Справа № 420/27744/24
03 лютого 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “БІЗСЕРВІС ЛЮКС» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
Позивач звернувся з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області № 102070 від 29.08.2024 року про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю “БІЗСЕРВІС ЛЮКС» п. 8 критеріїв ризиковості платника податку;
- зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю “БІЗСЕРВІС ЛЮКС» з переліку ризикових платників податків.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС в Одеській області щодо товариства було прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку №10804 від 30.01.2024 року. 26.08.2024 року до контролюючого органу позивачем було подано пояснення та документи, у якому викладено заперечення щодо прийнятого рішення про ризиковість, проте 29.08.2024 року Комісією рішенням № 102070 повторно встановлено відповідність позивача п. 8 критеріям ризиковості, у зв'язку відсутністю необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування та недостатньою кількістю трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/ розрахунку коригування.
Відповідачем поданий відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги не визнали та зазначили, що Комісією відповідно до п. 6 Порядку № 1165 прийнято рішення від 30.01.2024 № 10804 про відповідність ТОВ «БІЗСЕРВІС ЛЮКС» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. В подальшому Рішенням від 29.08.2024 № 102070 з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копії відповідних документів від 26.08.2024 № 1, повторно прийняте рішення про відповідність платника податків п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, що унеможливлює прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості. Просять відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивач подав відповідь на відзив в якому зазначив, що у відзиві відповідач не наводить жодного доводу на підтвердження власної позиції та не спростовує аргументованих позовних вимог. Більш того, під час прийняття оскаржуваного рішення позивачем не здійснювалась реєстрація податкових накладних, при якій податковий орган міг віднести товариство до ризикових.
Судом встановлені такі обставини по справі.
ТОВ «БІЗСЕРВІС ЛЮКС» зареєстроване до законодавства України 13.09.2023 року, номер запису про державну реєстрацію: 1005561020000083298, перебуває на податковому обліку в Приморській державній податковій інспекції Головного управління ДПС в Одеській області, платник ПДВ з 01.10.2023 року (ІПН 452723915532).
Основним видом економічної діяльності позивача є оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (код КВЕД 46.21).
Свою діяльність ТОВ «БІЗСЕРВІС ЛЮКС» здійснює за адресою 65048, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 42, офіс 997 (юридична та фактична), де розміщений офіс позивача.
У користуванні товариства на підставі договору оренди перебуває склад, що розташований за адресою м. Одеса, вул. Бабеля, буд. 24. Про наявність вказаного майна контролюючий орган повідомлено за формою за 20-ОПП № 9087508271 від 10.04.2024 року.
Комісією Головного управління ДПС з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. 6 Порядку № 1165 прийнято рішення про відповідність ТОВ «БІЗСЕРВІС ЛЮКС» критеріям ризиковості платника податку від 30.01.2024 № 10804. Підстава п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
26.08.2024 року до контролюючого органу позивачем було подано пояснення № 2608-1 та документи, у якому викладено заперечення щодо прийнятого рішення про ризиковість.
Рішенням 29.08.2024 № 102070 з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів, повторно встановлена відповідність платника податку п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку згідно податкової інформації:
03 - відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;
07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/ розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції).
Зазначене рішення є предметом оскарження у цій справі.
Спірні правовідносини врегульовують Податковий кодекс України (далі - ПК України), Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 (далі - Порядок №1165). Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений Наказом Міністерства Фінансів України№520 від 12.12.2019 (далі Порядок № 520).
Відповідно до п.п.14.1.60 п.14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами. (далі ЄРПН).
Положеннями пункту 74.2. статті 74 Податкового кодексу України встановлено, що в ЄРПН забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН.
Підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (п. 201.16 ст. 201 ПК України).
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 (далі - Порядок №1165),
Відповідно до п. 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
З аналізу положень Порядку №1165 вбачається, що саме у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація ПН/РК зупиняється, а платник має право подати документи, необхідні для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Критерії ризиковості платника податків на додану вартість викладено у Додатку 1 до Порядку № 1165, відповідно до яких одним із таких критеріїв є, зокрема:
“ 8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.»
Пунктом 20.2 ст. 20 ПК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Для реалізації цієї норми Наказом Міністерства Фінансів України №520 від 12.12.2019, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 4, 5 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.
Згідно з пунктами 9, 10, 11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Суд зазначає, що виходячи з вищенаведених приписів норм ПК України та Порядку 1165, Порядку №520, законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Так, рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.
При цьому, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.
Отже, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.
При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.
Такиий правовий висновок викладено ВС КАС у Постанові від 23.06.2022 року по справі 640/6130/20.
Зі змісту оскаржуваного рішення Комісії ГУ ДПС в Одеській області про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 29.08.2024 № 102070 слідує, що комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність ТОВ «БІЗСЕРВІС ЛЮКС» Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування, а лише тільки з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю.
В той же час, ні у оскаржуваному рішенні, ні у відзиві на позовну заяву відповідач не зазначає яка податкова інформація стала підставою для прийняття вказаного рішення, який її зміст, якої господарської операції чи діяльності позивача вона стосується.
Наведені у рішенні коди 03 та 07 із зазначенням - відсутності необхідних умов, обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній та недостатня кількість трудових ресурсів не підтверджені жодним доказом.
При цьому суд зазначає, що за самим змістом коду 03, 07 вимагається щоб така інформація (відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах …), стосувалась відомостей відображених у податковій накладній/розрахунку корегування.
Оскільки відсутнє подання на реєстрацію ПН/РК то у податкового органу відсутні підстави для розгляду питання про невідповідність платника податків критеріям ризиковості.
На думку суду оскаржуване рішення не відповідає приписам Порядку 1165, оскільки віднесення платника податків до ризикових можливе лише за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації.
Відповідач не спростовує обставини зазначені позивачем щодо відсутності господарських операцій за якими подані на реєстрацію ПН/РК.
У зв'язку з наведеним, суд погоджується з позицією позивача, що відповідач не довів наявність обґрунтованих підстав для віднесення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості відповідно до пункту 8 Критеріїв.
Суд зазначає, що у відповідності до ст. 77 КАС України позивачем доведені ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
В той же час, відповідач не надав суду належні та допустимі докази та правові обґрунтування правомірності прийнятих рішень.
Судові витрати у вигляді судового збору підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст. 242- 246 КАС України, суд
вирішив:
Позовні вимоги ТОВ «БІЗСЕРВІС ЛЮКС» задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області № 102070 від 29.08.2024 року про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЗСЕРВІС ЛЮКС» (ЄДРПОУ 45272393) п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області(ЄДРПОУ 44069166) виключити ТОВ «БІЗСЕРВІС ЛЮКС» (ЄДРПОУ 45272393) з переліку ризикових платників податків.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС в Одеській області (ЄДРПОУ 44069166) на користь ТОВ «БІЗСЕРВІС ЛЮКС» (ЄДРПОУ 45272393, 65048, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 42, оф. 997) судовий збір в сумі 3028,00 гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Попов В.Ф.