зв'язку із чим зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних після початку наступного робочого дня.
За фактичними обставинами справи, 31-а податкова накладна була направлена позивачем через автоматизовану систему для реєстрації 15 серпня 2022 року та 15 листопада 2022 року, але були доставлена і прийнята лише 18 серпня 2022 року та 16 листопада 2022 року відповідно.
Надалі, податковим органом здійснено реєстрацію 31-ї податкової накладної у свої робочі дні у межах 8 - 18 годин, втім позивач фактично надіслав на реєстрацію такі податкові накладні в останній день граничного строку їх реєстрації в ЄРПН, тобто вчасно.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За змістом частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України (тут і далі в редакції чинній на момент існування спірних правовідносин) встановлено, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
З аналізу вказаних правових норм слідує, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15 березня 2022 року №2120-IX (далі - Закон №2120-IX), який набрав чинності 17 березня 2022 року, пункт 69 підрозділу 10 розділу XX доповнено підпунктом 69.18 такого змісту: «Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години».
Зазначеною нормою встановлено графік роботи електронних сервісів податкового органу, у тому числі і Єдиного реєстру податкових накладних на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України.
Контролюючий орган вчиняє дії щодо прийняття податкових накладних/розрахунків коригування та надсилання квитанцій в інші строки та з урахуванням обмежень, введених підпунктом 69.18 пункту 69 Перехідних положень ПК України - у робочі дні з 8 години до 18 години. Тобто, такі скорочені строки вчинення дій контролюючим органом щодо прийняття електронних документів не означають одночасного обмеження платника податків щодо виконання податкового обов'язку поданням податкових накладних/розрахунків коригування на реєстрацію.
Відповідно до положень пунктів 2, 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Пунктом 11 Порядку №1246 передбачено, що після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Згідно з пунктами 13-15 вказаного Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Виходячи зі співвідношення предметів регулювання підпункту 69.18 пункту 69 Перехідних положень ПК України, норм статті 201 ПК України та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246), вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку № 1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації означених накладних відповідно до строків, установлених у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.
При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов'язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку № 1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, прийняти їх та зареєструвати. Іншими словами, у контролюючого органу зберігається обов'язок належного реагування на правомірні дії платника, але з урахуванням обмеженого робочого часу податкового органу згідно з підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.»
Відповідна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 07 лютого 2024 року у справі № 420/10441/23.
З аналізу вищезазначених норм права у сукупності вбачається, що прийняття чи неприйняття податкових накладних, надісланих засобами електронного зв'язку, відбувається на автоматичному рівні з урахуванням особливостей електронного документообігу у межах операційного дня, який відповідно до Порядку №1246 триває у робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Податковий орган в будь-якому випадку зобов'язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної.
Поряд з цим, оскільки законодавством встановлено чіткі та обмежені строки для реєстрації податкових накладних, задля уникнення порушення платником податків граничних строків для реєстрації податкових накладних у випадку, коли гранична дата припадає на вихідний чи святковий день, положеннями Порядку №1246 та пункту 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Колегія суддів зауважує, що пунктом 69.18 підрозділу 10 розділу XX ПК України хоч і обмежено час надсилання електронних документів, однак ця норма не змінює визначення терміну «операційний день».
При цьому, зміни до пункту 3 Порядку №1246, яким визначено, що операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин, не вносились. Більш того, пункт 69.18 підрозділу 10 розділу XX ПК України не встановлює нових правил реєстрації податкових накладних.
Таким чином, скорочені терміни надсилання електронних документів, що були визначені пунктом 69.18 ПК України, на момент направлення позивачем на реєстрацію 31 податкової накладної не можуть слугувати підставою для притягнення позивача до відповідальності відповідно до статті 120-1 ПК України.
Крім того, позивач не несе відповідальність за надходження на технічному рівні податкових накладних до контролюючого органу, оскільки на нього покладений лише обов'язок щодо їх надсилання до ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем.
Верховний Суд у постанові від 22 листопада 2021 року у справі №160/10558/19 вказував на помилковість висновку про те, що принциповим є не дата відправлення, а дата фактичного надходження податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних, оскільки такий висновок не відповідає технічному способу реєстрації податкових накладних.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає правильним висновок суду першої інстанції про дотримання Товариством «Укр Газ Ресурс» строків реєстрації відповідних названих вище 31-ї податкової накладної та відсутність у відповідача підстав для нарахування штрафних санкцій за порушення строків їх реєстрації.
Водночас, колегія суддів зауважує, що апеляційна скарга Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків не містить жодних доводів та заперечень щодо стягнення на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 7000, 00 грн, відтак рішення суду в даній частині апеляційним судом не переглядається.
Судовою колегією враховується, що згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року -залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя доповідач: В.Ю. Ключкович
Судді: І.О. Грибан
О.М. Кузьмишина