Рішення від 03.02.2025 по справі 520/27516/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2025 року Справа № 520/27516/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій,

УСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, у якому просить: - визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії за віком виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.01.1978 по 31.12.1982, з 01.07.2000 по 31.12.2006 та з розрахунку коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи 1,86116; - зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.01.1978 по 31.12.1982, з 01.07.2000 по 31.12.2006 та з розрахунку коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи 1,86116.

В обґрунтування позову покликається на те, що перебуває на обліку у ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком. У 2007 році призначено пенсію з урахуванням заробітної плати за 1978-1982 роки та період страхового стажу з 2000-2006 роки. Після цього він продовжував працювати, і пенсія була перерахована з урахуванням його нового заробітку. 29.08.2024 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії виходячи із заробітної плати за 1978-1982 та 2000-2006 роки з коефіцієнтом заробітної плати 1,86116. Відповідач відмовив у перерахунку, вважаючи, що пенсію розраховано відповідно до чинного законодавства. Позивач вважає це рішення протиправним, оскільки ст. 42 Закону №1058-IV передбачає право пенсіонера обирати заробітну плату для обчислення пенсії. Верховний Суд також підтвердив, що орган Пенсійного фонду не має права самостійно змінювати періоди страхового стажу для обчислення пенсії. Тому позивач просить зобов'язати Пенсійний фонд здійснити перерахунок пенсії з коефіцієнтом заробітної плати 1,86116. З урахуванням наведено просить позов задовольнити. У відповідності до ст. 139 КАС України просить вирішити питання розподілу судових витрат.

Відповідачем подано до суду відзив, який містить заперечення на позов. Наводить аргументи про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 06.02.2007 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За бажанням пенсіонера, пенсія може обчислюватися із заробітної плати за будь-які 60 місяців до липня 2000 року. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати, з якої обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ст. 40 Закону №1058-IV. ОСОБА_1 проведено перерахунки пенсії на підставі особистих заяв. Коефіцієнт заробітної плати змінювався, але основний та загальний розмір пенсії збільшувався. Відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.

Ухвалою суду від 04.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відтак розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області. З 06.02.2007 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з листа відповідача від 08.07.2024 убачається, що пенсію позивачу було призначено у 2007 році з урахуванням середньомісячної заробітної плати за період роботи з 01.01.1978 по 31.12.1982 та весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 31.12.2006 та на дату призначення пенсії індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітної плати складав 1,86116.

Після призначення пенсії ОСОБА_1 продовжував працювати, на підставі чого були здійсненні перерахунки пенсії виходячи із заробітної плати за період з 01.01.1978 по 31.12.1982, з 01.07.2000 по 31.08.2002, з 01.03.2003 по 31.05.2005, з 01.09.2005 по 28.02.2009 роки. Зараз коефіцієнт заробітку складає 1,55918.

Позивач 29.08.2024 звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою, у якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.01.1978 по 31.12.1982, з 01.07.2000 по 31.12.2006 роки та з розрахунку коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи 1,86116.

За результатами розгляду поданого звернення, відповідач листом від 10.09.2024 у зазначеному у заяві перерахунку відмовив, зазначивши, що пенсію позивачу розраховано згідно чинного законодавства та відсутні підстави для проведення перерахунку.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними у зв'язку із чим звернувся до суду із цим позовом.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

01.01.2004 набув чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом (далі Закон № 1058-IV).

Пунктом 15 Розділу XV «ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону № 1058-IV у редакції на дату його прийняття було встановлено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Пунктом 4 Розділу XV «ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону № 1058-IV у редакції на дату його прийняття також було передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції станом на 01.01.2004) визначений порядок перерахунок пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції станом на 01.01.2004), для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, яка діяла з 01.01.2004 по 01.01.2008), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Відповідно до абз. 1-2 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Тобто, пенсіонеру, при здійсненні перерахунку пенсії на підставі наведених положень Закону № 1058-IV, надано право обирати заробітну плату (дохід), зокрема, той з якого була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Разом з тим, суд зауважує, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Аналогічні висновки викладено у постанові Верховного Суду від 29.06.2022 у справі № 160/1052/19.

Звернення позивача до суду з даним позовом обумовлено тим, що відповідач зменшив коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи із 1,86116 до 1,55918. Після призначення пенсії за віком позивач продовжував працювати, тому мав право на перерахунок пенсії, у зв'язку із збільшенням страхового стажу. Проте, оскільки після призначення пенсії позивача працював з меншим заробітком, то вважає, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідач зобов'язаний обирати найбільш вигідний спосіб обчислення заробітної плати за періоди страхового стажу з 01.01.1978 по 31.12.1982, з 01.07.2000 по 31.12.2006 (коефіцієнт заробітної плати 1,86116), яка враховувалась при призначенні пенсії, натомість протиправно зменшив коефіцієнт її заробітної плати (доходу) застрахованої особи із 1,86116 до 1,55918.

У свою чергу відповідач зазначив, що в результаті перерахунку пенсії індивідуальний коефіцієнт заробітної плати змінювався в порівнянні з тим, який застосовувався при призначенні пенсії, але збільшувався основний та загальний розмір пенсії. Враховуючи вищевикладене, прийнято рішення виплачувати пенсію у збільшеному розмірі у зв'язку з доцільністю проведення перерахунку пенсії з урахуванням стажу та заробітної плати та на підставі особистих заяв. Отже, підстав для перерахунку пенсії немає.

Отже, для здійсненні перерахунку пенсії позивач має право обирати заробітну плату (дохід), зокрема, той з якого була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 № 1058-IV.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що підстави для перерахунку пенсії із застосуванням коефіцієнта заробітної плати 1,86116 за період роботи з 01.01.1978 по 31.12.1982, та з 01.07.2000 по 31.12.2006 відсутні, з огляду на таке.

Загальний страховий стаж позивача в одинарному розмірі - 43 років 1 місяці 27 днів - 517 місяців; загальний страховий стаж після 01.07.2000 - 10 рік 9 місяці 6 днів - 129 місяців; дата вводу заробітку 22.03.2007; середній заробіток за три попередні роки - 2017 - 3764,40 грн (за 2014-2016 роки); коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати - 2.1237025912 (1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14); збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати - 7994,47 грн; останній місяць врахованої зарплати - 28.02.2009; максимальна дата оптимізації - 28.02.2009; сума коефіцієнтів заробітної плати - 189,52991 (до оптимізації), сума коефіцієнтів заробітної плати - 166,83228 (після оптимізації); кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 155 місяців; кількість місяців, виключених оптимізацією - 10 (в межах 10%); кількість місяців заробітної плати - 107 (після оптимізації); індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1,22277 (до оптимізації); індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1,55918 (після оптимізації); середньомісячний заробіток для обчислення: 12464,82000.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за періоди 01.01.1978 по 31.12.1982, та з 01.07.2000 по 31.12.2006 склав 1,55918.

Суд прийшов переконання про те, що позивачем не підтверджено жодними належними та допустимими доказами індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,86116, який указано лише у листі відповідача від 08.07.2024, як і не підтверджено проведеним алгоритмом розрахунку за пенсійною справою позивача за спірні періоди. Разом із тим, такий розрахунок алгоритму перевірено судом, однак індивідуальний коефіцієнт за спірні періоди 1,86116 не установлено.

У відповідності до ст. 75 КАС України лист відповідача від 08.07.2024 не є достовірним доказам, на підставі якого можна встановити дійсні обставини справи та індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітної плати позивача. Натомість, докази, які містяться у матеріалах справи у сукупності дають суду можливість установити дані про відсутність підстав для застосування саме оспорюваного коефіцієнту.

На підставі викладеного, суд прийшов переконання про те, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з доданням стажу і заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2006, внаслідок чого індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за періоди з 01.01.1978 по 31.12.1982, та з 01.07.2000 по 31.12.2006 склав 1,55918. З розрахунків пенсійної справи позивача вбачається, що індивідуальний коефіцієнт до проведення оптимізації для обчислення пенсії позивача складає 1,22277, після проведення оптимізації, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить - 1,55918, що є вигіднішим для позивача.

Отже, головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області діяло відповідно до норм чинного законодавства та в інтересах пенсіонера, адже матеріалами справи підтверджено, що відповідач взяв до уваги заробітну плату позивача за період з 01.01.1978 по 31.12.1982, та з 01.07.2000 по 31.12.2006.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене вище, суд прийшов до переконання про те, що у позові необхідно відмовити.

У відповідності до ст. 139 КАС України розподіл судові витрати понесені позивачем покласти на останнього.

Керуючись статтями 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

у адміністративному позові ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.

Судові витрати понесені ОСОБА_1 - покласти на останнього.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

відповідач головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, місцезнаходження - місто Харків, майдан Свободи, будинок № 5, код ЄДРПОУ 14099344.

Повне судове рішення складено суддею 03.02.2025.

Суддя М. І. Садова