Провадження № 33/821/143/25 Справа № 712/12985/24 Категорія: ст. 212-15 КУпАП Головуючий у І інстанції Гоменюк О. Ю. Доповідач в апеляційній інстанції Люклянчук В. Ф.
31 січня 2025 року м. Черкаси
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справах Черкаського апеляційного суду Люклянчук В.Ф., розглянувши апеляційну скаргу захисника Осадчого В.А. в інтересах ОСОБА_1 на постанову судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 10 грудня 2024 року, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого директором ТОВ «Карбон-Плюс»,
притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 212-15 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень, з конфіскацією суми внеску на підтримку політичної партії, наданої з порушенням закону, в сумі 70 000 гривень.
Стягнено судовий збір на користь держави у розмірі 605 грн. 60 коп.
З постанови судді вбачається, що під час проведення перевірки Звіту політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «ЧЕРКАЩАНИ» (код ЄДРПОУ 00041789) (далі - Партія) про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2022 рік (далі - Звіт), уповноваженою особою Національного агентства встановлено, що ТОВ «Карбон-Плюс» (код ЄДРПОУ 40029994) здійснено грошові внески на користь Черкаської міської організації Партії (код ЄДРПОУ 39983007) з порушенням вимог пункту 9 частини 1 статті 15 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон).
Протягом 2022 року ТОВ «Карбон-Плюс» надано на підтримку Черкаської міської організації Партії (код ЄДРПОУ 39983007) грошові внески у розмірі: 10.11.2022 на суму 10000,00 грн; 30.12.2022 на суму 10000,00 грн., про що зазначено у Звіті Черкаської міської організації Партії за 2022 рік. Таким чином, загальний розмір наданих ТОВ «Карбон-Плюс» грошових внесків на підтримку Черкаської міської організації Партії (код ЄДРПОУ 39983007) протягом 2022 року становить 20000,00 грн.
Зазначені кошти 10.11.2022 та 30.12.2022 були перераховані на поточний рахунок Черкаської міської організації Партії НОМЕР_1 , МФО 305229, відкритий в AT КБ «ПриватБанк» з призначенням платежу: «Добровільна пожертва згідно із листами № 38 від 07.11.2022 та № 43 від 26.12.2022» від ТОВ «Карбо-Плюс» (код ЄДРПОУ 40029994) з рахунку № НОМЕР_2 , МФО 305229, відкритого в AT КБ «ПриватБанк» (Додаток 3).
Крім того, під час проведення перевірки Звіту Партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2023 рік (далі - Звіт), уповноваженою особою Національного агентства встановлено, що ТОВ «Карбон-Плюс» (код ЄДРПОУ 40029994) здійснено грошові внески на користь Черкаської міської організації Партії (код ЄДРПОУ 39983007) з порушенням вимог пункту 9 частини 1 статті 15 Закону.
Протягом 2023 року ТОВ «Карбон-Плюс» надано на підтримку Черкаської міської організації Партії (код ЄДРПОУ 39983007) грошові внески у розмірі: 04.04.2023 на суму 10000,00 грн; 01.05.2023 на суму 20000,00 грн; 19.05.2023 на суму 10000,00 грн; 26.07.2023 на суму 20000,00 грн; 14.08.2023 на суму 10000,00 грн; 04.09.2023 на суму 10000,00 грн; 13.10.2023 на суму 10000,00 грн; 22.11.2023 на суму 10000,00 грн; 11.12.2023 на суму 10000,00 грн., про що зазначено у Звіті Черкаської міської організації Партії за 2023 рік. Таким чином, загальний розмір наданих ТОВ «Карбон-Плюс» грошових внесків на підтримку Черкаської міської організації Партії (код ЄДРПОУ 39983007) протягом 2023 року становить 110000,00 грн.
Згідно з п.1 ч. 3, ч.4 ст.14 Закону, надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі внесків на підтримку партій.
Внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.15 Закону не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій юридичними особами, з якими укладено договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму понад сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюється внесок, - протягом строку дії такого договору та протягом одного року після припинення його дії.
Згідно з відкритими відомостями електронної системи публічних закупівель України ProZorro, TOB «Карбон-Плюс» (код ЄДРПОУ 40029994), в особі керівника ОСОБА_1 протягом 2022 року укладено договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму 2695000,00 грн, що становить понад сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюється внесок (прожитковий мінімум станом на 1 січня 2022 року становив 2481,00 грн: 100 х 2481,00 = 248100,00). Зокрема, Договір від 25.08.2022 №156 С3, укладений з Комунальним підприємством «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 05445296), в особі директора ОСОБА_2 , щодо поставки дизельного палива Євро 5 (в талонах) за кодом ДК 021:2015 09130000-9 - Нафта і дистиляти на загальну суму 2695000,00 грн. Термін дії договору до 31.12.2022.
Засновником Комунального підприємства «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 05445296) є Черкаська міська рада (код ЄДРПОУ 25212542), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 31.05.2024 за кодом 598577044694.
Крім того, згідно з відкритими відомостями електронної системи публічних закупівель України РrоZогго, ТОВ «Карбон-Плюс» (код ЄДРПОУ 40029994), в особі керівника ОСОБА_1 , протягом 2023 року укладено договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму 1827000,00 грн, що становить понад сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюється внесок (Прожитковий мінімум станом на 1 січня 2023 року становив 2684,00 грн: 100 х 2684,00 = 268400,00). Зокрема, Договір від 22.02.2022 №54, укладений з Комунальним підприємством «ДИРЕКЦІЯ ПАРКІВ» Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 21368856), в особі директора ОСОБА_3 , на постачання ДК 021-2015 (СРV):091130009 - Нафта і дистиляти (дизельне паливо, бензин А-95), на загальну суму 1 827 000,00 грн. Термін дії договору до 31.12.2023.
Засновником Комунального підприємства «ДИРЕКЦІЯ ПАРКІВ» Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 21368856) є Черкаська міська рада (код ЄДРПОУ 25212542), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.06.2024 за кодом 235638621837.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські та обласні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Обласні та міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Отже, держава та територіальна громада в спосіб та порядок, передбачений Законом України «Про публічні закупівлі» (цей Закон визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад), забезпечила свої потреби у послугах.
Таким чином, ТОВ «Карбон-Плюс» (код ЄДРПОУ 40029994), в особі керівника ОСОБА_1 , здійснюючи грошові внески на користь Черкаської міської організації Партії (код ЄДРПОУ 39983007) у 2022 році, порушив пункт 9 частини першої статті 15 Закону в частині недотримання обмежень у здійсненні внесків на підтримку політичних партій юридичною особою, з якою укладено договори про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму 2695000,00 грн, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюються внески, протягом строку дії таких договорів та протягом одного року після припинення їх дії, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-15 КУпАП.
Також, ТОВ «Карбон-Плюс» (код ЄДРПОУ 40029994), в особі керівника ОСОБА_1 , здійснюючи грошові внески на користь Черкаської міської організації Партії (код ЄДРПОУ 39983007) у 2023 році, порушив пункт 9 частини першої статті 15 Закону в частині недотримання обмежень у здійсненні внесків на підтримку політичних партій юридичною особою, з якою укладено договори-про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму 1827000,00 грн, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюються внески, протягом строку дії таких договорів та протягом одного року після припинення їх дії, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-15 КУпАП.
В апеляційній скарзі захисник просить скасувати вищевказану постанову в частині застосування додаткового адміністративного стягнення у вигляді конфіскації суми внеску на підтримку політичної партії, наданої з порушенням закону, в сумі 70 000 гривень. В іншій частині постанову залишити без змін.
У клопотанні про поновлення строку апеляційного оскарження посилається на те, що ОСОБА_1 не був присутнім у судовоиу засіданні та копію оскаржуваної постанови не отримував. Лише 25 грудня 2024 року захисник отримав її копію.
Вважає, що судом неправильно застосовано щодо ОСОБА_1 такий вид адміністративного стягнення, як конфіскація суми внеску на підтримку політичної партії, наданої з порушенням Закону, в сумі 70 000грн.
З цого приводу послається на ч.1 ст. 29 КУпАП та ч. 2 ст. 15 Закону, згідно з яким не передбачено конфіскації суми внеску на підтримку політичної партії, яка не перебуває у власності правопорушника.
Зазначає, що після здійснення директором ТОВ «Карбон-Плюс» ОСОБА_1 спонсорського внеску на користь політичної Партії у розмірі 70 000 грн. останній перейшов у власність зазначеної політичної партії. Даних про те, що вказаний внесок був повернутий ТОВ «Карбон-Плюс» чи ОСОБА_1 матеріали справи не містять.
Апеляційна скарга на постанову судді подана після закінчення 10-ти денного строку на апеляційне оскарження, встановленого ч. 2 ст. 294 КУпАП. Однак клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження містить посилання на обставини, які є поважними, у зв'язку з чим вважаю за необхідне поновити строк апеляційного оскарження постанови судді.
Заслухавши пояснення захисника Осадчого В.А., який підтримав вимоги апеляційної скарги, пославшись на доводи, що в ній викладені. перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення вважаю, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Апеляційним судом встановлено, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення вказаних вимог дотримався.
При апеляційному перегляді враховується, що апелянт не оскаржує постанову судді в частині опису обставин, установлених під час розгляду справи та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу, через що судове рішення переглядається в частині накладення додаткового стягнення у виді конфіскації суми внеску на підтримку політичної партії, наданої з порушенням закону, в сумі 70 000 гривень.
Суддя, за результатами розгляду справи, застосовував до правопорушника ОСОБА_1 стягнення в межах санкції ст. 212-15 КУпАП у виді штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень, зконфіскацією суми внеску на підтримку політичної партії, наданої з порушенням закону, в сумі 70 000 гривень.
Даний вид стягнення, що визначений законодавцем, як основний, так й додатковий є безальтернативним.
Апеляційний суд не може погодитися з доводами апелянта щодо помилково застосованого додаткового адміністративного стягнення у виді конфіскації суми внеску на підтримку політичної партії.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що сума внесків на підтримку політичної партії в розмірі 70 000 грн., наданої з порушенням закону, підлягає конфіскації. Та обставина, що внески не перебувають у власності ОСОБА_1 , зараховані на поточний рахунок Партії, яка їх отримала у власність, не свідчить про неможливість їхньої конфіскації.
Означена позиція узгоджується з положеннями частини 1 статті 29 КУпАП, відповідно до яких, конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд приходить до висновку про те, що оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, у зв'язку з чим апеляційна скарга захисника задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.294 КУпАП, суддя
Поновити захиснику Осадчому В.А. в інтересах ОСОБА_1 строк апеляційного оскарження постанови судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 10 грудня 2024 року.
Апеляційну скаргу захисника Осадчого В.А. в інтересах ОСОБА_1 залишити без задоволення, постанову судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 10 грудня 2024 року, якою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення за ст. 212-15 КУпАП,- без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя В.Ф.Люклянчук