Рішення від 05.02.2025 по справі 400/11192/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2025 р. № 400/11192/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаВійськово-лікарської комісії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги, вул. Пироговська, 2,м. Одеса,65044, 65044, Одеська область, м. Одеса, вул. Пироговська,а

треті особиВійськова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання протиправною та скасування постанови у формі довідки №7278 від 18.11.2024,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі- позивач) до Військово-лікарської комісії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону Клініки амбулаторно поліклінічної допомоги (далі -відповідач), третя особа: Військова частина НОМЕР_1 , в якій він просить суд:

визнати противоправною та скасувати Постанову військово-лікарської комісії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону у формі Довідки №7278 від 18.11.2024 року, якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано придатним до військової служби.

В обґрунтування позову представник позивача зазначає, що позивач після отримання травми під час виконання службових обов'язків був обстежений військово-лікарською комісією КНП "Очаківська багатопрофільня лікарня" і 28.10.2024 отримав довідку про придатність до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. Проте, 18.11.2024 відповідач провів позивачу ще одне обстеження, за результатами якого позивач був визнаний придатним до військової служби. Позивач вважає це обстеження протиправним як таке, що проведено неналежною медичною комісією з порушенням процедури проведення, а також без достатніх підстав, враховуючи наявність довідки від 28.10.2024. Позивач звертає увагу суду, що постанова військово-лікарської комісії, оформлена у вигляді довідки від 28.10.2024 року, видана ОСОБА_1 , підтверджує стан здоров'я позивача, є чинною та не скасованою у встановленому законом порядку станом на час звернення до суду із даним позовом. В підтвердження порушення процедури обстеження позивач посилається на відсутність рентгенологічного обстеження легені позивача, не проведення консультації та огляду лікарем-неврологом. Позивач вважає, що для захисту його прав довідку відповідача від 18.11.2024 слід визнати протиправною і скасувати.

Одночасно з позовною заявою представником позивача було подано заяву про забезпечення позову шляхом заборони військовій частині НОМЕР_1 в особі її уповноважених представників здійснювати переведення військовослужбовця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до інших військових частин до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі щодо визнання протиправними дій та скасування постанови військово-лікарської комісії військово-медичного клінічного центру Південного регіону у формі Довідки №7278 від 18.11.2024 року.

Ухвалою від 29.11.2024 суд відмовив у задоволенні заяви про забезпечення позову.

Ухвалою суду від 03.12.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, встановлено строк для подання сторонами заяв по суті.

Відповідач проти позову заперечив, у відзиві, з посиланням на Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, зазначив, що гарнізонна ВЛК є належною інстанцією, наділеною відповідними повноваженнями згідно з чинним законодавством. Відповідач зауважив, що зазначеним Положенням не надано право оскаржувати постанови (рішення) позаштатних ВЛК до суду. Відносно аргументів позову про проведення обстеження не в повному обсязі, відповідач стверджує, що показань для проведення рентгенологічного дослідження легені позивача не було, а огляд позивача лікарем-неврологом проведено. Відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

Позивачем надана до суду відповідь на відзив, в якій він зазначає, що відповідачем не спростована наявність у позивача на момент проходження медичного огляду відповідачем вже діючої Постанови ВЛК, прийнятої у законному порядку. Позивач наполягає на відсутності повноважень у гарнізонної військово-лікарської комісії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону амбулаторної поліклініки на проведення медичного огляду ОСОБА_1 .

В запереченнях на відповідь на відзив відповідач зауважив, що медичний огляд позивача з метою визначення його ступеня придатності до військової служби був здійснений за направленням командира військової частини НОМЕР_1 і за наявності всіх необхідних документів. Відповідач також повторив свою тезу про повноважність позаштатної постійно діючої гарнізонної ВЛК, створеної на базі Військово-медичного клінічного центру Південного регіону, з посиланням на підпункті 2.6.2 пункту 2.6 глави 2 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Справу розглянуто в письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини і відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 проходить військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 , що підтверджується відомостями військового квитка серія НОМЕР_2 .

Довідка № 50 від 23.10.2024 про обставини травми (контузії, каліцтва) свідчить про те, що 23.10.2024 ОСОБА_1 у службовий час одержав струс головного мозку, акубаротравму без порушення цілісності барабанних перетинок. Легка ступінь тяжкості. Травма, так, пов'язана з захистом Батьківщини.

Первинна медична картка, складена 23.10.2024, підтверджує надання медичної допомоги після отриманої травми.

Довідкою № 420 військово-лікарської комісії КНП «Очаківська багатопрофільна лікарня» встановлено, що за результатами проведеного медичного огляду 28.10.2024 позивач визнаний придатним до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

За направленням командира військової частини НОМЕР_1 вих. №887 від 16.11.2024 позивач був спрямований на медичний огляд з метою визначення його ступеня придатності до військової служби.

До направлення було додано: медичну книжку; посвідчення особи (військовий квиток); фотокартка 3 х 4 см; службову характеристику для проведення медичного огляду військово-лікарською комісією; медичну характеристику.

Медичний огляд проведено Гарнізонною війсково-лікарською комісією Військово-медичного клінічного центру Південного регіону клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги.

Картка обстеження та медичного огляду містить результати досліджень крові, сечі, ехокардіографії, медичних обстежень спеціалістів: терапевта, хірурга, невропатолога, офтальмолога, лора, дерматовенеролога, стоматолога.

18.11.2024 ВЛК Військово-медичного клінічного центру Південного регіону клініка амбулаторно-поліклінічної допомоги визначено ступень придавтності позивача до військовї служби - придатний. Висновок оформлено довідкою №7278.

Вважаючи висновок від 18.11.2024 №7278 військово-лікарської комісії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги (далі - Висновок ВЛК від 18.11.2024) протиправним, позивач звернувся до суду з вимогою про його скасування.

До спірних правовідносин підлягають застосуванню такі норми права.

Так, приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. за №2232-XII (надалі - Закон №2232-XII).

Приписами ч.1 ст.1 Закону №2232-XII визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону №2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України.

У відповідності до ч.10 ст.2 Закону №2232-XII, та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008р. за №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008р. за №1109/15800 (надалі - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Приписами п.1.2 розділу І Положення №402 визначено, що військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

Відповідно до п.1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Положеннями п.2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

За нормами пункту 2.5. розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК.

Госпітальні ВЛК створюються при ВМКЦ, медичних (лікувально-діагностичних) центрах, у тому числі розвідувального органу Міністерства оборони України, закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України.

Пунктами 2.6.3., 2.6.4 розділу І Положення № 402 визначено, що на госпітальну (гарнізонну) ВЛК покладається:

проведення медичного огляду осіб, указаних у пункті 1.2 розділу I Положення (крім допризовників), з метою визначення ступеня придатності до військової служби та в інших випадках, указаних у пункті 1.4 розділу II Положення.

Госпітальна (гарнізонна) ВЛК має право:

приймати постанови відповідно до цього Положення;

перевіряти з метою військово-лікарської експертизи організацію та стан лікувально-діагностичної роботи в закладах охорони здоров'я (установах) і у військових частинах, дислокованих у гарнізоні.

Наказом Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення» визначено адміністративно-територіальні зони відповідальності військово-медичних клінічних центрів за медичне забезпечення військових частин (закладів) Збройних Сил України. За цим наказом в зоні відповідальності Військово-медичного клінічного центру Південного регіону (місто Одеса) перебувають Одеська, Миколаївська, Херсонська, Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська області.

Застосовуючи ці приписи до обставин справи суд зазначає, що повноваження Гарнізонної військово-лікарської комісії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги територіально розповсюджені на місце проходження служби позивача - АДРЕСА_2 . При цьому, як позаштатна військово-лікарська комісія, вона мала право на проведення медичного огляду військовослужбовця з метою визначення ступеня придатності до військової служби (п.1.4. розділу І Положення № 402).

Порядок проведення медичного огляду військовослужбовців врегульований главою 6 розділу ІІ Положення № 402.

Пунктом 6.1. передбачено, що направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться: прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК, керівниками ТЦК та СП, начальниками (керівниками) закладів охорони здоров'я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органами прокуратури, слідчим, судом у порядку та з метою, визначеними цим Положенням.

Прямі начальники від командира окремої частини, йому рівних та вище мають право направляти підпорядкованих військовослужбовців на медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби виключно за рекомендацією лікаря закладу охорони здоров'я (установи), у разі виявлення у військовослужбовця під час обстеження або лікування захворювань, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), що можуть зумовлювати непридатність до військової служби.

На військовослужбовців, які направляються на медичний огляд ВЛК, подаються:

направлення із зазначенням військового звання, прізвища, ім'я та по батькові, дати народження, місяця та року призову (прийняття) на військову службу, ТЦК та СП, яким призваний у Збройні Сили України (колишнього СРСР), попереднього діагнозу та мети огляду (направлення на огляд може бути підписане начальником штабу (від начальника штабу полку та вище) або начальником кадрового органу (від начальника управління роботи з особовим складом об'єднання та вище) із посиланням на рішення відповідного командира (начальника). Зразок направлення наведено в додатку 14. Направлення на медичний огляд ВЛК, видане військовослужбовцю, обов'язкове до виконання;

медична книжка;

посвідчення особи (військовий квиток);

фотокартка 3 х 4 см без головного убору - при амбулаторному огляді;

службова характеристика для проведення медичного огляду військово-лікарською комісією (зразок заповнення якої наведено в додатку 15). У тексті характеристики наводиться інформація щодо освіти військовослужбовця, який ВВНЗ і коли закінчив, навчання в інших навчальних закладах, у тому числі закордонних, особливостей проходження військової служби, служби за кордоном, у складі національного персоналу, національного контингенту, військових місіях, участі у бойових діях тощо, обов'язково зазначається думка командування військової частини щодо фізичного стану, фактичної працездатності військовослужбовця, виконання ним своїх службових обов'язків за станом здоров'я та можливість подальшого проходження ним військової служби на займаній посаді, призначення на посаду з меншим обсягом обов'язків, на нижчу посаду тощо;

медична характеристика (у медичній характеристиці обов'язково зазначають інформацію про захворюваність військовослужбовця, результати медичних оглядів ВЛК (при вступі у ВВНЗ, відрядженні за кордон, у миротворчі місії, під час служби у спецспорудах тощо), втрату працездатності за станом здоров'я за останні три роки та думку начальника медичної служби військової частини щодо можливості подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на займаній посаді за станом здоров'я).

Крім того:

на осіб, які направляються на огляд з приводу поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних у період проходження ними військової служби, - оригінал або належним чином засвідчена копія довідки про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).

Військовослужбовці оглядаються ВЛК у закладах охорони здоров'я (установах) за територіальним принципом або за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки (пункт 6.6. глави 6 розділу ІІ Положення № 402).

Повертаючись до обставин справи, суд зазначає, що доданими до відзиву доказами підтверджується, що обстеження позивача відбувалось за наявності направлення командира Військової частини НОМЕР_1 № 2099 від 16.11.2024, в якому зазначено метою обстеження - визначення ступеня придатності до військової служби, службової характеристики від 08.11.2024, медичної характеристики від 15.11.2024, довідки № 50 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

Отже, за наявності зазначених вище документів відповідач не мав підстав для відмови у проведенні обстеження позивача на предмет визначення ступеня придатності до військової служби.

За таких обставин суд вважає помилковими твердження позивача про протиправність медичного обстеження, проведеного відповідачем за направленням командира Військової частини НОМЕР_1 .

Щодо визначених позивачем підстав для визнання спірного рішення неправомірним в зв'язку з його неповнотою, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 6.8 Положення № 402 на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - медична карта стаціонарного хворого.

Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.

Судом встановлено, що картка обстеження та медичного огляду містить результати досліджень крові, сечі, ехокардіографії, медичних обстежень спеціалістів: терапевта, хірурга, невропатолога, офтальмолога, лора, дерматовенеролога, стоматолога, відповідачем надано пояснення щодо причин не проведення позивачу повторного (після проведеного 30.09.2024) рентгенологічного обстеження органів грудної клітки.

Запис лікаря-невропатолога викладений також окремо.

Зазначене спростовує твердження позивача про проведення обстеження в неповному обсязі.

За результатами медичного обстеження відповідачем складено спірну постанову у вигляді довідки від 18.11.2024.

Водночас, суд в цій справі не вбачає підстав для оцінки правомірності цієї постанови ВЛК як такої з огляду наступне.

Порядок оскарження постанов ВЛК врегульований пунктом 3.3. глави 3 розділу I Положення № 402.

Так, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

За приписами пункту 3.4 розділу I Положення № 402 у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.

У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.

У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз'яснення, оформлене листом.

З наведеного суд робить висновок, що Положенням № 402 передбачено два шляхи оскарження постанови ВЛК: в судовому порядку і до ВЛК вищого рівня.

При цьому, норми Положення № 402 не містять приписів щодо можливості оскарження постанови позаштатної ВЛК в судовому порядку.

Посилання відповідача на цю обставину є слушним.

Оскільки позивачем не надано доказів звернення до військово-лікарської комісії вищого рівня зі скаргою на постанову відповідача, оформлену довідкою від 18.11.2024, з проханням провести повторний медичний огляд із дотриманням вимог Положення № 402, суд констатує, що позивач не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду з метою визначення придатності його до військової служби у встановленому законодавством порядку.

З огляду на те, що перевірка рішень позаштатних ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням №402, при проведенні медичного огляду особи належить до функцій штатної ВЛК вищого рівня, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби ВЛК вищого рівня не приймали, суд доходить висновку про недотримання позивачем вимог Положення № 402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду. Отже, позовні вимоги про скасування в судовому порядку спірної постанови, прийнятою позаштатною ВЛК, є передчасними.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість основних доводів сторін, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

В зв'язку з відмовою у задоволенні позову до суб'єкта владних повноважень, підстави для проведення розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ) до Військово-лікарської комісії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги (вул. Пироговська, 2,м. Одеса,65044 ЄДРПОУ 08199969) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суддя Л.Л. Дерев'янко