Постанова від 05.02.2025 по справі 509/575/25

Справа № 509/575/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2025 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі - ОСОБА_2 ,

розглянувши клопотання слідчого СВ відділення поліції №1 ОРУП №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Чорноморської окружної прокуратури ОСОБА_4 , внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024162380000064 від 24.12.2024 р., за ч.3 ст.368 КК України

ВСТАНОВИВ:

03.02.2025 р., до слідчого судді Овідіопольського районного суду в Одеській області звернувся слідчий СВ з вищевказаним клопотанням, з якого вбачається, що слідчим відділенням ВП № 1 ОРУП № 2 ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні відомості про, яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42024162160000064 від 27.12.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Досудовим розслідуванням встановленою: що відповідно до розпорядження № 74-К від 17.10.2018 Чорноморського міського голови ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 05.11.2015 поновлена на посаді головного спеціаліста відділу планування та забудови управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області.

Цим же розпорядженням з 17.10.2018 вона переведена на посаду головного спеціаліста Служби містобудування кадастру управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області.

Відповідно до посадової інструкції від 01.06.2021, з якою ОСОБА_5 ознайомлена 01.06.2021 шляхом проставлення на останній свого особистого підпису в графі «З посадовою інструкцією ознайомлена», головний спеціаліст Служби містобудівного кадастру управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області:

1. забезпечує реалізацію визначених повноважень у дорученому напрямку роботи відділу:

- підготовка та видача Паспортів прив'язки або аргументованої відмови відповідно до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, затвердженого рішенням Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області від 21.06.2012 року № 204- VI та Порядку розміщення пересувних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, затвердженого рішенням Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області від 08.04.2014 року № 488- VI

2. Здійснює безпосередньо, організовує та бере участь у підготовці перспективних планів роботи підрозділу, надає необхідну методичну допомогу співробітникам у виконанні завдань, доручень.

3. У межах повноважень забезпечує підготовку проектів рішень місцевої ради, розпоряджень міського голови.

4. Бере участь у розроблені організаційно - методичних документів. Готує інформацію про результати цієї роботи.

5. Головний спеціаліст Служби містобудівного кадастру управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області є посадовою особою місцевого самоврядування, призначається на посаду та звільняється міським головою згідно чинного законодавства та ін..

6. На період відсутності начальника Управління, за відповідним розпорядженням міського голови може виконувати обов'язки начальника Управляння, при цьому набуває відповідні права та несе відповідальність за неналежне виконання покладених на нього обов'язків.

Відповідно до розпорядження № 08-К від 15.01.2025 Чорноморського міського голови, на ОСОБА_6 з 15.01.2025 покладено виконання обов'язків начальника управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області.

Начальник управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (далі- начальник Управління) є посадовою особою місцевого самоврядування, призначається на посаду та звільняється з посади міським головою згідно чинного законодавства.

Начальник Управління здійснює керівництво діяльністю управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, розподіляє обов'язки між працівниками, координує та контролює їх роботу.

У межах своєї компетенції видає накази, організовує підготовку проектів рішень, що виносяться на розгляд виконавчого комітету та міської ради.

Здійснює організаційну роботу, спрямовану на реалізацію завдань у сфері Управління, в тому числі забезпечує роботу архітектурно- містобудівної ради при управлінні архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області.

Відповідно до ст. ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», корупція - це використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей.

Також, відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», неправомірна вигода - це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Відповідно до ст. ст. 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції» особам, зазначеним у частині першій статті 3 цього закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе. Особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняні до них особи у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити заходів на запобігання проявів корупції.

Приміткою до ст. 364 КК України визначено, що службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, якими особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Крім того, Приміткою 2 до ст. 368 КК України передбачено, що службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-5, 369 та 382 цього Кодексу є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 цього Кодексу, посади яких згідно із статтею 6 Закону України «Про державну службу» належать до категорії «Б», судді, прокурори, слідчі і дізнавачі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць.

Отже, в період з 17.10.2018 року по 29.01.2025 ОСОБА_5 постійно обіймала посаду в органі місцевого самоврядування, пов'язану з виконанням організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських функцій, тобто згідно з положеннями ч. 3 ст.18 до Примітки 1 до ст. 364, Примітки 2 до ст. 368 КК України, є службовою особою, яка займає відповідальне становище.

Проте, ОСОБА_5 , будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, вчинила корупційний злочин, а саме вимагала та одержала неправомірну вигоду від ОСОБА_7 , за нижче наведених обставин.

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з серпня 2024 року оформлена як фізична особа - підприємець ФОП « ОСОБА_7 », вид економічної діяльності - роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами. Для провадження своєї підприємницької діяльності на території м. Чорноморськ, Одеської області, ОСОБА_7 , реалізуючи свої права підприємця, з метою оформлення необхідних документів: Паспорта- прив'язки тимчасової споруди, не пізніше 30.11.2024 звернулась до управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, безпосередньо до ОСОБА_5 .

Так, у точно невстановлений час, але не пізніше 26.12.2024 у ОСОБА_5 , яка дізналася про правомірне бажання ФОП ОСОБА_7 оформити паспорт-прив'язку тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, виник злочинний умисел на незаконне збагачення, із використання свого службового становища, шляхом висловлення вимоги надати особисто для неї неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів за оформлення зазначених документів, погрожуючи настанням негативних наслідків у вигляді не продовження ведення підприємницької діяльності.

Надалі, ОСОБА_5 , перебуваючи у службовому кабінеті № 118, за адресою: м. Чорноморськ, просп. Миру, 33, реалізуючи свій умисел на незаконне збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з корисливих мотивів, використовуючи своє службове становище, виказала громадянці ОСОБА_7 вимогу надати неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 2500 доларів США (що відповідно до даних НБУ станом на 26.12.2024 складало 104655,75 гривень), за безперешкодне оформлення паспорта-прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності.

У свою чергу, ОСОБА_7 , маючи реальні підстави вважати, що ОСОБА_5 , будучи працівником Служби містобудування кадастру управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області та використовуючи надані їй повноваження, може особисто чи завдяки дії інших службових осіб вчинити дії, спрямовані на непогодження в оформленні їй дозволу на тимчасову споруду в м. Чорноморськ, Одеської області, була змушена погодитися на вимогу

ОСОБА_5 щодо надання останній неправомірної вигоди в розмірі 2400 доларів США, з метою надання позитивної відповіді в оформленні їй дозволу на тимчасову споруду, а саме: паспорта-прив'язки.

Далі, ОСОБА_5 діючи з тих же мотивів та спонукань, 27.01.2025 перебуваючи в своєму службовому кабінеті № 118, за адресою: м. Чорноморськ, просп. Миру, 33, з метою доведення свого злочинного плану до кінця, під час попередньої домовленої зустрічі із ОСОБА_7 , з метою особистого незаконного збагачення, вчергове наголосила останній про необхідність надання їй неправомірної вигоди, суму якої вона самостійно збільшила до 2500 доларів США за оформлення паспорта-прив'язки тимчасової споруди. Крім цього, ОСОБА_5 наголосила ОСОБА_7 , що віддасть їй вказані документи лише після одержання вказаної суми неправомірної вигоди.

В подальшому, 29.01.2025 близько 10 годин 30 хвилин, ОСОБА_5 , перебуваючи в своєму службовому кабінеті № 118, за адресою: м. Чорноморськ, просп. Миру, 33, з метою доведення свого злочинного наміру до кінця, реалізуючи свій умисел на незаконне збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи умисно, з корисливих мотивів, використовуючи своє службове становище, під час попередньої домовленої зустрічі із ОСОБА_7 , з метою особистого незаконного збагачення, одержала від неї неправомірну вигоду у сумі 2500 доларів США, яка була обумовлена нею раніше, за оформлення паспорта-прив'язки тимчасової споруди, та видала останній вказаний документ, підписаний власноручно, як виконувачем обов'язків начальника управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області.

Досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні встановлено достатність доказів для підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 276 КПК України, є підставою для повідомлення особі про підозру.

За викладених вище обставин дії ОСОБА_5 , органом досудового розслідування кваліфіковано за ч. 3 ст. 368 КК України - одержання службовою особою неправомірної вигоди, за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданого їй службового становища, поєднаного з вимаганням неправомірної вигоди.

30.01.2025, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, санкція якого передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 є власником наступного майна:

-об'єкт нерухомого майна - житловий будинок загальною площею 119.0 кв. м., житлова площа 55.2 кв.м., що розташовується за адресою: АДРЕСА_1 , який згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, від 25.01.2025 №409632911, зареєстрований за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

-автомобіль марки «KIA SPORTAGE», д.н.з. НОМЕР_1 , VIN т.з.: НОМЕР_2 , тип т.з.- легковий універсал, рік випуску-2011, який згідно інформаційної довідки з ІТС ІП НПУ зареєстрований за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

-автомобіль марки «ВАЗ212213», д.н.з. НОМЕР_3 , VIN т.з.: НОМЕР_4 , тип т.з.- універсал-загальний, рік випуску-2004, який згідно інформаційної довідки з ІТС ІП НПУ зареєстрований за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як свідчить практика Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ), найчастіше втручання в право власності фізичних та юридичних осіб відбувається з боку державних органів, зокрема, органів виконавчої влади, іноді органів законодавчої й судової влади, шляхом прийняття законодавчих актів чи при винесенні незаконного рішення суду, тоді як ст.1 Першого Протоколу до Європейської конвенції з прав людини забороняє будь-яке невиправдане втручання державних органів.

Так, відповідно до практики Європейського суду, для того, щоб втручання в право власності вважалося допустимим, воно повинно служити не лише законній меті в інтересах суспільства, а повинна бути розумна співмірність між використовуваними інструментами і тією метою, на котру спрямований будь-який захід, що позбавляє особу власності. Розумна рівновага має зберігатися між загальними інтересами суспільства та вимогами дотримання основних прав особи (рішення у справі «АГОСІ» проти Сполученого Королівства» (AGOSI v. the United Kingdom від 24 жовтня 1986 року, серія А, № 108, п. 52). Іншими словами, заходи щодо обмеження права власності мають бути пропорційними щодо мети їх застосування.

Відповідно до п. 1, 2 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходом забезпечення кримінального провадження є, зокрема, арешт майна.

Згідно ст.170 КПК України накладення арешту на майно: арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому КПК України порядку.

Відповідно до частини 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення:

1) збереження речових доказів;

2) спеціальної конфіскації;

3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;

4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Враховуючи достатність доказів, що вказують на вчинення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вказаного кримінального правопорушення, з метою подальшої можливої конфіскації майна виникла необхідність в застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження - арешту майна.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що виявлене має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, виникла необхідність в арешті даного майна.

Враховуючи вищевикладене,вважаю, що клопотання слідчого про арешт майна підлягає задоволенню.

На підставівикладеного, керуючись ст. ст. 131-132, 170-171 КПК України.

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Накласти арешт (з забороною користування та розпорядження) на майно, що належить ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

-автомобіль марки «KIA SPORTAGE», д.н.з. НОМЕР_1 , VIN т.з.: НОМЕР_2 , тип т.з.- легковий універсал, рік випуску-2011, який згідно інформаційної довідки з ІТС ІП НПУ зареєстрований за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

-автомобіль марки «ВАЗ212213», д.н.з. НОМЕР_3 , VIN т.з.: НОМЕР_4 , тип т.з.- універсал-загальний, рік випуску-2004, який згідно інформаційної довідки з ІТС ІП НПУ зареєстрований за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визначити місце зберігання транспортних засобів відповідно до вимог Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання та передачі речових доказів у кримінальних справах, цінностей та іншого майна дізнання, досудового слідства і суду - на спеціальному майданчику тримання транспортних засобів ПП «Сирбу», за адресою: Одеська область, Одеський район, с. Міжлимання, вул. Квіткова, 36, призначеному для зберігання арештованих транспортних засобів.

Накласти арешт (з забороною розпорядження) на майно, що належить ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

-об'єкт нерухомого майна - житловий будинок загальною площею 119.0 кв. м., житлова площа 55.2 кв.м., що розташовується за адресою: АДРЕСА_1 , який згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, від 25.01.2025 №409632911, зареєстрований за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду на протязі 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_8