Справа № 420/35114/23
05 лютого 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Аракелян М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
15 грудня 2023 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява Головного управління ДПС в Одеській області до Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 , в якій представник позивача просить суд стягнути з Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 , суму заборгованості по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості - 7539,58грн. на бюджетний рахунок - UА878999980334189815000015590 банк отримувача Казначейство України (ЕАП). код ЄДРПОУ: 37607526. отримувач коштів ГУК в Одеській області/Ширяївська селищна ТГ/18010900.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалами суду:
- від 20.12.2023 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі; постановлено, що справа буде розглядатись в порядку ст.262 КАС України;
- від 17.01.2024 року зобов'язано ГУ ДПС України в Одеській області надати суду пояснення та докази щодо: підстав зазначення у позовній заяві П.І.Б. « ОСОБА_2 » (РНОКПП НОМЕР_1 ), що є РНОКПП ФО ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ); місцезнаходження об'єкта нежитлової нерухомості та документа, який підтверджує право власності ФО ОСОБА_1 на цей об'єкт; термін, за який нарахована заборгованість ФО ОСОБА_1 та її розрахунок з підтверджуючими доказами;
- від 25.01.2024 року продовжено ГУ ДПС України в Одеській області строк для виконання вимог ухвали суду від 17.01.2024 року до 02.02.2024 року.
В обґрунтування позовних вимог (з урахуванням уточнення) позивач зазначив, що відповідно до розрахунку заборгованості до бюджету та інтегрованої картки платника (ІКП), податкова заборгованість ФО-ПП ОСОБА_1 перед бюджетом становить 69988,26 грн, а саме: заборгованість з орендної плати з фізичних осіб виникла:
- нараховано податок на майно громадян (нерухоме майно, транспортний податок, плата за землю). Податкове повідомлення-рішення (форма 'Ф') № 4381886-2410-1533 від 31.05.2023 термін сплати 25.08.2023 року на загальну суму - 70479,47 грн (основний платіж - 70479,47 грн, штрафні санкції - 0,00 грн, пеня - 0,00 грн ); Податкове повідомлення-рішення (форма 'Ф') N1726651-2408-1502 від 18.04.2023 термін сплати 05.08.2023 року на загальну суму - 3 730,67 грн.(основний платіж);
- зменшено переплату АО Платіжне доручення № 5021794SB по податковому рішенні (форма 'Ф') № 4381886-2410-1533 від 31.05.2023 у розмірі - 10,21 грн (часткове погашення заборгованості);
- зменшено переплату - Платіжне доручення № 5022697SB по податковому рішенні (форма 'Ф') № 4381886-2410-1533 від 31.05.2023 у розмірі - 481,00 грн.
У зв'язку із несплатою заборгованості позивачем було винесено податкову вимогу (форма 'Ф') № 0021306-1308-1532 від 19.09.2023 року, яка була надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням. Оскільки відповідач не сплатив боргу, він. підлягає стягненню з останнього у судовому порядку.
05.01.2024 року від відповідача до суду надійшов відзив, у якому він зазначив, що у позовній заяві позивачем вказано невірно його адресу, а також просить надати інформацію про таке: 1. Чому в позовній заяві вказаний ще один відповідач ОСОБА_2 і його РНОКПП співпадає з РНОКПП ОСОБА_1 ; 2. Місцезнаходження об'єкта нежитлової нерухомості, документ, який підтверджує власність ОСОБА_1 на нього. 3. Термін за який нарахована заборгованість в сумі 7359,58 грн та її розрахунок.
22.01.2024 року від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій зазначено, що у позовній заяві помилково зазначено одноразово в тексті (ПІБ) ОСОБА_2 . Також, відповідно до даних Головного управління ДПС в Одеській області, та згідно реєстрації баз ДРФО фізична особа - платник податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Фізичні особи, які тимчасово проживають за межами населеного пункту постійного проживання, подають заяву за формою №5ДР до будь-якого контролюючого органу. Внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків здійснюється протягом трьох робочих днів від дня подання фізичною особою відповідної заяви. Щодо стягнення податкового боргу позивач зазначив, що звернувся до суду з приводу стягнення залишку непогашеного податкового боргу з відповідача у сумі - 69988,26 грн.
25.01.2024 року та 31.01.2024 року на виконання ухвали суду, позивачем надано додаткові пояснення.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79,90 КАС України, суд дійшов наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ДПС в Одеській області за податковою адресою: АДРЕСА_2 .
З матеріалів справи вбачається, що станом на 07.12.2023 року, відповідно до довідки-розрахунку заборгованості до бюджету та інтегрованих карток платника (ІКП), податкова заборгованість ФОП ОСОБА_1 становить 69988,26 грн. а саме: - заборгованість з орендної плати з фізичних осіб на загальну суму 70479,47 грн з урахуванням часткової сплати у загальній сумі 491,21грн. (основний платіж).
31.05.2023 року ГУ ДПС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення №4381886-2410-1533, яким визначено ОСОБА_1 податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у сумі 70479,47 грн. (а.с.10).
Податкове повідомлення-рішення направлялись відповідачу на адресу: АДРЕСА_2 та відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення було вручено одержувачу - 26.06.2023 року (а.с.10 зворот).
У зв'язку із тим, що сума боргу не сплачена відповідачем самостійно, позивач звернувся до суду із позовом.
Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (ПК України) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з п. 57.3. ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Заявлена контролюючим органом до стягнення заборгованість відповідає визначенню податкового боргу згідно з п.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 87.9. ст. 89 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його Виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Відповідно до п. 59.1. ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної Податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У зв'язку з несплатою боржником заборгованості податковим органом було винесено та направлено відповідачу податкову вимогу форми Ф №0021306-1308-1532 від 19.09.2023 року, яку направлено на ім'я ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку за адресою: АДРЕСА_2 та була повернена у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Відповідно до п. 59.1. ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Строк давності, визначений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 59.5. ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. п. 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Наявність суми податкового боргу підтверджена довідкою-розрахунком заборгованості, роздруківкою інтегрованих карток платника податків, які за правилами ст.72-76 КАС України є належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами стану розрахунків з приводу виконання особою податкового обов'язку.
Стосовно посилань відповідача на невірне зазначення податковим органом адреси місцезнаходження/перебування суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 42.1, 42.2 ст. 42 Податкового кодексу України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу. Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі якщо вручити податкове повідомлення - рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення - рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.
Відповідно до ст. 70 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр). До Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які є, зокрема, громадянами України. До облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) вноситься така інформація: прізвище, ім'я та по батькові; дата народження; місце народження (країна, область, район, населений пункт); місце проживання, а для іноземних громадян - також громадянство; серія, номер свідоцтва про народження, паспорта (аналогічні дані іншого документа, що посвідчує особу), ким і коли виданий; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (у разі внесення інформації про особу до Єдиного державного демографічного реєстру). До інформаційної бази Державного реєстру включаються такі дані про фізичних осіб: джерела отримання доходів; об'єкти оподаткування; сума нарахованих та/або отриманих доходів; сума нарахованих та/або сплачених податків; інформація про податкову знижку та податкові пільги платника податків; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі на підставі даних розпорядника такого реєстру, наданих у порядку інформаційної взаємодії відповідно до законодавства. Фізична особа несе відповідальність згідно із законом за достовірність інформації, що подається для реєстрації у Державному реєстрі. Фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Міністерства фінансів України від 29 вересня 2017 року №822 затверджено Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2017 року за №1306/31174) (далі - Положення №822), розділом IX якого регламентовано порядок подання заяви про зміну даних, які вносяться до облікової картки та повідомлення.
Згідно п. 1 розділу IX Положення №822 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів відомості про зміну даних, які вносяться до Облікової картки або Повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання заяви за формою №5ДР (додаток 12) або заяви за формою №5ДРП (додаток 13) відповідно.
Пунктом 4 розділу IX Положення №822 передбачено, що внесення змін до Державного реєстру та окремого реєстру Державного реєстру здійснюється протягом трьох робочих днів від дня подання фізичною особою заяви за формою №5ДР або заяви за формою №5ДРП до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання). У разі звернення до будь-якого контролюючого органу строк внесення змін до Державного реєстру може бути продовжено до п'яти робочих днів.
Верховний Суд в постанові від 29 січня 2024 року по справі № 200/1185/21-а зазначив, що процедура внесення змін до Державного реєстру та даних облікової картки пов'язується саме з виконанням фізичною особою як платником податків свого обов'язку щодо звернення до контролюючого органу із відповідною заявою за формою №5ДР. Наведене вище у сукупності дає підстави дійти висновку, що на платника податку (фізичну особу) покладено обов'язок із повідомлення контролюючого органу про зміну ним свого місця проживання/місцезнаходження (податкової адреси), а невиконання такого обов'язку позбавляє його можливості посилатися на обставини невручення йому відповідних документів, якщо такі документи були направлені на визначену при взятті на облік податкову адресу. Надіслані контролюючим органом рекомендованим листом з повідомленням про вручення податкові повідомлення-рішення та/або податкова вимога на податкову адресу платника податків, яка відповідає даним Державного реєстру та облікової картки, вважаються врученими також у разі неможливості вручення адресату такого відправлення після проставлення поштовим органом відповідної відмітки з датою та причиною невручення. Однак, цей наслідок не може бути поширений на випадок, коли відповідні податкові документи були направлені контролюючим органом за адресою, яка не є адресою місця проживання (податковою адресою) фізичної особи, у тому числі повідомленою нею на виконання вимог пункту 70.7 статті 70 ПК України, або останнього відомого її місцезнаходження/перебування.
З матеріалів справи вбачається, що податкове повідомлення-рішення надсилалось на адресу відповідача, а саме: АДРЕСА_2 , яка станом на дату його прийняття була зазначена в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків.
Будь-яких доказів на підтвердження того, що після реєстрації за адресою: АДРЕСА_3 , відповідач звертався до податкового органу із заявою щодо зміни даних в порядку, визначеному чинним законодавством України, останнім до суду не надано.
За таких обставин, податкове повідомлення-рішення податкового органу, з урахуванням приписів ПК України, вважається врученим належним чином відповідачу (за останньою відомою адресою зареєстрованого місця його проживання).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач належними та допустимими доказами наявність та розмір податкового боргу не спростував, не довів те, що не був обізнаний про його існування
На підставі встановлених судом обставин та вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги доведеними, а отже адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Фізичної особи- платника податків ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу підлягає задоволенню.
В силу приписів ч.2 ст.139 КАС України, за відсутності залучення по вказаній справі свідків та проведення експертиз, судові витрати для розподілу відсутні.
Керуючись ст. ст.241-246, 250, 262, 294-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заборгованість по податку орендна плата з фізичних осіб - 69988(шістдесят дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят вісім)грн. 26коп. на бюджетний рахунок - UА878999980334189815000015590 банк отримувача Казначейство України (ЕАП). код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській області/Ширяївська селищна ТГ/18010900.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Учасники справи:
Позивач: Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166; адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044);
Відповідач: Фізична особа-платник податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса:, АДРЕСА_4 ).
Суддя М.М. Аракелян