Рішення від 04.02.2025 по справі 917/1642/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.02.2025 Справа № 917/1642/24

Суддя Господарського суду Полтавської області Дмитро Сірош, розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом

Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал", вул. Пилипа Орлика, 40-а, м. Полтава, 36000

до Територіального управління Державної судової адміністрації в Полтавській області, вул. Соборності, 17, м. Полтава, 36000

про стягнення заборгованості за додаткові обсяги водовідведення

без виклику представників сторін

Обставини справи: Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" звернулося з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації в Полтавській області про стягнення заборгованості за надані послуги водопостачання та водовідведення у розмірі 257 660,20 грн згідно з договором № 55-2 від 10.03.2022, з яких: 213889,19 грн - за додаткові обсяги водовідведення, які не враховані Договором № 55-2 від 10.03.2022; - 43089 грн 41 коп заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення; 681 грн 60 коп - заборгованість з плати за абонентське обслуговування.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що відповідач не в повному обсязі здійснив оплату за надані послуги з водовідведення.

Відповідач у відзиві на позов (вх. № 14545) проти позову заперечує, посилаючись на те, що Територіальне управління Державної судової адміністрації в Полтавській області є територіальним органом Державної судової адміністрації України, яка є державним органом у системі правосуддя, а фінансування Територіального управління здійснюється за рахунок державного бюджету. Кошторисом на 2024 рік передбачені витрати коштів на водопостачання і водовідведення виходячи із норми водопостачання і водовідведення на 1 особу. Кошти на оплату за понаднормовані витрати відсутні. Відповідно Територіальне управління не має можливості оплачувати додаткові обсяги стічних вод, що надходять до систем централізованого водовідведення у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу на послуги централізованого водовідведення. З огляду на зазначене, розрахунок оплати за обсяги скидів стічних вод до системи централізованого водовідведення має здійснюватися виключно з урахуванням кількості всіх працюючих в адміністративній будівлі за адресою: м. Полтава, вул. Соборності, 17, балансоутримувачем якої є Територіальне управління Державної судової адміністрації в Полтавській області, а саме працівників як Територіального управління так і Орендарів, відповідно до укладених договорів оренди з орендарями частин будівлі, про що управління неодноразово повідомляло КП ПОР «Полтававодоканал». Також, відповідач зазначає, що Територіальне управління неодноразово зверталось до КП ПОР «Полтававодоканал» з клопотанням підготувати відповідні документи щодо внесення змін до договору № 55-2 від 10.03.2022 в частині визначення розміру плати, що справляється за скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення залежно від фактичної кількості працюючих, а саме: працівників не тільки Територіального управління, а й орендарів відповідно до укладених договорів оренди з орендарями частин будівлі, оскільки Територіальне управління Державної судової адміністрації в Полтавській області має укладені договори оренди з Полтавським апеляційним судом, Територіальним управлінням служби судової охорони в Полтавській області, АТ КБ «Приватбанк», Національним банком України.

Позивач у відповіді на відзиві (вх. № 15018 від 08.11.2024) заперечує проти доводів позивача, посилаючись на те, що він неодноразово надавав відповіді та роз'яснення, що збільшення ліміту водоспоживання / водовідведення потребує розробки нових технічних умов. Після надання до договірної групи КП ПОР «Полтававодоканал» проєктної документації з розрахунками обсягів водоспоживання по об'єктах користування послугами, обрахованих згідно з нормативними витратами води, визначених у ДБН «Внутрішній водопровід та каналізація (ДБН В. 2.5-64:2012), виконаних проєктною організацією, згідно з чинним законодавством, буде внесено відповідні зміни у договір. Проте проєктну документацію з розрахунками обсягів водоспоживання та водовідведення по об'єктах користування послугами, Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України не виготовлено, у зв'язку з чим відповідні зміни в договір від 10.03.2022 № 55-2 не були внесені.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 08.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі; розгляд справи постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін згідно з частиною 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України сторони суду не надали.

Згідно з частиною 13 статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до частини 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Згідно зі статтею 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України).

Розглянувши матеріали справи, суд

УСТАНОВИВ:

10.03.2022 КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» (Виконавець) та Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Полтавській області (Споживач), уклали Договір № 55-2 з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Відповідно до пункту 2.1 договору, Виконавець зобов'язується своєчасно надавати Споживачеві послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - Послуги), а Споживач зобов'язується оплачувати надані Послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у порядку, строки та на умовах, що передбачені Договором.

Відлюдно до пункту 2.2 Договору, об'єкти Споживача, на які надаються Послуги за Договором, та їх адреси визначені в Додатку № 1 до Договору.

Відповідно до пункту 3.1 Договору, тарифи на Послуги встановлюються уповноваженими законом державними органами відповідно до закону.

Тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення встановлені Постановою НКРЕКП від 22.12.2021 № 2868 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КОМУНАЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ», відповідно до якої вартість 1 м 3 (з ПДВ) становить 16,488 грн на централізоване водопостачання; 17,280 грн на централізоване водовідведення.

Постановою НКРЕКП від 28.05.2024 № 1013 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КОМУНАЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ», у відповідності до якого з 01.06.2024 вартість 1 м3 (з ПДВ) становить: 27,756 грн на централізоване водопостачання; 25,296 грн на централізоване водовідведення.

Розмір плати за абонентське обслуговування з 01.05.2022 по 31.12.2023 становив 13,80 грн з ПДВ на послугу з централізованого водопостачання та 13,80 грн з ПДВ на послугу з централізованого водовідведення. З 01.01.2024 розмір плати за абонентське обслуговування становить 15,00 грн з ПДВ на послугу з централізованого водопостачання та 15,00 грн з ПДВ на послугу з централізованого водовідведення.

Тарифи на послуги розміщені на офіційному сайті підприємства в розділі «Споживачам» за посиланням: https://www.vodokanal.poItava.ua/spozhivacham/normi-ta-tarifi/

Пунктом 4.1 Договору передбачено, що надання Послуг здійснюється Виконавцем в межах добових, місячних та річних норм централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які визначені відповідно до Розрахунку об'ємів Послуг (Додаток № 3 до Договору).

Пунктом 4.11. Договору передбачено, що після визначення об'єму наданих Споживачу Послуг за Розрахунковий місяць, Споживач повинен самостійно отримати рахунок на оплату Послуг у Виконавця.

Після визначення об'єму наданих Споживачу Послуг за Розрахунковий місяць, Споживач повинен самостійно отримати рахунок на оплату Послуг у Виконавця.

Рахунки на оплату Послуг формуються Виконавцем (якщо не визначено Споживачами особу, що здійснює розподіл обсягів Послуг), на основі показань вузлів комерційного обліку з урахуванням показань вузлів розподільного обліку відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та надаються Споживачеві (його представникові) у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за Послуги.

Рахунки надаються у паперовому вигляді. За згодою Споживача рахунки можуть надаватися йому в електронному вигляді. Рахунки надаються Споживачеві на безоплатній основі.

Пунктом 4.12 Договору визначено, що розрахунок по оплаті Послуг за розрахунковий місяць повинен бути проведений Споживачем шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок Виконавця не пізніше 2-х робочих днів до закінчення розрахункового місяця.

Оплата за Послуги вважається здійсненою з моменту зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Виконавця.

У платіжному дорученні Споживач повинен в призначенні платежу зазначити розрахунковий місяць, за який проводиться оплата, а також номер та дату Договору. У разі відсутності у платіжному дорученні цих даних, така оплата зараховується Виконавцем в наступній послідовності:

а) плата за абонентське обслуговування;

б) оплата пені, інфляції та 3 % річних (за наявністю);

в) погашення боргових зобов'язань (за наявністю);

г) оплата поточних платежів.

П.п. 5.2.8 пункту 5.2 Договору передбачено, що Споживач бере на себе зобов'язання оплачувати надані Послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, інші нарахування згідно з умовами Договору, у строки, встановлені Договором.

П.п. 5.2.16 пункту 5.2 Договору передбачено, що Споживач бере на себе зобов'язання не перевищувати витрати питної води і скидання стічних вод понад встановлені норми водопостачання та водовідведення, визначені у пункті 4.1. Договору.

Пунктом 11.2 Договору визначено, що усі правовідносини, що виникають з Договору та не врегульовані ним, регламентуються відповідними нормами законодавства України, зокрема «Правилами користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу № 190 від 27.06.2008 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 19.04.2021 № 97) (далі - Правила № 190)), тощо, а також застосовуваними до таких правовідносин звичаями ділового обороту на підставі принципів добросовісності, розумності та справедливості.

Відповідно до преамбули Договору, сторони зобов'язані керуватися: «Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення» (Надалі - Наказ № 316).

Наказом № 316 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (Надалі - Правила). Пунктом 2 розділу II Правил передбачено, що споживачі повинні: 1) дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень цих Правил та вимог місцевих правил приймання; 2) здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення.

Також Наказом № 316 затверджено «Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скидки стічних вод до систем централізованого водовідведення» (Надалі - Порядок).

В абзаці 3 пункту 1 розділу II Порядку, встановлено, що додаткові обсяги стічних вод споживачів (не враховані договором), що надходять до систем централізованого водовідведення, або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробників, оплачуються споживачами у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу на послугу водовідведення.

31.03.2023 сторонами уклали Додаткову угоду № 2 до Договору, відповідно до якої сторони домовились внести зміни та доповнення до Договору шляхом доповнення пункту 5.2. Розділу 5 «Права та обов'язки сторін» підпунктом 5.2.24: «Оплачувати додаткові обсяги стічних вод Споживача (не враховані Договором), що надходять до систем централізованого водовідведення або безпосередньо на очисні споруди системи централізованого водовідведення Виконавця, у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу на послугу централізованого водовідведення».

В пункті 5 Додатку № 3 до Договору визначено розрахунок витрат води на працюючих по адміністративній будівлі за адресою: м. Полтава, вул. Соборності, 17, а саме: 0,015*20=0,3 м3/добу, де 20 - це кількість працюючих, та встановлено ліміти водопостачання та водовідведення, які складають 0,3 м3/добу, 6,275 м3/місяць, 75,3 м3/рік. Тобто водовідведення складає 100 % водоспоживання.

Відповідач перевищив встановлений Додатком № 3 до Договору обсяг стічних вод, що надходили до системи централізованого водовідведення. Всупереч нормам чинного законодавства України та умов Договору відповідач порушив умови Договору в частині оплати за додаткові обсяги водовідведення не враховані договором та станом на 01.08.2024 утворилася заборгованість у розмірі 213889,19 грн, а саме:

в січні 2023 року перевищення в обсязі 74,95 м3. На виконання Правил № 316 Відповідачу виставлено рахунок 550-01-ДОВ від 31.01.2023 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 5180 грн 54 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення);

в лютому 2023 року перевищення в обсязі 115,67 м3. На виконання Правил № 316 відповідачу виставлено рахунок 550-02-Д0в від 22.02.2023 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 7995 грн 11 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення);

в березні 2023 року перевищення в обсязі 141,67 м3. На виконання Правил № 316 відповідачу виставлено рахунок 550-03-ДОВ від 23.03.2023 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 9792 грн 23 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення);

в квітні 2023 року перевищення в обсязі 291,67 м3. На виконання Правил № 316 відповідачу виставлено рахунок 550-04-ДОВ від 27.04.2023 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 20160 грн 23 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення);

в травні 2023 року перевищення в обсязі 244,67 м3. На виконання Правил № 316 відповідачу виставлено рахунок 550-05-ДОВ від 23.05.2023 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 16911 грн 59 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення);

в червні 2023 року перевищення в обсязі 281,52 м3. На виконання Правил № 316 відповідачу виставлено рахунок 550-05-ДОВ від 20.06.2023 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 19458 грн 66 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення);

в липні 2023 року перевищення в обсязі 342,52 м3. На виконання Правил № 316 відповідачу виставлено рахунок 550-05-ДОВ від 25.07.2023 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 23674 грн 98 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення);

в серпні 2023 року перевищення в обсязі 186,57 м3. На виконання Правил № 316 відповідачу виставлено рахунок 550-05-ДОВ від 22.08.2023 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 12895 грн 72 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення);

в вересні 2023 року перевищення в обсязі 195,52 м3. На виконання Правил № 316 відповідачу виставлено рахунок 550-05-ДОВ від 28.09.2023 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 13514 грн 34 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення);

в жовтні 2023 року перевищення в обсязі 267,52 м3. На виконання Правил № 316 відповідачу виставлено рахунок 550-05-ДОВ від 30.10.2023 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 18490 грн 98 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення);

в листопаді 2023 року перевищення в обсязі 285,52 м3. На виконання Правил № 316 відповідачу виставлено рахунок 550-11-ДОВ від 22.11.2023 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 19735 грн 14 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення);

в грудні 2023 року перевищення в обсязі 330,67 м3. На виконання Правил № 316 відповідачу виставлено рахунок 550-12-ДОВ від 25.12.2023 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 22855 грн 91 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення);

в травні 2024 року перевищення в обсязі 254,67 м3. На виконання Правил № 316 відповідачу виставлено рахунок 550-05-ДОВ від 20.05.2024 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 17602 грн 79 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення);

в червні 2024 року перевищення в обсязі 257,67 м3. На виконання Правил № 316 відповідачу виставлено рахунок 550-06-ДОВ від 25.06.2024 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 20565,74 грн 79 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення);

в липні 2024 року перевищення в обсязі 229,52 м3. На виконання Правил № 316 відповідачу виставлено рахунок 550-07-ДОВ від 22.07.2024 на оплату додаткових обсягів водовідведення (не врахованих договором) на суму 23223 грн 76 коп. з ПДВ, (чотирикратний розмір встановленого тарифу на водовідведення).

Відповідач сплачував нарахування з централізованого водопостачання (згідно показань приладу обліку) та централізованого водовідведення (в однократному розмірі нарахувань).

Крім того, станом на 01.01.2024 Споживач має заборгованість в розмірі 43771 грн 01 коп, з яких:

- заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення - 43089 грн 41 коп.;

- заборгованість з плати за абонентське обслуговування - 681 грн 60 коп.

Отже, станом на 01.08.2024 загальна сума заборгованості відповідача складає 257660 грн 20 коп.

28.09.2023 КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» направило на адресу відповідача досудове попередження за вих. № 1808.

Проте відповідач заборгованість не сплатив.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позову, суд виходив з наступного.

Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Аналізуючи правову природу спірних правовідносин, судом встановлено, що вони виникли між сторонами з приводу специфічних відносин водопостачання та водовідведення, а тому ці відносини регулюються загальними положеннями про зобов'язання, визначеними Цивільним та Господарським кодексами України, Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", Правилами надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 690 від 05.07.2019, Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, затвердженими Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 року № 30.

Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 193 Господарського кодексу України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Як установив суд, спір між сторонами виник з приводу стягнення заборгованості за надані послуги водопостачання та водовідведення у розмірі 257 660,20 грн згідно з Договором № 55-2 від 10.03.2022.

Комунальне підприємство Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» та Територіальне управління Державної судової адміністрації в Полтавській області уклали Договір від 10.03.2022 № 55-2 з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об'єктом нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Відповідно до п.п. 5.2.16 Договору споживач зобов'язаний не перевищувати витрати питної води і скидання стічних вод понад встановлені норми централізованого водопостачання і водовідведення, визначені в пункті 4.1 Договору.

Пунктом 12 визначено перелік Додатків до Договору, які є невід'ємними частинами цього Договору і, зокрема, Додатком № 3 здійснено розрахунок об'ємів Послуг.

Так, в пункті 5 Додатку № 3 визначено розрахунок витрат води на працюючих по адміністративній будівлі за адресою: м. Полтава, вул. Соборності, 17, а саме: 0,015*20=0,3 м3/добу, де 20 - це кількість працюючих, та встановлено ліміти водопостачання та водовідведення, які складають 0,3 м3/добу, 6,275 м3/місяць, 75,3 м3/рік. Тобто водовідведення складає 100 % водоспоживання.

31.03.2023 сторонами уклали Додаткову угоду № 2 до Договору, відповідно до якої сторони домовились внести зміни та доповнення до Договору шляхом доповнення пункту 5.2. Розділу 5 «Права та обов'язки сторін» підпунктом 5.2.24: «Оплачувати додаткові обсяги стічних вод Споживача (не враховані Договором), що надходять до систем централізованого водовідведення або безпосередньо на очисні споруди системи централізованого водовідведення Виконавця, у пятикратному розмірі встановленого тарифу на послугу централізованого водовідведення».

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 розділу II Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального Господарства України від 01.12.2017 № 316, додаткові обсяги стічних вод споживачів (не враховані договором), що надходять до систем централізованого водовідведення або безпосередньо на очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавців, оплачуються споживачами у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу на послугу водовідведення.

Встановивши перевищення ліміту, визначеного пунктом 5 Додатку № 3 Договору від 10.03.2022 № 55-2 з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійним об'єктом нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, який не мав характеру фінансових зобов'язань, Комунальне підприємство Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» звернулось до суду з позовом про стягнення заборгованості.

Як установив суд, Договір від 10.03.2022 № 55-2 підписано Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Полтавській області без протоколу розбіжностей.

Як стверджує відповідач у відзиві на позов, що після укладання Договору Територіальне управління виявило, що при складенні вказаного договору, а саме при розрахунку до Додатку № 3 об'ємів послуг по адміністративній будівлі за адресою: м. Полтава, вул. Соборності, 17, балансоутримувачем якої є Територіальне управління Державної судової адміністрації в Полтавській області помилково зазначено кількість працюючих за штатною чисельністю територіального управління без урахування кількості працюючих відповідно до укладених договорів оренди з орендарями частин будівлі.

Після виявлення вказаної невідповідності, Територіальне управління неодноразово зверталось до КП ПОР «Полтававодоканал» з клопотанням підготувати відповідні документи щодо внесення змін до договору № 55-2 від 10.03.2022 в частині визначення розміру плати, що справляється за скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення залежно від фактичної кількості працюючих, а саме: працівників не тільки Територіального управління, а й орендарів відповідно до укладених договорів оренди з орендарями частин будівлі, оскільки Територіальне управління Державної судової адміністрації в Полтавській області має укладені договори оренди з Полтавським апеляційним судом, Територіальним управлінням служби судової охорони в Полтавській області, АТ КБ «Приватбанк», Національним банком України.

Зокрема, Територіальне управління листами від 01.06.2022 № 03/1312/2022-вих, 13.03.2023, № 03/1047/2023-вих, 05.03.2024 № 03/1888/2024-вих, 02.09.2024 № 03/3325/2024-вих зверталося до Комунального підприємства Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» з проханням підготувати відповідні документи для внесення змін до Договору, з урахуванням фактичної кількості осіб, що є споживачами послуг з водопостачання та водовідведення.

Як убачається з матеріалів справи, позивач неодноразово надавав відповіді та роз'яснення щодо збільшення лімітів та внесення змін у чинний договір на послуги, а саме: листами № 674 від 06.06.2022, № 2/2010 від 27.07.2022, № 7/955 від 29.03.2023, № 2199 від 09.10.2024.

Зокрема в листі № 2199 від 09.10.2024 позивач зазначив: «Збільшення ліміту водоспоживання / водовідведення потребує розробки нових технічних умов. Після надання до договірної групи КП ПОР «Полтававодоканал» проектної документації з розрахунками обсягів водоспоживання по об'єктах користування послугами, обрахованих згідно з нормативними витратами води, визначених у ДБН «Внутрішній водопровід та каналізація (ДБН В. 2.5-64:2012), виконаних проектною організацією згідно з чинним законодавством, буде внесено відповідні зміни у договір».

Згідно з абзацом 4 частини 1 статті 11 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення віднесено до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

До повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення належить затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів (стаття 13 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення").

Відповідно до статті 13-1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами самоврядування.

У разі, якщо відповідний орган місцевого самоврядування не ухвалив рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 (далі - Правила № 316).

Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог Правил приймання стічних вод та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту 4 пункту 2.2 Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Полтави, затверджених рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради 16.12.2021 № 283 у разі зміни у своєму водовідведенні (передача будівель та каналізаційних мереж іншим власникам/користувачам, зміна технологічних процесів або зміна на 30 % і більше попередніх обсягів водовідведення, виконання будівельних робіт на території об'єкта (у разі якщо воно впливає чи може вплинути на виконання споживачем вимог до скиду, виданих виробником), приєднання субспоживача тощо) споживачі повинні повідомляти виробника у семиденний строк про виникнення таких змін, в установленому порядку отримувати у виробника технічні умови на водопостачання і водовідведення об'єкта та вносити відповідні зміни до договору.

Згідно з пунктом 8 Розділу III «Правил користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах Україна», затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу № 190 від 27.06.2008 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 19.04.2021 № 97), збільшення ліміту водоспоживання/водовідведення потребує розробки нових технічних умов.

Технічні умови є підставою для розроблення проєктно-технічної документації на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - проєктно-технічна документація) згідно з державно-будівельними нормами та іншими нормативно-правовими актами і є обов'язковими для виконання. Проєктно-технічна документація розробляється відповідно до виданих виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення технічних умов (пункт 10 розділу ІІІ).

Проте матеріали справи не містять доказів отримання відповідачем у виробника (позивача) технічних умов.

Крім того, станом на час звернення до суду з цим позовом проєктну документацію з розрахунками обсягів водоспоживання та водовідведення по об'єктам користування послугами, Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України не виготовлено, у зв'язку з чим відповідні зміни в договір від 10.03.2022 № 55-2 не вносилися.

Листом № 03/1282/2023-вих від 31.03.2023 (міститься матеріалах справи) Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Полтавській області було гарантовано, що управлінням будуть отримані технічні умови та виготовлена проектна документація по об'єктах водопостачання та водовідведення до 31.12.2023.

Також матеріали справи не містять доказів звернення відповідача до Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" з позовом про внесення змін у договір в судовому порядку.

Відповідачем було перевищено встановлений Договором обсяг стічних вод, що надходили до системи централізованого водовідведення.

Зазначений факт відповідач не заперечує.

Проте відповідач порушив умови Договору в частині оплати за додаткові обсяги водовідведення не враховані договором.

Як зазначено у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі № 911/2720/17, від 18.01.2019 у справі № 920/730/16, плата за понаднормові скиди стічних вод є заборгованістю, а не штрафною чи оперативно-господарською санкцією.

Обов'язок відповідача оплатити вартість додаткових обсягів водовідведення (понад нормативні обсяги) виникає в силу Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 та не залежить від факту виставлення позивачем рахунку на їх оплату.

З огляду на викладене позивач правомірно нарахував відповідачеві на підставові чинного договору плату за понаднормові скиди стічних вод у розмірі 213889грн 19 коп.

Крім того, станом на 01.01.2024 відповідач має заборгованість в розмірі 43771 грн 01 коп, з яких: заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення - 43089 грн 41 коп; заборгованість з плати за абонентське обслуговування - 681 грн 60 коп.

Доказів сплати зазначених сум станом на час розгляду цієї справи матеріали справи не містять.

Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 257 660,20 грн заборгованості, підтверджені документально, відповідачем не спростовані, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями 129, 130, 232 - 233, 237 - 238 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Територіального управління Державної судової адміністрації в Полтавській області (вул. Соборності, 17, м. Полтава, 36000, ЄДРПОУ 26304855) на користь Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (вул. Пилипа Орлика, 40-а, м. Полтава, 36000, ЄДРПОУ 03361661) 257 660,20 грн боргу, 3864,90 грн судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Дмитро СІРОШ