Справа № 709/2177/24
04 лютого 2025 року селище Чорнобай
Чорнобаївський районний суд Черкаської області у складі головуючого судді Шарої Л.О., за участі секретаря судових засідань Петраш Т.М., розглянув адміністративні матеріали, що надійшли з Відділу поліцейської діяльності
№ 2 Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючої, РНОКПП в матеріалах справи відсутній,
за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи.
19.12.2024, 20.12.2024 та 24.12.2024 до Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Постановою судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області
Левченка В.В. від 23.12.2024 у справі № 709/2140/24 адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП повернуто до Відділу поліцейської діяльності № 2 Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області для дооформлення.
Постановою судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області
Левченка В.В. від 24.12.2024 у справі № 709/2157/24 адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1
ст. 173-2 КУпАП повернуто до Відділу поліцейської діяльності № 2 Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області для дооформлення.
Постановами судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області
Левченка В.В. від 25.12.2024 у справах № 709/2177/24, 709/2178/24 адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП повернуто до Відділу поліцейської діяльності № 2 Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області для дооформлення.
31.12.2024 до Чорнобаївського районного суду Черкаської області повторно після дооформлення надійшли для розгляду адміністративні матеріали у справах № 709/2177/24, 709/2178/24 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП стосовно ОСОБА_1 .
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.12.2024 визначено головуючого суддю Шарую Л.О.
Постановою судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області Шарої Л.О. від 02.01.2025 об'єднано в одне провадження справи № 709/2177/24 та 709/2178/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, об'єднаній справі присвоєно номер № 709/2177/24.
Постановою судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області
Левченка В.В. від 06.01.2025 у справі № 709/2140/24 адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП направлено через канцелярію суду судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області Шарій Л.О. для вирішення питання про об'єднання зі справою № 709/2177/24.
Постановою судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області Шарої Л.О. від 07.01.2025 об'єднано в одне провадження справи № 709/2177/24 та 709/2140/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, об'єднаній справі присвоєно номер № 709/2177/24.
15.01.2025 постановою Чорнобаївського районного суду Черкаської області у справі № 709/2177/24 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Шарої Л.О. від розгляду справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1
ст. 173-2 КУпАП відмовлено.
Постановою судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області
Левченка В.В. від 16.01.2025 у справі № 709/2157/24 адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1
ст. 173-2 КУпАП направлено через канцелярію суду судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області Шарій Л.О. для вирішення питання про об'єднання зі справою
№ 709/2177/24.
Постановою судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області Шарої Л.О. від 16.01.2025 об'єднано в одне провадження справи № 709/2177/24 та 709/2157/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, об'єднаній справі присвоєно номер № 709/2177/24.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 145559 від 21.12.2024 ОСОБА_1 , 21.12.2024 о 07:30 за місцем свого проживання, вчинила стосовно своєї матері домашнє насильство, тобто умисні дії фізичного та психологічного характеру, а саме виражалася нецензурною лайкою та погрожувала фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода її фізичному та психологічному здоров'ю, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 025989 від 21.12.2024 ОСОБА_1 , 21.12.2024 о 07:30 за місцем свого проживання, вчинила стосовно свого брата домашнє насильство, тобто умисні дії психологічного характеру, а саме виражалася нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода його психологічному здоров'ю, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1
ст. 173-2 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 025995 від 15.12.2024 ОСОБА_1 , 15.12.2024 близько 17:00 в АДРЕСА_1 , вчинила домашнє насильство стосовно своєї матері ОСОБА_2 , виражалася нецензурною лайкою, погрожувала фізичною розправою, внаслідок чого остання почувала себе пригніченою, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 145691 від 17.12.2024 ОСОБА_1 , 17.12.2024 близько 09:00 за місцем проживання, АДРЕСА_1 , вчинила домашнє насильство стосовно своєї матері ОСОБА_2 , а саме виражалася нецензурними словами та погрожувала фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода її фізичному та психологічному здоров'ю, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Заяв та клопотань від
ОСОБА_1 не надходило.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Гудзь О.С. у судових засіданнях 22.01.2025, 04.02.2025 пояснив, що ОСОБА_1 вину щодо подій 15.12.2024, 17.12.2024, 21.12.2024 не визнає, повідомив, що окрім протоколів про адміністративні правопорушення інших доказів, які підтверджують вину його підзахисної до адміністративних матеріалів не додано, а тому просив провадження у справі закрити у зв'яку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. При цьому зазначив, що протокол обмежується формальними фразами, зокрема, що шкода могла бути завдана потерпілій особі, однак відомостей якої саме шкоди завдано потерпілій особі протокол не містить. Зі слів клієнта йому відомо, що в цій сім'ї постійні сварки.
Потерпіла ОСОБА_2 у судових засіданнях 22.01.2025, 04.02.2025 пояснила, що з ранку 21.12.2024 ОСОБА_1 кричала, матюкалася, тому вона попросила сина ОСОБА_3 викликати поліцію. Він викликав від її імені працівників поліції, а ОСОБА_1 викликала швидку медичну допомогу. ОСОБА_1 не дотримується заборонних приписів. У них постійно відбуваються сварки.
Потерпілий ОСОБА_4 у судових засіданнях 22.01.2025, 04.02.2025 пояснив, що ОСОБА_1 постійно його ображає, у зв'язку з чим постійно викликається поліція. При цьому приписів працівників поліції ОСОБА_1 жодного разу не дотрималася.
Представник потерпілої ОСОБА_2 - адвокат Федина О.В. у судовому засіданні 04.02.2025 пояснив, що дії ОСОБА_1 працівниками поліції інкриміновані вірно, адміністративні матеріали містять достатньо доказів на підтвердження її вини у вчинені адміністративних правопорушень. Наявне в матеріалах справи відео підтверджує той факт, що подія мала місце.
ІІ. Досліджені в судовому засіданні докази.
Суд безпосередньо дослідив у судовому засіданні докази, що містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , а саме:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 145559 від 21.12.2024;
- копію рапорту начальникові Золотоніського ВП ГУНП в Черкаській області полковнику поліцію Андрію Тюкову щодо подій 21.12.2024;
- протокол прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується від 21.12.2024;
- письмові пояснення ОСОБА_4 від 21.12.2024;
- копію письмових пояснень ОСОБА_2 від 21.12.2024;
- копію письмових пояснень ОСОБА_1 ;
- копію форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 21.12.2024 складену стосовно ОСОБА_2 ;
- рапорт інспектора СРПП ВПД № 2 Золотоніського ВП ГУНП в Черкаській області лейтенанта поліції Володимира Висоцького від 30.12.2024;
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 025989 від 21.12.2024;
- копію рапорту начальникові Золотоніського ВП ГУНП в Черкаській області полковнику поліцію Андрію Тюкову щодо подій 21.12.2024;
- протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 21.12.2024;
- письмові пояснення ОСОБА_2 від 21.12.2024;
- копію письмових пояснень ОСОБА_1 від 21.12.2024;
- копію письмових пояснень ОСОБА_4 від 21.12.2024;
- копію форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 21.12.2024 складену стосовно ОСОБА_4 ;
- рапорт інспектора СРПП ВПД № 2 Золотоніського ВП ГУНП в Черкаській області лейтенанта поліції Володимира Висоцького від 30.12.2024;
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 025995 від 21.12.2024;
- копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 025995 від 21.12.2024;
- копію рапорту начальникові Золотоніського ВП ГУНП в Черкаській області полковнику поліцію Андрію Тюкову щодо подій 15.12.2024;
- протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 15.12.2024;
- письмові пояснення ОСОБА_2 від 15.12.2024;
- копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 025997 від 21.12.2024;
- копію форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 15.12.2024 складену стосовно ОСОБА_2 ;
- рапорт поліцейського СРПП ВПД № 2 Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області сержанта поліції Олександра Гонтара;
- копію виписки із медичної карти амбулаторного хворого відділення медичної реабілітації № 1 ОСОБА_1 від 10.01.2025;
- копію талону про прийняття звернення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги до реєстраційного номеру звернення від 10.01.2025 № 2025-3750739;
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 145691 від 17.12.2024;
- копію рапорту начальникові Золотоніського ВП ГУНП в Черкаській області полковнику поліцію Андрію Тюкову щодо подій 17.12.2024;
- протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 17.12.2024;
- письмові пояснення ОСОБА_2 від 17.12.2024;
- письмові пояснення ОСОБА_4 від 17.12.2024;
- копію письмових пояснень ОСОБА_1 від 17.12.2024
В судовому засіданні досліджено відеозапис з бодікамери працівників поліції щодо подій 15.12.2024. Відео розпочинається із того, що біля службового автомобіля поліцейського знаходяться ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 . Із відеозапису чути, що між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 триває сварка, що супроводжується висловлюваннями на адресу одна одної звинувачень та образ, висловлюванням нецензурної лексики. Поліцейськими запропоновано учасникам конфлітку написати заяви та надати пояснення, на що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 погодилися. Під час надання пояснень ОСОБА_1 та ОСОБА_2 систематично висловлюють на адресу одна одної образи вживаючи ненормативну лексику, звинувачують одна одну в психологічному, економічному, домашньому насильстві. Систематично поліцейський робить зауваження ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо продовження сварки. Протоколи про адміністративне правопорушення складені стосовно ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_2 . Також вказаним особам, як кривдникам вручений терміновий заборонний припис стосовно кривдника. Тобто із дослідженого судом відеозапису встановлено, що поліцейським під час виїзду відібрані пояснення у ОСОБА_2 , ОСОБА_1 ,
ОСОБА_4 , щодо кожної з цих осіб складений протокол про адміністративне правопорушення за ст. 173-2 КУпАП, терміновий заборонний припис стосовно кривдника.
ІІІ. Оцінка та висновки суду за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Оцінюючи зазначені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи, застосовуючи критерії доведення «поза розумним сумнівом», суд дійшов висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1
ст. 173-2 КУпАП.
Частиною 1 ст. 173-2 КУпАП у редакції, що діяла станом на 15 та 17 грудня 2024 року, передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» від 22.05.2024 року за № 3733-ІХ статтю 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення викладено у новій редакції, яка набрала чинності з 19 грудня 2024 року.
Так, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП починаючи з 19 грудня 2024 року передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Слід вказати, що відповідно до ст. 8 КУпАП закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що домашнє насильство це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Згідно п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» під психологічним насильством розуміється форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Варто зазначити, що насильство (передусім психологічне) є відмінним від конфліктних ситуацій, спорів, що виникають у кожній сім'ї та не становлять загрози подальшому розвитку здорових стосунків. У такому випадку для визнання факту домашнього насильства слід звернутися до його ознак: умисність (з наміром досягнення бажаного результату); спричинення шкоди; порушення прав і свобод людини; значна перевага сил (фізичних, психологічних, економічних, пов'язаних із вищою посадою тощо) того, хто чинить насильство. Якщо в діях немає хоча б однієї з чотирьох наведених ознак, вони не є насильством.
Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Водночас, домашнє насильство характеризується такими ознаками: умисність (з наміром досягнення бажаного результату); спричинення шкоди; порушення прав і свобод людини; значна перевага сил (фізичних, психологічних, пов'язаних із вищою посадою тощо) того, хто чинить насильство.
Для наявності складу адміністративного правопорушення щодо вчинення домашнього насильства є обов'язковим одночасне існування вищевказаних ознак, у разі відсутності хоча б однієї із ознак дії особи не можна розцінювати як насильство.
Особа, яка постраждала від домашнього насильства - особа, яка зазнала домашнього насильства у будь-якій формі. Кривдник - особа, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.
Статтею 21 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що постраждала особа має право, зокрема, на дієвий, ефективний та невідкладний захист в усіх випадках домашнього насильства, недопущення повторних випадків домашнього насильства.
Однак важливо розрізняти поняття «сварка», «конфлікт», «насильство».
Особливостями ознак домашнього насильства є: наявність патерну (повторювані в часі інциденти множинних видів насильства); системна основа; повна влада та контроль над постраждалою особою; насильницькі дії у відносинах між близькими людьми; якщо вже є одна з форм домашнього насильства, висока ймовірність того, що й інші форми насильства можуть розвиватися.
Конфлікт - зіткнення протилежних інтересів і поглядів, напруження і крайнє загострення суперечностей, що призводить до активних дій, ускладнень, боротьби, що супроводжуються складними колізіями; ситуація, в якій кожна зі сторін намагається зайняти позицію несумісну з інтересами іншої сторони.
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП у редакції, що діяла до 19.012.2024 було: наявність наслідків у виді завдання чи можливості завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Одночасно, обов'язковою ознакою об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП у редакції, що діє після 19.012.2024 є: наявність наслідків у виді завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Слід звернути увагу на те, що у справах про домашнє насильство доказуванню підлягає не лише факт вчинення відповідних дій (бездіяльності) особи, а й наслідки, які в результаті таких дій (бездіяльності) були заподіяні постраждалій особі.
Таким чином, під домашнє насильство, зокрема психологічного характеру, яке утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП із 19.12.2024 підпадають лише такі діяння, якими цілеспрямовано та навмисно спричиняється емоційна невпевненість, страх або іншим чином завдається шкода психічному здоров'ю іншого члена сім'ї.
У редакції ст. 173-2 КУпАП, що діяла до 19.12.2024, під домашнє насильство, зокрема психологічного характеру, яке утворювало склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, підпадали лише такі діяння, якими цілеспрямовано та навмисно спричиняється або могла бути спрчинена емоційна невпевненість, страх або іншим чином завдавалася або могла бути завдана шкода психічному здоров'ю іншого члена сім'ї.
Самі по собі, зокрема, нецензурні висловлювання, не формують собою домашнє насильство та утворюють склад адміністративного правопорушення лише у тому випадку, коли такі висловлювання спрямовані на обмеження волевиявлення особи, якщо такі дії викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали чи могли завдати шкоди психічному здоров'ю особи.
Як убачається з протоколів про адміністративні правопорушення:
- від 15.12.2024, ОСОБА_1 15.12.2024 близько 17:00 стосовно своєї матері ОСОБА_2 виражалася нецензурною лайкою, погрожувала фізичною розправою, внаслідок чого остання почувала себе пригніченою;
- від 17.12.2024 ОСОБА_1 , 17.12.2024 близько 09:00 вчинила домашнє насильство стосовно своєї матері ОСОБА_2 , а саме виражалася нецензурною словами та погрожувала фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода її фізичному та психологічному здоров'ю;
- від 21.12.2024 ОСОБА_1 , 21.12.2024 о 07:30 вчинила стосовно своєї матері домашнє насильство, тобто умисні дії фізичного та психологічного характеру, а саме виражалася нецензурною лайкою та погрожувала фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода її фізичному та психологічному здоров'ю, а також вчинила стосовно свого брата домашнє насильство, тобто умисні дії психологічного характеру, а саме виражалася нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода його психологічному здоров'ю.
У справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v.Russia», рішення від 30.05.2013, заява N 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v.Russia», заява N 926/08, рішення від 20.09.2016) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Суд вважає, що з викладених у протоколах про адміністративні правопорушення обставин домашнього насильства та пояснень ОСОБА_2 , ОСОБА_4 і ОСОБА_1 неможливо зробити висновок про наявність в діях останньої складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, оскільки в ньому не зазначено про характер вчиненого психологічного насильства стосовно матері та брата, настання наслідків у виді завдання шкоди психологічному здоровю потерпілих.
Вчинення будь-яких діянь фізичного, психологічного чи економічного характеру повинно бути підтверджено поясненнями свідків, потерпілих або іншими доказами, що є необхідним елементом складу даного правопорушення.
При цьому, суд бере до уваги, що нецензурна лайка в межах конфлікту, який склався між потерпілими ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та особою що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за відсутності доказів на підтвердження завдання шкоди психічному та фізичному здоров'ю потерпілих не охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, оскільки завдання шкоди в даному випадку є обов'язковою ознакою об'єктивної сторони даного правопорушення. Водночас, посилання працівником поліції у протоколі про адміністративне правопорушення, що потерпіла ОСОБА_2 почувалася пригніченою, взагалі не є об'єктивною стороною правопорушення.
Суд звертає увагу на те, що протокол про адміністративне правопорушення за своєю правовою природою не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали в суду сумніви.
Разом з тим, щодо подій 15.12.2024 суд встановив, що ОСОБА_1 одночасно була особою яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілою та кривдником.
З огляду на законодавство, яке регулює домашнє насильство одна і та ж особа не може бути одночасно і кривдником і жертвою домашнього насильства, кривдник завжди має перевагу та своїми діями намагається контролювати жертву, знецінити її почуття та потреби, встановити таким чином контроль над жертвою.
Даючи оцінку зібраним у справі доказам в сукупності з поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також поясненнями потерпілих, долученими доказами, суд дійшов висновку, що ними підтверджується наявність тривалого невирішеного спору між матір'ю - ОСОБА_2 , братом - ОСОБА_4 та ОСОБА_1 .
Суд наголошує на тому, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП. Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням
ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
При оцінці доказів суд повинен керуватися критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Згідно зі ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративних правопорушень, а відтак провадження у справі підлягає закриттю за відсутності в її діях складу адміністративних правопорушень, тобто на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
З урахуванням наведеного, керуючись ст. 173-2, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суд,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області особою, щодо якої її винесено, захисником, а також потерпілим, представником потерпілого протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Повний текст постанови складений 05.02.2025.
Суддя Л.О. Шарая