Справа № 287/2453/24
провадження 3/287/1809/25
30 січня 2025 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Русин Микола Григорович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовий квиток серії НОМЕР_1 виданий 11.07.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ЧЦП №173749 від 09.11.2024 року о 18 год. 25 хв. прикордонним нарядом «Черговий командно-спостережного пункту» лейтенантом ОСОБА_2 на території військового містечка було виявлено молодшого інспектора прикордонної служби 1 категорії-помічника гранатометника 2 групи інспекторів прикордонної служби 1 відділення інспекторів прикордонної служби солдата ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, характерний запах з ротової порожнини, нечітка мова, порушена координація рухів. Військовослужбовця доставлено до КНП «Олевської ЦРЛ», де підтверджено факт алкогольного сп'яніння. Своїми діями солдат ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, однак, до суду не прибув, про причини неявки суд не повідомив, будь яких клопотань до суду не подавав. Тому, суд постановив розглядати справу у його відсутність.
У своїй практиці Європейський Суд з прав людини неодноразово наголошував, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадження у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. З метою недопущення необгрунтованого порушення строків розгляду справи про адміністративне правопорушення, встановлених ст. 277 КУпАП, а також строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП, суд визнає причину неявки ОСОБА_3 у судове засідання неповажною і розцінює його неявку як затягування строків розгляду справи, у зв'язку з цим суд розглядає справу у його відсутність.
Також у судовому засіданні судом досліджено матеріали адміністративної справи:
протокол про адміністративне правопорушення від 09.11.2024 року ЧЦП № 173749, який підписаний ОСОБА_1 без зауважень;
- долучений до протоколу рапорт начальника відділення зв'язку - начальника зв'язку ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 від 09.11.2024 року, щодо обставин виявлення та фіксації правопорушення;
- письмове пояснення ОСОБА_1 , відповідно до якого він визнає обставини, зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, щиро розкаюється;
- копію військового квитка ОСОБА_1 ;
- оригінал висновку щодо результатів медичного огляду від 09.11.2024 № 56, відповідно до якого у ОСОБА_1 виявлено стан алкогольного сп'яніння;
- службову характеристику на ОСОБА_1 - характеризується посередньо.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Диспозиція ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, за якою ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності, передбачає відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Частиною 1 ст. 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або появу таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмову таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Кваліфікуючою ознакою правопорушення є його вчинення в умовах особливого періоду.
Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні". Указом Президента України № 740/2024 від 28.10.2024 року, затвердженого Законом від 29 жовтня 2024 року № 4024-IX, продовжено строк дії воєнного стану з 5 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 днів.
Відповідно до частини 4 ст. 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Стаття 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, передбачає, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Дослідивши усі зібрані по справі докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що факт події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та вина ОСОБА_1 у його вчиненні повністю та об'єктивно знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду.
Досліджені та проаналізовані у ході розгляду справи докази не містять протиріч та доповнюють один одного, зібрані у порядку КУпАП, в сукупності та взаємозв'язку беззаперечно та безсумнівно підтверджують винуватість
ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення.
Дії правопорушника ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП України кваліфіковані правильно.
Призначаючи вид та міру стягнення правопорушнику суд враховує характер скоєного правопорушення, дані про особу правопорушника, який є військовослужбовцем, майновий стан правопорушника.
Обставин, які обтяжують або пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Визначаючи вид та міру стягнення суд дійшов висновку, що до
ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах мінімального розміру санкції статті, за якою він притягується до відповідальності.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що визначено ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір"
ОСОБА_1 , як військовослужбовець під час виконання службових обов'язків, звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 40-1, ч. 3 ст. 172-20, 283, 284, 287, 326-328 КУпАП, п. 12 ст. 5 Закону України "Про судовий збір",
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Штраф перерахувати на р/р UA 048999980313020106000006741, код отримувача (ЄДРПОУ) 37976485, код класифікації доходів бюджету: 21081100, отримувач коштів: ГУК у Житомирській області/ ТГ м. Олевськ/ 21081100, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.
Звільнити від сплати судового збору ОСОБА_1 на підставі п. 12 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Роз'яснити особі, щодо якої застосоване адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: М. Г. Русин