Рішення від 05.02.2025 по справі 300/6285/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" лютого 2025 р. справа № 300/6285/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 19.08.2024 звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач, ГУ НПУ в Івано-Франківській області), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, пов'язані із проведенням неналежного розслідування (спеціального розслідування нещасного випадку);

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області на підставі Висновку від 06.09.2018 про результати службового розслідування з приводу отриманих тілесних ушкоджень заступником командира роти ПСПОП "Івано-Франківськ" ГУНП в Івано-Франківській області майором поліції Андрусівим В.І. під час проведення матчу третього попереднього етапу Кубка України з футболу між командами Прикарпаття (Івано-Франківськ) та Карпати (Львів), який відбувався 20.09.2017, затвердженого комісією в складі: Голова комісії: начальника УКЗ капітан поліції А.Ф. Бондюк, члени комісії: Інспектор ВІОС УКЗ майор поліції І.Ф. Семчук, провідний спеціаліст з охорони праці Управління логістики та матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_2 , в зв'язку із отриманням тілесних ушкоджень позивачем - заступником командира роти ПСПОП "Івано-Франківськ" ГУНП в Івано-Франківській області майором поліцій ОСОБА_1 , у вигляді забійна рвана рана чола, при забезпеченні публічної безпеки та порядку під час проведення футбольного матчу третього попереднього етапу Кубка України між ФК "Карпати" (Львів) та ФК "Прикарпаття" (Івано-Франківськ), який відбувався 20.09.2017 у м. Івано-Франківську на стадіоні "Рух" у період проходження служби при виконанні службових обов'язків, скласти та затвердити Акт розслідування нещасного випадку за формою Н-1, Н-10.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно не проведено спеціальне розслідування нещасного випадку та не складено відповідний акт з приводу отриманих тілесних ушкоджень заступником командира роти ПСПОП "Івано-Франківськ" ГУНП в Івано-Франківській області майором поліції Андрусівим В.І. під час проведення матчу третього попереднього етапу Кубка України з футболу між командами Прикарпаття (Івано-Франківськ) та Карпати (Львів), який відбувався 20.09.2017 у м. Івано-Франківську на стадіоні "Рух" у період проходження служби при виконанні службових обов'язків відповідно у відповідності до Наказу від 27.12.2002 №1346 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України».

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.08.2024 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків шляхом подання обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до суду з цим позовом із зазначенням причин пропуску строку, разом з доказами поважності причин його пропуску в період з 07.10.2018 по 18.08.2024 (а.с. 37-40).

На виконання вимог цієї ухвали позивач 04.09.2024 подав заяву про поновлення строку на звернення до суду, в якій вказав на поважність причин пропуску строку звернення до суду та просив поновити такий строк (а.с. 43-48).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.09.2024 визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду, поновлено ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду з цим позовом та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 56-58).

Також пунктом 6 резолютивної частини цієї ухвали витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії письмових доказів: усіх матеріалів службового розслідування з приводу отриманих тілесних ушкоджень заступником командира роти ПСПОП "Івано-Франківськ" ГУНП в Івано-Франківській області майором поліції Андрусівим В.І. під час проведення матчу третього попереднього етапу Кубка України з футболу між командами Прикарпаття (Івано-Франківськ) та Карпати (Львів), який відбувався 20.09.2017, результати якого оформлені у висновку від 06.09.2018.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов до суду 25.09.2029 (а.с.62-68). У поданому відзиві представник відповідача вказав на безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 . На підтвердження своєї позиції зазначив, що станом на зараз дія Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 №1346 не поширюється на поліцейських центрального органу управління поліції, територіальних (міжрегіональних) органів (підрозділів) поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України, оскільки, починаючи з 05.10.2020 чинним є Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затверджений наказом МВС України від 05.10.2020 №705. Також зауважив, що станом на момент подання відзиву на позов позивач вважається звільненим зі служби в Національній поліції, тому не перебуває в статусі поліцейського. Окрім цього, звернув увагу на відмінність процедур розслідування нещасного випадку і службового розслідування та неможливість проведення розслідування нещасного випадку на підставі висновку службового розслідування. Додатково вказав про відсутність в нормах законодавства акту розслідування нещасного випадку за формою Н-10, який просить скласти позивач. На підставі викладеного, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Також на виконання вимог ухвали суду про відкриття провадження представник відповідача до відзиву на позов долучив копії матеріалів службового розслідування (а.с. 85-107).

Представник відповідача 27.09.2024 подав до суду клопотання про залишення позову ОСОБА_1 без розгляду на підставі частини 4 статті 123 КАС України (а.с. 108-114).

Суд, керуючись частиною 6 статті 161, частиною 13 статті 171, частинами 3-4 статті 123 КАС України, ухвалою від 09.10.2024 залишив позовну заяву без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків (а.с. 120-124).

На виконання вимог ухвали суду від 09.10.2024 про залишення позовної заяви без руху ОСОБА_1 18.10.2024 подав до суду заяву про поновлення строку звернення до суду (а.с. 128-139).

Ухвалою суду від 23.10.2024 визнано поважними, викладені у заяві від 18.10.2024 про поновлення строку звернення до суду, причини пропуску строку звернення до суду та поновлено ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду з цією позовною заявою; продовжено розгляд адміністративної справи №300/6285/24 (а.с. 146-148).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 з 01.09.2002 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ та з 07.11.2015 по 20.04.2022 - в Національній поліції України.

Відповідно до матеріалів службового розслідування з приводу отриманих тілесних ушкоджень заступником командира роти ПСПОП «Івано-Франківськ» ГУ НПУ в Івано-Франківській області майором поліції Андрусівим В.І. під час проведення матчу третього попереднього етапу Кубка України з футболу між командами Прикарпаття (Івано-Франківськ) та Карпати (Львів), який відбувся 20.09.2017, перебуваючи на стадіоні "Рух" у м. Івано-Франківську по забезпеченню охорони громадського порядку під час проведення футбольного матчу Прикарпаття "Івано-Франківськ" - Карпати "Львів" заступник командира роти ПСПОП «Івано-Франківськ» ГУ НПУ в Івано-Франківській області ПСПОП «Івано-Франківськ» ГУ НПУ в Івано-Франківській області майор поліції ОСОБА_1 був задіяний у складі резервної штурмової групи поліцейських. У той час коли уболівальники Львівських Карпат почали кидати у сторону працівників поліції різними твердими предметами (облицювальна плитка, бетонні брили, куски залізної арматури), один з яких влучив у голову майору поліції ОСОБА_1 .

Унаслідок кидання твердими предметами у поліцейських, заступник командира роти ПСПОП "Івано-Франківськ" ГУ НПУ в Івано-Франківській області майор поліції ОСОБА_1 отримав тілесні ушкодження, відповідно до виписки Державної установи "Територіального медичного об'єднання МВС України по Івано-Франківській області": забійна рвана рана чола, унаслідок чого з 22.09.2017 йому було відкрито лікарняне у даній медичній установі терміном на 6 днів (виписка з 22.09.2017).

За наслідком проведення службового розслідування складено та 06.09.2018 затверджено висновок про результати службового розслідування (а.с. 19-22). Зазначеним висновком встановлено, що позивачем отримано тілесні ушкодження у період проходження служби при виконанні службових обов'язків.

Позивач 04.04.2024 звернувся до ГУ НПУ в Івано-Франківській області із запитом з вимогою надати акт відповідної форми по травмі, яка мала місце 20.09.2017 із ним на посаді заступника командира роти ПСПОП «Івано-Франківськ», за результатами розгляду якого ГУ НПУ в Івано-Франківській області листом від 17.04.2024 №389/108/31-2024 повідомило ОСОБА_3 про відсутність такого акту та про те, що з 27.11.2020 нещасні випадки, що сталися з поліцейськими розслідуються згідно з вимогами Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, шо сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 №705. Відповідно до пункту 6 Розділу 1 Порядку, строк давності для розслідування нещасного випадку становить три роки з дня його настання. Таким чином, зазначено про відсутність правових підстав для призначення та проведення розслідування нещасного випадку, який мав місце 20.09.2017 у зв'язку із закінченням трирічного строку давності (а.с. 14).

ОСОБА_1 16.05.2024 звернувся до відповідача з аналогічним запитом, за результатами розгляду якого ГУ НПУ в Івано-Франківській області листом від 27.05.2024 №515/108/31-2024 повідомило про надання відповіді у листі від 17.04.2024 №389/108/31-2024 (а.с. 13).

Позивач також 02.07.2024 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив терміново вчинити всі необхідні дії, направлені на складання актів Н-1, Н-10 відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 №1346 з приводу отриманих тілесних ушкоджень заступником командира роти ПСПОП "Івано-Франківськ" ГУНП в Івано-Франківській області майором поліції Андрусівим В.І., на яких ґрунтувався висновок від 06.09.2018 (а.с. 15-17).

Відповідачем надано відповідь від 23.07.2024 №694/108/31-2024, якою позивача повідомлено про те, що дія Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 №1346 не поширюється на поліцейських, оскільки, починаючи з 05.10.2020 чинним є Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затверджений наказом МВС України від 05.10.2020 №705, згідно з пунктом 6 розділу І якого строк давності для розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку становить три роки з дня його настання (а.с. 12).

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача, пов'язані із проведенням неналежного розслідування (спеціального розслідування нещасного випадку), який стався з ним 20.09.2017, звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд, при вирішенні даної справи, керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 22 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 №2694-XII роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об'єднаннями профспілок.

За підсумками розслідування нещасного випадку, професійного захворювання або аварії роботодавець складає акт за встановленою формою, один примірник якого він зобов'язаний видати потерпілому або іншій заінтересованій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України “Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (надалі, також - Закон №580-VIII).

Відповідно до статті 2 Закону №580-VIII завданням поліції є надання поліцейських послуг у сферах: забезпечення публічної безпеки і порядку; охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидії злочинності; надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

На підставі частини 1 статті 18 Закону №580-VIII, поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

З метою врегулювання питань, пов'язаних з розслідуванням та веденням обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах внутрішніх справ України, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.12.2002 №1346, затверджений Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, який зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.01.2003 № 83/7404 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, тобто на момент настання нещасного випадку з позивачем, який мав місце 20.09.2017 (надалі, також - Порядок №1346).

Процедура проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що слалися з поліцейськими урегульована Порядком розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 №705 (надалі, також - Порядок №705), який набрав чинності 27.11.2020.

Як встановлено судом вище, подія, внаслідок якої позивач отримав тілесні ушкодження та перебував у стані тимчасової непрацездатності, мала місце 20.09.2017, а тому нещасні випадки, які сталися в органах і підрозділах системи МВС України розслідувалися згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.12.2002 №1346, яким затверджено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України.

Статтею 58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку №1346, розслідуванню підлягають раптові погіршення стану здоров'я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострі професійні захворювання і гострі професійні та інші отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, інші ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани та інші надзвичайні події), контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення потерпілого на іншу (легшу) роботу терміном не менш як на один робочий день, а також випадки смерті в підрозділі (далі - нещасні випадки).

Згідно з пунктом 2.2 Порядку №1346, за результатами розслідування складаються акти за формою Н-1* (додаток 1) і беруться на облік нещасні випадки (у тому числі поранення), які сталися з працівниками в період проходження служби при виконанні службових обов'язків.

Відповідно до пункту 2.4 Порядку №1346, якщо за висновками роботи комісії з розслідування прийнято рішення, що про нещасний випадок не повинен складатися акт за формою Н-1*, тобто нещасний випадок не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, про такий нещасний випадок складається акт за формою НТ* (додаток 2).

Згідно з пунктом 3.2 Порядку №1346, керівник (посадова особа), у свою чергу, зобов'язаний: терміново організувати надання медичної допомоги потерпілому, а в разі потреби доставити його до лікувально-профілактичного закладу; повідомити про те, що сталося, керівника підрозділу, службу охорони праці УМЗ, ВМЗ ГУМВС, УМВС. Якщо потерпілий є працівником іншого підрозділу, повідомити керівника цього підрозділу, у разі нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався внаслідок пожежі, - місцеві органи державної пожежної охорони, а при гострому професійному захворюванні (отруєнні) - відповідну санітарну епідеміологічну станцію (далі - СЕС) системи МВС України; зберегти до прибуття комісії з розслідування обстановку в тому стані, у якому вона була на момент події (якщо це не загрожує життю і здоров'ю інших працівників), а також ужити заходів до недопущення подібних випадків.

Якщо нещасний випадок (у тому числі поранення) стався з працівником підрозділу прямого підпорядкування МВС України, розташованого в межах Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя, керівник зобов'язаний повідомити про це відповідну службу охорони праці УМЗ, ВМЗ ГУМВС, УМВС (пункт 3.3 Порядку №1346).

Відповідно до пункту 3.4 Порядку № 1346, лікувально-профілактичний заклад системи МВС про кожне звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок (у тому числі поранення) повинен протягом доби повідомити керівника підрозділу, де працює потерпілий, а в разі виявлення гострого професійного захворювання (отруєння) - відповідну СЕС системи МВС, терміново надсилаючи відповідне повідомлення про кожного потерпілого за встановленою формою (додаток 3).

Керівник підрозділу, одержавши повідомлення про нещасний випадок (у тому числі поранення), крім випадків зі смертельним наслідком та групових випадків травматизму, наказом або розпорядженням організовує його розслідування комісією не менше ніж три особи, до складу якої включаються: керівник (спеціаліст) служби охорони праці підрозділу (голова комісії), керівник (безпосередній або прямий начальник) структурного підрозділу, де працює потерпілий, інші посадові особи, а в разі гострих професійних захворювань (отруєнь) - також спеціаліст СЕС (пункт 3.5 Порядку № 1346).

Згідно з пунктом 3.8 Порядку № 1346, комісія з розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) зобов'язана протягом трьох діб після утворення комісії: обстежити місце події, опитати свідків і осіб, причетних до неї, і одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо; визначити відповідність умов служби (праці, навчання) вимогам нормативно-правових актів про охорону праці; з'ясувати обставини і причини, що призвели до нещасного випадку (у тому числі поранення), визначити осіб, які припустилися порушення нормативно-правових актів, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам; визначити, чи трапився нещасний випадок (у тому числі поранення) у період проходження служби при виконанні службових обов'язків (не пов'язаний з виконанням службових обов'язків); скласти акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* (додаток 4) у трьох примірниках, а також акт за формою Н-1* (НТ*) у п'яти примірниках і передати їх на затвердження керівнику підрозділу, який призначив комісію.

У разі необхідності встановлений термін розслідування може бути продовжений керівником, який призначив комісію.

Відповідності до пункту 3.9 Порядку №1346, комісія з розслідування визнає, що "нещасний випадок трапився при виконанні службових обов'язків", якщо він трапився в період проходження служби, серед іншого, під час:

- охорони і забезпечення громадського порядку;

- виконання потерпілим трудових обов'язків за режимом роботи підрозділу, у тому числі у відрядженні;

- підготовки до роботи та приведення в порядок після закінчення роботи знарядь праці, засобів захисту, одягу, а також здійснення заходів щодо особистої гігієни, пересування по території підприємства перед початком роботи і після її закінчення;

- проїзду на роботу чи з роботи на транспортному засобі, що належить підрозділу, або іншому транспортному засобі відповідно до укладеного договору;

- проведення навчання, тренувань, обов'язкових фізичних занять у встановлений час, участі в спортивних змаганнях, професійних та кваліфікаційних конкурсах.

Пунктом 3.10 Порядку №1346 визначено, що комісія з розслідування також визнає, що "нещасний випадок трапився при виконанні службових обов'язків", якщо він стався в період проходження служби внаслідок:

- безпосереднього впливу правопорушника (злочинця) на працівника (учинення опору, захват заручником, напад на працівника, який перебуває не при виконанні службових обов'язків, з метою помсти за законні дії з припинення правопорушення, затримання або викриття правопорушника в період служби тощо);

- спроби самогубства працівника під впливом психофізіологічних, небезпечних та шкідливих факторів, пов'язаних з виконанням службових обов'язків;

- травмування внаслідок нестатутних відносин (у разі відсутності вини потерпілого);

- раптового погіршення стану здоров'я працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов'язків у разі відсутності умов, зазначених у третьому, четвертому та шостому абзацах пункту 3.11 цього розділу, що визнається пов'язаним з виконанням службових обов'язків за умови, що погіршення стану здоров'я працівника сталося внаслідок впливу небезпечних чи шкідливих виробничих факторів, що підтверджено медичним висновком, або якщо потерпілий не проходив медичного огляду, передбаченого законодавством, а робота, що виконувалася, протипоказана потерпілому відповідно до медичного висновку про стан його здоров'я. Медичний висновок щодо зв'язку погіршення стану здоров'я працівника з впливом на нього небезпечних чи шкідливих виробничих факторів або щодо протипоказання за станом здоров'я працівника виконувати зазначену роботу видається лікувально-профілактичним закладом за місцем лікування потерпілого на запит керівника підрозділу чи голови комісії з розслідування;

- в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

На підставі пункту 3.12 Порядку №1346 до першого примірника акта розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* долучаються: акт за формою Н-1* (НТ*), пояснення свідків, потерпілого, витяги з нормативних документів, схеми, фотографії та інші документи, що характеризують місце події (робоче місце), стан технічних засобів (транспорту, устаткування, апаратури тощо), діагноз травми, медичний висновок щодо втрати здоров'я потерпілим у результаті нещасного випадку (у тому числі поранення), а в разі необхідності - також висновок щодо наявності в його організмі алкоголю, отруйних чи наркотичних речовин.

Згідно з пунктом 3.14 Порядку №1346, керівник підрозділу повинен розглянути і затвердити акти за формою Н-1* (НТ*) протягом доби після закінчення розслідування, а щодо випадків, які сталися за межами підрозділу, - протягом доби після одержання необхідних матеріалів.

Пунктом 3.19 Порядку №1346 передбачено, що нещасний випадок (у тому числі поранення), про який безпосереднього керівника потерпілого чи керівника підрозділу своєчасно не повідомили, або якщо втрата працездатності від нещасного випадку настала не одразу, незалежно від терміну, коли він стався, розслідується згідно з цим Порядком протягом місяця після одержання заяви потерпілого чи особи, яка представляє його інтереси. Питання про складання акта за формою Н-1* (НТ*) вирішується комісією з розслідування, а в разі незгоди потерпілого чи особи, яка представляє його інтереси, з рішенням комісії - в порядку, передбаченому чинним законодавством.

З аналізу викладених положень вбачається, що підставами для проведення розслідування нещасного випадку є: раптові погіршення стану здоров'я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше; звернення до лікувально-профілактичного закладу системи МВС з посиланням на нещасний випадок (у тому числі поранення); повідомлення про нещасний випадок.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 01.11.2019 у справі № 823/346/17, від 14.04.2020 у справі № 580/1768/19, від 14.07.2020 у справі № 823/1605/17.

Згідно з пунктом 3.11 Порядку №1346, Комісія визнає, що нещасний випадок трапився в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, якщо нещасний випадок (у тому числі поранення) стався:

- за обставин, не пов'язаних з виконанням службових обов'язків, зазначених у пунктах 3.9, 3.10;

- унаслідок отруєння алкоголем, наркотичними або іншими отруйними речовинами, а також унаслідок їх дії (асфіксія, інсульт, зупинка серця тощо) за наявності медичного висновку, якщо це не викликано застосуванням цих речовин із службовою метою або порушення вимог безпеки щодо їх зберігання і транспортування або якщо потерпілий, який перебував у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, був відсторонений від служби (роботи) згідно з установленим порядком;

- під час скоєння злочинів або інших правопорушень, якщо ці дії підтверджені рішенням суду;

- у разі природної смерті або самогубства, за винятком випадків, зазначених у пункті 3.10 цього Порядку, що підтверджено висновками судово-медичної експертизи та органів прокуратури;

- унаслідок порушення потерпілим службової (трудової) дисципліни.

Обставини які не пов'язані у спірному випадку з виконанням службових обов'язків позивачем, зазначені у пункті 3.11 Порядку №1346, відповідачем не наведені, а судом не встановлені.

З наведених положень Порядку №1346 вбачається, що у разі настання нещасного випадку внаслідок охорони і забезпечення громадського порядку, нещасний випадок вважається таким, що трапився в період проходження служби при виконанні службових обов'язків.

Судом встановлено, що відповідачем проведено службове розслідування з приводу отриманих тілесних ушкоджень заступником командира роти ПСПОП «Івано-Франківськ» ГУ НПУ в Івано-Франківській області майором поліції ОСОБА_1 під час проведення матчу третього попереднього етапу Кубка України з футболу між командами Прикарпаття (Івано-Франківськ) та Карпати (Львів), який відбувся 20.09.2017, під час якого, серед іншого, з'ясовано, що унаслідок кидання твердими предметами у поліцейських, заступник командира роти ПСПОП "Івано-Франківськ" ГУ НПУ в Івано-Франківській області майор поліції ОСОБА_1 отримав тілесні ушкодження, відповідно до виписки Державної установи "Територіального медичного об'єднання МВС України по Івано-Франківській області": забійна рвана рана чола, унаслідок чого з 22.09.2017 йому було відкрито лікарняне у даній медичній установі терміном на 6 днів (виписка з 22.09.2017).

За наслідком проведення службового розслідування складено та 06.09.2018 затверджено висновок про результати службового розслідування. Зазначеним висновком встановлено, що позивачем отримано тілесні ушкодження у період проходження служби при виконанні службових обов'язків (а.с. 19-22).

При цьому, як вбачається з наказу начальника ГУ НП в Івано-Франківській області «Про призначення та проведення службового розслідування» №1342 від 25.07.2018, таке розслідування призначено, зокрема, відповідно до вимог Закону України «Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України» від 22.02.2006 №3460-IV (надалі, також - Закон №3460-IV) (а.с. 107).

Відповідно до абзацу 1 статті Закону №3460-IV службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.

Згідно зі статтею 2 Закону №3460-IV дисциплінарний проступок - невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.

При цьому, абзацом 1 статті 14 Закону №3460-IV з метою з'ясування всіх обставин дисциплінарного проступку, учиненого особою рядового або начальницького складу, начальник призначає службове розслідування.

З аналізу наведених норм вбачається, що службове розслідування відповідно до Закону №3460-IV проводиться з метою з'ясування всіх обставин дисциплінарного проступку, тобто невиконання чи неналежного виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.

У спірному випадку мало місце отримання ОСОБА_3 тілесних ушкоджень, внаслідок яких останній перебував на лікарняному 6 днів, що не заперечується відповідачем. Таким чином, в даному випадку мало бути проведене спеціальне розслідування нещасного випадку відповідно до Порядку №1346, однак всупереч проаналізованим вище вимогам такого Порядку, ГУ НП в Івано-Франківській області розслідування нещасного випадку не провело.

З приводу арґументів відповідача про необхідність застосування до спірних правовідносин Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 №705 (далі - Порядок №705), який набрав чинності 27.11.2020, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Суд вказує, що Порядок №705 набрав чинності 27.11.2020, тобто після нещасного випадку, яким трапився з позивачем 20.09.2017, з огляду на що не може застосовуватися до правовідносин, які мали місце раніше.

Тобто подія, внаслідок якої позивач отримав тілесні ушкодження та перебував у стані тимчасової непрацездатності, мала місце 20.09.2017, а тому розслідування такого нещасного випадку мало здійснюватися згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.12.2002 №1346, яким затверджено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України.

При цьому, Порядок №1346 є чинним і у теперішній час.

Також суд зауважує, що відповідно до пункту 3.19 Порядок № 1346, нещасний випадок (у тому числі поранення), про який безпосереднього керівника потерпілого чи керівника підрозділу своєчасно не повідомили, або якщо втрата працездатності від нещасного випадку настала не одразу, незалежно від терміну, коли він стався, розслідується згідно з цим Порядком протягом місяця після одержання заяви потерпілого чи особи, яка представляє його інтереси. Питання про складання акта за формою Н-1* (НТ*) вирішується комісією з розслідування, а в разі незгоди потерпілого чи особи, яка представляє його інтереси, з рішенням комісії в порядку, передбаченому чинним законодавством.

Отже, нормами Порядку № 1346 не передбачено будь-яких строків для проведення розслідування нещасних випадків, з огляду на що, суд також відхиляє і доводи представника відповідача стосовно закінчення трирічного строку давності для розслідування нещасного випадку.

Відповідно до статті 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

При цьому, судом враховано, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

На підставі вищевикладених обставин, суд дійшов висновку, що для відновлення порушеного права позивача слід визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення розслідування нещасного випадку з приводу отриманих тілесних ушкоджень заступником командира роти ПСПОП «Івано-Франківськ» ГУ НПУ в Івано-Франківській області майором поліції ОСОБА_1 під час проведення матчу третього попереднього етапу Кубка України з футболу між командами Прикарпаття (Івано-Франківськ) та Карпати (Львів), який відбувся 20.09.2017 відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого Наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346 та зобов'язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області провести розслідування нещасного випадку з приводу отриманих тілесних ушкоджень заступником командира роти ПСПОП «Івано-Франківськ» ГУ НПУ в Івано-Франківській області майором поліції ОСОБА_1 під час проведення матчу третього попереднього етапу Кубка України з футболу між командами Прикарпаття (Івано-Франківськ) та Карпати (Львів), який відбувся 20.09.2017 відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого Наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346.

Водночас суд вважає безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню позовну вимогу щодо зобов'язання відповідача провести таке розслідування на підставі Висновку від 06.09.2018 про результати службового розслідування, а також скласти та затвердити Акт розслідування нещасного випадку за формою Н-1, Н-10, оскільки обставини щодо документів, які мають братися до уваги під час розслідування нещасного випадку на момент розгляду цієї справи не є спірними.

Також визначення тієї чи іншої форми акту, який підлягає складенню, здійснюється відповідною комісією за результатами проведеного розслідування такого нещасного випадку.

Окрім цього, суд погоджується з доводами представника відповідача стосовно того, що Порядок №1346 не містить такої форми акту як Н-10.

Отже в цій частині правовідносини не є спірними, а вимоги є передчасними.

Суд зауважує, що завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, а не прав, які ймовірно можуть бути порушені в майбутньому.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є частково обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду з цим позовом позивач судовий збір не сплачував, оскільки звільнений від такої сплати на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір».

Враховуючи, що сторонами не підтверджено понесення інших судових витрат у справі, процесуальні підстави для їх розподілу відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 263, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області щодо непроведення розслідування нещасного випадку з приводу отриманих тілесних ушкоджень заступником командира роти ПСПОП «Івано-Франківськ» ГУ НПУ в Івано-Франківській області майором поліції ОСОБА_1 під час проведення матчу третього попереднього етапу Кубка України з футболу між командами Прикарпаття (Івано-Франківськ) та Карпати (Львів), який відбувся 20.09.2017, відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого Наказом МВС України від 27.12.2002 №1346.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області провести розслідування нещасного випадку з приводу отриманих тілесних ушкоджень заступником командира роти ПСПОП «Івано-Франківськ» ГУ НПУ в Івано-Франківській області майором поліції ОСОБА_1 під час проведення матчу третього попереднього етапу Кубка України з футболу між командами Прикарпаття (Івано-Франківськ) та Карпати (Львів), який відбувся 20.09.2017, відповідно до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого Наказом МВС України від 27.12.2002 №1346.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ;

відповідач - Головне управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Сахарова, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 40108798.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.