Постанова від 05.02.2025 по справі 377/50/25

ПОСТАНОВА

іменем України

Справа №377/50/25

Провадження №3/377/30/25

05 лютого 2025 року суддя Славутицького міського суду Київської області Малишенко Т.О., за участю секретаря судового засідання Маряхіної І.В., прокурора Младаневич З.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Славутичі справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП:

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Монастирище, Ічнянського району Чернігівської області, громадянина України, працюючого на посаді лікаря стоматолога-хірурга у КНП «Славутицька міська лікарня» СМР Вишгородського району Київської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , засоби зв'язку НОМЕР_2 -

УСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 будучи членом основної позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії КНП «Славутицька міська лікарня» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідно з підпунктом «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII та примітки до статті 172-6 КУпАП, на яку поширюється його дія, в порушення вимог абз. 1 ч. 1 статті 45 розділу VII даного Закону, несвоєчасно 10.07.2024, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст.172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , свою вину у вчиненні правопорушення, пов'язаного з корупцією, визнав повністю.

Прокурор в судовому засіданні підтримав обставини, викладені у протоколі, просив визнати винним ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, посилаючись на те, що його вина доведена у вчиненні вказаного правопорушення. Причини, з яких ОСОБА_1 , не подав вчасно щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, є неповажними.

Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю правильним зробити наступний висновок.

Відповідно до положень ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в даному випадку, передбаченого ст. 172-6 КУпАП, у числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Як зазначено в ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується дослідженими доказами в судовому засіданні:

- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, № 3395 від 21.01.2025, який за змістом відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, в якому викладені обставини і суть правопорушення;

- скріншотом сторінки з Єдиного державного реєстру декларацій за результатами пошуку поданих декларацій ОСОБА_1 , відповідно до якого ОСОБА_1 10.07.2024 о 12:48 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік.

- листом Національного агентства з питань запобігання корупції Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю падання декларацій №47-07/58692-24 від 12.08.2024, адресованого Управлінню стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, таблицею послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняв ОСОБА_1 за період з 10.07.2024 по 10.07.2024, згідно з якою декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік з ідентифікатором 5595e3d1-bbff-4079-ad06-7e9f4016ae1b подано 10 липня 2024 року о 12 годині 48 хвилин;

- пояснення ОСОБА_1 від 06.11.2024 року від дачі яких він відмовився на підставі ст. 63 Конституції України;

- копія військового квитка на ім'я ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 наданого на підтвердження особи;

- наказ КНП «Славутицька міська лікарня» СМР № 637 к/тр від 30.09.2021 року про переведення на іншу роботу ОСОБА_1 з кабінету стоматолога консультативно-діагностичного центру з ставки 1 в кабінет стоматолога консультативно-діагностичного центру з ставкою 0,5 ;

- Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 672 від 20.12.2023 року про затвердження основного та резервного персонального складу та порядок роботи позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , до якого входить ОСОБА_1 - лікар стоматолог КНП «Славутицька міська лікарня» СМР;

- Наказ КНП «Славутицька міська лікарня» СМР № 204 від 28.12.2023 року про затвердження основного та резервного складу та порядок роботи позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії, до якої входить ОСОБА_1 лікар стоматолог хірург кабінету стоматолога консультативно-діагностичного центру, який ознайомлений з ним під підпис 28.12.2023 року;

- Наказ КНП «Славутицька міська лікарня» СМР № 53 від 15.02.2024 року «Про подання декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» про подання до 01 квітня декларацій за минулий рік, з яким ОСОБА_3 ознайомлена під підпис;

- супровідний лист Вишгородської районної військової адміністрації Київської області № 07-19/828 від 20.02.2024 року, адресований Славутицький міській Раді, про направлення листа ОСОБА_4 з питань Запобігання корупції від 16.02.2024 року № 25-10/9631-24.;

- лист НАЗК від 16.02.2024 року № 25-10/9631-24;

- лист Міністерства Охорони Здоров'я України від 20.02.2024 року № 28/7704/2-24 про роз'яснення декларантам строків подання декларацій, поширення інформаційних матеріалів та проведення навчання;

- лист Верховної Ради України № 04-18/10-1584 від 11.09.2018 року;

- лист НАЗК від 22.03.2021 року № 30-15;

- роздруківка науково-експертного висновку на запит Генеральної прокуратури України у справі про правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ст. 172-5 КУпАП;

- положення про Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.

За приписами ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Положеннями ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено коло осіб, на яких поширюється дія цього Закону.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» ( Закон № 3384-ІХ) пункт 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» доповнено підпунктом «ґ».

Згідно з підпунктом «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону № 1700-УП голови та члени медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово- лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон № 3384-ІХ набрав чинності 12.10.2023 року.

За змістом частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Таким чином ОСОБА_1 , будучи членом постійно діючої позаштатної військово-лікарської комісії ВЛК КНП «Славутицька міська лікарня» є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до Примітки до даної статті суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Склад адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП утворює несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей складі є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, а обов'язковим елементом є протиправне діяння.

Під поважним причинами несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Суб'єктивна сторона цього правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу. Так, непрямим є умисел, якщо особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння (дії або бездіяльності), передбачала його суспільно небезпечні наслідки і хоча не бажала, але свідомо припускала їх настання. Лише вчинення цього діяння з необережності виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Так, в судовому засіданні ОСОБА_1 визнав, що знав про обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік у строк до 31 березня 2024 року включно, але не подав у зазначений строк декларацію.

Отже, фактично ОСОБА_1 , усвідомлював неправомірність своїх дій та знав про адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання декларації, однак не вжив усіх необхідних заходів для виконання свого обов'язку та допустив пряме порушення норм законодавства у сфері запобігання корупції.

З дослідженої в судовому засіданні таблиці послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 10.07.2024 по 10.07.2024, згідно з якою декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік з ідентифікатором 5595e3d1-bbff-4079-ad06-7e9f4016ae1b подано 10 липня 2024 року о 12 годині 48 хвилин.

Таким чином, ОСОБА_1 в установлений строк з 01 січня 2024 року по 31 березня 2024 року не вчинив жодних дій щодо подачі декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, хоча мав таку можливість, і зобов'язаний був її подати.

За таких обставин, під час судового розгляду не встановлено поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 , щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік. У матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про існування дійсно об'єктивних і непереборних для ОСОБА_1 обставин, які унеможливлювали подання своєчасно ним декларації.

З урахуванням наведеного, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, доведена повністю.

Обставин, що виключають адміністративну відповідальність відповідно до статей 17-20 КУпАП, не встановлено.

Обставин, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачених статтею 247 КУпАП, також не встановлено.

При накладенні стягнення відповідно до статті 33 КУпАП враховується характер вчинених правопорушень, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Обставин, що відповідно до статей 34 і 35 КУпАП пом'якшують та обтяжують відповідальність за правопорушення, не встановлено.

Враховуючи характер та обставини правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, вважаю за необхідне піддати ОСОБА_1 , адміністративному стягненню, передбаченому ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу.

Крім того, стягненню з особи на користь держави при накладенні на неї адміністративного стягнення підлягає судовий збір відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 279, 280, 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і піддати його стягненню у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 гривень.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Славутицький міський суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Згідно з ч. 2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути звернута до примусового виконання протягом трьох місяців з дня винесення.

Суддя Т. О. Малишенко