Справа №760/2714/25 1-кс/760/2316/25
03.02.2025 м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС 4 відділу СУ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному проваджені № 22024101110001310 від 16.12.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 та ч. 1 ст. 209 КК України,
Вказане клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному проваджені № 22024101110001310 від 16.12.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 та ч. 1 ст. 209 КК України, надійшло безпосередньо до слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва.
Клопотання обгрунтоване наступним.
Слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22024101110001310, внесеного 16.12.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочинів, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 1 ст. 209 КК України.
Відповідно до рапорту про виявлене кримінальне правопорушення, який надійшов з ГВ «І» УЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області отримано інформацію щодо сприяння в ухиленні від мобілізації та можливого заволодіння бюджетними коштами службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Департамент) у змові з посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Так, протягом 2022-2024 років Департаментом перераховано на користь ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , далі - Товариство) 109 млн. грн. з призначенням платежу «за здійснення денного догляду за особами з психічними та поведінковими розладами», «здійснення паліативного догляду».
Встановлено, що розрахунок за наданими соціальними послугами між Товариством та Департаментом здійснюється шляхом оплати відповідно до наданих людино-годин послуг співробітниками організації.
Проте, встановлено, що фізично співробітниками Товариства не може надаватись така кількість людино-годин, яке Товариство декларує для виплат перед Департаментом, що свідчить про факт фіктивності надання послуг.
Також, встановлено, що грошові кошти не були використані за призначенням та можливо були привласнені посадовими особами Товариства за попередньою змовою з службовими особами Департаменту, шляхом виведення коштів з Товариства через підконтрольних фізичних осіб-підприємців.
Разом з тим, за оперативною інформацією встановлено, що частина працевлаштованих чоловіків Товариства, призивного віку перебувають за межами Київського регіону, що унеможливлює здійснення ними догляду на професійній основі за недієздатними особами, що свідчить про факт фіктивності їх працевлаштування і ухилення від мобілізації.
Відповідно до відповіді на доручення, яке надійшло з ГВ «І» УЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області отримано інформацію щодо можливого заволодіння бюджетними коштами службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , далі - Департамент) у змові з посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса реєстрації АДРЕСА_1 , далі - Товариство) шляхом виведення грошових коштів через підконтрольних фізичних осіб-підприємців.
Так, протягом 2022-2024 років Департаментом перераховано на користь Товариства понад 109,3 млн. грн. з призначенням платежу «за здійснення денного догляду за особами з психічними та поведінковими розладами», «здійснення паліативного догляду».
Встановлено, що дані кошти Товариство за вказаний період здебільшого виплатило на рахунки фізичних осіб-підприємців, так ФОП ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_3 ) отримав понад 14 млн. грн. за послуги з надання харчування, ФОП ОСОБА_6 (ІПН НОМЕР_4 ) отримала понад 2,6 млн. грн. за послуги з надання харчування, ФОП ОСОБА_7 (ІПН НОМЕР_5 ) отримав понад 2,1 млн. грн. за послуги з технічного обслуговування техніки та понад 1,2 млн. грн. за послуги з надання транспортного засобу в оренду, ФОП ОСОБА_8 (ІПН НОМЕР_6 ) отримала понад 2 млн. грн. за послуги з надання транспортних засобів в оренду та понад 1,5 млн. грн. за послуги з надання в оренду функціональних ліжок, ФОП ОСОБА_9 (ІПН НОМЕР_7 ) отримала понад 13 млн. грн. за послуги з надання в оренду транспортних засобів, ОСОБА_10 (ІПН НОМЕР_8 ) отримав понад 5,9 млн. грн. за послуги з надання в оренду транспортних засобів та понад 1,2 млн. грн. за послуги з надання в оренду інвентарю, ФОП ОСОБА_11 (ІПН НОМЕР_9 ) отримав понад 8,8 млн. грн. за послуги з надання в оренду транспортних засобів та 1,3 млн. грн. за послуги з надання в оренду нерухомості, ФОП ОСОБА_12 (ІПН НОМЕР_10 ) отримала понад 2,9 млн. грн. за послуги з надання в оренду транспортних засобів та понад 2,6 млн. грн. за послуги з надання в оренду нерухомості, ФОП ОСОБА_13 (ІПН НОМЕР_11 ) отримав понад 1,6 млн. грн. за послуги з надання в оренду транспортного засобу, ФОП ОСОБА_14 (ІПН НОМЕР_12 ) отримала понад 2,9 млн. грн. за миючі засоби та понад 2,9 млн. грн. за послуги з надання в оренду транспортних засобів, ФОП ОСОБА_15 (ІПН НОМЕР_13 ) отримав понад 2,2 млн. грн. за дезинфікуючі засоби та засоби індивідуального захисту та понад 0,5 млн. грн. за послуги з надання в оренду транспортних засобів, ФОП ОСОБА_16 (ІПН НОМЕР_14 ) отримала понад 5,3 млн. грн. за дезинфікуючі засоби та засоби індивідуального захисту.
Відповідно до висновку, який надійшов з ІНФОРМАЦІЯ_4 , аналітичного дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо наявності ознак правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, ознак використання схем мінімізації податків з метою ухилянні від оподаткування, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2022 по 17.12.2024 - фінансові операції із перерахуванням ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на користь ймовірно пов'язаних (підконтрольних) осіб ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_17 , ОСОБА_10 , ФОП ОСОБА_11 , ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_14 , ФОП ОСОБА_15 , ФОП ОСОБА_16 грошових коштів у загальному розмірі 69 429 966,04 грн. у якості оплати за оренду нерухомого майна, транпсортних засобів, машино-місць, господарських товарів, продуктів харчування та інших товарів-послуг, які здійснені за завищеною вартістю та або фактично не надавались, ймовірно здійснені без розумної економічної причини (ділової мети), не підпадають під визначення господарської діяльності, та спрямовані виключно на отримання забезпечення умови для протизаконного виведення бюджетних коштів, отриманих від ІНФОРМАЦІЯ_3 містять ознаки злочину згідно ч. 5 статті 191 Кримінального кодексу України, та містять ознаки легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму що в свою чергу має бути доведене слідством.
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що бюджетні грошові кошти ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , через вищезазначених СПД, виводив на карткові рахунки НОМЕР_15 , НОМЕР_16 відкриті в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_17 ).
У зв'язку з вище викладеним, на даний момент необхідно провести комплекс заходів забезпечення кримінального провадження, спрямованих на встановлення фактів можливого руху коштів під час вчинення протиправної діяльності зазначеними особами, встановлення інших осіб, які причетні до вчинення зазначеного кримінального правопорушення, визначення обсягу вини кожного з них, для правильної та неупередженої кваліфікації діяння, та притягнення винних до відповідальності.
Вказані документи в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та необхідні для подальшого проведення слідчих (розшукових) дій у зазначеному кримінальному провадженні.
У разі їх відсутності у матеріалах даного кримінального провадження, це істотно ускладнить забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування даного кримінального провадження та притягнення до відповідальності осіб, які вчинили зазначений злочин.
Таким чином, виникла необхідність у витребуванні в порядку тимчасового доступу інформації про рух у період часу з 01.01.2022 по 31.12.2024 грошових коштів по банківським рахункам, завірених копій документів (у друкованому та електронному вигляді), а саме: 1.1. документів з оформлення (відкриття/закриття) рахунків, у тому числі: усіх банківських карток із зразками підписів, заяв, копій паспортів, доручень, установчих договорів, статутів, свідоцтв про реєстрацію, договорів, повідомлень про відкриття рахунків з інформацією щодо ІР-адрес та назв віддалених комп'ютерних пристроїв з яких відбувалося управління такими рахунками, інших документів, які надавались банку при відкритті (подальшій зміні поточних даних та користування рахунками); 1.2. документів про рух грошових коштів по банківським рахункам у друкованому та електронному вигляді (формат ЕхсеІ/БМ з розбивкою даних по операційному дню використання рахунку) з обов'язковим чітким зазначенням номерів платіжних документів, конкретного часу та дати платежів, сум коштів, повних даних платника та отримувача коштів (у тому числі клієнтів іншого банку), з зазначенням коду, номера рахунків та МФО банківської установи, призначення платежу (куди і за що перераховано кошти та звідки і за що отримано кошти); 1.3. платіжних доручень та меморіальних ордерів, які свідчать про надходження та використання коштів по рахунках; 1.4. заяв на зняття грошових коштів, внесення, переведення коштів по рахунках; 1.5. документів, щодо здійснення операцій з цінними паперами: договорів на придбання бланків векселів, реєстру виданих-погашених векселів, договорів купівлі-продажу цінних паперів, актів приймання-передачі цінних паперів, актів виконаних зобов'язань, розпоряджень щодо зарахування-списання цінних паперів, документів про відкриття рахунків в цінних паперах, інших документів, щодо здійснення вказаною особою операцій з цінними паперами по рахунках; 1.6. документів щодо проведення фінансового моніторингу співробітниками банківської установи, банківських операцій по таким рахункам, а саме, реєстру фінансового моніторингу, файлів-повідомлень, файлів-запитів, файлів-відповідей, файлів- додатків, файлів-квитанцій, довідок щодо обґрунтування рішення про недоцільність інформування Уповноваженого органу про фінансову операцію, яка підлягає фінансовому моніторингу, анкети клієнта тощо; 1.7. контрактів, у тому числі зовнішньоекономічних, на підставі яких здійснювалося зарахування та списання грошових коштів та документів, що складалися під час їх виконання та оплати; 1.8. БУІГТ-повідомлень у форматі МТ-103 по рахунках та по всіх операціях, які перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_17 ) відносно карткових рахунків НОМЕР_15 , НОМЕР_16 відкритих ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_9 .
Таким чином, отримати в інший спосіб інформацію щодо діяльності та фінансового стану суб'єктів господарювання та окремих фізичних осіб, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку неможливо. Єдиним можливим способом отримання необхідних документів та інформації є отримання ухвали суду про тимчасовий доступ до речей і документів, з огляду на що слідчий звернувся з даним клопотанням до слідчого судді.
Слідчий в судове засідання не з'явився, однак, через канцелярію суду подав заяву про розгляд клопотання за її відсутності.
Слідчий суддя на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України проводить розгляд клопотання без виклику представників особи, у володінні якої вони знаходяться, за наведених слідчим у клопотанні підстав.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження, не здійснювалось, у зв'язку з неприбуттям у судове засідання осіб, які беруть участь у судовому провадженні.
Слідчий суддя, перевіривши клопотання на дотримання вимог Кримінального процесуального кодексу України, приходить до наступного.
Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).
Зокрема, питання застосування заходів забезпечення кримінального провадження, до яких відносяться і тимчасовий доступ до речей і документів, регламентовані Главою 10 - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування та Главою 15 - тимчасовий доступ до речей і документів Кримінального процесуального кодексу України.
А саме, у випадку необхідності отримання тимчасового доступу до речей і документів, сторона кримінального провадження має право, згідно положень ст. 160 КПК України, звернутись до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
При цьому, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання доступу до речей і документів з розпорядженням про можливості їх вилучення за умови, що сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, та можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, а без вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів (ч. 5 та ч. 7 ст. 163 КПК України).
Згідно ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» в документах, які свідчать про відкриття та функціонування банківського рахунку, містяться відомості, які являються банківською таємницею.
Згідно ст. 61 Закону України «Про банки і банківську діяльність», збереження банківської таємниці здійснюється шляхом спеціального режиму зберігання та обмеженням доступу до документів, які містять банківську таємницю.
Згідно ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність», інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.
Правила зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці затверджені Постановою Національного Банку України № 267 від 14.07.2006.
Згідно положень глави 15 КПК України, відомості, які можуть становити банківську таємницю, охороняються Законом, а доступ і вилучення документів, які містять такі відомості, здійснюється виключно за рішенням суду.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 162 Кримінального процесуального кодексу України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах та документах належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Слідчим суддею встановлено, що СУ ГУ СБУ в м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22024101110001310 від 16.12.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1, ч. 1 ст. 209 КК України (витяг з ЄРДР а.с. 7-8).
Як слідує з матеріалів, долучених до клопотання, тимчасовий доступ до документів вказаних у ньому обумовлений тим, що відображені у них дані підтверджують необхідність надання тимчасового доступу, з метою встановлення відомостей визначених ст. 91 КПК України, у даному кримінальному провадженні та виконання завдань визначних ст. 2 КПК України (витяг з ЄРДР від а.с.7-8 , рапорт щодо виявлення ознак кримінального правопорушення а.с. 13-14, 15-16, протокол обшуку а.с. 17- 27, висновок аналітичного дослідження а.с. 28-67 та інші матеріали)
Самі ж документи перебувають (можуть перебувати) у володінні в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (МФО НОМЕР_18 ) (ЄДРПОУ НОМЕР_17 ), що за адресою АДРЕСА_3 , останні, як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Є наявною можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та вказують паралельно на неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Таким чином, в судовому засіданні слідчим суддею встановлено, що згідно ч. 2 ст. 132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подано до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування та за своєю суттю в цілому відповідає вимогам ч. 6 ст. 132, ст. 160 КПК України, обставин, регламентованих п. п. 1-3 ч. 3 ст. 132, ст.ст. 161, 163 КПК України, не встановлено.
Порушень вимог Глави 10 КПК України - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування, та Глави 15 КПК України - тимчасовий доступ до речей і документів, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.
За таких обставин, слідчий суддя дослідивши клопотання, долучені до нього документи, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин, керуючись законом, оцінюючи сукупність наданих доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку вважає, що долучені до клопотання докази свідчать про те, що слідчим, у відповідності до вимог ч. 5 ст. 132 КПК України, надано ґрунтовні докази, які дають змогу прийти до висновку про неможливість іншим способом, на даному етапі, забезпечити повноту, всебічність та неупередженість розслідування вищезазначеного кримінального правопорушення, отримати відомості, що є необхідними для з'ясування всіх важливих обставин у їх сукупності, кореспондуються з вимогами ст. 132 КПК України, а тому клопотання підлягає задоволенню.
З цих підстав слідчий суддя, керуючись ст.ст. 1-29, 131-132, 159-166, 369-372, 376 КПК України,
Клопотання старшого слідчого в ОВС 4 відділу СУ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному проваджені № 22024101110001310 від 16.12.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 та ч. 1 ст. 209 КК України - задовольнити.
Надати старшому слідчому в ОВС СУ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , слідчим слідчої групи СУ Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області, у кримінальному провадженні
№ 22024101110001310 ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення інформації в електронному та/або друкованому вигляді, яка наявна в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (МФО НОМЕР_18 ) (ЄДРПОУ НОМЕР_17 ), що за адресою АДРЕСА_3 , відносно карткових рахунків НОМЕР_15 , НОМЕР_16 відкритих ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_9 , а саме:
- документів з оформлення (відкриття/закриття) рахунків, у тому числі: усіх банківських карток із зразками підписів, заяв, копій паспортів, доручень, установчих договорів, статутів, свідоцтв про реєстрацію, договорів, повідомлень про відкриття рахунків з інформацією щодо ІР-адрес та назв віддалених комп'ютерних пристроїв з яких відбувалося управління такими рахунками, інших документів, які надавались банку при відкритті (подальшій зміні поточних даних та користування рахунками) за період з 01.01.2022 по 31.12.2024;
- документів про рух грошових коштів по банківським рахункам у друкованому та електронному вигляді (формат Ехсе1/8М з розбивкою даних по операційному дню використання рахунку) з обов'язковим чітким зазначенням номерів платіжних документів, конкретного часу та дати платежів, сум коштів, повних даних платника та отримувача коштів (у тому числі клієнтів іншого банку), з зазначенням коду, номера рахунків та МФО банківської установи, призначення платежу (куди і за що перераховано кошти та звідки і за що отримано кошти), за період з 01.01.2022 по 31.12.2024;
- платіжних доручень та меморіальних ордерів, які свідчать про надходження та використання коштів по рахунках за період з 01.01.2022 по 31.12.2024;
- заяв на зняття грошових коштів, внесення, переведення коштів по рахунках за період з 01.01.2022 по 31.12.2024;
- документів, щодо здійснення операцій з цінними паперами: договорів на придбання бланків векселів, реєстру виданих-погашених векселів, договорів купівлі-продажу цінних паперів, актів приймання-передачі цінних паперів, актів виконаних зобов'язань, розпоряджень щодо зарахування-списання цінних паперів, документів про відкриття рахунків в цінних паперах, інших документів, щодо здійснення вказаною особою операцій з цінними паперами по рахунках за період з 01.01.2022 по 31.12.2024;
- документів щодо проведення фінансового моніторингу співробітниками банківської установи, банківських операцій по таким рахункам, а саме, реєстру фінансового моніторингу, файлів-повідомлень, файлів-запитів, файлів-відповідей, файлів-додатків, файлів-квитанцій, довідок щодо обґрунтування рішення про недоцільність інформування Уповноваженого органу про фінансову операцію, яка підлягає фінансовому моніторингу, анкети клієнта тощо за період з 01.01.2022 по 31.12.2024;
- контрактів, у тому числі зовнішньоекономічних, на підставі яких здійснювалося зарахування та списання грошових коштів та документів, що складалися під час їх виконання та оплати за період з 01.01.2022 по 31.12.2024;
- SWIFT-пoвiдoмлeнь у форматі МТ-103 по таких рахунках по всіх операціях за період з 01.01.2022 по 31.12.2024.
Строк дії ухвали не може перевищувати два місяці з дня її постановлення.
Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і оригіналів або копій документів, зобов'язана залишити володільцю речей і оригіналів або копій документів опис речей і оригіналів або копій документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді, та є обов'язковою до виконання на всій території України.
Слідчий суддя ОСОБА_1