Справа № 588/49/25
провадження № 3/588/69/25
05 лютого 2025 року м. Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Сумської області Лебедь О.В., розглянув справу про адміністративне правопорушення за матеріалами, що надійшли з Гетьманського національного природного парку Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працює, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за статтею 91 КУпАП,
ОСОБА_1 07.01.2025 о 12 год. 30 хв. на території Гетьманського НПП кв. №104 Тростянецького Агролісгоспу р.Ворскла урочище «Перекоп» с.Кам'янка Тростянецької ОТГ Охтирського району Сумської області здійснила розведення багаття поза відведеним для цього місці. Кв.№104 Тростянецького Агролісгоспу територія, що увійшла до складу ГНПП без вилучення у землекористувача (господарська зона). Чим порушила проєкт організації території ГНПП та статтю 64 пункт «е» - порушення вимог, щодо використання територій та об'єктів природно-заповітного фонду, а також охоронний режим ГНПП, а саме режим функціонального зонування, пункт 5.2.3.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, хоча про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, оскільки отримала судову повістку особисто за вказаною адресою у протоколі та не повідомила суд про причину неявки.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено на тому, що особа в розумні інтервали часу має вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження.
Передбачене частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії"(Alimentaria Sanders S.A. v. Spain") від 07.07.1989).
Відповідно до частини 2 статті 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 91 КУпАП, участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Таким чином, з урахуванням викладеного вважаю, що оскільки ОСОБА_1 була належним чином повідомлена про час і місце судового розгляду справи, поважних причин неявки до суду не повідомила, у розумні інтервали не вжила заходів, щоб дізнатись про стан відомого їй провадження. Тому справа може бути розглянута без її участі на підставі наявних у справі матеріалів.
Дослідивши докази в сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 91 КУпАП знайшла своє підтвердження, враховуючи таке.
Статтею 91 КУпАП передбачено відповідальність за здійснення в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для наступного заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму цих територій та об'єктів, самовільна зміна їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду.
Відповідно до витягу з Проекту організації території Гетьманського національного природного парку, затвердженого наказом Мінприроди від 31.12.2013 року № 562 Гетьманський національний природний парк входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворювання та використання.
Відповідно до пункту 5.2.3 указаного Проекту, який визначає режим використання, охорони та відтворення природних ресурсів у межах функціональних зон, на території зони регульованої рекреації забороняється розведення вогнищ поза відведеними для цього місцями.
Вина ОСОБА_1 за установлених судом обставин підтверджується матеріалами справи, зокрема:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії АА № 000273 від 07.01.2025, який за змістом відповідає вимогам статті 256 КУпАП і сумнівів не викликає містить всі обставини, які складають об'єктивну сторону складу правопорушення, передбаченого статтею 91 КУпАП (а.с. 4-5);
- витягом з проекту організації території Гетьманського національного природного парку, затверджено наказом Мінприроди №562 від 31.12.2013 (а.с. 6-9);
- світлиною від 07.01.2025 (час 12 годин 31 хвилина) (а.с.10);
- схемою розташування природних об'єктів (а.с. 11).
За таких обставин, доходжу до висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 91 КУпАП, зокрема, порушила вимоги режиму території та об'єктів природно-заповідного фонду. Проте, за встановлених судом обставин, правопорушення мало незначний характер та, судячи з ступеня вигорання деревини зафіксованого на світлині (а.с.10), тривало незначний час, шкода правопорушенням не заподіяна.
Вирішуючи питання про те чи підлягає ОСОБА_1 відповідальності та чи є підстави для накладення адміністративного стягнення, передбаченого санкцією статті 91 КУпАП, враховую наступне.
Адміністративне стягнення застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення у дусі точного і неухильного додержання Конституції України, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, запобігання вчинення нових правопорушень, як самим порушником, так і іншими особами (стаття 23 КУпАП).
Згідно із статтею 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
КУпАП не визначає поняття малозначності вчиненого правопорушення. Суд виходить з того, що малозначними є дії, які не становлять великої суспільної шкоди та не завдають значних збитків державним або суспільним інтересам, такі дії формально порушують закон, але не є настільки серйозними, щоб тягнути за собою покарання.
Відповідно до статті 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Ураховуючи характер вчиненого діяння та те, що шкоди правопорушенням не завдано, вважаю за необхідне звільнити ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю скоєного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
На підставі викладеного та керуючись статтями 22, 33, 34, 91, 283, 284 КУпАП, суддя
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 91 КУпАП, оголосивши усне зауваження.
Провадження у справі закрити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О. В. Лебедь