про залишення позовної заяви без руху
30 січня 2025 рокусправа № 380/17656/24
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд
у складі головуючої судді Андрусів У. Б.,
за участю:
секретаря судового засідання Молящої Т. В.
позивача ОСОБА_1
представниці відповідача Гій А. А.
розглянув у підготовчому засіданні клопотання представниці відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді,
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пред'явив позов до Головного управління Національної поліції у Львівській області (місцезнаходження: вул. Генерала Григоренка, буд. 3, м. Львів, 79000; ЄДРПОУ 40108833), у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Львівській області № 325 о/с від 14.06.2024 в частині звільнення ОСОБА_1 (0118668) з посади дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції у Львівській області та призначення на посаду інспектора роти №3 батальйону поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) ГУНП, відповідно до п. 4 ст. 68, пп. З п. 2 ч. 1 та ч. 8 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію»;
- поновити ОСОБА_1 на посаді дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції у Львівській області.
Ухвалою судді від 26.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
03.10.2024 відповідач подав заяву про залишення позову без розгляду у зв'язку із пропущення строку звернення до суду.
23.10.2024 позивач подав письмові пояснення, у яких просив відмовити у задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду.
Ухвалою суду від 25.10.2024 вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
У підготовчому засіданні суд поставив на обговорення питання про залишення позову без руху у зв'язку з пропуском строку звернення до суду. Позивач заперечив проти залишення позову без руху, стверджуючи, що ним строк не пропущений. Представниця відповідача, покликаючись на доводи, викладені у заяві про залишення позову без розгляду, стверджувала про несвоєчасність пред'явлення позивачем цього позову, а тому не заперечувала проти залишення позову без руху.
Згідно з вимогами ч. 13 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
За правилами ч. 1 ст. 118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Визначення строку звернення до адміністративного суду в системному зв'язку з принципом правової визначеності слугує меті забезпечення передбачуваності для відповідача (як правило, суб'єкта владних повноважень в адміністративних справах) та інших осіб того, що зі спливом установленого проміжку часу прийняте рішення, здійснена дія (бездіяльність) не матимуть зворотної дії в часі та не потребуватимуть скасування, а правові наслідки прийнятого рішення або вчиненої дії (бездіяльності) не будуть відмінені у зв'язку з таким скасуванням. Тобто встановлені строки звернення до адміністративного суду сприяють уникненню ситуації правової невизначеності щодо статусу рішень, дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень.
Як вбачається зі змісту прохальної частини позовної заяви, позивач оскаржує акт індивідуальної дії відповідача, зокрема: наказ Головного управління Національної поліції у Львівській області від 14.06.2024 № 325 о/с.
Однак за захистом своїх прав звернувся до суду з цим позовом лише 20.08.2024, тобто з пропуском встановленого законом строку. Заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду із зазначенням причин поважності його пропуску не подав.
Згідно з приписами ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Всупереч зазначеним нормативним вимогам, до позовної заяви позивач не додав заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням причин пропуску та доказів, що підтверджуються причини пропуску.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
За правилами ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовну заяву подано без додержання вимог, передбачених ст. 161 КАС України, її необхідно залишити без руху та встановити позивачу строк для усунення виявлених недоліків.
Керуючись ст. 122, 123, 160, 167, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді залишити без руху.
2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви у строк, що не перевищує п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням причин поважності його пропуску та надання відповідних доказів.
3. Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення недоліків у встановлений строк, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
4. Копію цієї ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено 03.02.2025.
СуддяАндрусів Уляна Богданівна