Харківський окружний адміністративний суд)4/12/2024
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м.Харків
27 січня 2025 р. справа №520/30814/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Марини Лук'яненко,
за участі:
секретаря судового засідання - Дениса Гузь,
представника позивача - Антона Лівака,
представника відповідача - Яни Іхненко,
розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Дочірнього підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "БІ ЕМ ГРУП ЛТД" "АГРОГЕОФІЗИКА" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Позивач, Дочірнє підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю "БІ ЕМ ГРУП ЛТД" "АГРОГЕОФІЗИКА" (надалі за текстом - ТОВ "БІ ЕМ ГРУП ЛТД" "АГРОГЕОФІЗИКА", позивач) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (надалі за текстом - ГУ ДПС у Харківській області, відповідач), в якому просить суд: визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області №0/56657/0408 від 07.10.2024р., яким збільшено суму грошових зобов'язань з єдиного податку за 2023 рік та за 2024 р. на 1 946 647,85 грн. та нараховано штрафні санкції за 2023 р. та за 2024 рік у розмірі 194 664,79 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.10.2024року №0/56657/0408, яким збільшено суму грошових зобов'язань з єдиного податку за 2023 рік та за 2024 на 1946647,85 грн. та нараховано штрафних санкцій за 2023 та за 2024 у розмірі 194 664, 79 грн.. На думку позивача, вказане податкове повідомлення-рішення незаконне та підлягає скасуванню, оскільки Позивач має відповідне розпорядження Балаклійської міської військової адміністрації №1119 від 29.03.2024, де визначено, що земельна ділянка з кадастровим номером: 632028000:01:000:0005, площею 1721,473 на 2024рік непридатна до використання в частині 1291,4740 га., та поряд із цим звіти нетехнічного обстеження від 10.11.2022 та 15.02.2023. Враховуючи, що Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів країни щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене майно" від 11 квітня 2023 року №3050-ІХ, набув чинності 06.05.2023, позивач мав обґрунтоване та законне сподівання на право як платник 4 групи єдиного податку не платити єдиний податок, як і мінімальне податкове зобов'язання за земельні ділянки, які є непридатними до використання внаслідок забруднення вибухонебезпечними предметами.
Ухвалою від 20.11.2024 суд відкрив провадження у справі та перейшов до стадії підготовчого провадження у порядку загального позовного провадження та призначив підготовче засідання.
Ухвалою суду від 26.11.2024 задоволено клопотання позивача про розгляд справи в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення "ВКЗ".
У судовому засіданні 15.01.2025 протокольною ухвалою підготовче судове засідання закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 27.01.2025.
Відповідачем подано до суду відзиви на позовну заяву, в якому позовні вимоги він не визнає та просить відмовити в їх задоволенні.
Мотивуючи свою позицію представник відповідача зазначив, що згідно Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно та баз даних Державної податкової служби України за ДП «Агрогеофізика» значиться земельна ділянка кадастровий номер 6320288000:01:000:0005 загальною площею 1721,473 га, у тому числі сільськогосподарські угіддя 1629,915 га, а саме: рілля - 1475,3152 га, сіножаті 19,0693 га, пасовища - 135,5305 га, які розташовані на території Балаклійської міської територіальної громади (с. Яковенкове). Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, с. Яковенкове Балаклійської територіальної громади знаходилось з 24.02.2022 по 11.09.2022 на території активних бойових дій та тимчасово окуповані території. Рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів щодо земельних ділянок, які визнані непридатними для використання на 2023 рік ДП «Агрогеофізика» Балаклійською військовою адміністрацією Ізюмського району Харківської області не приймалось. Тобто, пільга з єдиного податку четвертої групи на 2023 рік ДП «Агрогеофізика» відсутня.
Згідно з поданої ДП «Агрогеофізика» уточнюючої податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік 01.05.2024 № 9113255136 у додатку 3 Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік (2023 рік) відображено земельну ділянку кадастровий номер 6320288000:01:000:0005. Згідно отриманої інформації, щодо рішень про встановлення податкових пільг із сплати місцевих податків та/або зборів, прийнятих на підстав заяв платників про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами Балаклійською військовою адміністрацією Ізюмського району Харківської області ДП «Агрогеофізика» надано пільгу зі сплати місцевих податків і зборів за земельну ділянку 6320288000:01:000:0005 на площу 1291,474 га. з 01.03.2024 по 31.12.2024 (рішення від 29.03.2024 № 1119). На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення рішення від 20.06.2024 № 0/34884/0408, яким визначено суму грошового зобов'язання на суму 1946647,85 грн, штрафну санкцію у розмірі 25% на суму 486661,96 грн, а також визначено пеню у розмірі 44964,38 грн та направлено до Електронного кабінету ДП «Агрогеофізика» 21.06.2024. Не погодившись з ППР підприємство звернулось до ДПС України зі скаргою. За результатами розгляду скарги прийнято рішення від 30.08.2024 № 26435/6/99-00-06-03-01-06 щодо скасування ППР від 20.06.2023 № 0/348884/0408 в частині застосованих штрафних санкцій на суму 291 997,17грн., а скаргу - частково задоволено. За результатами розгляду скарги прийнято ППР від 07.10.2024 №0/56657/0408 на суму 2 141 312,64 гривень.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Позивач - Дочірнє підприємство ТОВ "БІ ЕМ ГРУП ЛТД "АГРОГЕОФІЗИКА", код ЄДРПОУ, зареєстроване як суб'єкт господарювання - юридична особа в Єдиному державному реєстрі фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб та громадських формувань за номером 30039257, за адресою: вул.Буровиків, 11, м.Балаклія, Ізюмського району, Харківської області, 6 4200, із реєстрацію в податковому органі - ГУ ДПС в Харківській області.
ГУ ДПС проведено камеральну перевірку уточнюючих податкових декларацій платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік від 30.04.2024 № 9386313587 та за 2024 рік від 01.05.2024 № 9113255136,
За результатами перевірки Відповідачем складено Акт 29.05.2024 № 23695/20-40-04-08-03/30039257 (надалі - Акт перевірки), в якому встановлено, що Позивачем занижено загальні зобов'язання з єдиного податку в уточнюючій податковій декларації платник єдиного податку четвертої групи за 2023 рік від 30.04.2024 №9386313587 у розмірі 387774,12 грн та за 2024 рік від 01.05.2024 №9113255136 у розмірі 1558873,73 гривень.
На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення рішення від 20.06.2024 № 0/34884/0408, яким визначено суму грошового зобов'язання на суму 1946647,85 грн, штрафну санкцію у розмірі 25% на суму 486661,96 грн, а також визначено пеню у розмірі 44964,38 грн та направлено до Електронного кабінету ДП «Агрогеофізика» 21.06.2024.
Від ДП «Агрогеофізика» до акту камеральної перевірки від 29.05.2024 №23695/20-40-04-08-03/30039257 заперечень, пояснень та додаткової інформації до Головного управління ДПС у Харківській області не надходило.
Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням підприємство звернулось до ДПС України зі скаргою.
За результатами розгляду скарги прийнято рішення від 30.08.2024 № 26435/6/99-00-06-03-01-06 щодо скасування ППР від 20.06.2023 № 0/348884/0408 в частині застосованих штрафних санкцій на суму 291 997,17грн., а скаргу - частково задоволено.
За результатами розгляду скарги прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.10.2024 №0/56657/0408 на суму 2 141 312,64 гривень.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 07.10.2024 №0/56657/0408 протиправним, а свої права порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їхні права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їхніх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 Податкового кодексу України).
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 30.1 статті 30 ПК України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 ст. 30 ПК України.
Відповідно до п. 30.5 ст. 30 ПК України податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції виключно цим Кодексом, рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до цього Кодексу.
Так, спірні правовідносини у даній справі склались щодо визначення періоду, на який позивачу мала бути надана пільга зі сплати податків.
В результаті проведення камеральної перевірки встановлено таке:
Згідно інформаційних ресурсів ГУ ДПС у Харківській області ДП «Агрогеофізика» подано уточнюючі податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік 30.04.2024 № 9386313587 та за 2024 рік 01.05.2024 № 9113255136.
Згідно з вищезазначеної уточнюючої податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2023 рік від 30.04.2024 № 9386313587 ДП «Агрогеофізика» зазначено сільськогосподарські угіддя (рілля) площею 261,4161 га замість 1475,3152 га, відповідно зменшено площу сільськогосподарських угідь (рілля) на 1213,8991 га та зменшено податкові зобов'язання з єдиного податку (р.3 та р.5 податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи) за 2023 на загальну суму 38 7774,12 грн.,
у тому числі:
за 1 квартал 2023 на суму 38 777,41 грн.,
за 2 квартал 2023 року на суму 38 777,41 грн.,
за 3 квартал 2023 року на суму 193 887,06 грн.,
за 4 квартал 2023 року на суму 116 332,24 гривень.
Крім того, згідно з поданої ДП «Агрогеофізика» уточнюючої податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік 01.05.2024 № 9113255136 у додатку 3 Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік (2023 рік) відображено земельну ділянку кадастровий номер 6320288000:01:000:0005 та зазначено:
р.1 колонка 3 (площа земельної ділянки) - зазначено 416,0159 га замість 1629,9150 га (відхилення -1213,8991)
р.1 колонка 5 (Нормативно грошова оцінка земельної ділянки) - зазначено 13871690,64 грн., замість 54348107,00 грн. (відхилення -40476416,36 грн.)
р.1 колонка 9 (МПЗ) - зазначено 554867,63 грн. замість 2173924,28 грн. (відхилення -1619056,65 грн.)
р.01 колонка 3 (Загальне мінімальне податкове зобов'язання) - зазначено зазначено 554867,63 грн. замість 2173924,28 грн. (відхилення -1619056,65 грн.)
р.02 колонка 3 (загальна сума сплачених податків, зборів, платежів протягом податкового (звітного) року) визначено 615050,55 грн.
р.04 колонка 3 (Різниця між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (рядок 01 - рядок 02 - рядок 03 розділу ІІ) (+/-) (позитивне значення переноситься до рядка 4
Розрахункової частини декларації для юридичних осіб або до рядка 15.2 Розрахункової частини декларації для фізичних осіб - підприємців)) - зазначено - 60 182,92 грн. замість 1 558 873,73 грн., яке повинне бути перенесено до рядка 4 (Позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (р. 4 графа 3 розділу ІІ додатка 3) Розрахункової частини податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи
Також, згідно рішення про встановлення податкових пільг із сплати місцевих податків та/або зборів, прийнятих на підстав заяв платників про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами Балаклійською військовою адміністрацією Ізюмського району Харківської області ДП «Агрогеофізика» надано пільгу зі сплати місцевих податків і зборів за земельну ділянку 6320288000:01:000:0005 на площу 1291,474 га. з 01.03.2024 по 31.12.2024 (рішення від 29.03.2024 № 1119).
Листом Балаклійської військової адміністрації від 23.08.2024 №04-08/4782 (вх. ГУ ДПС від 23.08.2024 №72503/5/ЕП) повідомлено, що на 2023 рік пільги зі сплати місцевих податків та/або зборів не надавались.
Відповідно п. 292-1.1 ст. 292-1 ПКУ об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди. Для земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, період, коли земельні ділянки визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (у тому числі коли дата початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території), за умови подання платником податку заяви до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації та військово-цивільної адміністрації про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами та прийняття таким органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів щодо земельної ділянки, зазначеної у такій заяві, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.
Підставою для не нарахування єдиного податку щодо земельних ділянок, які непридатні для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, є інформація, зазначена у підпункті 12.4.6 пункту 12.4 статті 12 ПКУ.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до п. 64 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ першим роком, за який визначається мінімальне податкове зобов'язання (далі - МПЗ), є 2022 рік.
Для платників єдиного податку четвертої групи (юридичних осіб) різниця між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок обчислюється шляхом віднімання від загального МПЗ загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.
Згідно з абз. другим п. 2971.7 ст. 2971 ПКУ при позитивному значенні різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок платник єдиного податку четвертої групи зобов'язаний збільшити визначену в податковій декларації за наступний за звітним податковий (звітний) рік суму єдиного податку, що підлягає сплаті до бюджету, на суму такого позитивного значення.
Згідно Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно та баз даних Державної податкової служби України за ДП «Агрогеофізика» значиться земельна ділянка кадастровий номер 6320288000:01:000:0005 загальною площею 1721,473 га, у тому числі сільськогосподарські угіддя 1629,915 га, а саме: рілля - 1475,3152 га, сіножаті 19,0693 га, пасовища - 135,5305 га, які розташовані на території Балаклійської міської територіальної громади (с. Яковенкове).
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, с. Яковенкове Балаклійської територіальної громади знаходилась з 24.02.2022 по 11.09.2022 на території активних бойових дій та тимчасово окуповані території.
Щодо посилання відповідача на те, що до Головного управління ДПС у Харківській області рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів, прийнятих на підстав заяв платників про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами на період з 01.01.2023 по 31.12.2023 та інформації, щодо забруднення вибухонебезпечними предметами земельної ділянки кадастровий номер 6320288000:01:000:0005, яка значиться за ДП «Агрогеофізика» не надавалась, суд зазначає наступне:
Так, Податковий кодекс України передбачає звільнення від обов'язку нараховувати та сплачувати єдиний податок 4 групи та мінімальне податкове зобов'язання, за 2023 рік та наступні податкові періоди за об'єкти оподаткування земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами.
З метою врегулювання виконання даної норми Законом 3050 внесено зміни у Закон України "Про Державний земельний кадастр" (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., № 8, ст. 61, із наступними змінами), а саме: статтю 21 доповнено частиною двадцять третьою такого змісту: "23. Відомості про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії, та бойових дій під час дії воєнного стану, вносяться до Державного земельного кадастру на підставі інформації, отриманої в порядку електронної інформаційної взаємодії між Державним земельним кадастром та Центром протимінної діяльності, Центром гуманітарного розмінування".
Також Законом №3050 внесені зміни у Закон України "Про протимінну діяльність в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 2019 р., № 6, ст. 39; із змінами, внесеними Законом України від 17 вересня 2020 року № 911-IX), а саме: частину третю статті 25 доповнено абзацом вісімнадцятим такого змісту: "електронна інформаційна взаємодія з Державним земельним кадастром щодо надання відомостей про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами/очищені від вибухонебезпечних предметів"; частину третю статті 25-1 доповнено абзацом сімнадцятим такого змісту: "електронна інформаційна взаємодія з Державним земельним кадастром щодо надання відомостей про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами/очищені від вибухонебезпечних предметів".
Тобто, на позивача не покладений безпосередній обов'язок надавати Державному земельному кадастру відомості про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії, та бойових дій під час дії воєнного стану, а отже і не може бути покладений на нього тягар відповідальності за неналежну взаємодію між Державним земельним кадастром та Центром протимінної діяльності, Центром гуманітарного розмінування щодо ненадання відомостей про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами/очищені від вибухонебезпечних предметів.
Поряд із наведеним, суд зазначає, що Закон № 3050 визначає можливість уточнення податкових зобов'язань по єдиному податку четвертої групи, задекларованих до набрання чинності Законом № 3050, шляхом подання уточнюючих розрахунків до раніше поданих податкових декларацій платниками єдиного податку четвертої групи (юридичні особи) за 2022 рік та 2023 рік: Податок Зобов'язання, що уточнюються/коригуються Період, за який можливе коригування.
У разі якщо єдиний податок четвертої групи, визначений абзацом першим п.п. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу, нараховано, але не сплачено та не відкориговано платником податків шляхом подання уточнюючих податкових декларацій за відповідний період, то визначені податкові зобов'язання не вважаються податковим боргом та підлягають анулюванню.
Порядок виконання у період воєнного стану платником свого обов'язку, зокрема, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності встановлено п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу (далі - п.п. 69.1).
Відповідно до абзацу 14 п.п. 69.1 у разі самостійного виправлення платником податків, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ст. 50 Кодексу, та пені.
Тобто платники єдиного податку четвертої групи, які надаватимуть до контролюючих органів уточнюючі податкові декларації за звітні (податкові) періоди, що припадають на період дії воєнного стану, не нараховують штрафні санкції та пеню.
Як зазначалось вище позивачем подані уточнююча податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи на 2023 рік від 30.04.2024 № 9386313587 ДП «Агрогеофізика» зазначено сільськогосподарські угіддя (рілля) площею 261,4161 га замість 1475,3152 га, відповідно зменшено площу сільськогосподарських угідь (рілля) на 1213,8991 га та зменшено податкові зобов'язання з єдиного податку (р.3 та р.5 податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи) за 2023 на загальну суму 38 7774,12 грн. та уточнююча податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік 01.05.2024 № 9113255136 у додатку 3 Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік (2023 рік) відображено земельну ділянку кадастровий номер 6320288000:01:000:0005
6 травня 2023 року набув чинності Закон України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі - Закон № 3050).
Законом змінено механізм визначення переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі - Перелік територій). Згідно з Законом Перелік територій визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку (п. 2921.1 ст. 2921, п. 10 підрозд. 8 та п.п. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - Кодекс)).
Постанова Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 (далі - постанова № 1364) визначає деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Зокрема, пунктом 1 постанови № 1364 визначається орган виконавчої влади (Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій), якому делегуються повноваження щодо затвердження переліку територій, а також визначаються складові переліку територій, вимоги до формату територій, за якими ці території відображаються у переліку, та затверджена форма переліку територій.
Враховуючи зазначене, у контексті Закону № 3050 постанова № 1364 може вважатися такою, що встановила порядок визначення переліку територій.
У зв'язку з цим Перелік територій, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004 (далі - наказ № 309), може застосовуватися при справлянні єдиного податку четвертої групи на відповідних територіях.
Закон № 3050 врегулював питання встановлення місцевих податків та/або зборів та/або надання податкових пільг із сплати місцевих податків та/або зборів на територіях, де тимчасово не здійснюють свої повноваження органи місцевого самоврядування. На таких територіях рішення мають право приймати відповідні військові адміністрації та військово-цивільні адміністрації (зміни до п. 12.3 ст.12 Кодексу).
Відповідно до п.п. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться активні бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями російської федерації:
2022 рік - з 1 березня за податкові періоди, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться активні бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями російської федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації російською федерацією (крім територій, на яких ведення активних бойових дій або тимчасової окупації російською федерацією завершені до 1 травня 2022 року, оскільки на них не поширюється дія підпункту 69.33 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення»);
2023 рік - за податкові періоди, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться активні бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями російської федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації російською федерацією.
При цьому, дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації у 2023 році визначаються відповідно до даних Переліку територій, затвердженого наказом № 309 у чинній редакції (зі змінами).
Також Закон № 3050 (п. 2921.1 ст. 2921 Кодексу) визначає особливості оподаткування єдиним податком четвертої групи за земельні ділянки, які:
- перебувають у консервації;
- забруднені вибухонебезпечними предметами;
- непридатні для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.
Не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи:
2) за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами, підстава: обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності. Період звільнення: з першого числа місяця, на який припадає дата початку обстеження земельної ділянки до останнього числа місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.
Також, Закон № 3050 визначає можливість уточнення податкових зобов'язань по єдиному податку четвертої групи, задекларованих до набрання чинності Законом № 3050, шляхом подання уточнюючих розрахунків до раніше поданих податкових декларацій платниками єдиного податку четвертої групи (юридичні особи) за 2022 рік та 2023 рік:
За земельні ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій (які не завершені до 1 травня 2022 року) або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до Переліку територій
За 2023 рік податкові зобов'язання уточнюються відповідно до періодів початку та завершення на відповідних територіях активних бойових дій або тимчасової окупації.
Згідно Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно та баз даних Державної податкової служби України за ДП «Агрогеофізика» значиться земельна ділянка кадастровий номер 6320288000:01:000:0005 загальною площею 1721,473 га, у тому числі сільськогосподарські угіддя 1629,915 га, а саме: рілля - 1475,3152 га, сіножаті 19,0693 га, пасовища - 135,5305 га, які розташовані на території Балаклійської міської територіальної громади (с. Яковенкове).
Як судом зазначено вище, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, с. Яковенкове Балаклійської територіальної громади знаходилась з 24.02.2022 по 11.09.2022 на території активних бойових дій та тимчасово окуповані території.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що на частину земельних ділянок, що використовує позивач не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи, у зв'язку зі встановленням їх забруднення вибухонебезпечними предметами, на підставі обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності з першого числа місяця, на який припадає дата початку обстеження земельної ділянки до останнього числа місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.
У судовому засіданні було встановлено та не заперечувалось сторонами по справі, що відповідно до:
1. Звіту нетехнічного обстеження від 10.11.2022 р., обстежено частину Земельної ділянки та визначено територію, яка забруднена вибухонебезпечними речовинами площею: 827,9921 га (8279921 м2 сторінка 15 звіту);
2. Звіту нетехнічного обстеження від 15.02.2023 р., відповідно з яким обстежено вже іншу частину Земельної ділянки та визначено територію, яка також забруднена вибухонебезпечними речовинами площею: 385,907 га (3859070 м2) (сторінка 11 звіту) (далі-Звіти нетехнічного обстеження).
Таким чином, з урахування наведеного суд вважає, що станом на початок 2023 року Земельна ділянка, яка перебуває у постійному користуванні ДП «АГРОГЕОФІЗИКА» частково забруднена вибухонебезпечними речовинами площею: 1213,8991 га ріллі.
А отже, ДП «АГРОГЕОФІЗИКА» у 2023 році могла використовувати не більше 261га, адже у складі Земельної ділянки є ще пасовища і сіножаті (які не можна використовувати для посіву сільськогосподарських культур).
Таким чином, в даному випадку на спірну частину земельних ділянок, що забруднені вибухонебезпечними предметами не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи у зв'язку з їх забрудненням на підставі обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності з першого числа місяця, на який припадає дата початку обстеження земельної ділянки, а саме: 01.11.2022 до останнього числа місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.
Також суд звертає увагу й на рішення Харківської обласної ради «Про наявність обставин непереборної сили та затвердження переліку суб'єктів господарювання - юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили» №502-VIII від 14.02.2024 р., яким ДП «АГРОГЕОФІЗИКА» включено до переліку суб'єктів господарювання - юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили у зв'язку з російською військовою агресією проти України.
Крім того, 29.03.2023 р. розпорядженням Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області «Про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів на підставі заяви платника податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами на 2024 рік ДП ТОВ «БІ ЕМ ГРУП ЛТД» «АГРОГЕОФІЗИКА» частку земельної ділянки, що використовує ДП «АГРОГЕОФІЗИКА» площею 1291,4740 га визнати непридатною до використання у зв'язку з потенційною загрозою її забруднення вибухонебезпечними предметами та надати пільги по сплаті місцевих податків і зборів.
Відповідно до ч. 8 пп. 69.33 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі - ПК України) платники єдиного податку четвертої групи мають право відкоригувати нараховані за відповідні минулі податкові (звітні) періоди податкові зобов'язання з єдиного податку четвертої групи з площ земельних ділянок, які після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" визнані такими, що перебувають у консервації (за період перебування земельних ділянок у консервації) та/або забруднені вибухонебезпечними предметами (за період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами).
Аналізуючи наведену вище норму права, суд приходить до висновку, що в даній справі положення ч. 8 пп. 69.33 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України дозволяли ДП «АГРОГЕОФІЗИКА» подати уточнюючі податкові декларації зі сплати єдиного податку платника 4 групи після набрання чинності Законом 3050-ІХ, приймаючи до уваги той факт, що спірна земельна ділянкам, що використовуються позивачем забруднена вибухонебезпечними предметами, що підтверджується належних доказів забруднення Земельної ділянки вибухонебезпечними речовинами, а саме: наявними в матеріалах справи звітами обстеження земельної ділянки та розпорядженням Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області.
Згідно інформаційних ресурсів ГУ ДПС у Харківській області ДП «Агрогеофізика» подано уточнюючі податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік 30.04.2024 №9386313587 та за 2024 рік 01.05.2024 № 9113255136.
Згідно з вищезазначеної уточнюючої податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2023 рік від 30.04.2024 № 9386313587 ДП «Агрогеофізика» зазначено сільськогосподарські угіддя (рілля) площею 261,4161 га замість 1475,3152 га, відповідно зменшено площу сільськогосподарських угідь (рілля) на 1213,8991 га та зменшено податкові зобов'язання з єдиного податку (р.3 та р.5 податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи) за 2023 на загальну суму 38 7774,12 грн.,
у тому числі:
за 1 квартал 2023 на суму 38 777,41 грн.,
за 2 квартал 2023 року на суму 38 777,41 грн.,
за 3 квартал 2023 року на суму 193 887,06 грн.,
за 4 квартал 2023 року на суму 116 332,24 гривень.
Крім того, згідно з поданої ДП «Агрогеофізика» уточнюючої податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік 01.05.2024 № 9113255136 у додатку 3 Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік (2023 рік) відображено земельну ділянку кадастровий номер 6320288000:01:000:0005 та зазначено:
р.1 колонка 3 (площа земельної ділянки) - зазначено 416,0159 га замість 1629,9150 га (відхилення -1213,8991)
р.1 колонка 5 (Нормативно грошова оцінка земельної ділянки) - зазначено 13871690,64 грн., замість 54348107,00 грн. (відхилення -40476416,36 грн.)
р.1 колонка 9 (МПЗ) - зазначено 554867,63 грн. замість 2173924,28 грн. (відхилення -1619056,65 грн.)
р.01 колонка 3 (Загальне мінімальне податкове зобов'язання) - зазначено зазначено 554867,63 грн. замість 2173924,28 грн. (відхилення -1619056,65 грн.)
р.02 колонка 3 (загальна сума сплачених податків, зборів, платежів протягом податкового (звітного) року) визначено 615050,55 грн.
р.04 колонка 3 (Різниця між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (рядок 01 - рядок 02 - рядок 03 розділу ІІ) (+/-) (позитивне значення переноситься до рядка 4.
Відповідно до абз. 2 п. 292-1.1. ст. 292-1 ПК України площі земельних ділянок, що перебувають у консервації, забруднені вибухонебезпечними предметами або непридатні для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, не є об'єктом оподаткування єдиним податком для платників єдиного податку четвертої групи на період консервації або на період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами, або на період, коли земельні ділянки були визнані потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами.
Згідно з абз. 7 п. 292-1.1. ст. 292-1 ПК України період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.
Таким чином, положення ПК України визначають три окремих варіанти визначення статусу земельних ділянок, коли єдиний податок і відповідно мінімальне податкове зобов'язання не нараховуються і різні докази, які підтверджують відповідний статус ділянки:
1. Земельні ділянки, які перебувають у консервації - підтверджується рішенням про затвердження робочого проекту землеустрою щодо консервації земельної ділянки;
2. Земельні ділянки, які забруднені вибухонебезпечними речовинами - підтверджується звітами про обстеження ділянки операторами протимінної діяльності (і це саме випадок ДП «АГРОГЕОФІЗИКА» в якої наявні відповідні звіти):
3. Земельні ділянки, які були визнані потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами, що підтверджується рішенням про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів (це ДП «АГРОГЕОФІЗИКА» також отримала у 2024 року виключно для отримання додаткових доказів, враховуючи постійну неадекватну позицію податкової).
При цьому, згідно роз'яснень Державної податкової служби України (https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/678890.html та https://tax.gov.ua/broshuri-ta-listivki/686658.html) підтвердженням забрудненості земельної ділянки вибухонебезпечними речовинами є саме наявність звітів обстеження ділянки оператором протимінної діяльності. ДП «УКРОБОРОНСЕРВІС» є оператором протимінної діяльності, що підтверджується інформацією, яка є у публічному доступі.
Згідно наявних в матеріалах справи звіту нетехнічного обстеження від 10.11.2022 р. та звіту нетехнічного обстеження від 15.02.2023 р., обстежено частину Земельної ділянки та визначено територію, яка забруднена вибухонебезпечними речовинами площею: 827,9921 га та 385,907 га (3859070 м2).
Відповідно до абз. 7 п. 38-1.2. ст. 38-1 ПК України мінімальне податкове зобов'язання не визначається для в тому числі земельних ділянок, земельних часток (паїв), за які не нараховувалися та не сплачувалися плата за землю або єдиний податок четвертої групи, що перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами, або щодо яких прийнято рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.
Таким чином, враховуючи той факт, що з 2022 року більша частина Земельної ділянки, що використовує підприємство позивача забруднена вибухонебезпечними речовинами площею: 1213,8991 га, то і відповідно єдиний податок та мінімальне податкове зобов'язання може нараховуватись лише на ті угіддя, які не містили вибухонебезпечні речовини.
Тому, з врахуванням поданих уточнюючих податкових декларацій єдиного податку 4 групи за 2023 та 2024 роки ППР, ДП «Агрогеофізика» правомірно зменшило площу земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні товариства.
Крім того, в судовому засіданні встановлено, що ДП «АГРОГЕОФІЗИКА» реально не може використовувати земельну ділянку у відповідній частині. Більше того, за результатами спроб провести посівні роботи, вже на відповідній Земельні ділянці було підірвано два трактори в тій частині ділянки, яка начебто була не замінована.
Згідно рішень про встановлення податкових пільг із сплати місцевих податків та/або зборів, прийнятих на підстав заяв платників про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами Балаклійською військовою адміністрацією Ізюмського району Харківської області ДП «Агрогеофізика» надано пільгу зі сплати місцевих податків і зборів за земельну ділянку 6320288000:01:000:0005 на площу 1291,474 га. з 01.03.2024 по 31.12.2024 (рішення від 29.03.2024 № 1119).
Таким чином, податкові пільги для земельних ділянок, що знаходяться у користування позивача, мають бути надані на період 2024 року.
У силу правового висновку постанови Верховного Суду від 29.01.2020р. у справі №814/1460/16 адміністративний суд перевіряє рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень ретроспективно, тобто зважаючи на ті обставини, які існували у минулому на момент прийняття оспорюваного рішення (вчинення дії, допущення бездіяльності).
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Тлумачення змісту цієї норми процесуального закону було викладено Верховним Судом у постанові від 07.11.2019р. по справі №826/1647/16 (адміністративне провадження № К/9901/16112/18), де указано, що обов'язковою умовою визнання протиправним волевиявлення суб'єкта владних повноважень є доведеність приватною особою факту порушення власних прав та інтересів та доведеність факту невідповідності закону оскарженого управлінського волевиявлення.
Перевіряючи наведені учасниками спору аргументи приєднаними до справи доказами, суд констатує, що у ході розгляду справи владним суб'єктом не було доведено дотримання у спірних правовідносинах вимог ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, оскільки обставини відображені в Акті №23695/20-40-04-08-03/30039257 від 29.05.2024 діянь платника податків, кваліфікованих у якості податкового правопорушення з'ясовані неповно, зміст належної норми права витлумачений невірно, унаслідок чого реально вчинене управлінське волевиявлення не узгоджується ані з дійсним змістом нормативного регламентування, ані зі справжніми обставинами фактичної дійсності, призводить до притягнення учасника суспільних відносин до фінансової відповідальності за відсутності доведеного поза розумним сумнівом факту вчинення податкового правопорушення.
При ухваленні рішення суд враховує, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Окрім того, вирішуючи питання щодо обґрунтованості податкового повідомлення - рішення від 07.10.2024 №0/56657/0408, суд виходить із такого.
При встановлені порушень, під час проведення камеральних перевірок передбачених пунктами 123.2, 123.3, 123.5 ст. 123 та п. 124.2 та 124.3 ст. 124 ПК України, контролюючий орган має довести обставини, які свідчать про умисел, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як, невиконання або неналежне виконання вимог установлених цим Кодексом.
Так, відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.
Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які де можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
При цьому обставини, які свідчать про невиконания або неналежне виконання вимог законодавства повинні бути доведені під час проведення камеральної перевірки.
Доказами умислу мають бути фактичні дані, що підтверджують наявність діяння платників, спрямованих на створення умов для невиконання податкових зобов'язань. Необхідність збирання доказів, що може підтвердити наявність умисного вчинення податкового правопорушення.
Враховуючи вищевикладене та встановлені у ході розгляду обставини справи, суд не вбачає обставин, що свідчать про винність та умисність діянь платника податків у спірних правовідносинах.
А отже, ДП ТОВ "БІ ЕМ груп ЛТД" на думку суду діяло розумно і добросовісно, і вжило всі необхідні заходи щодо сплати податку за землю, який був сплачений і податкового боргу за підприємством немає, що не заперечується сторонами, а в подальшому подало дві уточнюючі декларації платника єдиного податку четвертої групи, а отже Позивачем дотримано правила та норми податкового законодавства.
Окрім того, суд звертає увагу на той факт, що спосіб відновлення порушеного права, застосований в рішенні суду, має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 10.11.2021 по справі №910/8060/19 де вказано, що під ефективним способом слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0/56657/0408 від 07.10.2024., яким ДП ТОВ "БіЕмгруп ЛТД збільшено суму грошових зобов'язань з єдиного податку за 2023 рік та за 2024 р. на 1 946 647,85 грн. та нараховано штрафні санкції за 2023 р. та за 2024 рік у розмірі 194 664,79 грн. є неправомірними та такими, що підлягають скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Стосовно розподілу витрат зі сплати судового збору, суд зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
ДП ТОВ "БІ ЕМ груп ЛТД" понесені судові витрати зі сплати судового збору за подання позову, що підтверджується платіжними інструкціями № 692 від 16.09.2024 та №708 від 20.09.2024 про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 29199,72 та 1080,28 грн.
З огляду на повне задоволення позову, ДП ТОВ "БІ ЕМ груп ЛТД" належить присудити за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Харківській області судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 30280 грн. (29199,72+1080,28).
Щодо витрат на правничу допомогу, суд зазначає наступне:
Відповідно до положень ст. 134 КАС України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката (ч. 2 ст. 134 КАС України).
Згідно з ч. 4 ст. 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
За приписами ч. 5 ст.134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (ч. 3 ст.134 КАС України).
Отже, розмір витрат на правничу допомогу адвоката, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, має визначатися згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та підтверджуватися доказами щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості. Тобто, договором про надання правової допомоги має бути визначено вартість робіт (послуг) адвоката.
Позивач у позовній заяві просить суд стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму витрат на надання професійної правничої допомоги у розмірі 50000,00 грн.
Водночас, жодних документів на підтвердження понесених витрат позивачем не надано, окрім ордеру на надання правової допомоги та свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.
ГУ ДПС в Харківській області заперечує щодо стягнення витрат на правничу допомогу та вважає, що сума у розмірі 50 000,00 гривень в якості судових витрат, пов'язаних з правничою допомогою під час розгляду справи в суді першої інстанції, яка підлягає стягненню з відповідачів на користь позивача, є суттєво завищеною та не є співмірною із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (надання послуг), часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, ціною позову та/або значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Суд зазначає, що текст позовної заяви не містить будь-яких заяв в порядку ч. 7 ст. 139 КАС України щодо подання доказів понесених витрат на правничу допомогу протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду, окремо таких заяв представником позивача до суду також не подано.
Відтак, суд розглядає питання розподілу судових витрат в частині витрат на професійну правничу допомогу на підставі документів, поданих до матеріалів справи станом на дату винесення рішення.
З огляду на те, що представником позивача не подано до матеріалів справи жодних документів на підтвердження понесених витрат на правничу допомогу адвоката, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, суд не вважає підтвердженими заявлені представником позивача до відшкодування витрати на правничу допомогу адвоката в розмірі 50000 грн, а тому у відшкодуванні таких витрат належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
Адміністративний позов - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0/56657/0408 від 07.10.2024.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, буд. 46, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Дочірнього підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "БІ ЕМ ГРУП ЛТД" "АГРОГЕОФІЗИКА" (код ЄДРПОУ 30039257) судові витрати в розмірі 30280 (тридцять тисяч двісті вісімдесят) грн. 00 коп.
Роз'яснити, що судове рішення виготовлено у повному обсязі у порядку ч.3 ст.243 КАС України - 04.02.2025; набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати виготовлення повного судового рішення).
Суддя Марина Лук'яненко