Справа №705/33/25
3/705/303/25
04 лютого 2025 року м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Душин О.В., розглянувши матеріали, які найшли з Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,
до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП, -
02.01.2025 року до Уманського міськрайонного суду Черкаської області із Уманського РУП ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
У статті 251 КУпАП вказано, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен перевірити:
1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно із вимогами статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №313664 від 18.12.2024 року вказано, що ОСОБА_1 вже притягувався до відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП 06.02.2024 року постановою серії БАД 99915, тому правопорушення, вчинене 18.12.2024 року було кваліфіковане за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Проте до матеріалів справи про адміністративне правопорушення, як доказу на підтвердження кваліфікації вчиненого правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП, самої постанови додано не було.
Вищезазначений недолік, допущений при складенні та оформленні адміністративних матеріалів, позбавляє суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти рішення по ній.
При виявленні недоліків у протоколі чи інших матеріалах, які перешкоджають або роблять неможливим об'єктивний розгляд справи, особа, що проводить підготовку до його розгляду, повертає ці матеріали органу, що порушив адміністративне провадження.
Беручи до уваги викладене, суддя вбачає підстави для повернення до Уманського РУП ГУНП в Черкаській області адміністративного матеріалу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, для дооформлення.
Виходячи з вищевикладеного та керуючись ст. ст. 251, 255, 256, 283, 284-285 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , що складений за ч. 5 ст. 126 КУпАП, повернути до Уманського РУП ГУНП в Черкаській області для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О.В. Душин