Постанова від 30.01.2025 по справі 340/2241/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2025 року м. Дніпросправа № 340/2241/23

Головуючий суддя І інстанції - Кравчук О.В.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Іванова С.М. (доповідач),

суддів: Шальєвої В.А., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Національної гвардії України на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.08.2024 року в адміністративній справі №340/2241/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, Головного управління Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (відповідач 2), Головного управління Національної гвардії України (відповідач 1), в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної гвардії України, військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо непризначення та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням III групи інвалідності з 28.11.2022 захворювання, Так, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;

- зобов'язати Головне управління Національної гвардії України, військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України провести дії по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням III групи інвалідності з 28.11.2022 захворювання, так, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою КМУ від 25.12.2013 № 975.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.08.2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Національної гвардії України щодо повернення на доопрацювання заяви ОСОБА_1 про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням III групи інвалідності.

Зобов'язано Головне управління Національної гвардії України розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням III групи інвалідності з 28.11.2022 року відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою КМУ від 25.12.2013 № 975.

У задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Національної гвардії України, звернулось з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати вищезазначене рішення та прийняти нову постанову про відмову в задоволені адміністративного позову.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що 02.08.2023 року комісією Головного управління Національної гвардії України прийнято рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (протокол від 02.08.2023 № 575/975 та лист Головного управління НГУ до військової частини НОМЕР_1 від 02.08.2023 № 27/11/3-8761/11). Суд першої інстанції не врахував, що позивач вже отримав одноразову грошову допомогу за 3-ю групу інвалідності з 28.11.2022, пов'язану з проходженням військової служби.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, відповідно до ст. 311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як свідчать встановлені обставини справи, ОСОБА_1 перебував на військовій службі з 1982 року по 2000 рік, а з 2000 року по 2008 рік проходив службу в органах внутрішніх справ України.

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 ВВ МВС України від 27.08.2008 №172 с/ч 31.08.2008 року, позивача виключено зі списків особового складу частини.

Із 14 грудня 2022 року позивачеві встановлена третя група інвалідності внаслідок захворювання, пов?язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

13 лютого 2023 року позивач, вважаючи, що має право на виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби, звернувся із відповідною заявою до відповідача-2.

До заяви, серед іншого, позивачем додано:

- довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією Серії 12 ЛАБ № 578000, яка видана Обласною МСЕК № 1 м. Кропивницький і у графі « 8. Група інвалідності» якої зазначено «третя з 28.11.2022 захворювання, так, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ»;

- довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках Cepiї 12 AAA № 008529, яка видана Обласною MCEK № 1 м. Кропивницький і у графі « 5. Причина втрати професійної працездатності» якої зазначено «захворювання, так, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ»;

- свідоцтво про хворобу від 23.07.08 № 487 Військово-лікарської комісії УМВС України в Кіровоградській області, у пункті 12 якого, зокрема зазначено «Приглухуватість 1 ст. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.»

Військова частина НОМЕР_1 направила дані документи до Головного управління Національної гвардії України.

Однак, Головне управління Національної гвардії України листом від 24 березня 2023 року №27/11/3-2886/04 повернуло подані позивачем документи на доопрацювання, мотивуючи таке повернення тим, що в поданих документах відсутня довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.

Не погодившись з вказаними висновками відповідача, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

Вирішуючи спір між сторонами та часткового задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача-1 про повернення на доопрацювання документів стосовно виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності є протиправними. Відповідач не надав інших доказів того, що ОСОБА_1 подав одночасно з заявою про виплату одноразової допомоги документи не в повному обсязі, або які потребують уточнення, або документи подано не за належністю, що могло б стати підставою для прийняття рішення про повернення документів на доопрацювання.

Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Частина друга статті 19 Конституції України зобов?язує органи державної влади, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із Законом України "Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України" внутрішні війська входили до системи МВС України. Внутрішні війська підпорядковувалися Міністру внутрішніх справ України. Безпосереднє управління внутрішніми військами здійснював командуючий цими військами.

3 набранням чинності Законом України "Про Національну гвардію України" (із 16.03.2014 року), втратив чинність Закон України "Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України", згідно п.3. Прикінцевих та перехідних положень якого головний орган військового управління Національної гвардії України, органи військового управління оперативно-територіальних об'єднань Національної гвардії України, військові частини і підрозділи з охорони важливих державних об'єктів та спеціальних вантажів, військові частини з охорони та оборони важливих державних об'єктів, військові частини і підрозділи з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, військові частини з охорони громадського порядку, підрозділи (загони) спеціального призначення, військові частини оперативного призначення, авіаційно військові частини, вищі навчальні заклади, навчальні військові частини (центри), бази, установи та заклади Національної гвардії України с правонаступниками відповідних органів військового управління, військових частин і підрозділів вищих навчальних закладів. навчальних військових частин, органів і підрозділів забезпечення, установ внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України без переоформлення актів на право постійного користування земельними ділянками та свідоцтва про право власності на нерухоме майно.

Відповідно до Положення про головний орган військового управління Національної гвардії України, затвердженого Указом Президента України від 28.03.2014 №346/2014. головним органом військового управління Національної гвардії України с Головне управління Національної гвардії України.

Згідно з Положенням про орган військового управління оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України, затвердженого наказом МВС України від 16.07.2014 року №681 органом військового управління оперативно-територіального об'єднання с територіальне управління. Національної гвардії України. Територіальне управління Національної гвардії України забезпечує керівництво службово-бойовою, адміністративно-господарською, фінансовою та повсякденною діяльністю з'єднань, військових частин і підрозділів, що входять до складу оперативно-територіального об'єднання. Територіальне управління Національної гвардії України у своїй діяльності керується Конституцією України. Законом України "Про Національну гвардію України", іншими законами України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актами Президента України. Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України та інших центральних органів виконавчої влади, наказами, директивами, розпорядженнями та дорученнями командувача Національної гвардії України, а також цим Положениям.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону України "Про Національну гвардію України" держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, членів їхніх сімей, працівників, резервістів Національної гвардії України, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти, стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби (виконання обов'язків служби у військовому резерві) або постраждали в полоні у ході бойових дій (війни), в умовах правового режиму надзвичайного стану, під час проходження військової служби за межами України в порядку військового співробітництва або під час участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Відповідно до частини другої статті 21 Закону України "Про Національну гвардію України" військовослужбовці Національної гвардії України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон), соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтями 1-2 Закону України "Про Національну гвардію України" військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 3 Закону України "Про Національну гвардію України" дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону України "Про Національну гвардію України" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Пунктом 4 частини другої статті 16 Закону України "Про Національну гвардію України" встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 (далі - Порядок № 975).

Даний Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).

Пунктом 11 Порядку передбачено, що військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Пунктом 12 Порядку визначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Пунктами 13, 14 Порядку визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання. Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати.

Як видно з матеріалів справи, після встановлення ІІІ групи інвалідності, позивач звернувся до відповідача -2 із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги, до якої додав передбачені Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженим Постановою КМУ від 25 грудня 2013 року №975 документи.

Вказані документи Військова частина НОМЕР_1 скерувала Головному управлінню Національної гвардії України.

Водночас, листом від 24 березня 2023 року №27/11/3-2886/04 Головне Управління повідомило про повернення поданих ОСОБА_1 документів стосовно виплати одноразової грошової допомоги на доопрацювання, у зв'язку з тим, що в поданих ним документах відсутня первинна довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.

Таким чином, відповідач на підставі пунктів 13, 14 Порядку прийняв рішення про повернення документів на доопрацювання з підстави відсутності первинної довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.

Однак, як свідчать встановлені обставини справи, при поданні заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, позивач додав передбачені Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженим Постановою КМУ від 25 грудня 2013 року №975 документи, в тому числі:

- довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією Серії 12 ЛАБ № 578000, яка видана Обласною МСЕК № 1 м. Кропивницький і у графі « 8. Група інвалідності» якої зазначено «третя з 28.11.2022 захворювання, так, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ»;

- довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках Cepiї 12 AAA № 008529, яка видана Обласною MCEK № 1 м. Кропивницький і у графі « 5. Причина втрати професійної працездатності» якої зазначено «захворювання, так, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ»;

- свідоцтво про хворобу від 23.07.08 № 487 Військово-лікарської комісії УМВС України в Кіровоградській області, у пункті 12 якого, зокрема зазначено «Приглухуватість 1 ст. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ».

Таким чином, дії відповідача про повернення на доопрацювання документів стосовно виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності є протиправними.

Поряд з вказаним, відповідач не надав інших доказів того, що ОСОБА_1 подав одночасно з заявою про виплату одноразової допомоги документи не в повному обсязі, або які потребують уточнення, або документи подано не за належністю, що могло б стати підставою для прийняття рішення про повернення документів на доопрацювання.

Що стосується посилань відповідача на те, що у поданих позивачем довідках вказано, що захворювання позивача пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а не з проходженням військової служби, то колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що останнє не може розглядатися як обґрунтована підстава для повернення документів заявника на доопрацювання. Оцінка відомостям, що наведені у таких довідках, повинна надаватись під час розгляду питання про призначення такої допомоги або про відмову у її призначенні.

Таким чином, з огляду на вказані обставини справи, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції про протиправність дій відповідача-1 щодо повернення поданих ОСОБА_1 документів на доопрацювання та необхідності зобов'язання Головного управління Національної гвардії України повторно розглянути документи щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності.

Що стосується посилань апелянта на те, що 06.07.2023 року до Головного управління НГУ повторно надійшла заява ОСОБА_1 з документами на виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням третьої групи інвалідності з 28.11.2022 на первинному огляді внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби та 02.08.2023 року комісією Головного управління НГУ прийнято рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, як на підставу безпідставності заявлених позивачем позовних вимог, то колегія суддів апеляційного суду вважає їх необґрунтованими, оскільки предметом наведеного спору є саме відмова відповідача у призначенні позивачу одноразової допомоги, розглянутої відповідно до заяви від 13.02.2023 року (з позовом позивач звернувся до суду першої інстанції 25.04.2023 року).

Отже, виникнення предмету спору та звернення до суду передувало прийняттю відповідачем наведеного рішення.

В свою чергу, колегія суддів апеляційного суду зазначає, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.08.2024 року було зобов'язано Головне управління Національної гвардії України, саме розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням III групи інвалідності з 28.11.2022 року відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою КМУ від 25.12.2013 № 975.

В свою чергу, протокол засідання комісії Головного управління Національної гвардії України щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися після 01.01.2014 року від 02.08.2023 № 575/97 може бути врахований відповідачем при виконанні судового рішення по даній справі.

Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної гвардії України - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.08.2024 року в адміністративній справі №340/2241/23 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.М. Іванов

суддя В.А. Шальєва

суддя В.Є. Чередниченко