про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви
04 лютого 2025 року м. Київ 200/5961/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Генерального консульства України в Дюссельдорфі в особі Міністерства закордонних справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Генерального консульства України в Дюссельдорфі, Міністерства закордонних справ України, Посольства України у Федеративній Республіці Німеччина, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Генерального консульства України в Дюссельдорфі (Immermannstrabe 50, 40210, Dusseldorf) щодо не неприйняття до розгляду поданих документів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за її заявою про набуття нею громадянства за територіальним походженням та не прийняття за результатами їх розгляду рішення;
- зобов'язати Генеральне консульство України в Дюссельдорфі (Immermannstrabe 50, 40210, Dusseldorf) прийняти документи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за її заявою про набуття нею громадянства за територіальним походженням, для прийняття рішення про оформлення набуття громадянства України;
- зобов'язати Генеральне консульство України в Дюссельдорфі (Immermannstrabe 50, 40210, Dusseldorf) прийняти рішення про оформлення набуття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянства України за територіальним походженням та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідку про реєстрацію громадянином України.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.09.2024 у справі №200/5961/24 передано на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
29.11.2024 матеріали адміністративної справи №200/5961/24 надійшли на адресу Київського окружного адміністративного суду та за результатами автоматизованого розподілу були передані судді Дудіну С.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 залишено без руху та встановлено позивачу 10-денний строк з дня отримання копії ухвали суду, протягом якого позивачу необхідно було усунути недоліки позовної заяви, а саме: надати уточнену позовну заяву (три примірники), з урахуванням вказаних судом зауважень
26.12.2024 на адресу суду через систему "Електронний суд" від позивача надійшла уточнена позовна заява, в якій в якості відповідача вказано Генеральне консульство України в Дюссельдорфі в особі Міністерства закордонних справ України.
Дослідивши вказану заяву, суд зазначає таке.
Частиною першою статті 42 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно з частинами першою та третьою статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
При цьому, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч. 1 ст.4 КАС України).
Відповідно до частини першої статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Частиною другою статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (частина третя статі 43 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином, наявність у суб'єкта владних повноважень статусу юридичної особи не є визначальним для можливості такого суб'єкта виступати відповідачем в адміністративному процесі.
Верховний Суд у постанові від 04.02.2019 у справі №158/2944/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 79615583) зазначив, що адміністративна процесуальна правосуб'єктність органів державної влади не залежить від того, є вони юридичними особами чи ні. Є чимало органів, які не мають статусу юридичної особи, наприклад, Кабінет Міністрів України (статус юридичної особи має його Секретаріат), виборчі комісії, крім Центральної виборчої комісії, тощо.
Відповідно до частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Отже, суб'єктний склад учасників справи має бути чітко визначений позивачем, з метою визначення того суб'єкта, до якого адресовані позовні вимоги.
Пунктом 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У позовній заяві в якості відповідача позивач зазначив Генеральне консульство України в Дюссельдорфі в особі Міністерства закордонних справ України.
Отже, фактично зазначено подвійного відповідача "суб'єкта в особі суб'єкта", що суперечить правовій визначеності.
Суд зауважує, що спірна бездіяльність щодо не неприйняття до розгляду поданих позивачем документів про набуття громадянства за територіальним походженням та не прийняття за результатами їх розгляду рішення була вчинена Генеральним консульством України в Дюссельдорфі, який і є суб'єктом владних повноважень, поведінка якого оскаржується позивачем.
За таких обставин, належним відповідачем є саме Генеральне консульство України в Дюссельдорфі, незважаючи на відсутність у нього статусу юридичної особи, що підтверджується наведеною вище правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 04.02.2019 у справі №158/2944/17.
У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно уточнити склад учасників справи, з урахуванням вказаних судом зауважень щодо належного відповідача у справі.
Відповідно до частини другої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне продовжити строк для усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись статтями 121, 241, 243, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Продовжити строк для усунення недоліків позовної заяви на 10 календарних днів з дня вручення копії даної ухвали суду, протягом якого позивачу необхідно:
- надати уточнену позовну заяву (два примірника), з урахуванням вказаних судом зауважень.
2. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) позивачу, зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Дудін С.О.