ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"05" лютого 2025 р. справа № 300/9601/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Міністерство оборони України, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання розглянути заяву про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 25.10.2024, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, заявник, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі по тексту також - відповідач, уповноважений орган, центр комплектування, ІНФОРМАЦІЯ_2 ,), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Міністерство оборони України (надалі по тексту також - третя особа, МО України, МОУ), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень ІНФОРМАЦІЯ_3 , що виразилась у невиконанні вимог нормативного акту, а саме Постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 по розгляду заяви про відстрочку від призову по мобілізації від 25 жовтня 2024 року;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву про відстрочку від 25 жовтня 2024 року на підставі пункту 8 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" у встановленому законом порядку.
Підставою звернення до суду, на переконання позивача, є протиправна бездіяльність щодо не розгляду заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 25.10.2024, в той час, як він є особою, яка не підлягає мобілізації на підставі пункту 8 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 25.10.2024 скерував до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву встановленої форми про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 8 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року за №3543-XII (надалі по тексту також - Закон №3543-XII) із долученими нотаріально посвідченими копіями документів, які підтверджують право на надання відстрочки. У коментованій заяві позивач просив таку розглянути та оформити довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, а про результати розгляду та прийняте рішення просив повідомити письмово за адресою, зазначеною у такому зверненні.
Як стверджує ОСОБА_1 , останній не отримав від відповідача жодної інформації про результати розгляду заяви від 25.10.2024. За доводами позивача, відповідно до пункту 60 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 за №560 (надалі по тексту також - Порядок №560), заяви про відстрочку розглядає комісія, створена при ТЦК та СП. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. За результатами розгляду отриманих документів комісія приймає рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, оформлену протоколом.
За аргументами ОСОБА_1 , про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки, за формою, визначеною у додатку №6 Порядку №560. З огляду зазначені обставини, на переконання позивача, ІНФОРМАЦІЯ_4 допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду його звернення від 25.10.2024, а відтак, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із заявою від 18.12.2024 про забезпечення позову, зареєстрованою в канцелярії суду 23.12.2024, одночасно із поданням адміністративного позову до відповідача, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерство оборони України, в якій просив суд заборонити ІНФОРМАЦІЯ_5 здійснювати будь-які дії, спрямовані на призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації до ухвалення рішення в адміністративній справі (а.с.29-31).
Підставою звернення із заявою про забезпечення позову, на переконання заявника, є очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам останнього до ухвалення рішення в адміністративній справі, для відновлення яких необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Окрім цього, як стверджує ОСОБА_1 , здійснення щодо нього будь-яких дій, спрямованих на призов на військову службу під час мобілізації, "прямо і очевидно порушить право [заявника] на відстрочку, надане конкретною нормою чинного закону".
Додатково вказується про суттєве погіршення, у разі вчинення вищеописаних дій, процесуальних можливостей заявника, як позивача.
Розглянувши в порядку письмового провадження заяву про забезпечення позову від 18.12.2024, що надійшла від заявника, ОСОБА_1 , одночасно з поданням позовної заяви до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерство оборони України, про заборону вчиняти певні дії, Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 25.12.2024 повернув без розгляду заяву про забезпечення позову від 18.12.2024 ОСОБА_1 (а.с.33-34).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України). Одночасно судом витребувано додаткові документи, необхідні для розгляду справи (а.с.36-37).
Позивач скерував на адресу суду заяву про долучення письмових доказів від 06.01.2025, реєстрацію якої із відповідними доданими документами здійснено судом 07.01.2025 за вх.№381/25 (а.с.41-68). У вказаній заяві ОСОБА_1 зазначив про обставину внесення про останнього відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також про те, що на момент звернення з цим адміністративним позовом, останнього не повідомлялось про прийняте відповідачем рішення за результатами розгляду заяви позивача від 25.10.2024.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву. Так, від ІНФОРМАЦІЯ_1 на адресу суду надійшов відзив від 20.01.2025 за №1/1/221, реєстрацію якого проведено судом 20.01.2025 за вх.№1420/25 (а.с.71-121). ІНФОРМАЦІЯ_4 не погоджується з доводами ОСОБА_1 , викладеними у позовній заяві, вказує на їх безпідставність та необґрунтованість, з огляду на наступне.
Як зазначив відповідач, 30.10.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшло звернення ОСОБА_1 , за змістом якого, заявник повідомив, що є особою, котра на підставі пункту 8 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, просив оформити довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Коментоване звернення розглянуто комісією з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_6 (надалі по тексту також - Комісія) та прийнято рішення повернути звернення ОСОБА_1 на доопрацювання. Таке рішення мотивовано недотриманням заявником вимог пункту 58 Порядку №560 в частині не надання до звернення копій документів, що підтверджують право на відстрочку, зокрема, витягу з рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, згідно з додатком 5 Порядку №560, а також у зв'язку з неможливістю провести перевірку права на відстрочку за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів за відсутності даних щодо перебування позивача на військовому обліку в такій інформаційній системі.
Зазначене рішення доведено до відома позивача листом від 01.11.2024 за №1/1/3781/1, шляхом направлення простого поштового відправлення на адресу ОСОБА_1 , вказану у заяві від 25.10.2024.
Також відповідач вказав на те, що ОСОБА_1 за номером телефону 15.01.2024 повідомлено про прийняте комісією рішення, та роз'яснено, що у разі надання витягу із рішення виконавчого органу міської ради про надання дитині статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, останньому буде надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Правомірність оскаржуваних позивачем дій, відповідач додатково мотивує тим, що відповідно до пункту 25 Положення про комісію для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_6 , затвердженого наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 від 30.05.2024 за №202, на підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову в наданні відстрочки. Рішення Комісії оформлюється протоколом. Зазначив, що у випадках встановлення недотримання вимог пункту 58 Порядку №560, Комісія має право прийняти рішення про повернення звернення на доопрацювання. З наведених підстав, відповідач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Міністерство оборони України, не скористалась правом на надання пояснень щодо позовних вимог.
Згідно наявної в матеріалах справи довідки про доставку електронного листа, ухвалу про відкриття провадження від 27.12.2024 у справі №300/9601/24 надіслано одержувачу - Міністерство оборони України засобами електронного зв'язку через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, котру доставлено до електронного кабінету останнього 27.12.2024 о 19:05 годині (а.с.39).
Відповідно до частини 1 статті 174 КАС України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 251 цього Кодексу.
Днем вручення судового рішення, серед іншого, є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи (пункт 2 частини 6 статті 251 КАС України).
З урахуванням вказаного ухвала суду про відкриття провадження у справі від 27.12.2024 вважається врученою третій особі належним чином.
Міністерство оборони України, станом на дату прийняття рішення у цій справі, не скористалось правом на подання пояснень у строк, встановлений ухвалою про відкриття провадження від 27.12.2024.
В силу вимог частини 2 статті 165 КАС України у разі ненадання третьою особою пояснень у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши зміст позовної заяви і відзиву на позов, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 та з 18.04.2005 перебуває у статусі військовозобов'язаного в ІНФОРМАЦІЯ_9 , що засвідчується відповідними записами у паспорті громадянина України серії НОМЕР_1 від 09.03.2001 (а.с.90-92).
У позивача також є в наявності військовий квиток серії НОМЕР_2 від 11.11.2005 (а.с.80-89).
Згідно витягу №534-18052024 від 18.05.2024 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , не має права на бронювання від призову на військову службу під час мобілізації та відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (а.с.68).
Рішенням Івано-Франківського міського суду від 02.11.2022 у справі №344/11815/22 (провадження №2-о/344/237/22) заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про усиновлення дитини задоволено, зокрема, ухвалено:
- усиновити малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , усиновлювачами ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ;
- зобов'язати Івано-Франківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису №729 складеного Івано-Франківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) 07.04.2021 про народження ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_11 , записавши батьком дитини громадянина України ОСОБА_1 , матір'ю - громадянку України ОСОБА_2 , змінивши в графі прізвище дитини з " ОСОБА_4 " на " ОСОБА_5 ", в графі по-батькові з " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 ", графи "ім'я", "дата народження", "місце народження" залишити без змін.
Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду.
Як слідує з Єдиного державного реєстру судових рішень (із повним доступом) рішення Івано-Франківського міського суду від 02.11.2022 у справі №344/11815/22 (провадження №2-о/344/237/22) набрало 05.12.2022 законної сили.
Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) 07.12.2022 повторно видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 , згідно якого ОСОБА_8 народився ІНФОРМАЦІЯ_10 , батьком є ОСОБА_1 , матір'ю ОСОБА_2 (а.с.50).
Позивач, як особа, яка на підставі пункту 8 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, 25.10.2024 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив оформити довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Про результати розгляду заяви та прийняте рішення просив повідомити письмово за адресою, зазначеною у заяві (а.с.78-79).
До означеної заяви, ОСОБА_1 долучив нотаріально посвідчені копії: військового квитка № НОМЕР_5 (а.с.80-89), паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 (а.с.90-92), реєстраційної картки платника податків (а.с.93), свідоцтва про народження ОСОБА_8 (а.с.94), рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області по справі №344/11815/22 від 02.11.2022 про усиновлення дитини, яка має статус позбавленої батьківського піклування (а.с.95-98).
Відповідачем не заперечується обставина отримання ІНФОРМАЦІЯ_4 заяви ОСОБА_1 від 25.10.2024 разом із переліченими вище документами, ба більше, копії означених документів долучено до відзиву на позовну заяву.
Комісією з розгляду питань надання та оформлення відстрочки, відмови у наданні відстрочки, продовження терміну її дії, скасування (зміни) раніше прийнятого рішення комісією з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_6 у складі, затвердженому розпорядженням Івано-Франківської районної військової адміністрації від 28.05.2024 за №91 розглянуто документи військовозобов'язаних щодо встановлення обставин які надають їм право на отримання відстрочки згідно з пунктом 8 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняло рішення, оформлене протоколом №22 від 31.10.2024 (а.с.103-104).
Згідно з пунктом 6.1 витягу з протоколу від 31.10.2024 за №22 відносно позивача вирішено повернути на доопрацювання у зв'язку з недотримання заявником вимог пункту 58 Постанови №560 в частині не додання до звернення документів, що підтверджують право на відстрочку, або копій таких документів, засвідчених в установленому законом порядку, зазначених у переліку згідно з додатком 5 (для підтвердження статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, - витяг із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.
Висновок за результатами перевірки: у зв'язку з не можливістю провести перевірку за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, керуючись абзацом 11 пункту 60 Постанови №560, підпунктом 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 за №1487), рекомендовано заявнику прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 , пред'явити оригінал або надати належним чином засвідчену копію витягу із рішення виконавчого органу міської ради про надання дитині статусу дитини, позбавленої батьківського піклування.
За результатами розгляду звернення ОСОБА_1 всі члени Комісії (7 осіб) проголосували "за" повернення на доопрацювання заяви від 25.10.2024 (а.с.103-104).
ІНФОРМАЦІЯ_4 листом від 01.11.2024 за №1/1/3781/1 повідомив позивача про прийняте Комісією рішення про повернення на доопрацювання звернення від 25.10.2024. Просили подати звернення з дотриманням вимог пункт 58 Постанови №560 в частині подання документів, що підтверджують право на відстрочку, або копій таких документів, засвідчених в установленому порядку і у зв'язку з неможливістю провести перевірку за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.106-107).
За доводами відповідача, коментований лист скеровано ОСОБА_1 за адресою, зазначеною у заяві від 25.10.2024, свідченням чого є копія конверту із відміткою АТ "Укрпошта" із рукописним проставленням відмітки "повернення" (а.с.108).
Адвокат Сізоненко Володимир Петрович, в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до відповідача із адвокатським запитом від 22.11.2024 за №03мз/1-24, в якому ставив питання щодо розгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно з пунктом 8 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (а.с.99-100).
Відповідач листом від 04.12.2024 за №1/1/4649/1, у відповідь на адвокатський запит від 22.11.2024 за №03мз/1-24, направив адвокату ОСОБА_9 копію відповіді 01.11.2024 за №1/1/3781/1 (а.с.105).
Також адвокат ОСОБА_9 скерував до Міністерства оборони України скаргу від 05.12.2024 на бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо не розгляду заяви про відстрочку позивача від 25.10.2024 та не надання відповіді на адвокатський запит від 22.11.2024 (а.с.21-22)
ОСОБА_1 до заяви від 06.01.2025 долучено лист ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19.12.2024 за №9/2/4656, складений у відповідь на звернення від 05.12.2024, за змістом якого позивач не перебуває на військовому обліку в районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_12 і повідомлено про необхідність стати на військовий облік у відповідний ТЦК та СП за місцем проживання, оновити військово-облікові документи та подати заяву належної форми про надання відстрочки з пакетом документів, які надають право отримати відстрочку під час мобілізації (а.с.67).
Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , що виразилась у невиконанні вимог Постанови №560 по розгляду заяви про відстрочку від призову по мобілізації від 25 жовтня 2024 року, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду, з метою захисту свого порушеного права на належний розгляд заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року за №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі по тексту також - Закон №2232-ХІІ).
Згідно з частинами 1, 2 статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (надалі по тексту також - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (надалі по тексту також - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року за №3543-XII "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (надалі по тексту також - Закон №3543-XII).
Відповідно до статті 1 Закону № 3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України (частина 5 статті 22 Закону № 3543-ХІІ).
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, передбачена статтею 23 Закону №3543-ХІІ.
Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року за №154 (надалі по тексту також - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (надалі по тексту також - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків, серед іншого, є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (надалі по тексту також - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (надалі по тексту також - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства (пункт 9 Положення №154).
Відповідно до абзацу 9 пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Оскільки відповідач є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, саме на нього покладено обов'язок щодо прийняття рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час.
З 18.05.2024 змінено порядок отримання відстрочки від військової служби, у зв'язку із внесенням змін до статті 23 Закону №3543-XII Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" від 11 квітня 2024 року за №3633-IX.
Також із вказаної дати набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року за №560 (надалі по тексту також - Порядок №560), який визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
За змістом пунктів 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно з пунктом 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Особисте прибуття особи для прийняття та вирішення вказаного виду заяв законом не передбачено.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років.
Додаток 5 до Порядку №560 містить перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону №3543-ХІІ, у залежності від категорії осіб, які мають право на відстрочку.
Так, документами, що підтверджують право на відстрочку на підставі пункту 8 частини 1 вказаного Закону є:
- для підтвердження статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, - витяг із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;
- для патронатних вихователів - договір про патронат над дитиною, типова форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2021 року за №893 (Офіційний вісник України, 2021, №69, ст. 4386);
- для опікунів, піклувальників - рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або рішення суду про встановлення опіки, піклування;
- для усиновлювачів - рішення суду про усиновлення;
- для прийомних батьків - договір про влаштування дітей на виховання та спільне проживання у прийомній сім'ї відповідно до додатка до Положення про прийомну сім'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 року за №565 (Офіційний вісник України, 2002, №18, ст. 926; 2006 р., №6, ст. 299);
- для батьків-вихователів - договір про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу відповідно до додатка до Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 року за №564 (Офіційний вісник України, 2002, №18, ст. 925; 2006, №6, ст. 299).
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (пункт 59 Порядку №560).
Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини 1, пунктах 3, 4, 5 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що для отримання на підставі пункту 8 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаному необхідно надати на розгляд комісії документи на підтвердження відповідного статусу дитини до моменту усиновлення (у даному випадку статусу дитини, позбавленої батьківського піклування), віку дитини (до 18 років) та статусу військовозобов'язаного, як усиновлювача.
Повертаючись до фактичних обставин справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 25.10.2024 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив оформити довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Про результати розгляду заяви та прийняте рішення просив повідомити письмово за адресою, зазначеною у заяві (а.с.78-79).
До означеної заяви, ОСОБА_1 долучив нотаріально посвідчені копії: військового квитка № НОМЕР_5 (а.с.80-89), паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 (а.с.90-92), реєстраційної картки платника податків (а.с.93), свідоцтва про народження ОСОБА_8 (а.с.94), рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області по справі №344/11815/22 від 02.11.2022 про усиновлення дитини, яка має статус позбавленої батьківського піклування (а.с.95-98).
Комісією з розгляду питань надання та оформлення відстрочки, відмови у наданні відстрочки, продовження терміну її дії, скасування (зміни) раніше прийнятого рішення комісією з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_6 у складі, затвердженому розпорядженням Івано-Франківської районної військової адміністрації від 28.05.2024 за №91 розглянуто документи військовозобов'язаних щодо встановлення обставин які надають їм право на отримання відстрочки згідно з пунктом 8 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняло рішення, оформлене протоколом №22 від 31.10.2024 (а.с.103-104).
Згідно з пунктом 6.1 витягу з протоколу від 31.10.2024 за №22 відносно позивача вирішено повернути на доопрацювання у зв'язку з недотримання заявником вимог пункту 58 Постанови №560 в частині не додання до звернення документів, що підтверджують право на відстрочку, або копій таких документів, засвідчених в установленому законом порядку, зазначених у переліку згідно з додатком 5 (для підтвердження статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, - витяг із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.
Висновок за результатами перевірки: у зв'язку з не можливістю провести перевірку за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, керуючись абзацом 11 пункту 60 Постанови №560, підпунктом 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 за №1487), рекомендовано заявнику прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 , пред'явити оригінал або надати належним чином засвідчену копію витягу із рішення виконавчого органу міської ради про надання дитині статусу дитини, позбавленої батьківського піклування.
За результатами розгляду звернення ОСОБА_1 всі члени Комісії (7 осіб) проголосували "за" повернення на доопрацювання заяви від 25.10.2024 (а.с.103-104).
Рішенням Івано-Франківського міського суду від 02.11.2022 у справі №344/11815/22 (провадження №2-о/344/237/22) заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про усиновлення дитини задоволено, зокрема, ухвалено:
- усиновити малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , усиновлювачами ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ;
- зобов'язати Івано-Франківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису №729 складеного Івано-Франківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) 07.04.2021 про народження ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_11 , записавши батьком дитини громадянина України ОСОБА_1 , матір'ю - громадянку України ОСОБА_2 , змінивши в графі прізвище дитини з " ОСОБА_4 " на " ОСОБА_5 ", в графі по-батькові з " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 ", графи "ім'я", "дата народження", "місце народження" залишити без змін.
Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду.
Як слідує з Єдиного державного реєстру судових рішень (із повним доступом) рішення Івано-Франківського міського суду від 02.11.2022 у справі №344/11815/22 (провадження №2-о/344/237/22) набрало 05.12.2022 законної сили.
На підставі вказаного рішення суду Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) 07.12.2022 повторно видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 , згідно якого ОСОБА_8 народився ІНФОРМАЦІЯ_10 , позивача зазначено батьком дитини (а.с.50).
Щодо підтвердження статусу дитини суд зазначає, що відповідно до пункту 3 Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2008 року за № 905 (надалі по тексту також - Порядок № 905), облік дітей, які можуть бути усиновлені (надалі по тексту також - облік), здійснюється службами у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем походження дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, уповноваженим органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань дітей, службами у справах дітей обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та Нацсоцслужбою.
Усиновлення дитини, яка не перебуває на місцевому обліку дітей, які можуть бути усиновлені, у службі у справах дітей районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради не допускається, крім випадків, передбачених пунктами 85 і 91 цього Порядку.
Пунктом 4 Порядку № 905 визначено, що на облік беруться: 1) діти-сироти; 2) діти, позбавлені батьківського піклування; 3) діти, батьки яких дали згоду на усиновлення.
Як слідує зі змісту рішення Івано-Франківського міського суду від 02.11.2022 у справі №344/11815/22 (провадження №2-о/344/237/22), під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 03.05.2022 дитині ОСОБА_10 ) ІНФОРМАЦІЯ_10 , встановлено статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с.46).
З наданих позивачем документів слідує, що ОСОБА_1 є усиновлювачем дитини, яка до моменту усиновлення була дитиною, позбавленою батьківського піклування. Станом на час подання позивачем заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації дитина не досягла 18-річного віку, про що свідчить надана позивачем копія свідоцтва про народження.
Суд також зауважує, що відповідно до пункту 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
З наведеного слідує, що у разі виникнення сумніву щодо наявності у дитини відповідного статусу комісія мала право направити запит до відповідних органів державної влади для отримання такої інформації. Матеріали справи не містять інформації щодо здійснення будь-яких запитів з цього приводу.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Отже, наведеними нормами визначено, що військовозобов'язаний має право на особисте подання на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.
Згідно з пунктом 6.1 витягу з протоколу від 31.10.2024 за №22, Комісією, відносно позивача, вирішено повернути на доопрацювання у зв'язку з недотримання заявником вимог пункту 58 Постанови №560 в частині не додання до звернення документів, що підтверджують право на відстрочку, або копій таких документів, засвідчених в установленому законом порядку, зазначених у переліку згідно з додатком 5 (для підтвердження статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, - витяг із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.
Про прийняте комісією рішення, оформлене протоколом від 31.10.2024 за №22, ОСОБА_1 повідомлено листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 01.11.2024 за №1/1/3781/1 (а.с.106-107), у спосіб надсилання поштового відправлення (простим листом) через АТ "Укрпошта" (а.с.108).
При цьому суд звертає увагу на те, що Порядком №560 не надано права районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу) повертати подані документи, оформлюючи таке повернення листом, з підстав недотримання військовозобов'язаним порядку звернення із заявою, визначеного абзацом першим пункту 58 Порядку №560.
Однак, як слідує з наявних у справі матеріалів, заяву ОСОБА_1 та додані до неї документи по суті поставленого позивачем питання Комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 фактично не було розглянуто, що є порушенням Порядку №560.
Як вже неодноразово зазначалось судом, у разі відмови у наданні відстрочки відповідач повинен письмово повідомити про це військовозобов'язаного із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у Додатку 7 до Порядку №560 та в межах визначених законом та Порядком №560 строків.
Лист ІНФОРМАЦІЯ_4 від 01.11.2024 за №1/1/3781/1, ні за своїм змістом, ні за формою не відповідає встановленим Порядком №560 критеріям до оформлення рішення про відмову у наданні відстрочки, зокрема, і Додатку7 до вказаного Порядку.
Отже, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, зокрема "повернення" заяви ОСОБА_1 "на доопрацювання", свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Також відповідач вказав на те, що у разі неможливості провести перевірку наявності у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших державних реєстрів або баз (банків) даних територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (Центральне управління або регіональні органи СБУ чи відповідний підрозділ розвідувальних органів) повідомляє такому військовозобов'язаному засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку про необхідність надання ним відповідних підтвердних документів для продовження раніше наданої відстрочки.
Втім, коментована норма Порядку №560 не може застосовуватись до позивача, оскільки така стосується продовження раніше наданої відстрочки, а матеріали адміністративної справи позбавлені доказів того, що ОСОБА_1 встановлювалась раніше надана відстрочка, проте звернення позивача від 24.10.2024 за надання відстрочки відбулось вперше.
Лист відповідача від 01.11.2024 за №1/1/3781/1 з повідомленням про те, що для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до Порядку №560 ОСОБА_1 необхідно прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 з оригіналами документів (нотаріально завіреними копіями), які дають право на відстрочку, не узгоджується зі вказаними вище передбаченими законом порядком, підставами та способом дій такого суб'єкта владних повноважень щодо обов'язку винести акт владно-управлінського характеру (рішення).
Водночас, окремо слід звернути увагу на те, що лист ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19.12.2024 за №9/2/4656, складений у відповідь на звернення від 05.12.2024, містить доводи відповідача, згідно яких позивач не перебуває на військовому обліку в районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_12 і повідомлено про необхідність стати на військовий облік у відповідний ТЦК та СП за місцем проживання, оновити військово-облікові документи та подати заяву належної форми про надання відстрочки з пакетом документів, які надають право отримати відстрочку під час мобілізації (а.с.67).
Вказані обставини спростовуються наявними в матеріалах справи документами, зокрема, витягом №534-18052024 від 18.05.2024 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, згідно якого ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , не має права на бронювання від призову на військову службу під час мобілізації та відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (а.с.68), паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 від 09.03.2001 містить відтиск печатки (штамп) ІНФОРМАЦІЯ_13 , згідно якого позивач перебуває з 18.04.2005 на обліку, як військовозобов'язаний.
Військовий квиток ОСОБА_1 позбавлений відміток про зняття позивача з обліку в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Відповідач не довів перед судом обставини не перебування ОСОБА_1 на військовому обліку, як військовозобов'язаного, доказів протилежного до відзиву на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_4 не додано.
З урахуванням зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_14 , як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання поштою від позивача заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права повинен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в такому.
Разом з цим, відповідач не надав відповіді на заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв будь-яке рішення за наслідком її розгляду, у встановленому законом порядку.
В свою чергу, відсутність прийнятого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (за формою, передбаченою Додатком №7 до Порядку №560), свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Варто зазначити, що при прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити.
У даному випадку вказана бездіяльність стосується саме неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 8 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", що свідчить про її протиправність.
Таким чином, зважаючи на встановлені обставини та правове регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.10.2024 про надання відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_15 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 25.10.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у відповідності до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 за №560, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Інші доводи учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд доходить висновку про те, що заявлений позов підлягає до задоволення.
Розподіляючи між сторонами судові витрати суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивачем сплачено судовий збір за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 1 211,20 гривень, підтвердженням чого є наявна в матеріалах справи квитанція до платіжної інструкції на переказ готівки АТ КБ "ПриватБанк" №0.0.4077750143.1 від 18.12.2024 (а.с.7).
Враховуючи те, що спірні правовідносини виникли з вини ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким вчинено протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 , то з останнього підлягають стягненню за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1211,20 гривень.
Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 25.10.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 за №560.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_14 розглянути та прийняти рішення по суті за заявою ОСОБА_1 від 25.10.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у відповідності до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 за №560, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_6 ) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) сплачений судовий збір в розмірі 1211,20 гривень (одну тисячу двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ), АДРЕСА_2 ;
відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_14 (ідентифікаційний код юридичної особи, код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), АДРЕСА_3 ;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Міністерство оборони України (ідентифікаційний код юридичної особи, код ЄДРПОУ 00034022), проспект Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168.
Суддя Чуприна О.В.