Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
03 лютого 2025 року Справа № 520/27478/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Здоров'я" до головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення головного управління ДПС в Харківській області від 13.09.2024 №0519110415, Форма «Н», в частині застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Здоров'я" штрафних санкцій у розмірі 6577,88 грн, за затримку реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної № 58 від 21.03.2024.
В обґрунтування позову покликається на те, що 23 серпня 2024 року ТОВ "Корпорація "Здоров'я" отримало акт про результати камеральної перевірки, яка виявила порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН. На підставі акту було прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.09.2024 із штрафом у розмірі 6674,77 грн за затримку реєстрації. Позивач подав заперечення з доказами, але висновки акту залишили без змін. Позивач не оскаржує нарахування штрафу на суму 96,89 грн, але вважає решту суми в 6577,88 грн протиправною. В акті перевірки зазначено, що строки реєстрації розрахунків коригування обраховуються від дня отримання їх покупцем, а не дати складання. Оскільки дата отримання розрахунку коригування № 58 від 21.03.2024 не була встановлена в Акті, позивач вважає висновки перевірки неправомірними. Згідно з Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, перевірка здійснюється на відповідність вимогам ПКУ та результат реєстрації фіксується квитанцією. Позивач надав докази, що розрахунок коригування № 58 від 21.03.2024 був отриманий 10.04.2024 і зареєстрований вчасно. Отже, розрахунок коригування був зареєстрований у межах строків, передбачених Податковим кодексом України, що свідчить про протиправність висновків Акту перевірки та податкового повідомлення-рішення.
Відповідач подав до суду відзив, який містить заперечення на позов. Наводить аргументи про те, що податкові накладні, які не надаються покупцю, також підлягають реєстрації в ЄРПН. Підтвердженням прийняття податкової накладної є квитанція в електронному вигляді. Згідно з п. 1201.1 ПК України, порушення строку реєстрації податкових накладних тягне за собою штрафні санкції у різних розмірах, залежно від тривалості порушення. У ГУ ДПС у Харківській області відсутня інформація стосовно отримання підприємством від постачальника спірного розрахунку коригування. За правилами пункту 192.1 статті 192 ПК України, розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем товарів/послуг у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг. Таким чином, спірне податкове повідомлення-рішення є правомірним та винесено відповідно до чинного законодавства. Підстав для задоволення позову не вбачається.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, яка містить заперечення на позов. Наводить аргументи про те, що згідно з пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування до них під час воєнного стану та шести місяців після його закінчення має такі строки: для накладних/розрахунків, складених з 1 по 15 день місяця, реєстрація до 5 числа наступного місяця; для накладних/розрахунків, складених з 16 по останній день місяця, реєстрація до 18 числа наступного місяця; для розрахунків коригування, що зменшують суму компенсації, реєстрація протягом 18 днів з дня отримання отримувачем. Розрахунок коригування при зменшенні суми компенсації вартості підлягає реєстрації отримувачем, починаючи з дати його отримання. Згідно з наданими документами, розрахунок коригування № 58, складений 21.03.2024, був отриманий 10.04.2024 та зареєстрований своєчасно. Таким чином, встановлені строки були дотримані, а доводи ГУ ДПС щодо відсутності інформації не відповідають дійсності. Документи, що підтверджують дату надсилання розрахунку, були надані відповідачу. Законодавством передбачено право подати заяву із скаргою на продавця у разі порушення термінів або помилок. Однак у цьому випадку порушень з боку продавця не було. Отже, доводи ГУ ДПС щодо неподання додатку 7 не заслуговують на увагу. З огляду на викладене, позов ТОВ "Корпорація "Здоров'я" підлягає задоволенню.
Ухвалою суду від 04.10.2024 справу прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відтак розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.
Суд установив, товариство з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Здоров'я", зареєстроване в якості юридичної особи 28.08.2023.
Згідно з п. 1.4. Статуту товариства, затвердженого рішенням учасника 05.09.2023, предметом діяльності Товариства є: надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, виробництво лікарських засобів, фармацевтичних товарів, оптова та роздрібна торгівля лікарськими засобами, фармацевтичними товарами, виробництво та реалізація медичної продукції, виробів медичного призначення, залучення інвестицій та іпотечних кредитів для реалізації комерційних проектів, пов'язаних з виробництвом лікарських засобів.
Для забезпечення фінансово-господарської діяльності Товариства, останнім сформовано статутний капітал у розмірі 59 000 000,00 грн. У відомостях ЄДРПОУ визначено такі види діяльності: 46.46 Оптова торгівля фармацевтичними товарами (основний); 21.10 Виробництво основних фармацевтичних продуктів; 21.20 Виробництво фармацевтичних препаратів і матеріалів; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.73 Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах 62.02 Консультування з питань інформатизації; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки; 77.40 Лізинг інтелектуальної власності та подібних продуктів, крім творів, захищених авторськими правами; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.
Товариством 28.12.2023 отримало ліцензію на оптову торгівлю лікарськими засобами, а 22.03.2024 - ліцензію на право провадження господарської діяльності з придбання, зберігання, реалізація (відпуск), ввезення на територію України, вивезення з території України наркотичних засобів (список 1 таблиця II, список 1 таблиця III), психотропних речовин (список 2 таблиця II, список 2 таблиця III), прекурсорів (список 1 таблиця IV, список 2 таблиця IV) Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №770 Згідно з останнім наданим Податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за І квартал 2024 року у трудових відносинах з Товариством перебуває 14 осіб.
23 серпня 2024 року ТОВ «Корпорація «Здоров'я» отримано акт про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Корпорація «Здоров'я», п.н. 45393279» від 21.08.2024 № 39003/20-40-04-15-02/45393279.
Згідно з актом перевірки дані камеральної перевірки свідчать про порушення ТОВ «Корпорація «Здоров'я» граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено пункт 201.10 статті 201, підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10, розділу ХХ, пункт 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.
Позивач, не погоджуючись із вищезазначеним актом перевірки, подав відповідачу заперечення проти акту перевірки від 03.09.2024 № 1511/5 з доказами, що підтверджують дату отримання розрахунку коригування до податкової накладної. За результатами розгляду заперечень Головним управління ДПС у Харківській області висновки акту камеральної перевірки залишено без змін (лист від 12.09.2024 них № 41183/6/20-40-04-15-11).
На підставі вищевказаного акту ГУ ДПС у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0519110415 від 13.09.2024, Форма «Н», отримане позивачем 19.09.2024, та за порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) відповідно до п. 120-1 ст. 120-1 ПК України на суму 6674,77 грн. за затримку реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних.
В частині нарахування штрафу в сумі 96,89 грн. позивачем податкове повідомлення-рішення не оскаржується.
Позивач вважає податкове повідомлення рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню в частині нарахування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) на суму 6577,88 грн, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом свого порушеного оправа.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI.
Відповідно до абз. 2 пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України предметом камеральної перевірки також може бути, зокрема, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Згідно з абзацу 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України.
Згідно із пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цьогоКодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Таким чином, враховуючи наведені вище положення, на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної та розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунків коригування у строк, встановлений податковим законодавством, а саме для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Разом із тим, Законом України від 12 січня 2023 року №2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) (далі - Закон №2876-IX) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Тобто, саме з моменту отримання розрахунків коригування складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, у платника податків отримувача виникає обов'язок протягом 18 календарних днів зареєструвати такі розрахунки.
Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
- 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.
Як визначено пунктом 5 Порядку №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктами 12-15 вказаного Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Отже, як Податковим кодексом України, так і Порядком №1246 передбачено, що у разі отримання контролюючим органом податкової накладної від платника податку, за результатами проведення перевірки яких, платнику податку надсилається квитанція про прийняття, неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
В розрахунку до оскаржуваного ППР контролюючий орган зазначає, що ПН/РК: №58 від 21.03.2024, дата реєстрації - 10.04.2024, граничний термін реєстрації - 07.04.2024, кількість днів затримки - 3.
Судом досліджено надані позивачем скріншот з системи «M.E.Doc» та пояснення бухгалтера підприємства від 19.09.2024, згідно яких:
- розрахунок коригування до податкової накладної №58 від 21.03.2024 отриманий ТОВ «Корпорація «Здоров'я» від контрагента - 10.04.2024, фактична реєстрація розрахунку коригування - 10.04.2024;
Суд встановив, що зазначені розрахунки коригування складені на позивача, як на отримувача - платника податку, і у них передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми абзацу 4 пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Зважаючи на викладене, судом не встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації розрахунків коригування, оскільки термін реєстрації з дня їх отримання від постачальників не перевищував 18 календарних днів.
Водночас, під час проведення перевірки відповідач не дослідив належним чином інформацію щодо дати отримання розрахунків коригування позивачем від його постачальників для їх подальшої реєстрації, що призвело до неправомірності висновків про порушення граничних термінів реєстрації таких розрахунків коригування.
Встановлені судом обставини дають підстави для висновку про протиправність застосування до позивача штрафних санкцій за наслідками проведення камеральної перевірки з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування за затримку реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних №58 від 21.03.2024, оскільки позивачем строк подання на реєстрацію вказаних розрахунків коригування не пропущено.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що спірне податкове повідомлення-рішення від 13.09.2024 №0519110415, Форма «Н», в частині застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Здоров'я" штрафних санкцій у розмірі 6577,88 грн, за затримку реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної № 58 від 21.03.2024, є протиправним та таким, що підлягає скасування.
За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене суд прийшов переконання про задоволення позову повністю.
У відповідності до ст. 139 КАС України стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Здоров'я" до головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення головного управління ДПС в Харківській області від 13.09.2024 №0519110415, Форма «Н», в частині застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Здоров'я" штрафних санкцій у розмірі 6577,88 грн, за затримку реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної № 58 від 21.03.2024.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Державної податкової служби в Харківській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Здоров'я" судовий збір в сумі 3028,00 грн.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач товариство з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Здоров'я", місцезнаходження - місто Харків, вулиця Шевченка, будинок № 22, код ЄДРПОУ 45393279;
відповідач головне управління Державної податкової служби у Харківській області - місцезнаходження - місто Харків, вулиця Григорія Сковороди, будинок № 46, код ЄДРПОУ 43983495.
Повне судове рішення складено та підписано суддею 03.02.2025.
Суддя М. І. Садова